Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Memorandum 2013'e Sarktı "köşk" Para Bulma Derdinde

Memorandum 2013'e Sarktı "köşk" Para Bulma Derdinde

Rum Başkanlık Köşkünde İstifa Senaryoları Yeniden Canlandı.

 
 
Memorandum 2013'e Sarktı

HRİSTOFYAS HÜKÜMETİ 1 MİLYAR EURO ACİL KREDİ TALEBİNE RUSYA'DAN GELECEK CEVABI BEKLİYOR

AVRUPA KOMİSYONU'NUN TAHMİNLERİ MEBLAĞI HENÜZ BELLİ OLMAYAN TOPLAM KREDİYİ 500 MİLYON EURO ARTIRDI

RUM BORCUNUN TIRAŞLANMASI MUHTEMEL ANCAK BU DURUMDA "DEVLETLİK İTİBARI ZEDELENECEK"

Lefkoşa, 11 Kasım 12 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanlığı'nın,  hükümetiN görev süresi bitmeden, devlet yükümlülüklerini karşılamak için Troyka ile uzlaşılmaya çalışılan memorandumdan ödenek alabilmesi için telaffuz edilen takvimler nedeniyle huzursuz olduğu bildirildi.

Haftalık Kathimerini "Memorandum 2013'e Gidiyor... Başkanlıkta Para Bulma Egzersizleri ve Rus Kredisi Beklentileri" başlıklı manşet haberinde, memorandum paketi için 20 Kasım'a kadar anlaşmaya varılmasının zor olduğunu, ilgili anlaşmanın hukuki yönlerinin incelenmesi ve Eurogroup, Euro Bölgesi üyesi ülkeler ve IMF Yönetim Kurulu tarafından netleştirilmesi için de bir aya ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

Bu nedenle bir memorandum üzerinde nihai uzlaşıya varılması tarihinin 2013'e kaydığına işaret edilen habere göre, Rum Başkanlık Köşkü, yılsonuna veya Hristofyas hükümetinin görev süresi sonuna kadar mali ihtiyaçlarını karşılaması maksadıyla Güney Kıbrıs'a kredi verme ihtimalini açık bırakan Moskova'nın bu talebe olumlu cevap vereceği beklentisi hâkim.

Bunun yanında, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yılbaşından hemen sonra istifası da dâhil olmak üzere başka kurtuluş senaryolarının da incelenmekte olduğuna işaret eden gazete, Rum yönetiminin bir yandan Troyka ile müzakere ederken, bir yandan da başka yerden kredi aramakta olduğunu yazdı, özetle şunları ekledi:

"Maliye Bakanı Şarlis'in iki hafta önce, müzakerelerin gecikme nedeninin, Troyka geldiğinde usulen bir görüşme yapılabilmesi olduğu iyimser açıklamasına karşın, gerçekte durum çok karmaşıktır çünkü Troyka ile Lefkoşa arasında ve Troyka üyelerinin kendi aralarındaki anlaşmazlıklar varlığını sürdürüyor. Dolayısıyla ilk dilim kredinin Noel'den önce alınması büyük başarı olur.

RUM BAŞKANLIK KÖŞKÜNDE İSTİFA SENARYOLARI YENİDEN CANLANDI

Gazetemiz Başkanlık Köşkü'nde iki eksende düşünce geliştirilmekte olduğunu biliyor.  Birinci eksende, beklenmedik bir şey olmazsa memorandumla ilgili anlaşma tarihi 2013'e kaydığından hükümetin bu yılı çıkarabilmesi için nasıl para bulunacağı hesapları var. Buna paralel olarak Troyka'nın, kar eden kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) özelleştirilmesi ve Eşel Mobil'in tamamen kaldırılması gibi hükümetin kırmızı çizgisi olan meselelerde ısrar edeceği değerlendiriliyor.  Bunun yanında Hükümetin açıklamakta tereddüt ettiği başka meseleler de olduğu anlaşılıyor.

İkinci eksende hükümetin aralık ayında maaş ve emekli maaşlarını ödemeyi başaracağı mantığıyla, Başkan'ın memorandum üzerinde anlaşmaması ve veya istifa etmesi senaryolarının canlandığı bir tarih bulunuyor. Bu tarih başkanın görev süresi içerisindeki icraatlarını anlatmak üzere halka hitap edeceği 3 Ocak 2013'tür. Bu tarihte AB dönem başkanlığı 'görevi' de sona eriyor ve başkanlık seçimlerine kadar geriye 45 gün kalıyor. Hristofyas yeni başkanı memoranduma bağlamasının siyasi açıdan yanlış olacağına atıfta bulunarak , ya istifa eder veya  önceki iki ay için para bulur ve (görev süresinin sonuna kadar) kalır."

HRİSTOFYAS HÜKÜMETİ 1 MİLYAR EURO ACİL KREDİ TALEBİNE RUSYA'DAN GELECEK CEVABI BEKLİYOR

Haftalık Mahi "Troyka Katı ve Acımasız" başlıklı haberinde, Rum memorandumunun Eurogroup'un 3 Aralık'taki toplantısına da yetişmeme tehlikesi bulunduğunu, çünkü Troyka ile Rum yönetimi arasında bankaların sermayelerini yeniden yapılandırmak için ihtiyaç duyduğu meblağdan,  KİT'lerin özelleştirilmesine, emeklilikten Eşel Mobil'e ve sosyal ödeneklere kadar bütün konularda anlaşmazlık bulunduğunu yazdı.

Gazete "Hükümet 1 Milyar Euro Kredi Talebi İçin Rusya'dan 'Da' (Evet)  Bekliyor" başlıklı haberinde ise, Hristofyas hükümeti ve AKEL'in son günlerde, daha önce talep ettiği 5 milyar Euro yerine derhal 1 milyar Euro kredi talebine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den gelecek haberi beklemekte olduğunu kaydetti.

TROYKA'DAN "HAVUÇSUZ KIRBAÇ"

Fileleftheros "Troyka Kırbaç Çıkardı... Emeklilik, Bankalar ve KİT'lerin Özelleştirilmesi Tezlerinde Israr Ediyor" başlıklı manşet haberinde, Troyka heyetinin Rum tarafındaki müzakerelerini; kamu borcunu sürdürebilir kılmak maksadıyla, Rum yönetimi tarafından kırmızıçizgi addettiği tedbirlerde ısrar ederek, "havuç vermeden kırbaçla sürdürdüğünü" yazdı.

Troyka'nın Rum yönetimi, teknokratları ve Merkez bankası yetkilileriyle görüşmelerinde son derece katı olduğunu ve Rum tezlerini benimseme belirtisi dahi göstermediğine dikkat çeken gazeteye göre, dünkü görüşmelerde emeklilikler meselesini açarak Rum yönetiminden veri talep eden Troyka, Elektrik İdaresi ve Telekomünikasyon İdaresi gibi karlı KİT'lerin özelleştirilmesine de, Eşel Mobil ve 13'üncü maaşın kaldırılması konusuna  da girdi.

Gazete Bankaların Rumlara sattığı 1,4 milyar Euro tutarındaki tahvillerin İtalya'da olduğu gibi hisseye dönüştürülmesini isteyen Troyka'nın Rum Merkez Bankası'yla da bankalarının sermayelerinin yeniden yapılandırılması için gerekli meblağ konusunda anlaşamadığını kaydetti.

Haberde banka sermayelerinin Troyka'yla müzakerelerdeki en zor konulardan biri olduğuna dikkat çekildi ve elinde banka tahvili olan Rumların dün Merkez Bankası'na yürüdükleri ve Troyka'dan, banka sermayelerinin, tahvil hamillerinin parasıyla yeniden yapılandırılmamasını istedikleri belirtildi.

AVRUPA KOMİSYONU'NUN TAHMİNLERİ

Simerini ise "Troyka Artan Taleplerle Geldi, Daha Çok Kesinti İstiyor... Kamu Açığı ve Borç Yüzünden 500 Milyon Daha" başlıklı manşet haberinde Avrupa Komisyonu'nun Rum kamu açığı, kamu borcu ve Rum ekonomisinin diğer göstergeleriyle ilgili öngörülerini artırması üzerine Güney Kıbrıs'ın AB destek mekanizmasından alması gereken ve henüz meblağı bile belli olmayan toplam kredinin 500 milyon Euro daha arttığına dikkat çekti.

RUM BORCUNUN TIRAŞLANMASI MUHTEMEL

Alithia ise "Zorluklar Başladı... Tıraş Da masada... Anahtar Kıbrıs Borcunun Sürdürülebilirliği" başlıklı haberinde, Rum yönetimi ve Troyka'nın dün bankalar ve kooperatif şirketlerini masaya yatırdığını yazdı.

Habere göre kamu borcunun tıraşlanması halinde devletlik itibarı zedeleneceğinden, Rum yönetimi Troyka'yı, kamu borcunun sürdürülebilir olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Ancak iki taraf, bankaların kendi ayakları üzerinde durabilmesi için ihtiyaç duydukları sermaye yardımı meblağı konusunda uzlaşamıyor.

Gazete "Kıbrıs borcunun muhtemel 'tıraşlanması' sisteminde sermaye ve yatırım cazibe merkezi olarak ülkenin de itibarını zedeleyecek" ifadesini kullandı.

(ŞA/KAR)

 
11 Kasım 2012 Pazar 12:47
Okunma: 446
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu