Ana Sayfa » Kıbrıs » Melis Genel Kurulu tamamladı...

Melis Genel Kurulu tamamladı...

SENNAROĞLU: "ÜRETİCİ, TÜK BU YIL TAHIL ÜRÜNÜNÜ ALACAK MI BİLMİYOR"

 
 
Melis Genel Kurulu tamamladı...
AMCAOĞLU: "TÜK BU YILKİ ÜRÜNÜ ALACAK. BARIŞ KUVVETLERİ'NİN ET İHALESİ İPTAL EDİLDİ. YENİDEN AÇILINCA BÜYÜK İHTİMALLE TÜK'ÜN İYİ SONUÇ ALACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

AVCI: "ÇOCUK TECAVÜZCÜLERİNE KARŞI HADIM YASASI BİZDE DE HAYAT BULMALI"

TATAR: "GÜMRÜK, KAÇAKÇILIK YAPANLARA MALIN ÜÇ KATI DEĞERİNE KADAR CEZA VERİYOR"

FELLAHOĞLU: "LEFKOŞA BELEDİYESİ SOSYAL KONUT İHALESİNDEKİ EK İŞ YAPTIRMA YETKİSİNİ BAŞKA İŞLERDE KULLANDI... BELEDİYE PERSONEL İSTİHDAM EDERKEN İLAÇLAMAYI ÖZELLEŞTİRDİ"

ÇAVUŞOĞLU: "BELEDİYELERDE DEVLETİN ETKİN DENETİMİNİN SAĞLANACAĞI BİR DÜZENLEME GEREKLİ"

Lefkoşa, 12 Mayıs 11 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda bugün tarım, ekonomik sorunlar ve belediyeler konuları da tartışıldı.

Toplantıda üçüncü gündem dışı konuşmayı CTP İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu, "tarım sektörünün sıkıntıları" konusunda yaptı.

"BU GİDİŞLE 8 BAKAN LAZIM"

Tek başına iktidarda olan UBP'nin "tarımdaki yangına" çareyi sürekli bakan değiştirmekte aradığını, 2 yılda 3. tarım bakanının göreve geldiğini kaydeden Sennaroğlu, "Bu gidişle UBP Allah korusun 5 yıl iktidarda kalırsa 8 Tarım Bakanı isteyecek" dedi. Zihniyet değişmediği sürece, kişileri değiştirmekle bir yere varılmayacağının ortaya çıktığını söyleyen Önder Sennaroğlu, süt üreticilerinin geç ödendiğini, üreticilerin zorda kaldığını anlattı.

"Üreticileri ödemiyorsunuz ama 300 TL elektrik borcu olan üreticinin mandırasının elektriğini kesiyorsunuz" diyen Sennaroğlu, Başbakan'ın her Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklamalarıyla "üreticiyle alay ettiğini" öne sürdü.

TÜK'ün yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydeden Sennaroğlu, imzalanan protokol doğruysa TÜK'ün bu yıl üreticinin ürününü almayacağını söyledi. Sennaroğlu, üreticinin bu yıl tahıl ürününde devletin fiyat açıklayıp açıklamayacağını bilemediğini; hava koşullarından dolayı da ne yapacağını bilmediğini kaydetti.

Önder Sennaroğlu, Güney Kıbrıs'ta doğrudan gelir desteklerinin dönüm başına arpa için 17.5 Euro, sert buğdaya 40 Euro ödendiğini; alınan ürünün bedelini de anında ödediğini anlattı. "Bu ürünü TÜK alacak mı, serbest piyasada alıcı bulacak mı, ne olacaksa artık söyleyin" diye konuşan Sennaroğlu, askerin et ihalesini TÜK'ün kaybettiğini, böylece TÜK'ün üreticilerin hayvanlarını almayacağını ve sıkıntıların artacağını söyledi.

Sennaroğlu, Türkiye'den un ithalini eleştirerek, "Niyet bütün sektörü batırmak mı? Eğer daha ucuz diye izin veriyorsanız, ekmek de Türkiye'de daha ucuz madem, ekmek de getirtin" diye konuştu. 1Önder Sennaroğlu, hayatta olmayan kişilere doğrudan gelir desteği ödendiği için Sayıştay'ın olaya el koyduğunu; hakkı olanların da parasını alamadığını anlattı ve bunlara neden olduğu gerekçesiyle hükümeti suçladı.

AMCAOĞLU: "TÜK GÖREVİNİ LAYIKIYLA SÜRDÜRÜYOR"

Sennaroğlu'nu yanıtlayan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, her dönemde sıkıntılar yaşandığını belirterek, bunları aşmak için çalıştıklarını söyledi.

Amcaoğlu, meclise gelmeden önce Çiftçiler Birliği'yle görüştüğünü kaydederek, TÜK'ün görevini layıkıyla sürdürdüğünü, tahıl ürününü de alacağını açıkladı.

Tahıl alım fiyatlarının belirlenmesi için dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında danışma kurulunun görevlendirildiğini; alınacak karar konusunda halkın bilgilendirileceğini ifade eden Amcaoğlu, "Hayvancının hayvanı kesinlikle elinde kalmayacak. GKK'nın ihalesini TÜK kazanmıştır, Barış Kuvvetleri'nin ihalesi ise katılan o firmanın bazı şartları yerine getirmediği için iptal edilmiştir. Büyük ihtimalle TÜK bunda da iyi sonuç alabilir diye düşünüyorum; ama her halükarda üreticinin hayvanları eşit, adil bir planlamayla TÜK tarafından alınıp, bu ihalede kullanılacaktır" dedi.

Un ithalatının sürekli olmayacağını ifade eden Ali Çetin Amcaoğlu, ihtiyaçları karşılamak ve pahalılığı önlemek için zaman zaman un ithal edildiğini söyledi.

Tarım Bakanı Amcaoğlu, kuraklık için gerekli tespit çalışmalarının yapıldığını, sıkıntı olmayacağını belirtti.

Bakanlığı döneminde 20 milyon TL'ye yakın ödeme yapıldığını kaydeden Amcaoğlu, şu anda süt ödemelerini güncellemeye çalıştıklarını, bir liste daha ödenince güncelliğin yakalanacağını anlattı. Doğrudan gelir desteğinin ikinci taksitinin de ödendiğini ifade eden Ali Çetin Amcaoğlu, üreticinin eline para geçtiğini kaydetti.

Yeniden söz alan Önder Sennaroğlu, üreticilerin üretime devamının önemli olduğunu vurguladı. Sıkıntıların aşılacağını söyleyen Bakan Amcaoğlu'na teşekkür eden Sennaroğlu, doğrudan gelir desteği ödemelerine rağmen, üreticinin eline kayda değer para geçmediğini söyledi.

Bu yılki ürünün hasat edilebilmesi için üreticinin sıcak paraya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Önder Sennaroğlu, ödemelerdeki gecikmeleri eleştirdi.

Sennaroğlu, TÜK'ün yeni açılacak Barış Kuvvetleri et ihalesini ne yapıp edip kazanması umudunu dile getirdi. Sennaroğlu, zeytinyağı için de önlem alınmasını istedi.

Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da yeniden söz alarak, zeytinyağının kalitesinin artması, fiyatlarının ayarlanması ve küçük şişelerde turistlere hediyelik eşya olarak sunulması için Turizm Bakanı'yla görüştüğünü söyledi.

AVCI: "KAYIT DIŞI EKONOMİ ÖNLENSİN"

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, "ekonomik sorunlar" konulu gündem dışı konuşmasında, zor durumdaki KTHY eski çalışanlarının yatırım sorunlarının çözümlenmesi umudunu dile getirdi.

Kayıt dışı ekonomi konusunda önlem alınması çağrısı yaptıklarını belirten Turgay Avcı, "900 kilo et kaçıran kaçakçıya 200-300 TL; 4 bin kilo domates kaçakçılığına 400 TL ceza verilirse kaçakçılığın önü alınmaz, hatta teşvik edilir" dedi.

Turgay Avcı, kayıt dışı ekonominin önlenmesi çalışmalarına destek verdiklerini söyledi.

Mustafa Gökmen'in konuşmasının çarptırıldığını belirten Avcı, "okların Ankara'ya çevrilmesi düşüncelerinin de manidar olduğunu" kaydetti. Avcı, "Bazı siyasi parti başkanlarımız artık bundan vazgeçsinler, yükümlülüklerini yerine getirsinler, devlete borçlarının ödenmesi için adım atsınlar, böyle sözcüklerle siyaset oyunu yapmaktan vazgeçsinler" diye konuştu.

ÇOCUK TECAVÜZLERİNE KARŞI HADIM YASASI

Son günlerde artan çocuk tecavüzlerine de değinen Turgay Avcı, ülkeyi derinden yaralayan bu olayların son bulması dileğini dile getirerek, 4 Nisan'da Türkiye'de TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen ve "hadım yasası" olarak bilinen yasanın ülkede de hayat bulması ve gündeme alınmasını istedi. Bunun caydırıcı bir ceza olacağını belirten Avcı, ülkede bu tür cezalar gündeme gelmesini talep etti.

Sınır kapılarında çok daha ciddi kontroller yapılmasını, "sorma gir hanı" olunmamasını isteyen Avcı, çağdaş ülke seviyesine gelmek için bazı ceza ve uygulamaların da gerektiğini söyledi.

TATAR: "GÜMRÜK CEZA VERİYOR"

Maliye Bakanı Ersin Tatar, kaçakçılık olaylarının üzerine gitmeye çalıştıklarını, siyasi iradenin de olduğunu ve çeşitli ihbarlar da aldıklarını açıkladı.

Gümrük Müdürlüğü'nün olayların üzerine gittiğini kaydeden Ersin Tatar, polise intikal eden olayların sonuçlanmasının uzun sürdüğünü; Gümrük Dairesi'nin üç katına kadar ceza verme hakkını kullandığını; örneğin dün ele geçirilen 400 kilo 1500 TL değerindeki biber için 3 bin TL ceza verildiğini; sürekli yapanlara daha ağır; ihmalden kaynaklananlara ise daha düşük ceza verildiğini anlattı.

Batık bankalarla ilgili iradelerini ortaya koyduklarını ve bu bankaların Şirketler Mukayyitliği'nin uhdesinde olduğunu anımsatan Tatar, bu dosyalara senelerdir el atılmadığını belirtti. Alacakların süratli bir şekilde nakde çevrilmesinin gündemlerinde olduğunu kaydeden Tatar, bunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

FELLAHOĞLU: "HALKIN UMUTLARI TÜKENDİ"

Mecliste son gündem dışı konuşmayı CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, "yerel yönetimlerde ve Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanan sorunlar" konusunda yaptı.

Fellahoğlu, iki yıllık sürede hükümetin halkın umutlarını tükettiği görüşünü dile getirdi.

Lefkoşa, Mağusa ve Girne belediyelerinin bu ayki devlet katkı payını henüz alamadığını ifade eden Kadri Fellahoğlu, bu belediyelerin 15 günde bir ödenen işçilerini ödemekte zorlandığını; hükümetin yasal zorunluluğunu yerine getirmediğini söyledi.

Belediyelerin su üretme ve arıtma tesislerinin elektrik ücretlerinin kilowatt saat başına 17 kuruştan 34 kuruşa çıkarıldığını bildiren Fellahoğlu, zaten zorda olan belediyelerin bu yüzden de sıkıntı yaşadığını ve su ücretlerini artırmak zorunda kaldığını anlattı.

BELEDİYELERİN İHTİYAT SANDIĞI BORÇLARI

LTB'nin İhtiyat Sandığı'na 16 milyon 666 bin 72 TL borcu bulunduğunu söyleyen Kadri Fellahoğlu, Lefke Belediyesi'nin 1990'dan beri ödeme yapmadığını; Çatalköy, Yeniboğaziçi, Yenierenköy, Akdoğan, Paşaköy, Büyükkonuk, Mehmetçik, Alsancak ve Beyarmudu belediyelerinin de İhtiyat Sandığı'na borçları bulunduğunu belirtti.

Hükümetin belediyelerin bu borç batağından kurtarılmasına dönük bir projesi, yaptırımı olup olmadığını soran CTP Lefkoşa Milletvekili Fellahoğlu, "hesaplı-kitaplı giden", iyi yönetilen belediyelerin bu sorunu bulunmadığını kaydetti.

"YÜZDE 30 EK İŞ YETKİSİNİ BAŞKA İŞLERE KULLANDI"

Fellahoğlu, LTB'de ciddi sorunlar ve sıkıntılar bulunduğunu, sorunların sadece İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılmamasıyla sınırlı kalmadığını; sosyal konut projesinin finans kurumu aracılığıyla yapıldığını; ek işler için belediye meclisinde alınan kararla, yüzde 30 ek iş yetkisinin başka işler için kullanıldığını söyledi.

LTB'nin bu yetkisini Haspolat'ta köprü, kaldırım, kanalizasyon ve Taşkınköy'de pompa istasyonu yapımı için kullandığını kaydeden Fellahoğlu, bu konuda Sayıştay soruşturmasının sürdüğünü belirtti.

"PERSONEL ARTIYOR, İLAÇLAMA ÖZELLEŞTİRİLİYOR"

Sinek ve haşere ilaçlama işlemlerini özelleştirme kararı alan LTB'nin bir taraftan personel sayısı artarken, bu işi özelleştirmesini eleştiren Kadri Fellahoğlu, 1 Nisan'a kadar uzatılan ihaleye 2 firmanın 600 bin ve 640 bin TL'lik teklif verdiğini; ardından şartnamede teknik değişiklik gerekçesiyle ihalenin iptal edildiğini; ek şartların da LTB'den ön izin almış olması, yani LTB sınırları içinde faaliyet göstermesi, en az 40 çalışanı bulunması olduğunu anlattı. Kadri Fellahoğlu, bunun üzerine sadece bir firmanın 950 bin liralık teklif sunduğunu; bunun İhale Tüzüğü'ne aykırı olduğunu, en az üç firmanın teklif sunması gerektiğini ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU: "BELEDİYELERE YAPTIRIM YETKİMİZ ÇOK AZ"

Fellahoğlu'nu yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, belediyelere yaptırım yetkilerinin çok az olduğunu, asıl kararların belediye meclislerinde alındığını söyledi.

Fellahoğlu'nun söylediği konuların yasal boyutlarını inceletip gereğini yapacaklarını ifade eden Çavuşoğlu, Sayıştay'ın el atıp soruşturma başlattığını kaydetti.

Üç belediyenin devlet katkı payının, Maliyenin sıkışıklığı nedeniyle henüz ödenemediğini; her aybaşı belediyeleri ödeme hedefleri bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, böylece çalışanların da rahatlayacağını belirtti.

İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, elektrik nedeniyle su maliyetlerinin artmaması için önlem alacaklarını kaydederek, belediyelerin İhtiyat Sandığı borçlarının yıllar içindeki büyük eksikliklerinden kaynaklandığını; bunun çalışanların sosyal haklarında sıkıntılar yaşattığını anlattı.

DEVLETİN ETKİN DENETİMİNİN SAĞLANACAĞI BİR DÜZENLEME

Maliye ile mahsuplaşma tartışmasının sonuçlanmasıyla daha iyi bir noktaya gelineceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, bunun ardından devletin etkin denetiminin sağlanacağı bir düzenleme gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, belediye çalışanlarının yatırımlarının yapılmaması halinde devletin ne yapabileceğine baktıklarında, yasalarda herhangi bir düzenleme bulunmadığını, sorumlu oldukları halde müdahale hakları olmadığını ifade ederek, tüm bunların düzenlenerek benzer sorunlarla karşılaşılmamasının sağlanacağını kaydetti.

Gündem dışı konuşmaların ardından sorular bölümüne geçildi.

Yazılı sorular ve ilgili bakanlıkların yanıtlarının okunmasından sonra sözlü sorular, sahipleri ve ilgili bakanlar salonda olmadığı için ertelendi.

Meclisin bugünkü toplantısı saat 14.00 sıralarında tamamlandı.

Bir sonraki toplantı 16 Mayıs Pazartesi günü yapılacak.

(GÜL/CAN)

 
12 Mayıs 2011 Perşembe 18:29
Okunma: 594
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu