Ana Sayfa » Kıbrıs » Mevlüt Çavuşoğlu, Erçakıca'nın Sorularını Yanıtladı

Mevlüt Çavuşoğlu, Erçakıca'nın Sorularını Yanıtladı

Adalet Ve Kalkınma Parti'nin Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu Konuk Olduğu Ankara'nın Nabzı Programında Hasan Erçakıca'nın Sorularını Yanıtladı. 12 Yıl Önce Türkiye'nin Tüm Sorunlarını Çözmek Üzere Yola Çıktıklarını Anımsatan Çavuşoğlu, Ekonomi, Sağlık, Terör Gibi Pek Çok Meselede Büyük Mesafeler Katettiklerini Belirtti...  Çavuşoğlu, Kendileri İçin Sadece Türkiye'nin İç Meseleleri Ve Sorunlarının Değil, Kıbrıs Ve Azerbaycan'ın Sorunlarının Da Büyük Önem Taşıdığını Kaydetti..

 
 
Mevlüt Çavuşoğlu, Erçakıca'nın Sorularını Yanıtladı
Azerbaycan'ın Karabağ problemini her platformda dile getirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, Kıbrıs konusunda ise şöyle konuştu;


"Kıbrıs bizim yavru vatanımız. Kıbrıs'ın meselesi bizim için doğrudan Türkiye'nin meselesidir. Biz Kıbrıs'a sadece verdiğimiz tüm maddi ve manevi destekleri arttırmadık, varolan sorunun çözülmesi için de samimi bir şekilde yaklaştık.


Kıbrıs, kolayca çözülebilecek bir sorun değil, iki tarafın da farklı talepleri var. Bunun içine AB girmiş, BM var. Ama biz Türkiye olarak 2003-2004 sürecinde de samimi şekilde aynı çizgide kalıcı çözüm istedik, barış istedik. Tüm dünyaya da bu mesajı verdik.    


Ama Rum tarafı bunun tersine, 'kaos mesajı' ve 'barış istemiyoruz' mesajları verdi. Biz Türkiye olarak 10 sene önce AKP iktidarı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olarak ne isek, bugün de aynı çizgideyiz. Kıbrıs sorununun samimi bir şekilde çözülmesi için herkesten bir adım öndeyiz.


Bizim başka sorunlarımız da var. Kıbrıs, de-facto bir şekilde ve haksız biçimde masada duruyor. Ama Kıbrıs'ta kalıcı barışın gelmesi herkesin yararınadır. Kıbrıs ve etrafındaki herkes için fırsat olarak ortaya çıkan şeyleri barış ortamında değerlendirmek lazım. Adaya barış projesi kapsamında su götürüyoruz. Bu sadece KKTC'deki kardeşlerimiz için değil, adanın tümü bundan faydalanabilir"  


Çavuşoğlu, kapsayıcı bir plan üzerinde barış olabileceğine vurgu yaparak, "Rum tarafı Maraş'ı bize verin AB sürecinin yolunu açalım diyor. Biz AB konusunu hiçbir zaman Kıbrıs için pazarlık konusu yapmadık" dedi.


"Kıbrıs'a bakışımızın tek penceresi AB olamaz, böyle pazarlıklara karşıyız" şeklinde konuşan Çavuşoğlu, bunların zaman kaybettirici yaklaşımlar olduğunu söyledi.


Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta barış için en büyük fırsatın Türkiye'de bu süreci destekleyen güçlü bir iktidarın varlığı olduğunu ifade ederek,  "Kıbrıs var olan bir sorun ve bugün çözmeyeceksek ne zaman çözeceğiz. Daha ne kadar bekleyeceğiz" diye sordu.


"İkili görüşmelerle ne kadar gidilecek" diye de soran Çavuşoğlu, Annan Planı'nda olduğu gibi tüm konuların bir plan içerisinde değerlendirilmesini istedi.


Çavuşoğlu, şu an için bir 'B' planından bahsetmenin doğru olmadığını vurguladı ve "şu an barış istiyoruz, çözüm istiyoruz ve sonuna kadar da gayret sarf etmemiz lazım. Biz samimi bir şekilde barış istiyoruz" dedi.


Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti'nin iktidara geldiği günden bu yana geçe sürede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik maddi desteğin önceki hükümetler dönemleriyle kıyaslanamayacak kadar arttığına işaret ederek, bunun yanı sıra verdikleri siyasi desteği de ciddi oranda artırdıklarını kaydetti.


Çavuşoğlu, "verdiğimiz maddi yardımı artırırken bazı şeylerin de düzene girmesini istedik. Türkiye'de nasıl reformlar yapıldıysa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de reformlar yapılmasını istedik" dedi.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin disipline girmesini istediklerini anlatan Çavuşoğlu, reformların yapılabilmesi için hükümetlerle diyaloğa girdiklerini kaydetti.


Bu konuda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetleriyle hem fikir olmalarına rağmen bazı değişimleri yapmanın kolay olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, "bir anlayışı yıkmak kolay değildir. Bugün KKTC'de bazı sendikalar ve bazı ideolojik grupların bakışı dünyadaki komünist devletlerde bile kalmamıştır" dedi.      


KKTC'de yapmaya çalıştıkları ekonomik reformların karşılığını çok fazla bulmadığını anlatan Çavuşoğlu, "zihinsel değişimi sağlamak kolay değil. Yıllardır devam eden bir anlayışı değiştirmek kolay değil" dedi.


Çavuşoğlu, "Türkiye'nin yapmak istedikleri ile sendikalar dahil adanın bir kısmının beklentileri arasında çatışmalar oluyor.  Tartışmanın seviyesi de düşük olduğu zaman da KKTC'den gelen eleştiriler eleştirinin dışında hakarete varan küfre varan şeyler. Bunlar da hoş şeyler değil. Siz kime küfrediyorsunuz. Size en çok yardımı yapan iktidara ve Türkiye'ye küfrediyorsunuz. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Biz bunları hiçbir zaman başa kakmak için söylemiyoruz. Biz her türlü yardımı artıracağız ama artık balık tutmaya başlamanın zamanı da gelmiştir. Bunu birlikte öğrenmeliyiz. Biz bunu başarmaya çalışıyoruz" dedi. 


 
30 Kasım 2013 Cumartesi 12:59
Okunma: 685
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu