Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS'TE YURTTAŞLIK YASA TASARISI TARTIŞILDI

MECLİS'TE YURTTAŞLIK YASA TASARISI TARTIŞILDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 11.00'de toplandı.

 
 
MECLİS'TE YURTTAŞLIK YASA TASARISI TARTIŞILDI

 

(T.A.K.):

Genel Kurul'un gündeminde Türk Ajansı Kıbrıs (TAK), Yayın Yüksek Kurulu ve Süt Endüstrisi Kurumu'nun 2015 yılı bütçeleriyle ilgili yasa tasarıları bulunuyor.

Meclis'te ilk olarak Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı Avrupa Parlamentosu'nda görevlendirilecek sürekli heyet üyelerinde yapılan değişiklik görüşüldü. Buna göre sürekli heyet üyesi DP-UG milletvekili Menteş Gündüz yerine, DP-UG Gazimağusa milletvekili Fikri Ataoğlu atandı.

Daha sonra Yurttaşlık Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere görüşüldü.

Bu sırada UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu söz aldı. Çavuşoğlu, yasanın güncellenmesinin bir ihtiyaç olduğu, asgari müşterekte buluşmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, tüm toplumu ilgilendiren yasanın beklentileri karşılamadığını iddia etti.

Çavuşoğlu, yasanın getirilme gerekçesinin popülizm yaratma olduğunu savundu.

Yasanın mutabakatla geçirilmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, şu anki durumun böyle olmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, yasanın geliştirilmesi için komitede enerji harcama ve sağduyulu davranma çağrısı yaptı.

Çavuloğlu, UBP'nin yasa tasarısının ivediliğine ret vereceğini söyledi.

ÇAKICI

TDP milletvekili Mehmet Çakıcı da şu anki yurttaşlık yasasının sürdürülebilir olmadığını, kötü bir sistem olduğunu söyleyerek, yeni yurttaşlık yasa tasarısına ivedilik vermemenin bu kötü durumu sürdürmeye yol açacağını belirtti.

Yasanın değişmesi gerektiğini, bu şekilde devam etmenin mümkün olmadığını söyleyen Çakıcı, "Yasanın ertelenmesi, geçirilmemesi, insan hakları ve adalete terstir? dedi.

Çakıcı, yasa tasarısının komitede ivedilikle görüşülmesine olumlu oy vereceklerini açıkladı.

DENKTAŞ

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, ivediliği istenen yasanın çok önemli bir yasa olduğunu söyleyerek, bazı kesimlerin yasa tasarısının içeriğini köken üzerinden istismar etmeye çalıştığını belirtti. 

Denktaş, yasanın birçok maddesi ile ilgili parti görüşlerini komitede sunacaklarını söyledi.

Ülkede yaşayan, doğan büyüyen gençlerin yasadan faydalanarak vatandaş olması gerektiğini belirten Denktaş, kıstas olmadan Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlık vermenin, vatandaşlığı hak eden insanlara yapılacak en büyük kötülük olacağını ifade etti.

Yasanın bütünüyle ele alınmasının şart olduğunu söyleyen Denktaş, yapılması gerekenin her maddesini tartışarak ve mutabakat sağlayarak geçirmek olduğunu belirtti.

Denktaş, yasa tasarısının tüm siyasi partilerin içinde olacağı bir ad-hoc komite oluşturularak görüşülmesi önerisini yaptı. Denktaş, buna ilişkin önerisini okudu.

Denktaş'ın önerisini Danışma Kurulu'nda görüşülecek.

ULUÇAY

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, konunun Meclis katında ele alınması gereken, ülke açısından çok önemli bir konu oluğunu, dikkatle ele alınması gerektiğini söyledi.

Uluçay, Denktaş'ın önerisinin yerinde olduğunu, "15 yıl uygulaması? şeklinde bir uygulama olmadığını söyleyerek, bir takım yanlış anlamalar bulunduğunu belirtti.

Hazırlanan üç yasa tasarısı olduğuna işaret eden Uluçay, birine ivedilik alındığını diğer ikisinin bugün görüşüleceğini söyledi.

Yasanın hiç kimseyi dışlamadığını, ayrım yapılmadığını belirten Uluçay, yasanın felsefesinin çalışma izni ile ülkede bulunanların yurttaşlığa gidebileceği imkanı sağlamak olduğunu kaydetti.

Uluçay, yasa tasarısında somut kriterler getirilmiş açılımlar bulunduğunu söyledi.

Uluçay, mutabakat sağlanmasının kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

Tezkere, oyçokluğuyla kabul edildi.

 

Cumhuriyet Meclisi’nde Yurttaşlık Yasa Tasarısı’yla ilgili konuşmaların ardından iki tasarının ivediliği onaylandı; ardından toplantı mutabakatla kapatıldı.

Toplantıda “Daimi İkamet İzni Yasa Tasarısı”nın ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere ele alındı.

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, yasa tasarısının ilk bakışta bir ihtiyaç gibi görüldüğünü, ancak değişikliğin yetersiz olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, vatandaşlık ihtiyacını azaltacak düzenlemelere destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, ivediliğe olumlu oy vermeyeceklerini, yasa tasarısının yetersiz olacağını, vatandaşlık üzerindeki baskıyı azaltmayacağını kaydetti.

Daha sonra söz alan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, beyaz kimliğin hayatları kolaylaştırma amacını taşıdığını, bazı uygulamaların Anayasa değişikliği gerektirdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından tezkere oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra “1974 Motorlu Araçlar Yol Trafik (Değişiklik )Yasa Tasarısı”yla ilgili ivedilik tezkeresi görüşüldü.

UBP Milletvekili Ersan Saner, bu tasarıyı olumlu karşıladıklarını, bazı adaletsizliklerin ortadan kaldırılması gerektiğine inandıklarını belirtti.

Yapılan oylama sonucu tezkere, oy çokluğuyla kabul edildi.

ÇAKICI: "MUTABAKATA UYULMUYOR"

Meclis’te Türk Ajansı Kıbrıs (TAK), Yayın Yüksek Kurulu ve Süt Endüstrisi Kurumu’nun 2015 yılı bütçeleriyle ilgili yasa tasarılarının üçüncü görüşmelerine ilişkin tezkereler onaylandı.

Bu sırada TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, görüşme öncesinde, nisap olmadığından dolayı ivedilik tezkerelerinin görüşülmesi ardından bütçelerin görüşülmeden ertelenmesi ve Meclis’in kapatılması yönünde mutabakat sağlandığını ve bunun üzerine nisap sağlanmasına destek olduklarını belirtti. Çakıcı, bu mutabakata uyulmadığını söyleyerek, Meclis Genel Kurulu’nu terk edeceklerini belirtti.

Bu sırada söz alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, bugün yasama günü olduğunu, ancak buna rağmen nisap olmadığını, kurulun toplanması için destek istendiğini, bütçe görüşmelerinin ertelenmesi kaydıyla nisaba destek verdiklerini söyledi.

TEZKERELER GERİ ALINDI

Bunun üzerine bütçelerin üçüncü görüşmelerine ilişkin tezkereler geri alındı.

Varılan mutabakat sonucu Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantı sona erdi. Bir sonraki toplantı 11 Haziran Perşembe günü saat 10.00’da yapılacak.

 
8 Haziran 2015 Pazartesi 11:58
Okunma: 1238
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu