Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Mike Hacitofis: "Doğalgaz Terminali İçin Acele Etmeyelim"

Mike Hacitofis: "Doğalgaz Terminali İçin Acele Etmeyelim"

Rum Yönetiminin Hidrokarbon Meselesi İçin Oluşturduğu 5 Kişilik Akil Adamlar Grubu'nun Bugün İtibarıyla İstişare Ve Temaslarına Başlayacağını Bildiren Politis, Grup Üyesi Mike Hacitofis'le Yaptığı Söyleşiyi "Özel Röportaj... Terminal İçin Acele Etmeyelim... Doğalgaz: Taahhütler Üstlenmek İçin Henüz Erken... 'akil Adamlar Grubu' Üyesi Mike Hacitofis Şimdi Araştırma Zamanı Olduğuna İşaret Ediyor" Başlığıyla, Manşetten Verdi.

 
 
Mike Hacitofis:
Gazete hidrokarbon rezervleri ve sondajlar ve rezervlerin değerlendirilmesi ve ticareti konusunda anlaşmalar yapma konusunda 35 yıllık deneyim sahibi olduğuna işaret ettiği Mike Hacitofis'in nihai kararlar alınmadan ve herhangi bir taahhüt üstlenmeden önce bütün olguların dikkatlice incelenip değerlendirilmesini salık verdiğini yazdı.

Habere göre yeraltı kaynaklarının geliştirilmesi, doğalgaz işlenmesi ve ticareti konusunda Rum Yönetiminin de, hakim rol oynaması gerekmeksizin iştirak edeceği ancak çok taraflı ortaklıklar kurulmasına olumlu bakan Hacitofis elektrik üretimi için iç piyasanın ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla doğalgaz sondajının hızlandırılması yöntemleri bulunduğuna işaret etti.

Mike Hacitofis'in 10 yıl BP'de 25 yıl da Shell'de çalıştığını, ikiz kardeşinin 36 yıldır Shell'de çalışmakta olduğunu yazan gazete Hacitofis'in Akil Adamlar Danışma Grubu'ndaki görevi dolayısıyla Rum Yönetiminden yıllık 25 bin Euro alacağına işaret etti.

Hidrokarbon yataklarının varlığı kesinleştiğinde Rum Yönetiminin nasıl bir çıkar beklemesi gerektiği sorusuna karşılık Hacitofis, Doğu Akdeniz'de ticari açıdan değerlendirilebilecek nitelikte önemli hidrokarbon yatakları bulunması halinde pek çok olumlu etki beklenmesi gerektiğine işaret etti.

Sondajların ve ilgili altyapıların (nakil boru hatları, ihracat terminali, v.b.)  geliştirilmesi için on milyonlarca Euro yatırımla doğalgaz/ham petrol sektörünün gelişmesinin beklendiğini belirten Hacitofi, "Elbette bütün yatırımlar Kıbrıs'ta olmayacak. Kıbrıs ekonomisi bu sektöre destek hizmetlerinden (deniz altyapıları,  kara altyapıları, helikopterlerin işleyiş hizmetleri,  küçük tekne hizmetleri,  yatırım faaliyetlerinin genişlemesi,  Kıbrıslıların istihdamı,  denetleme, kimyasal analizler, v.b.profesyonel hizmetler) nemalanacak" dedi, şöyle devam etti:

"Buna ilaveten hidrokarbon çıkartılması ve üretilmesinden de çıkar sağlayacak, hidrokarbon merkezi nakil noktası olarak çoğu şirket için çekim merkezi haline gelecek. Kıbrıs, yerel enerji tüketimi sorununun çözümünde (en azından elektrik üretimi açısından) de çıkar sağlayacak."

Doğalgaz işleme ve değerlendirme konusunda, bölgede büyük rezervler keşfedilse bile, piyasanın büyüklüğünün doğalgaz ihracı konusunda gerçek bir rekabete olanak tanımadığının, ihracat seçeneklerinin kısıtlı olduğunun anlaşılması gerektiğine dikkat çeken Hacitofis, ihracat koridorlarından bağımsız olarak,  olası seçeneklerin müdahil taraflarca adilane paylaşılması gerektiğini söyledi; dolayısıyla altyapıların mülkiyeti çeşitli kullanıcılara ait olması ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurguladı.

Hacitofis "Bu bağlamda devlet, hakim pozisyonda olması şart değil ama, devlet de dahil olmak üzere tekel yaratılmasını önlemek maksadıyla, bütün kullanıcıların erişimine imkan tanıyacak bir miktar hissedar katılım gösterebilir" dedi.

Noble Energy'nin 12'nci parseldeki sondajlarını neredeyse tamamladığı hatırlatılan Hacitofis'e Rum Yönetiminin; Noble, Delek ve İsrail devleti ile Rum tarafında inşa edilecek bir kara terminali üzerinden Güney Kıbrıs ve İsrail münhasır ekonomik bölgelerindeki doğalgazdan müşterek istifadeyi acilen ileri götürmesi gerekip gerekmediği soruldu.

Hacitofis, her iki ülkenin de bu işi olabildiğince hızlandırmak istemesinin nedenlerini anlayabildiğini söyledi ve özellikle İsraillilerle müşterek inkişaflarda taahhütler alınmadan önce; çözülmesi gereken pek çok sorun bulunduğunu vurguladı. İsrail'in ihtiyacından fazla doğalgaz bulduğunu, fazlasını ihraç etmek istediğini ve Güney Kıbrıs'ın da bunun için bir seçenek olduğunu vurgulayan Hacitofis,  "Ancak şu anda pek çok parametre bilinmiyorken, böyle bir kararın çok önemli etkileri olur. Herhangi bir taahhütte bulunulmadan önce çok yönlü ve detaylı incelemeler yapılmalı" dedi.

 
5 Aralık 2011 Pazartesi 11:10
Okunma: 491
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu