Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Memorandum İçin Müzakereler Sürüyor

Memorandum İçin Müzakereler Sürüyor

Lefkoşa, 2 Nisan 13 (T.a.k): Güney Kıbrıs'ın, Kredi Anlaşmasına Yönelik Olarak Troyka İle Memorandumun (Memorandum Of Understanding-mou) Sonlandırılması Amacıyla Sürdürdüğü Müzakerelerin Bu Hafta İçerisinde Kapanmasının Beklendiği Belirtildi..

 
 
Memorandum İçin Müzakereler Sürüyor
Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs'ın, kredi anlaşması çerçevesinde, ilk taksiti Mayıs ayında alabilmesi için Troyka ile olan müzakerelerin bu hafta içerisinde resmen kapanacağını yazdılar.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, bazı iyileştirmelerle Merkez Bankası grubuyla işbirliği içerisinde nihai müzakere tutumunu belirleyeceğini yazan gazete, anlaşmanın kesinleştirilmesi ışığında Anastasiadis'in dün siyasi parti başkanlarıyla bir toplantı yaptığını ve Güney Kıbrıs'ın stratejisi konusunda bilgi verdiğini belirtti.


Rum Bakanlar Kurulu'nun dünkü gayri resmi toplantısından çıkan sonuç itibarıyla, Hükümet'in, kredi verecek olanlarla bir mücadele daha vermeye çağrılacağını belirten gazete Hükümet'in, kredi verecek olanlardan, bunaltıcı tedbirlerin olmaması için mali uyum döneminin uzatılmasını isteyeceğini yazdı.


Güney Kıbrıs'ın, 2013 yılı içerisindeki bütçe açığının, 395 Milyon Euro'dan fazla olmaması (GSYH oranının yüzde 2.4 olması) gerektiğini yazan gazete Güney Kıbrıs'ın, 2013 bütçesine ilişkin yasayı, 351 milyon Euro değerindeki ek tedbirlerle, katı bir şekilde uygulamasının gerektiğine de dikkati çekti.


Kredi verecek olanların, 2013 yılı için taşınmaz mal vergilerinden 70 milyon Euro kadar ek gelir şart koştuğunu yazan gazete, bazı inşaat-konut planlarına ilişkin harcamaların en azından 36 milyon düşürülmesi, şirketler vergisinin yüzde 12.5 oranında artırılması, temettü gelirlerinden yüzde 30 gelir elde edilmesinin de planlandığını belirtti.


Gazete, ek gelir elde etmek amacıyla, doğayla dost olan motorlu araçlara ilişkin vergi düzenlenmesinin yapılmasının da düşünüldüğünü yazdı.


Anlayış memorandumunda, 23 Kasım 2012'deki anlaşmada varılan kamu sektöründeki maaşlardan kesinti yapılması öngörüsünün geçerli olduğunu yazan gazete ancak IMF'nin bu konuda başka bir görüşe sahip olduğunu, ayrı bir belge içerisinde, maaşların, emekli maaşlarının ve 13.maaşların düzenlenmesini önerdiğini belirtti.


Habere göre Hükümet'in uzlaşmaya varmaya çağrıldığı söz konusu taslakta, kamu sektöründeki çalışanlardan ve emeklilerin maaşlarından kademeli olarak kesinti yapılması öngörülüyor.


Buna göre "0-1.000 Euro"dan yüzde 0, "1.000-1.500 Euro"dan yüzde 6.5, "1.500-2.000 Euro"dan yüzde 8.5, "2000-3.000 Euro'"dan yüzde 9.5, "3.000-4.000 Euro'"dan yüzde 11.5, "4.000 Euro" üstü maaşlardan ise yüzde 12.5 kesinti öngörülüyor.


Gazete memorandum çerçevesinde devletin verdiği bazı ödeneklerden de kesinti yapılmasının öngörüldüğünü anımsattı.


ÖZELLEŞTİRME


Troyka'nın, MOU içerisinde, Rum Telekomünikasyon Dairesi(ATİK-CYTA), Elektrik Kurumu(AİK) ve Limanlar Birimi gibi kurumların özelleştirilmesinden de bahsettiğini yazan gazete Troyka'nın, Kasım ayındaki ilk taslakta isim olarak bu kurumlardan bahsetmediğine de dikkati çekti.


HİDROKARBON KONUSU


Troyka ile olan müzakerelerde, Kasım ayındaki ilk taslağa kıyasla, nihai anlaşmada hidrokarbonun rolü ve bunun idare edilmesine yönelik olarak daha net ifadelerin yer almasının arzulandığı belirtildi.


Gazete, enerji konusunda memorandum taslağının görüşülmesi sırasında, genel olarak ekonominin iyileştirilmesinde hidrokarbonun rolünün net bir şekilde göz önünde bulundurulduğunu; orta ve uzun vadede ekonominin iyileştirilmesine katkı sağlayabileceğinden bahsedildiğini, ancak bundan önce katkı sağlamasından söz edilmediğini belirtti.


Habere göre elektriğin ve doğalgazın satılmasının gerek Güney Kıbrıs içinde, gerekse ihracat açısından organize edilmesine ilişkin olarak, ifade edilen net öngörüler de çeşitli çevreler tarafından çelişkili olarak yorumlandı.


Gazete ayrıca Troyka'nın, hidrokarbondan elde edilecek gelirlerin, Güney Kıbrıs'ın borcunun kapanması için kullanılması  talebinde bulunması ihtimalini açıkta bırakan öngörünün de şu ana kadar taslakta yer almadığını yazdı.


"KRİTİK 48 SAAT"


Alithia gazetesi "Memorandum Grande Finale'i İçin Kritik 48 Saat" başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs memorandumunun(MOU), tüm boyutlarının Perşembe gününe kadar kapanacağını yazdı.


Memorandumun son aşamada olduğunu yazan gazete, bu konuda Rum Başkanlık Köşkü'nde bir dizi toplantının yapıldığını belirtti.


Güney Kıbrıs memorandumunun, 12 Nisan'da yapılacak olan Euro Grubu toplantısına yetiştirilmesi gerektiğini, zira Euro Grubu'nun onayından sonra, memorandumun, Euro bölgesindeki ülkelerin parlamentoları tarafından onaylanması sürecine gireceğini anımsattı.


Gazete, toplantılar çerçevesinde Bakanlar Kurulu'nun da, memoranduma ilişkin nihai taslağı ele almak için gayri resmi bir toplantı gerçekleştirdiğini, toplantı sonrasında, Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis'in açıklama yaptığını belirtti.


STİLYANİDİS


Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, dün gerçekleştirilen toplantılar hakkında bilgi verirken Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in siyasi parti başkanlarına, tüm müzakereler konusunda bilgi verdiğini ayrıca nihai kredi anlaşması konusunda daha iyi bir işbirliğinin mümkün olup olmadığını ele aldığını söyledi.


Müzakerelerin, yeni memorandum ile ilgili değil, bir önceki Hükümet'in vardığı anlaşmanın  genişletilmesiyle ilgili olduğunu ifade eden Stilyanidis, Hükümet'in bir atom bombasını miras aldığını, bunu etkisiz hale getirmeye çabaladığını ve ülkenin bütünlüklü bir şekilde iflas etmesinden kurtardığını belirtti.


Stilyanidis, ekonominin yeniden harekete geçmesi için şu anda artçı durumların idare edilmesine çalışıldığını söyledi.


Stilyanidis, sermayelerin yüzde 40'nın dondurulması konusunda ise, ekonomik faaliyet olanaklarının muhafaza edilmesi amacıyla bunun derhal serbest bırakılması gerektiğinin de altını çizdi.


Bir soru üzerine Stilyanidis, yüzde 40 oranının hiçbir zaman Hükümetin önerisi olmadığını ifade etti.


ANASTASİADİS: "TEDBİRLER 15 GÜN İÇİNDE ONAYLANACAK "


Alithia gazetesi bir başka haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ekonominin iyileştirilmesi için alınacak tedbirlerin 15 gün içerisinde onaylanacağı şeklindeki açıklamasına yer verdi.


Habere göre Anastasiadis, Rum Bakanlar Kurulu'nun 15 gün içerisinde ekonominin iyileştirilmesine yönelik tedbirleri benimseyeceğini ifade etti.


Bir soru üzerine Anastasiadis, kendisinin bir takım açıklamalar yaptığını ancak tedbirlerin özünün Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacağını söyledi.


Güney Kıbrıs'ın Yunanistan'dan para bekleyip beklemediği şeklindeki bir soru üzerine Anastasiadis, Yunanistan'dan herhangi bir şey beklemediklerini, bunun Yunanistan'ın görevi olmadığını, yeni dönemi inşa etmeleri için kendilerinin tek başına mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.


"MAAŞ KESİNTİSİ 2013'TE"


Politis gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, Güney Kıbrıs memorandumunun, büyük sürprizler olmaksızın ileriki günlerde imzalanmasının beklendiğini yazdı.


Gazete memorandumun, 2014 yılında maaş kesintilerini, vergilerin artırılmasını, 2016 yılına kadar eşel mobil(ATA) sisteminin dondurulması gibi öngörüleri içerdiğini belirtti.


BORSA HENÜZ AÇILMADI


Simerini gazetesi, Güney Kıbrıs'taki borsanın, henüz açılmadığına dikkati çekti.


Gazete, borsanın açılıp açılmayacağı konunda ciddi şüphelerin de bulunduğunu belirtirken Rum borsası Müdürü Nontas Metaksas'ın açıklamalarına dayanarak, borsanın, piyasanın çalışmasına ilişkin önemli konularda bilgilendirilmediğini de yazdı.


(FK/ÖK)


 
2 Nisan 2013 Salı 12:02
Okunma: 614
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu