Ana Sayfa » Kıbrıs » Medyada Yayımlanan Sığınmacı Haberlerindeki Yanlışlıklar İrdelendi

Medyada Yayımlanan Sığınmacı Haberlerindeki Yanlışlıklar İrdelendi

Medya Etik Kurulu İle Mülteci Hakları Derneği, Sığınmacı Ve Mülteciler Hakkındaki Haberlerle İlgili ortak Açıklama Yayınladı .

 
 
Medyada Yayımlanan Sığınmacı Haberlerindeki Yanlışlıklar İrdelendi

Lefkoşa, 19 Mart 14 (T.A.K.): Medya Etik Kurulu ile Mülteci Hakları Derneği, medyada yayımlanan sığınmacı haberlerindeki yanlışları değerlendirdi.

Değerlendirme sonrasında yapılan ortak açıklamada, Kıbrıs Türk medyasında konuyla ilgili olarak yapılan haberlerde sığınmacı ve mültecilerin genelde suçlu gibi yansıtıldığı ve böylece insan hakları ihlallerinin ortaya çıktığı kaydedildi. Kaçak göçmen ifadesinin de yanlış olduğunun belirtildiği açıklamada, bunun yerine "belgesiz" ibaresinin kullanılabileceği ifade edildi.

Medya Etik Kurulu Başkanı Süleyman İrvan,  bugün yaptığı açıklamada, kurul ile derneğin birlikte aldığı kararlar ve ortak açıklamayla ilgili bilgi verdi.

"MEDYA DAHA DİKKATLİ OLMALI"

Açıklamada, medyanın, sığınmacı ve mültecilerle ilgili haberlerde daha dikkatli olması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, "Bir kişi zulüm veya savaştan kaçarken 'pasaportum nerede' diye düşünemez. Belgelerinin süresi dolduysa yenilemeye fırsat bulamaz. Kimliğini sınırlarda deşifre edip kendisini zulüm riskine atamaz. Bu nedenlerle, uluslararası hukuk, zulüm ve savaştan kaçan kişilerin başka bir ülkeye düzensiz girişlerini suç olarak nitelendirmez" denildi.

"KAÇAK GÖÇMEN İFADESİ YANLIŞ"

Medyada yer alan haberlerde sığınmacıların sıklıkla "kaçak göçmen" ya da "kaçak mülteci" gibi ifadelerle tanımlandıkları belirtilen açıklamada, sığınmacı ve mültecilerin düzensiz yollardan ülkeye ulaşmış olsalar bile, zulüm ve savaştan kaçan kişilerin "kaçak" olarak nitelenemeyeceği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kaldı ki, sığınmacı veya mülteci olmayan, ancak gerekli belgeler olmaksızın bir ülkeye giriş yapan ya da kalan göçmenlerle ilgili de 'kaçak' yerine 'belgesiz' ibaresinin kullanılması daha uygundur. 'Belgesiz' giriş yapan sığınmacıların 'kaçak' olarak etiketlenmesi sığınma taleplerini görünmez kılıyor ve sığınmacılara karşı hoşgörüsüz bir siyasal ortama yol açıyor."

"HABERLERİN VERİLDİĞİ SAYFALAR YANLIŞ"

Gazetelerin, sığınmacı ve mültecilerle ilgili haberlere, polisiye olayların aktarıldığı sayfalarda yer verdiği belirtilen açıklamada, bu veriliş biçiminin sığınmacıları otomatik olarak suçlulaştırdığı ifade edildi.

"Her devlet, savaş ve zulümden kaçan sığınmacıların iltica başvurusunu almak zorundayken, böyle bir mekanizmanın eksikliğinden dolayı sığınmacılara suçlu muamelesi yapılarak, polis bülteni çerçevesinde haber yapılması, insan hakları odaklı gazeteciliğe aykırıdır" denilen açıklamada, sığınmacı ve mültecilerin elleri kelepçeli, mahkeme koridorlarında ve yüzleri tanınabilir bir şekilde fotoğraflarının yayımlanmasının, onları haksız yere suçlulaştırdığı ve güvenliklerini tehlikeye attığı kaydedildi.

"SIĞINMACILARIN KİMLİKLERİ İFŞA EDİLMEMELİ"

Yapılan haberlerde, sığınmacı ve mültecilerin açık isim ve fotoğraflarının yayımlanmasının yanlış olduğunun belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Günümüzde birçok haberin internet ortamındaki varlığını ve diğer ülkelerden erişiminin kolaylığını da düşünecek olursak, kimlik deşifreleri halihazırda güvensiz ortamlardan kaçan kişilerin zulüm görecekleri yere geri gönderilmek için tespit edilmelerine neden olabilmekte ve menşe ülkedeki ailelerinin de güvenliğini tehlikeye sokabilmektedir."

"OLUMLU ÖRNEKLERE YER VERMEK, ALGIYI DEĞİŞTİRİR"

Medyanın genelde sığınmacı ve mültecilerle ilgili olumsuz haberlere rağbet ettiğinin belirtildiği açıklamada, bu durumun, sığınmacı ve mültecileri suçlulaştırma pratiğini pekiştirdiği ifade edildi.

Açıklamada, "Ülkemizden sınır dışı edilmeyip de burada bir süreliğine hayat kurabilen sığınmacı ve mültecilerin yaşamlarına ve yaptıkları işlere dikkat çeken haberler, sığınmacı ve mültecilere yönelik olumsuz imajların giderilmesine katkı yapacaktır" denildi.

Yapılan açıklamada, Mülteci Hakları Derneği'nin sığınmacı ve mültecilerle ilgili konularda gazetecilerle işbirliğine hazır olduğu bildirildi.

(GÖZ/FEZ)  FOTOĞRAFLI

 
19 Mart 2014 Çarşamba 14:34
Okunma: 554
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?