Ana Sayfa » Kıbrıs » Milli Mücadele Ve Şehitler Haftası

Milli Mücadele Ve Şehitler Haftası

Lefkoşa, 20 Aralık 12 (T.a.k.): 21-25 Aralık Milli Mücadele Ve Şehitler Haftası Nedeniyle Kurum, Kuruluş Ve Sivil Toplum Örgütleri Anma Mesajı Yayınladı..

 
 
Milli Mücadele Ve Şehitler Haftası
TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ


Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen, 1955'lerden itibaren Yunanistan'ın desteğiyle ve ENOSİS'i gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan EOKA tedhiş örgütünün, özellikle karma yerleşim yerlerinde yaşayan Türklere karşı saldırılara başladığını ancak Kıbrıs Türk halkının bu saldırılara karşı koyduğunu belirtti.


Türkmen, "Toplumsal varoluş direnişinde, örgütlü mücadelenin gerekliliğine inanan zamanın Kıbrıs Türk liderliği ile Anavatanımızın siyasi ve askeri liderliği, Türk Mukavemet Teşkilatı'nı oluşturarak faaliyete geçirirler. Bağımsız direniş örgütleri, Türk Genel Kurmayı Özel Harp Dairesi'nin sevk ve idaresindeki TMT çatısı altında birleştirilip örgütlenir. Türkiye'nin lojistik desteği ile TMT örgütlenmesi ile Kıbrıs ve Türkiye'de eğitimler başlatılır" dedi.


Vural Türkmen, şöyle devam etti:


"Artık EOKA tedhiş örgütü karşısında Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi örgütlü bir şekilde yürütülür. Şanlı bir direniş gösterilir. Kıbrıs Türk halkının bağrından çıkan ve güvenini sağlayan TMT'nin gösterdiği direnişin sayesindedir ki Kıbrıs Türk halkı 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurucu, siyasi eşit ortağı olabilmiştir. Ancak Rumlar 1 Ağustos 1960'ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Türklere sağlanan hakları ve Türkiye'nin garantörlüğünü, daha ilk günden hazmedememişler, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni ilk Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios'un dediği gibi ENOSİS'e bir sıçrama tahtası olarak değerlendirmişlerdir. Makarios, 199 maddeden oluşan 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasında Kıbrıs Türk halkına sağlanan hakları kaldırmak veya kısıtlamak için 30 Kasım 1963'te 13 maddelik bir değişiklik önerisini Cumhurbaşkanı Muavini Liderimiz Dr. Fazıl Küçük'e ve garantör ülkelere iletti.  Türkiye ve Kıbrıs Türk Liderliği bu önerileri kesin bir şekilde reddetti."


Türkmen, Rumların 1963 saldırıları karşısında Kıbrıs Türk halkının can, namus ve şerefini koruma yemini etmiş TMT mensuplarının, yeraltı teşkilatı konumundan çıkarak mücahit ordusuna dönüştüğünü ve Kıbrıs'ın dört bir yanında, şanlı bir direniş gösterdiğini anlattı.


Vural Türkmen, "Orantısız güçlere rağmen, şehit ve gaziler verdiğimiz halde Rum-Yunan birliklerine karşı kahramanca direndik ve geçit vermedik. Küçük Kaymaklı dahil 103 yerleşim yerimiz işgal edilip, yakılıp yıkıldı. Ayvasıl'da toplu katliam, Lefkoşa'da Kumsal'da,  Larnaka'da, Küçük Kaymaklı'da şehitler verildi. Ama, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi, Anavatan'a inanç, güven ve kararlılıkla sürdürüldü. Düşmana geçit verilmedi ve 11 yıllık şanlı direnişimiz başlamış oldu" dedi.


KIBRIS TÜRK PLATFORMU


Kıbrıs Türk Platformu Basın Sözcüsü Hüseyin Alasya da mesajında, Kıbrıs Türk halkının İngiliz sömürge idaresine karşı direnerek varlığını koruduğunu ve TMT'nin EOKA tedhiş örgütüne karşı verdiği örgütlü mücadele sonucunda 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurucu siyasi eşit ortağı olma hakkını kazandığını belirtti.


Alasya, "Enosis hayalinden vazgeçmeyen Rum-Yunan ikilisi, 16 Ağustos 1960'ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki Anayasal haklarımızı ortadan kaldırmak istediler. Türk tarafı bunu kesinlikle reddedince, 21 Aralık 1963'te Kıbrıs Türk halkını soykırımdan geçirerek Kıbrıs'ı Yunanistan'a ilhakı hedefleyen Akritas soykırım planını uygulamaya başladılar" dedi.


Hüseyin Alasya, Kıbrıs Türk halkı, 21 Aralık 1963'te başlayan Rum saldırılarına karşı TMT'nin Mücahit ordusuna dönüşmesiyle 25 Aralığa kadar kararlı bir direniş gösterdiğini ve Temmuz 1974'e kadar sürecek onurlu bir varoluş mücadelesi başlattığını belirtti.


Alasya, "Ne mutlu bizlere ki, 11 yıl süren bu şanlı direniş sonucunda bugün KKTC devletine sahip, barış ve özgürlük içerisinde yaşayan onurlu, başı dik egemen bir halkız. Geçmişi unutmayacak, unutturmayacak,  KKTC devletine şehitlerimizin kutsal emaneti olarak sahip çıkarak, yücelterek yaşatacağız" dedi.


ŞEHİT AİLELERİ


Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Genel Başkanı Ertan Ersan da, 49 yıl önce başlatılan Rum saldırılarının, yeni saldırılarla takviye edilirken yakılan, yıkılan evlerle terk edilen köylerin, Kıbrıs Türk halkına direnmekten başka bir seçenek bırakmadığını vurguladı.


Kıbrıs Türk halkının, ejdadına yaraşır bir direnişle mücadelesini sürdürdüğünü kaydeden Ersan, Kıbrıs Türkü'nün dökülen onca kan ve verilen onca şehit pahasına bayrağına leke düşürmediğini belirtti.


Ersan, "Rumların Kıbrıs Türk halkına yapmış olduğu insafsızca barbarlıkları aradan kaç yıl geçse de unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız" dedi.


TBK GAZİLERİ


Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği Genel Başkanı Kadir Dedeoğlu da mesajında, 21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası'nın Kıbrıs Türk halkının milli değerlerine eşit ve egemenlik haklarına sahip çıkmak ve kendi geleceğini kendisinin tayin etmesi için 11 yıl verdiği mücadelenin ve bu uğurda şehit düşen ölümsüz kahramanların şükranla, minnetle ve rahmetle anıldığı hafta olduğunu belirtti.


Dedeoğlu, "21 Aralık tarihi, Rum-Yunan ikilisinin Megalo Idea rüyasının bir parçası olan Enosis'i gerçekleştirmek amacıyla adada bulunan Kıbrıs Türk halkına yönelik barbarca, insanlık dışı saldırılarının ve tüm dünyanın gözleri önünde işlenmiş bir insanlık suçunun hazin yıldönümüdür" dedi.


Kadir Dedeoğlu, şöyle devam etti:


"Varoluş mücadelesinde şehit düşen kardeşlerimiz Kıbrıs Türkü'nün vermiş olduğu mücadelenin gerçek kahramanları oldukları gibi kurmuş olduğumuz KKTC devletinin temel taşlarıdır. Baskıya ve zulme karşı yıllarca direnen bir yerden bir yere gidemeyen Kıbrıs Türk halkı yılmayarak 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı'nın gerçekleşmesiyle Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile bütünleşerek özgürlüğüne kavuşmasının gururu ile egemenlik hakkını kullanarak KKTC'yi kurarak dünyaya ilan etti."


(FEZ/GUR)


 
20 Aralık 2012 Perşembe 13:17
Okunma: 1719
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu