Ana Sayfa » Kıbrıs » Milli Eğitim Bakanı Dürüst, Tam Gün Eğitim Projesini Anlattı...

Milli Eğitim Bakanı Dürüst, Tam Gün Eğitim Projesini Anlattı...

"tam Gün Eğitime Geçmemiz Kaçınılmaz".

 
 
Milli Eğitim Bakanı Dürüst, Tam Gün Eğitim Projesini Anlattı...

"TAM GÜN EĞİTİM PROJESİ BENİM TALEBİMLE GÜNDEME GELDİ. HİÇBİR ŞEKİLDE TÜRKİYE'DEN 'BUNU BÖYLE YAPIN' DİYE BİR TALEP GELMEDİ"

"PİLOT UYGULAMAYLA BAŞARILMASI MÜMKÜN DEĞİL... TAM GÜN EĞİTİME TÜMDEN YA GEÇİLECEK YA GEÇİLMEYECEK"

"ÖĞRETMEN AKADEMİSİ'NE BU YIL ÖĞRENCİ ALINMAYACAK OLMASI KAPATILACAĞI ANLAMINA GELMEZ... GEÇMİŞTE DE ÖĞRENCİ ALINMADIĞI YILLAR OLMUŞTU"

Lefkoşa, 9 Ağustos 11 (T.A.K/Özgül Gürkut Mutluyakalı): Kıbrıs Türk eğitim sistemi, uzun yıllardan sonra yeniden tam gün eğitime hazırlanıyor.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, ilk ve orta dereceli okullarda tam gün eğitime geçilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Dürüst, tam gün projesiyle, eğitim sisteminde köklü bir reform yapılacağını; konunun öğrencilerin nasıl ve nerde öğle yemeği yiyeceğinin tartışılmasından öte bir konu olduğunu belirtti.

Tam gün eğitim projesini Ankara'ya kendisinin götürdüğünü ve uygulamaya girmesi için maddi destek talebinde bulunduğunu kaydeden Kemal Dürüst, projeyi "direksiyonun çevrileceği yön, tam hedef kilitlenecek unsur" diye niteledi. Bakan Dürüst, bundan sonra ülkedeki sportif ve kültürel yatırımların tam gün eğitimin de düşünülerek yapılacağını belirtti ve tam gün eğitime geçme hedefinde, öğretmenlere güveninin tam olduğunu söyledi.

Ankara ziyareti sonrasında, 2012'de tam gün eğitime geçme projesini açıklayan ve toplumsal konsensüs yaratmak için çalışmalara başlayan Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Dürüst, TAK muhabirinin hem bu konudaki hem de yeni ders yılının başlaması öncesinde bakanlığın sorumluluk alanındaki konularda sorularını yanıtladı.

"TAM GÜN EĞİTİM SİYASET ÜSTÜ"

Dürüst, tam gün eğitim konusunu siyaset üstü değerlendirdiğini ifade ederek, "Tam gün eğitim sistemine geçmemiz kaçınılmazdır. Ben bu konuda başta CTP olmak üzere bütün siyasi partilerimizden ciddi anlamda destek bekliyorum" dedi.

Dürüst, kendinde eğitim adına söz söyleme hakkını gören herkesten, kurum ve kuruluşlardan destek beklediğini kaydederek, tam gün eğitimle ilgili bir adım atılacaksa hep birlikte atılması gerektiğini söyledi.

Tam gün eğitimin mali boyutunun yüksek olduğunu, ciddi bir ekonomik yansıma görüleceğini ifade eden Bakan Dürüst, "Ankara'ya gidip geldiğim için birileri beni suçladı ama Ankara bu projeye mali destek vermezse bu işi yapamayız" dedi.

"TALEP BENDEN"

Dürüst, "Tam gün eğitim projesi gerçekten sizin talebiniz mi, Türkiye mi istedi?" sorusuna karşılık, "Bu proje gerçekten benim talebimle gündeme geldi. Hiçbir şekilde Türkiye'den 'bunu böyle yapın' diye bir talep gelmedi" diye konuştu.

Şht. Ertuğrul İlkokulu'ndaki tam gün eğitim pilot uygulamasına bakanlığın destek vermediği eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Bakan Dürüst, tam gün eğitimin sadece pilot uygulamayla başarılmasının mümkün olmadığını düşündüğünü söyledi.

"YA GEÇİLECEK YA GEÇİLMEYECEK"

Tam gün eğitime ya geçilecek ya geçilmeyecek. Yani ayrıcalıklı okullar yaratılarak belli bir süre bu okulda yapalım, şu okulda yapalım, diğerleri beklesin gibi bir anlayışta olmamamız gerekir. Tüm okullarda eş zamanlı geçilmeli" diyen Milli Eğitim Bakanı Dürüst, tam gün eğitimin uygulanabilmesi için öğretmenlerin çalışma saatleri, müfredatlar, okullarda altyapı gibi birçok konuda düzenlemelere gidilmesi gerektiğini anlattı.

Dürüst, bu hazırlıkları yapabilmek için kendilerine 13 aylık hedef koyduklarını kaydederek, 2012'de, ilk ve orta dereceli tüm okullarda tam gün eğitime geçileceğini ifade etti.

Tam gün eğitimin, gençlik, spor ve kültür alanındaki yatırımlarla bütünsellik içinde değerlendirileceğini belirten Kemal Dürüst, "Tam gün eğitimde, Eğitim Bakanlığı vardır da diğer birimler yokmuş gibi davranmayacağız. Bütün birimler, bütün kurum ve kuruluşlar elini taşın altına koyacak" dedi. Dürüst, konuyla ilgili şu detayları verdi:

"Sportif, kültürel, sanatsal, fen bilgileriyle ilgili detaylı çalışmalar, laboratuar yatırımları, dil yatırımları, her şey... Yani tam gün eğitim öğrencilerin sadece öğle yemeğini nerede yiyecek sorunu değildir. Tam gün eğitim sistemi eğitime yeni bir ivme kazandıracağımız, eğitimi yeniden yapılandıracağımız ve eğitim sisteminde köklü reformlar yapacağımız bir olaydır aslında... Tam gün eğitim sadece çocukların nasıl yemek yiyeceklerinin tartışılacağı bir olay değildir.

Bundan sonra bir spor veya kültür tesisi yatırımı yapılacaksa, tam gün eğitim sistemi de düşünülerek yapılacaktır. Devletin bol harcayacak parası yoktur. Devlet, kaynaklarını iyi planlayarak, en verimli şekilde kullanmak zorundadır."

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, kolejleri açmakla çağ nüfusunun yüzde 10'unun sorununu çözdüklerini düşündüğünü ifade ederek, "O eğitimde bir renktir, apayrı bir hedeftir" dedi. Dürüst, niye bu tanımı yaptığı sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"DİREKSİYONUMUZU ÇEVİRECEĞİMİZ UNSUR TAM GÜN EĞİTİM"

"Farklı beklenti içinde olan, GCE A Level'a eğilmek isteyenler vardır, onu yapsınlar, bir sorunumuz yok. Ama bizim artık direksiyonumuzu çevireceğimiz ve tam hedef kilitleyeceğimiz unsur, tam gün eğitimdir. Çünkü düz ortaokullar, normal ilkokullar, düz liselerin bir köklü ivme, dinamizm kazanmasına ihtiyaç hissediyorum. Öğretmenime güvenim tamdır, öğretmenimin de ciddi bir hizmetiçi kurstan geçmesi gerekiyor. Ankara ziyaretimde, hizmetiçi eğitim kurslarıyla ilgili son derece ciddi çalışmalar yaptığımızı da ifade etmek istiyorum."

Dürüst, sendikalar, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, akademisyenler, eğitim bilimleriyle uğraşan derneklerle beraber, uzlaşarak bu hedefe ulaşmak istediğini vurgulayarak, tüm çevreleri uzlaşıya ve ellerini taşın altına koymaya davet etti.

Kemal Dürüst, bunun iktidardaki UBP'nin icraatı olmayacağını; geleceğe sahip çıkma anlamına geleceğini kaydederek, ekonomik kalkınma isteniyorsa, her sektörde ilerlemenin başının eğitimden geçtiğinin kabul edilmesi gerektiğine işaret etti.

Dünyadaki örnekleri, Türkiye'nin açılımlarını göz önünde bulunduracaklarını belirten Bakan Dürüst, tam gün eğitim konusuna basından da destek istedi.

Müfredattaki değişikliklerle ilgili soruya karşılık, meslek destekli programlarda, bazı sıkıntılar yaratan konuların kaldırıldığını açıklayan Dürüst, öğrencilerin örgün eğitim dışına atılmaması için bir düzenlemeye gidildiğini kaydetti.

GCE A LEVEL SONUÇLARINA GÖRE KAYITTAKİ SORUN AŞILDI

KKTC üniversitelerine bu yıl kayıt yaptıracak öğrenci sayısında az da olsa artış beklediğini ifade eden Kemal Dürüst, bir başka soruya karşılık da KKTC uyruklu öğrencilerin GCE A Level sonuçlarına göre Türkiye üniversitelerine kayıt yaptırması konusunda zamanlamada yaşanan sıkıntının büyük ölçüde giderildiğini açıkladı.

Bakan Dürüst, GCE A Level sonuçları Ağustos sonunda açıklanırken, Türkiye üniversitelerine Temmuz sonuna kadar kayıt süresi olmasından kaynaklanan bu sıkıntıyı yazışma ve telefon görüşmeleriyle giderdiklerini kaydederek, bu konuyu bugün görüşeceği Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkan Yardımcısı Yekta Saraç'la da ele alacağını ifade etti.

Dürüst, Türkiye'deki 89 üniversitenin büyük çoğunluğunun KKTC'li öğrencileri kabul ettiğini, sadece birkaç üniversitede sıkıntı kaldığını belirtti.

Kemal Dürüst, Eylül ayında yeni ders yılına nasıl başlanacağı sorusuna karşılık Müteahhitler Birliği'nin eylemi nedeniyle okullardaki tadilat ve bina yapımlarında gecikmeler olduğunu, öğretmen eksikliği yaşanmaması için yakında 100 - 120 öğretmen münhali açılacağını ifade etti.

"ÖĞRENCİ ALINMAYACAK DİYE AKADEMİ KAPATILACAK DEĞİL"

Milli Eğitim Bakanı Dürüst, Atatürk Öğretmen Akademisi'yle ilgili sorulara karşılık, "Akademiyi yaşatmak için ne gerekirse yapacağız. Şöyle ki üniversitelerimizden sınıf öğretmenliği bölümü açmak için talepleri vardır, hepsini reddediyoruz. Neden? Akademi tek kalsın, yaşasın diye. Ama akademiye geçmiş yıllarda da öğrenci alınmadığı yıllar oldu. Bu bir planlama meselesidir. Bu yıl öğrenci alınmayacak diye Akademi kapatılacak demek değildir" diye konuştu.

Dürüst, bu yıl ilkokullara 35 - 40 öğretmen alınacağını; Akademi'den mezun olan ve geçicilikten hak kazananlarla birlikte 80 civarında kişinin sınava girmesini beklediklerini kaydederek, 50 civarında öğretmen adayının açıkta kalacağını anlattı ve bu durum göz önünde bulundurularak bu yıl AÖA'ya öğrenci alınmayacağını belirtti.

"SPORDA TESİSLEŞMENİN ALTIN YILI"

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, sporda tesisleşmenin altın yılının yaşanacağını belirterek, Ankara'da Spor Bakanı ve Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı'yla görüşmesinde, tam gün eğitime geçmek için maddi destek istediğini; tüm bölgelerde yapılacak spor altyapı yatırımlarını, okulların da kullanması düşünülerek yapılacağını söyledi.

Gazimağusa Canbulat Stadı ile Güzelyurt Okullar Sahası'nın sentetik çim yapılacağını, ihalenin bittiğini ve iş tesliminin yapılacağını; Lefkoşa'da Yusuf Kaptan ve Atilla Topaloğlu sahanlarının da çimlendirileceğini anlatan Dürüst, ülke genelinde eğitim maksatlı 4 - 5 tane mini spor salonu ve 2 tartan pist yapılacağını açıkladı.

Dürüst, "Spor kültürünün topluma yerleştirilmesi ana hedefimizdir" dedi.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ VE YASALARA UYGUN HAREKET UYARISI

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, yayımladığı bir genelgeyle, "vatandaş memnuniyeti, yasalara uygun hareket tarzı, yasadışı uygulamalara şiddetle karşı duruş, mesai saatlerine uygun hareket etme, mali konularda çok hassas ve yasalar nezdinden hareket etme" uyarısı yaptığını da açıkladı.

Dürüst, bu konularda hiçbir mazeret kabul etmeyeceğini belirtti. Özellikle mesai saatlerine uymada sorun gözlemlediğini kaydeden Dürüst, hukuka ve yasalara uygun hareket etme uyarısını da her bakanın zaman zaman yapmasında fayda gördüğünü sözlerine ekledi.

(GÜL/SEL) FOTOĞRAFLI

 
9 Ağustos 2011 Salı 14:32
Okunma: 588
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu