Ana Sayfa » Kıbrıs » Mikrop Yuvasında Yüzüyorlar

Mikrop Yuvasında Yüzüyorlar

Girne’de kanalizasyon atıkları boşaltılan denizlerde işçiler keyif sürüyor. Başta koli basili ve salmonella olmak üzere, insan sağlığını tehdit eden çok sayıda madde barındıran Girne kale arkasındaki denizde dün çok sayıda insan yüzdü.

 
 
Mikrop Yuvasında Yüzüyorlar
Ülkemize çalışmak için gelen işçilerden birçoğu dün bir günlük tatillerini geçirmek için Girne kale arkasını tercih etti. Mikrop yuvasında yüzdüklerinden habersiz işçiler, dalma gösterileri sundu, yarışlar yaptı ve mutlu bir şekilde evlerine döndü.

Bölgeye kanalizasyon atığı boşaltıldığından haberdar olan Girneliler ise keyifle yüzen işçileri hayretle izleyerek, yetkililerin bu duruma müdahale etmesini istedi.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, “Zavallı işçiler, basını takip edemedikleri için mikrop yuvasında yüzdüklerinden haberdar değiller. Yetkililer bu insanları uyarıp, daha fazla zarar görmelerini engellemelidir” dedi.

İşçiler denizin mikroplu olduğuna inanmıyor KIBRIS muhabirinin, “Denizin mikroplu olduğu tespit edildi, haberiniz yok mu?” şeklinde soru yönelttiği bazı işçiler, böyle bir şey duymadıklarını, kendilerini uyaran da olmadığını söyledi.
İşçiler, her hafta pazar günleri Girne kale arkasındaki denizde yüzdüklerini ancak hastalanmadıklarını belirterek, “Deniz kirli görünmüyor. Bizi rahatsız edecek bir durumla karşılaşmadık” diye konuştu.
Bazı içiler ise burada denize girmelerinden rahatsız olan kişiler bulunduğunu belirterek, “Bu gibi söylentiler bu yüzden çıkarılıyor” dedi.
İşçiler, “Plajlar ücretli olduğu için biz burayı tercih ediyoruz. Bizi buradan kaçırmak için mikroplu olduğu söyleniyor. Buna inanmıyoruz” diye tepkili konuştu

KIBRIS’ın yayınları etkili oldu

KIBRIS gazetesinin ısrarlı yayınları sonucu Girne’de bazı bölgelere kanalizasyon atığı boşaltıldığı ortaya çıkmıştı. Geçen hafta, deniz suyunun tahlil sonuçlarında koli basili ve salmonellanın yanı sıra maya, küf ve enterekoklarda yoğun üreme olduğu tespit edilmişti. 

Kanalizasyon atıklarının denize boşaltıldığı yönündeki iddialar doğrultusunda Girne-Karakız bölgesinden alınan örneklerin tahlil sonuçları insan sağlığını tehdit edici boyutlarda çıktığı için, bu bölgelerde denize girilemeyeceği bildirilmişti.

Deniz Turizmi İşletmecileri Birliği Başkanı Faik Gencer, deniz suyunun tahlili konusunda İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın eşi Oya Talat’ın laboratuvarına başvurmuştu. Deniz suyu örnekleri de bizzat kimyagerlerin katılımıyla hijyen kurallarına uygun olarak alınmış ve tam 5 gün süreyle değişen kuluçka devresi incelenmişti.

Atık su borusundan 2 metre ve 20 metre uzaklıktan alınan deniz suyunun tahlillerinde, “E.coli bakterisi”, “Koliform bakteri”, “Salmonella-thyphii ve diğer salmo”, “toplam canlı bakteri”, “maya-küf” ve “bağırsak kökenli enterekoklar”ın varlığı incelendi. Tahlil sonuçlarında, “yoğun ürüme” görülmüş olup, denize girilmesinin uygun görülmediği tespit edilmişti.

Suphi Hüdaoğlu uyarmıştı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, kısa süre önce yaptığı yazılı açıklamada denizlere, derelere ve ovalara boşaltılan kanalizasyon atıklarının insan sağlığı için büyük tehlike yarattığını vurgulamıştı.

Kuzey Kıbrıs’ta kanalizasyon arıtım ünitesi olmadan lağım sularının derelere, ovalara, plajlara boşaltılıyor olmasının toplum sağlığı açısından büyük sorun olduğunun altını çizen Hüdaoğlu, belediyelere, Belediyeler Birliği’ne, İçişleri Bakanlığı’na ve Sağlık Bakanlığı’na bu konuya çözüm bulmaları için çağrıda bulundu.

Hüdaoğlu, dışkının ağız yoluyla bulaşabilecek tifo, hepatit (karaciğer iltihabı), parazit hastalıkları gibi birçok hastalığın da bu yolla yayılabileceğini, Kuzey Kıbrıs’ta özellikle yaz aylarında yaygın görülen ishal ve kusmalarda kanalizasyon sorunu yanında, gıdaların uygun ortamda korunmamasının da önemli etkenler arasında yer aldığını vurguladı.

Hüdaoğlu, Avrupa’da artan hastalıklara ve ölümlere neden olan Eşerişya Koli (Entero Hemorajik Echerichia Coli) salgını konusunda uyarıda bulunarak, “Bu salgın, Kuzey Kıbrıs’ta da ciddi bir tehdittir” dedi.

Dr. Suphi Hüdaoğlu, bağırsakta kanama yapabilen Eşerişya Koli’nin normalde kalın bağırsakta ve ince bağırsağın son bölümünde yaşayan ve burada olduğunda hastalık yapmayan bakteri türü olduğunu, ancak bu bakteri ince bağırsağın üst tarafına ulaştığı zaman ishal, kusma, ateş gibi bulgularla seyreden bağırsak iltihabına yol açabileceğini ifade etti.

Kanalizasyon suyunun akıtıldığı bölgelerde denize girilmemesi gerektiğini belirten Hüsaoğlu, şu uyarılarda da bulundu:  “Bireysel olarak korunabilmek için sebzelerin çiğ olarak değil pişirilerek, kaynatılarak tüketilmesi önemli bir yoldur. Ayrıca gıdalarda var olan mikropların çoğalmaması için soğuk ortamlarda tutulmaları da katkı sağlayacaktır. Koruyucu önlemler her zaman için tedavi edici yöntemlere göre daha kolay, daha ucuz ve daha kaliteli yaşam sağlayan alternatiftir.

Kıbrıs Türk toplumu olarak bu sorunu çağdaş seviyede çözmemiz gereken önemli bir sorun olarak algılamamız ve hızla bu yönde çaba sarf etmemiz gerekmektedir.”Kıbrıs Gazetesi
 
27 Haziran 2011 Pazartesi 12:52
Okunma: 691
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu