Ana Sayfa » Kıbrıs » MERKEZ BANKASI KREDİ KARTI İŞLEMLERİNE UYGULANACAK AZAMİ FAİZ ORANLARINI İLK KEZ BELİRLEDİ

MERKEZ BANKASI KREDİ KARTI İŞLEMLERİNE UYGULANACAK AZAMİ FAİZ ORANLARINI İLK KEZ BELİRLEDİ

KKTC Merkez Bankası, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası'nın kendisine verdiği yetki uyarınca, kredi kartı işlemlerine uygulanacak azami faiz oranlarını ilk kez belirledi.

 
 
MERKEZ BANKASI KREDİ KARTI İŞLEMLERİNE UYGULANACAK AZAMİ FAİZ ORANLARINI İLK KEZ BELİRLEDİ

 

(T.A.K.): 

Kredi kartı azami faiz oranları ile ilgili açıklama yapan KKTC Merkez Bankası Başkanı Dr. Bilal San; 20 Kasım 2014 tarih ve 232 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 58/2014 sayılı "Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası?nın, kredi kartları azami aylık akdi ve azami aylık gecikme faiz oranlarını hesaplayıp ilan etme görevini KKTC Merkez Bankası'na verdiğini ve bu çerçevede Merkez Bankası'nca kredi kartı azami faiz oranlarının ilk kez belirlendiğini bildirdi.

San, "TL işlemlerde azami aylık akdi faiz oranının yüzde 1,96; döviz işlemlerinde azami aylık akdi faiz oranının yüzde 1,34; azami aylık gecikme faiz oranlarının ise yasa gereği bu oranların yüzde 0,5 üzerinde olduğunu? duyurdu.

Merkez Bankası Başkanı Dr. Bilal San, söz konusu oranların yenisi kamuoyuna ilan edilinceye kadar geçerliliğini koruyacağını, yasada tanımlandığı gibi tüketici kredileri ağırlıklı ortalama faiz oranları üzerinden hesaplanıp ilan edildiğini ve bu oranların, bankalarca kredi kartı işlemlerinde uygulanabilecek üst sınır olduğunu söyledi.

San, "Dolayısıyla bankalarca kredi kartlarına, belirlenen aylık akdi ve gecikme faiz oranları üzerinde faiz uygulanması mümkün değildir. Yasa ile bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulayacağı azami aylık akdi faiz oranları, tüketici kredileri faizlerinin ağırlıklı ortalamasının TL işlemlerde 1,5, döviz işlemlerinde ise 1,75 katıdır? dedi.

"KREDİ KARTLARI BİR ÖDEME ARACI... KREDİ YERİNE KULLANILMAMALI?

Merkez Bankası Başkanı San, kredi kartı kullanımıyla ilgili şu uyarıları da yaptı:

"Kredi kartları nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça kredi gibi ya da nakit temini amacıyla kullanılmamalı, kullanılmak zorunda kalındığında da maliyeti asgariye indirebilmek için bu şekildeki kullanımlar en kısa sürede sona erdirilmelidir.

Diğer taraftan kartlı ödeme sisteminin amacına uygun kullanımının olumlu makroekonomik etkileri bulunmaktadır. Kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandırmada da önemli bir araç olan kartlı ödeme sistemi, bilinçli kullanıldığı takdirde tüketiciye önemli bir kaynak ve kolaylık sağlayıcıdır. Kart ile yapılan işlemler, kayıt dışılığı önlemesi nedeniyle kamu/vergi gelirlerine olumlu katkıda bulunur.?

"KREDİ KARTI KULLANIMI SON 4 YILDA 3,6 KAT ARTTI, 360 MİLYON TL'YE ULAŞTI?

San, kredi kartı kullanımının son dört yıllık dönemde 3,6 kat artarak 360 milyon TL'ye ulaştığını, kredi kartı borçlarının tahsili gecikmiş alacaklara dönüşüm oranının da buna paralel artış göstererek 8 milyon TL'den, 28 milyon TL'ye yükseldiğini, aynı dönem içerisinde kredi kartı borçlarının brüt kredilere oranının yüzde 1,9'dan yüzde 3,6'ya, bireysel krediler içerisindeki payının ise yüzde 7,3'ten yüzde 11,3'e ulaştığını, bu nedenle kredi kartı uygulamalarına dair yasal çerçevenin düzenlenmesinin faydalı olduğunu ifade etti.

 

 
5 Ocak 2015 Pazartesi 17:01
Okunma: 1543
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu