Ana Sayfa » Kıbrıs » Milletvekilleri Görüşlerini Dile Getirdi

Milletvekilleri Görüşlerini Dile Getirdi

Son Günlerin En Tartışmalı Konularından Biri Olan Ceza (Değişiklik) Yasası, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Oy Çokluğu İle Onaylandı. Yasaya Destek Veren Ve Karşı Çıkan bazı Sivil Toplum Örgütleri Genel Kurul Toplantısını Salondan Takip Etti. Yasa İle İlgili Milletvekillerinin Görüşlerini Aldık.ceza Yasasında Yapılan Değişikliğe Hayır Oyu Veren Demokrat Parti-ulusal Güçler (Dp-ug) Milletvekili Zorlu Töre, Gerekçesini Açıkladı:"ceza Yasasının Değişikliğinin %90 Kısmına Ben De Evet Oyu Kullandım Tek Tek Maddeler Görüşüldüğünde Ama Eşcinsellik Konusuna Gelince O Maddelere Hayır Oyu Kullandım Çünkü Bu Maddelerin Toplum Nazarında Daha Fazla Konuşulması Lazımdı. Farklı Meslek Dallarında

 
 
Milletvekilleri Görüşlerini Dile Getirdi

"İnsan hak ve özgürlüklerine aykırı olan ve bugün dünyada yürürlükten kaldırılmış idam cezası vardı, o kaldırıldı. Bunun yanında çocuk istismarı haberleri ile çok sarsılıyoruz. En son yakın geçmişte bir Mustafa Diker olayı var toplumun vicdanında derin yaralar açan. Çocuk istismarını önleyici güzel maddeler var. Ayrıca kadına yönelik şiddet her geçen gün daha çok görünür oluyor ve bunun önemli parçalarından biri olan cinsel saldırı tecavüz ile ilgili önemli değişiklikler yapıldı. Yine zihinsel engelli kişilerin istismarı ile ilgili değişiklikler var"

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı ve öneri sahiplerinden CTP-BG milletvekili Tufan Erhüman ise1929 tarihli bir yasada bu kadar geniş kapsamlı değişiklik yapılmasının önemine işaret etti:

"44 maddeden söz ediyoruz, bunun 17'si idam cezası ile ilgili. Geriye kalan maddeler de cinsel suçlar ile ilgili. 1929 tarihli bir yasanın bu kadar geniş kapsamlı bir değişikliğe uğraması çok önemli ve yerinde. Çünkü 1929'un toplum yapısı, teknolojisi, alışkanlıkları ve bir sömürge idaresinin düzenlemeleri çerçevesinde olan bir yasaydı. Şimdi ise modern hukuk devleti anlayışı ve insan hakları anlayışı çerçevesinde düzenlene bir yasa"

Ahlaka aykırı suçlar başlığı altında yapılan düzenlemelerin çok dar bir kapsamda tartışıldığını belirten Erhüman, sadece tek bir maddeye odaklanılmasının yanlış olduğunu kaydetti:

"O tartışma da maalesef bilgiye dayalı değildi. Neden değil; çünkü bizde zaten eşcinsellik hiçbir zaman suç olmamıştı. Sadece iki erkek arasındaki cinsel ilişki suç olarak düzenleniyordu. Ve iki erkek arasındaki cinsel ilişki de kapalı mekanları içerisinde olduğu zaman suç olarak düzenleniyordu. Açık mekandaki cinsel ilişki zaten suçtu, bugün de suç. Dolayısı ile orada değişen bir şey yok. Dolayısı ile burada yapılan şey aslında devletin insanların yatak odasına müdahale etmesinin önünün kapatılmış olması."

Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Zeki Çeler de öneriyle ilgili sadece üç maddeye odaklanmanın hata olduğunu söyledi:
"Bu yasada gerçekten çok önemli yaptırımları olan konular da vardı. Bugüne kadar hep tecavüz duyduğumuzda, cinsel taciz ve istismar duyduğumuzda tüylerimiz diken diken oluyor ancak alınan cezalara baktığımızda ya kefaletle serbest kalırlardı ya da birkaç yıl hapislik cezası yerlerdi. Ancak bu yasa ile birlikte artık müebbet hapis bile yiyebilecekler...  Benim için en önemli olan kadın haklarının ve çocuk haklarının korunması çünkü eski yasaya göre erkek çocuklar korunmaz kız çocuklar korunurdu. Tecavüz sonucunda alınan cezalar belliydi. Şimdi müebbet var bunun sonunda. Bu yüzden bu yasaya hayır demek bize ters düşerdi."

Oylama sırasında Genel Kurul toplantısına katılmayan Ulusal Birlik Partisi milletvekilleri ise konu ile ilgili açıklama yapmak istemedi.

Bu arada, Meclis toplantısı öncesinde Kıbrıs Gönüllü Teşekküller Platformu öneriyi protesto etti.

Platform adına açıklama yapan Okyay Sadıkoğlu, milletvekillerine yasayı geçirmeme çağrısı yaptı.


 
27 Ocak 2014 Pazartesi 18:40
Okunma: 877
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu