Ana Sayfa » Kıbrıs » Milletvekilleri Yasama Yılı Değerlendirdi

Milletvekilleri Yasama Yılı Değerlendirdi

Tdp Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Geçmiş Yasama Yılını Brt'ye Değerlendirerek, Cumhuriyet Meclisi'nin Görevini Tam Anlamda Yerine Getiremediğini Vurguladı..

 
 
Milletvekilleri Yasama Yılı Değerlendirdi
Çakıcı, meclis çalışmalarının özellikle UBP'nin güç ve kurultay kavgaları ile geçtiğini ve yeterli yasaları çıkaramadığını kaydederek, meclisin bu haliyle halkın refah düzeyini yükseltecek yasalar çıkaramadığını söyledi.

Bazı milletvekillerinin mecliste hiç konuşmamasını da eleştiren Çakıcı, buna karşılık TDP'nin 13 saatlik konuşma ve meclis boykotu gibi şeylerle halkın aleyhine çıkan yasalara karşı mücadele ettiğini savundu.

Çakıcı, TDP'nin 3 miletvekilinin mecliste aktif şekilde görev aldığına işaret ederek, denenmeyen tek alternatifin TDP olduğunu ve yeni mecliste halk iradesini temsil edecek donanımlı insanların yer alması gerektiğini belirtti.

Çakıcı, halkın refah düzeyini artırıcı yasalar yapabilecek yeni bir meclis yapısının oluşmasını temenni etti.


Geçtiğimiz yasama yılının verimli olamadığını söyleyen Ulusal Birlik Partisi Grup Başkan Vekili ve Gazimağusa milletvekili Turgay Avcı, UBP iktidarı döneminde muhalefette olan partileri eleştirdi.


Avcı, "Geçtiğimiz yasama yılı maalesef verimli olamadı. Ancak daha geniş açıdan bakmak gerekiyor. İktidardaki UBP'ye karşı muhalefet partileri yasamanın yürütülmesi için yardımcı olmamıştı. Meclisten tek sorumlu iktidar partisidir düşüncesinden kurtulmak gerekiyor artık" dedi.


Avcı, Meclis'in daha verimli çalışabilmesi için siyasal yapının değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.


Avcı, "yasamanın elden geçirilmesi gerekiyor. Tüm bunların değiştirilmesi gerekiyor. Meclis'in toplama sayısı 26'nın elden geçirilmesi gerekiyor, daha verimli olabilmesi için bence tüm siyasal yapının elden geçirilmesi gerekiyor. Bu yapı ile hangi hükümet gelirse gelsin sıkıntılı bir süreç olacaktır" dedi.


Cumhuriyet Meclisi'nin istenilen verimi gösteremediği görüşünü dile getiren Demokrat Parti Ulusal Güçler Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ise bunun nedeninin UBP kurultayı ve meclis iç tüzüğünün yarattığı sıkıntılar olduğunu söyledi.


Töre "Cumhuriyet Meclisimiz bu yasama yılında istenilen verimliliği gösteremedi. Sebeplerden bir tanesi UBP kurultayı ve meclis iç tüzüğünün yarattığı sıkıntılar vardı. Milletvekilleri de bu dönemde gerekli devamlılığı gösteremediler hassasiyeti gösteremediler. Hâlbuki milletvekillerinin en önemli görevi Meclis oturumlarına katılmaktır" dedi.


Töre, Meclis çalışmalarında yaşanan sıkıntıları fark etmeleri üzerine yeni bir yapılanmaya gitmek üzere yola çıktıklarını kaydetti.


Töre "Parlamento çalışmaları zayıf gidiyordu.  Bizlerde bunu fark ettik ve halkın beklendikleri doğrultusunda parlamentonun yenilenmesi için adım attık. Hem hükümet değişti hem de parlamentonun yapısı değişecek yakın bir gelecekte dolayısı ile siyasette yeni bir dönemin başlangıcı oldu" dedi.


Milletvekilleri yaşanan tüm sıkıntılara rağmen geçtiğimiz yasama döneminde önemli yasaların meclisten geçirildiğini de hatırlattı.


Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay da verimsiz bir dönem geçirilmesine rağmen önemli yasaların geçirildiği görüşünde.


Uluçay "Yaşanan verimsizliğin siyaset üzerinde etkisi oldu. Bunun yanı sıra bazı komitelerde özellikle AB uyum komitesinde hazırlanan bazı yasa tasarılarını oybirliği ile geçirdik. Bunlar atılması gereken adımlardı" ifadelerini kullandı.


Uluçay yeni dönemde milletvekillerinin özellikle ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıları aşmak için bazı yasa tasarılarını ele alması gerektiğini kaydetti.


Uluçay "Ülkenin öznelikle ekonomik konularda sıkıntı yaşadığı ortadadır. Bu sıkıntılara cevap verecek yasama organizasyonunun yapılması bazı yasa tasarılarının ele alınması gerekiyor" dedi.


Demokrat Parti Ulusal Güçler Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ise Meclis'in oldukça yoğun bir dönemi geride bıraktığı görüşünde.


Taçoy, "geçtiğimiz yıl içerisinde yasamada bazı önemli yasalar yapıldı. Başta Avrupa Birliği yasaları olmak üzere Meclis hayli yoğun çalıştı.


Taçoy bu dönemde tamamlanamayan birçok yasanın ise çalışmalarının kısa sürede tamamlanabilecek şekilde hazırlandığını kaydetti.


Taçoy "dönem sonunda bunların tümü kadük olacak ancak bunların hepsi hazırdır gelecek dönemdeki arkadaşlarımız, kim gelecek olursa olsun hemen Meclis'ten geçirebilecekleri konumdadırlar" dedi. 


 
29 Haziran 2013 Cumartesi 18:01
Okunma: 941
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)