Ana Sayfa » Kıbrıs » Milli Varoluş Konseyi Basın Toplantısı Düzenleyerek Müzakere Sürecine İlişkin Görüşlerini Açıkladı

Milli Varoluş Konseyi Basın Toplantısı Düzenleyerek Müzakere Sürecine İlişkin Görüşlerini Açıkladı

"ortak Açıklama Sonrasında Toplumlararası Görüşmelerle İlgili 'aşırı İyimserlik'havası Oluştu. Bu İyimserlik Suni Ve Şişirilmiş".

 
 
Milli Varoluş Konseyi Basın Toplantısı Düzenleyerek Müzakere Sürecine İlişkin Görüşlerini Açıkladı

Lefkoşa,  25 Şubat 14 (T.A.K): Milli Varoluş Konseyi, tarafların üzerinde uzlaştığı ortak açıklama sonrasında, toplumlararası görüşmelerle ilgili olarak KKTC, Türkiye, uluslararası kamuoyu ve medyada "sınırsız iyimserlik" havası oluştuğunu savunarak, bu iyimserliğin "suni" ve "şişirilmiş" olduğu görüşünü ifade etti.

Milli Varoluş Konseyi, "Rum Lideri Anastasiades'in basın toplantısında sergilediği genel tutum ve argümanları, Rum Müzakerecisi Mavroyanis'in kapsamlı açıklamalarının içeriği ve Rum tarafınca basına sızdırılmış olan üç ayrı Hukuki Mütalaanın muhtevası  ve Rum tarafındaki tartışmalar dikkate alındığında Kıbrıs Türk tarafındaki iyimserliğin haklı mesnet ve gerekçelerden yoksun bulunduğunun görüldüğünü" savundu.

Milli Varoluş Konseyi, TMT Mücahitler Derneği'nde basın toplantısı düzenleyerek, yeniden başlayan müzakere sürecine ilişkin görüşlerini açıkladı.

Hazırlanan  basın açıklamasını, Milli Varoluş Konseyi Genel  Başkanı Vedat Çelik okudu.

Açıklamada, Konseyin, var olduğunu savunduğu iyimserliğin "suni ve şişirilmiş" olduğu görüşüne sebep olan tespitleri de ifade edildi.

"FARKLI ALGI VE DEĞERLENDİRMELER MEVCUT"

Tarafların ortak açıklamada murat edilenler üzerinde farklı algı ve değerlendirmelerinin mevcut olduğu savunulan açıklamada, yetki ve egemenlik kavramları arasında fark bulunduğu iddiasının Rum tarafınca net bir şekilde dile getirildiği, böylelikle Kıbrıslı Türkler'in egemen eşitliğinin  yok edilmek istendiği ileri sürüldü.

Başpiskopos Hristostomos'un TC ve KKTC Devlet yetkililerini iki devletlilikten bahsetmeye devam etmeleri halinde GKRY'nin görüşmelerden çekileceği tehdidinde bulunduğu iddia edilen açıklamada, bu, "Rumların, Kıbrıslı Türklerin toplumsal eşitliğini 50 yıldır kabul etme noktasına gelemediklerinin en açık örneği" olarak değerlendirildi.

Açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının "siyasi eşitliğe dayalı iki kurucu devlet " talebinin Rumlar tarafından "kurucu eyaletler" mertebesine indirgenmeye çalışıldığı da öne sürüldü ve "İki toplumluluk ve iki bölgelilik kavramlarının, AB'nin üzerine inşa edilmiş olduğu temel kişisel hak ve özgürlüklerle bağlantılı değer ve ilkeler gerekçe gösterilerek sulandırılması yaklaşımı ayan beyan ortadadır. Kıbrıslı Türklerin nüfus sayısı ve mülkiyet sahipliği açısından, ileride sulandırılamayacak ve AB'nin birincil hukuku olacak şekilde, hakim durumda olmasını Rum tarafı kabul etmemektedir" denildi.

Annan Planı'nda aşağıdan (Federe unsurlardan) yukarıya (Federal yapıya) doğru öngörülmüş olan yapılanma ve yetki aktarımının bu defa Rum tarafınca tersine çevrilerek yukarıdan aşağıya doğru yapılandırılmak istendiği, egemenliği olmayacak oluşturucu eyaletlerin çözüm referandumunun iki tarafta da kabulünden sonra ortaya çıkacağı ifadesinin bunun kanıtı olduğu iddia edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

BAKİR DOĞUM

"İşin başından beri görüşmeler olumlu bir sonuç ile noktalandığı takdirde eş zamanlı iki referandumdan çıkacak iki evet ile yeni bir ortaklık devleti kurulması hedef alınmış iken şimdi.

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin iç yapılanmasının evrim yoluyla değiştirilerek yeni bir düzen yaratılmasından söz etmektedir. Rum tarafının ısrarla Yeni Devlet kuruluşuna hayat verecek olan Bakir Doğum (Partenojenez) kavramından kurtulduklarını tekrarlaması bu konudaki niyetlerinin yansımasıdır. Ancak, Rum tarafının bu görüşü, kabul edilmesi mümkün olmayan bir taleptir"

Toplumsal hakların bireysel haklardan önemli olduğu vurgulanan açıklamada, Rum tarafının Kıbrıs Türk halkı içerisinde bir ayrıştırıcı etki operasyonuna girişerek, olası çözüm referandumlarında sadece federal devletin meşru vatandaşlarının oy kullanabileceğini savunmaya başladığı iddia edildi.

KKTC-TC ARASINDA YAPILMIŞ ANLAŞMALAR

Rum tarafının, Türkiye'den Kıbrıs'a su getirilmesi ile ilgili anlaşma dahil, KKTC ile Türkiye arasında yapılmış olan hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğini, bu tür anlaşmaları  gayrı meşru kabul ederekbunlara meşruiyet kazandırmayacaklarında ısrar ettiği de iddia edilen açıklamada, bunun Rumların müzakere sürecini çıkmaza sürükleme gayretlerinin bir başka göstergesi olduğu da savunuldu.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Özdil Nami tarafından, Cumhurbaşkanlığı müzakere heyetinden bağımsız olarak  yürütülen "paralel müzakere" çalışmalarının, müzakere teorisinin en temel prensiplerine aykırı olduğunu, Rum tarafı ile yürütülen müzakerelerde Cumhurbaşkanlığı Müzakere Heyetinin pazarlık gücünü azalttığı da iddia edildi.

Konsey,  kaydedilecek gelişmeleri ve müzakere sürecinin sorgulamalara tabi tutularak,  "analitik bir yaklaşımla değerlendirmesi  ve yapıcı bir kuşku içerisinde hareket edilmesi" gerektiğini de  kaydetti ve temel prensiplerini sıraladı.

Konsey, anlaşmanın  Kıbrıs adasının münhasır ekonomik bölgesi içerisinde deniz içinden elde edilecek gelirlerin, oluşacak federe Kıbrıs Türk devletinin ve federe Kıbrıs Rum devletinin sahip olacağı kıyı şeridi ile orantılı bir şekilde bölüşümünü sağlaması gerektiğini de belirtti.

KONSEY MÜZAKERELERE DESTEK VERECEK

Konsey,  prensiplerine olumlu yanıt teşkil eden tutum ve davranışlarında Müzakereci Kudret  Özersay'a ve müzakere heyetine destek vereceklerini; bunları yaparken de Kıbrıs Türk halkının ve KKTC'nin, Kıbrıs Rum halkı ve GKRY ile "illa da bir ortaklık çözümüne muhtaç bulunmadığını akıllarından çıkarmayacaklarını" da dile getirdi.

(ÖZ/ÖK) FOTOĞRAFLI

 
25 Şubat 2014 Salı 15:05
Okunma: 648
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu