Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Milliyet Gazetesinin Maraş'ın Açılmasıyla İlgili Haberi Rum Gazetelerinin Manşetlerinde...

Milliyet Gazetesinin Maraş'ın Açılmasıyla İlgili Haberi Rum Gazetelerinin Manşetlerinde...

Rum Kesimi Haberin Yayımlanmasının Hemen Ardından Harekete Geçti; Bm İle Temas Kuruldu....

 
 
Milliyet Gazetesinin Maraş'ın Açılmasıyla İlgili Haberi Rum Gazetelerinin Manşetlerinde...
Lefkoşa, 27 Mart 12 (T.A.K): Kapalı bölge Maraş'ın açılmasıyla ilgili olarak dün Milliyet gazetesinde yer alan haber, bugünkü Rum gazetelerinde geniş bir şekilde yer aldı.


Fileleftheros gazetesi "Maraş'la B Planı... Maraş'ın Kıbrıs Türk Yönetimi Altında Açılmasıyla İlgili Türk Manevraları ve İzlenim Yaratma Senaryoları" başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, Türk tarafının Güney Kıbrıs'ın yaklaşan AB dönem başkanlığı öncesinde, Maraş'la ilgili "manevralarının" gelişme aşamasında bulunduğunu yazdı.


Ankara'nın, kapalı şehir Maraş'ın Kıbrıs Türk idaresi altında ve şehrin Kıbrıslı Rum sakinlerinin de bazı koşullarla Maraş'a geri dönmesiyle birlikte açılmasına ilişkin senaryolarla yeniden ortaya çıkmakta olduğunu ifade eden gazete, devamla Milliyet'in haberine yer verdi.


Ortaya çıkan sahnenin 2003 yılındaki "manevraya" gönderme yapmakta olduğunu öne süren gazete, bahse konu dönemde, Ankara'nın, Güney Kıbrıs'ın AB'yle katılım anlaşması imzalaması sebebiyle "işgal barikatının her iki taraftan kullanımına ilişkin kısıtlamaların kısmen kaldırılması hususunda hareket ettiğini" ileri sürdü.


Rum kesiminin Milliyet'in haberi üzerine hemen harekete geçtiğini yazan gazete, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin, BM yetkilisiyle telefonla temasa geçtiğini ve kendisinden Maraş içerisinde herhangi bir hareket olup olmadığı konusunda bilgi istediğini bildirdi.


Maraş içerisinde beş adet gözlem yerine sahip olan BM'nin, şehrin içerisinde herhangi bir hareket tespit etmediğini kaydeden gazete, Rum hükümetinin, Türklerin bu hareketinin (doğrulanması halinde), Maraş'ın kolonize edilmesinin önünü açacağı olasılığına karşın oldukça endişeli olduğunu belirtti.


Gazete, Rum hükümetinin, Türkleri resmi olarak, Hristofyas'ın Maraş'la ilgili olarak 2010 yılında açıklamış olduğu üç eksenli öneriye havale etmekte olduğunu da ekledi.


Gazete iç sayfalardan yer vermeye devam ettiği haberinde, Maraş'la ilgili olarak dün ortaya çıkan yeni senaryonun Güney Lefkoşa'yı korkuttuğunu ve hareket geçirdiğini; çünkü şehrin iadesi konusunun arkasında "şehrin kolonize edilmesi hareketinin ortaya çıkabilmesi olasılığı bulunduğunu" savundu.


Markulli'nin, BM'nin Kıbrıs'taki yetkilisi "Vlotek Simpor" ile temasa geçtiğini ve kendisinden konuyu araştırmasını ve Türk tarafına yönelik girişimlerde bulunmasını istediğini yineleyen gazete, Markulli'nin Türklerin hareketleri ve niyetleri konusunda BM'den rapor istediğini ekledi.


STEFANU HRİSTOFYAS'IN 3 EKSENLİ ÖNERİSİNE GÖNDERME YAPTI


Gazete "Lefkoşa Hristofyas'ın 3 Eksenli Önerisine Gönderme Yapıyor" başlıklı haberinde ise, Rum tarafının, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Maraş'la ilgili olarak 2010 yılında açıkladığı 3 eksenli önerisine gönderme yaptığını ve bunun, Güney Lefkoşa'nın Milliyet gazetesinde çıkan habere verdiği yanıt olduğunu kaydetti.


Habere göre Rum hükümeti sözcüsü Stefanos Stefanu açıklamasında, izlenim yaratma amacı taşıyan eylemler veya hareketlerin BM kararları dışında olduğunu veya bunları ihlal etmekte olduğunu; bunların Rum tarafınca kabul edilebilir olmadığını savundu.


BM'nin Maraş'la ilgili 550 sayılı kararını anımsatan ve bunun Türkiye tarafından uygulanmadığını öne süren Stefanu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın BM'nin Maraş'la ilgili bu kararı temelinde, 2010 yılında Maraş'la ilgili 3 eksenli bir öneri ortaya koyduğunu anımsattı.


Stefanu, Hristofyas'ın bu öneriler temelinde "bölgenin BM'ye verilmesini, şehrin yasal sakinlerinin geri dönmesini ve buna paralel olarak da Mağusa limanının AB himayesinde açılmasını önerdiğini" anımsattı.


Gazeteye göre Stefanu "Hristofyas'ın bunlara ek olarak, bu önerinin kabul edilmesiyle birlikte, Türkiye'nin katılım müzakerelerindeki dondurulan başlıkların açılmasını önerdiğini" anımsattı.


Türkiye'nin ne yazık ki Hristofyas'ın bu girişimine de olumsuz yanıt verdiğini dile getiren Stefanu, Rum hükümetinin BM kararlarında da öngörüldüğü üzere, bölgenin BM'ye devredilmesinde ısrarcı olduğunu ifade etti.


Habere göre Stefanu, Hristofyas'ın Maraş'la ilgili önerisinin geçerli olduğunu teyit etti.


Stefanu, benzer bilgilerin daha önce de yayımlandığını, ancak konuyla ilgili hiçbir somut gelişmenin ortaya çıkmadığını belirtti.


Türk tarafının, AB Dönem Başkanlığının Güney Kıbrıs tarafından devralınmasıyla ilgili olası girişimleri konusundaki bir soruya karşılık ise Stefanu, Rum hükümetinin Türk tarafının söylediklerini büyük bir dikkatle takip etmekte olduğunu sözlerine ekledi.


Simerini gazetesi ise "Maraş İadesini Mayınlıyorlar (Havaya Uçuruyorlar)" başlığıyla manşetten ve iç sayfalardan yayımladığı haberinde konuya geniş yer ayırdı.


Gazete "Maraş'ın Mayınlanması... Tanınmaya Doğru Bir Adım Daha Teşkil eden Gafil Avlama Hareketi" başlıklı haberinde, Milliyet gazetesinin, Türk tarafının Maraş'ı şehrin yasal sakinlerinin evlerine ve mülklerine dönmesi için Kıbrıs Türk idaresi altında açmaya hazır olduğuna dair haberinin (resmi olarak ortaya konması halinde) Rum tarafını gafil avlamayı ve zor durumda bırakmayı amaçlayan bir hareketten ibaret olduğunu öne sürdü.


Gazete, Kıbrıslı Rumların BM veya "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" değil de KKTC'nin idaresi altında bulunacak olması halinde, önerinin Maraş'ın iadesini havaya uçurmakta olduğunu savundu, bunun gerekçesini şöyle aktardı:


"1. Türk tarafının Maraş'ın açılması önerisini, güven inşa edici önlem ve çözüme doğru bir hareket aynı zamanda Kıbrıs sorunundaki mevcut süreç çerçevesinde ortaya çıkacak herhangi bir çıkmazın ortadan kaldırılması olarak göstermeye çalışacağını


2. (Türk tarafının) Bölgeye geri dönecek olan Rumlar KKTC yasalarına tabi olacağından, Kuzey'deki ayrı varlığın tanınmasına bir adım daha eklemek isteyeceğini


3. Ve son olarak da, Türk tarafının, vergiler ve gelirler KKTC'nin fonlarına yatacağından dolayı, büyüme ve ekonomi meydana getirmeyi isteyecek."


Türk tarafının, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının siyasi açıdan meşrulaşmasında problemler yaratmaya çalışacağını iddia eden gazete, Maraş'ın açılması önerisinin hayata geçirilmesi halinde, Türkiye'nin ortaya çıkacak büyümeden dolayı "işgalin ekonomik yükünden ve her türlü siyasi baskıdan kurtulacağını" savundu.


Gazete, Maraş'ın Rum sakinlerinin şehre geri dönmesi halinde, Türkiye ve KKTC'nin, özellikle nüfus verileri ve yapılacak pazarlıklar yüzünden durumun kontrolünü kaybedeceğine dair bir iddia bulunduğunu da ekledi.


Gazete haberine "Maraş'la Türk Manevrası... Milliyet Gazetesi Kapalı Şehrin Açılmasından Söz Ediyor- Milliyet'in Haberine Göre, Maraş'ın Açılması Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığının Devralacağı 1 Temmuz Tarihiyle Denk Düşecek" başlıkları altında da geniş yer verdi.


MARKULLİ: "TÜRKİYE'NİN KATILIM SÜRECİ DURDURULACAK"


Gazeteye göre, Milliyet'in haberini yorumlayan Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ise, bunun Türkiye'nin AB katılım sürecini kötüleştirecek ve muhtemelen durduracak olan ciddi bir gelişme olduğunu iddia etti.


Gazeteye göre Markulli, bunun Rum Yönetiminin her yöne, bir diğer ifadeyle BM, AB ve Ankara'ya göndermekte olduğu mesaj olduğunu vurguladı.


Konunun, Rum Yönetiminin yetkili birimleri tarafından araştırılmakta olduğunu dile getiren Markulli, Dışişleri Bakanlığının hali hazırda BM nezdinde resmi girişimlerde bulunduğunu sözlerine ekledi.


Milliyet gazetesinde çıkan haberin tamamının tercüme edildiğini ve Dışişleri Bakanlığı olarak, Maraş içerisindeki durum hakkında yetkili birimlerden bilgi istediklerini dile getiren Markulli, şu ana kadar sahip oldukları bilgiye göre, bölgede herhangi bir değişiklik olduğunun görülmediğini ifade etti.


Hükümetin konuyla ilgili icraatlarına da değinen Markulli, ilk aşamada Kıbrıs'taki BM Barış Gücünün yüksek temsilcisi nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğunu aynı zamanda konunun tam anlamıyla araştırılmasının talep edildiğini ifade etti.


Milliyet gazetesindeki haberde ifade edildiği şekliyle, Maraş'ın iadesinin BM'nin 550 ve 789 sayılı kararlarının ihlalini teşkil ettiğini savunan Markulli, Türkiye'nin Maraş'taki durumla ilgili sorumluğunun ifade edilmekte olduğu Genel Sekreter Ban'ın raporunun da ihlal edilmekte olduğunu iddia etti.


Rum hükümetinin, konuya Hristofyas'ın üç eksenli önerisiyle yanıt vermekte olduğunu kaydeden gazete, konunun hükümetin ve partilerin şiddetli tepkisine yol açtığını ekledi.


Alithia gazetesi ise "B Planı: Maraş'la Başlangıç... Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığını Hedefleyen Gafil Avlayıcı Türk Hareketleri" başlığıyla manşete çektiği haberinde, Ankara'nın doğrudan ticaret konusunu Avrupa Parlamentosunda yeniden gündeme getirmeyi amaçladığını aynı zamanda Rum tarafının tek yanlı olarak ilan ettiği "Münhasır Ekonomik Bölgesinde" oldu bittiler yaratmayı planladığını iddia etti.


Gazete, Ankara ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını yaralamak, Kıbrıslı Türklerin doğrudan ticaret tüzüğünü geçirmek ve KKTC'yi yüceltmeye ilişkin bir B planının başlangıcı olarak; Maraş'ın açılmasına karar vermiş göründüklerini ileri sürdü.


Güney Lefkoşa'daki hükümet çevrelerinin Milliyet gazetesinin haberini ciddi anlamda göz önünde bulundurduklarını yazan gazete, hükümet kaynaklarının diplomatik veya başka kanallar aracılığıyla konuyla ilgili önceden bilgi almadıklarını söylediklerini ekledi.


Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yakın çalışma arkadaşlarının, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının değerini düşürmek, aynı zamanda doğrudan ticaret tüzüğünün Avrupa Parlamentosunda onaylanmasıyla KKTC'yi daha fazla yüceltilmesini başarmak için; bir süredir "saldırgan hareketlerde" bulunmasını bekledikleri yorumunda da bulundu.


Maraş konusunun, izlenim yaratma hareketi olsa da büyük ölçüde bu gidişata hizmet etmekte olduğunu kaydeden gazete, Ankara tarafından yapılan bu tarz bir girişimin, neredeyse otomatik olarak doğrudan müzakerelerin kesilmesine yol açacağını ve bunun zaten Türk tarafının amacını teşkil ettiğini iddia etti.


Bu arada gazete, gerek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu gerek Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün; konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarla "haberi dolaylı yoldan doğruladıklarını" iddia etti.


Gazeteye göre 13 Mart'ta Ankara'da gerçekleştirilen toplantıda ne konuşulduğunu bilen "diplomatik bir kaynak" ise gazeteye açıklamasında, Maraş konusunun Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Erdoğan, Gül ve Davutoğlu'yla gerçekleştirilen görüşmede ele alındığını yalanlamaktan veya doğrulamaktan kaçındığını belirtti.


Gazeteye göre bahse konu "diplomatik kaynak", bu çeşit bir hareketin, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının başlayacak olmasına ve müzakerelerdeki çıkmaza tepki olarak Türk tarafının masasına düşen fikirlerden biri olduğunu ifade etti.


Milliyet gazetesinin haberinin Güney Lefkoşa'da büyük bir endişeye yol açtığını yineleyen gazete, Rum hükümet çevrelerinin bir süredir, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı öncesinde saldırgan bir harekette bulunacağına dair öngörülerde bulunmakta olduklarını yineledi.


Politis gazetesi ise "Müzakereler Kapanıyor, Maraş Açılıyor" başlığıyla manşete çektiği haberinde, "Türklerin Kıbrıs sorununun özünün yerinden oynatılması hareketleri hazırlamakta olduklarını" iddia etti.


Gazete, Ankara'nın, BM'nin Kıbrıs müzakerelerinin 1 Temmuz'dan sonra da devam etmesine dair görüşünü etkilemek, aynı zamanda Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığının ayağını kaydırmak amacıyla izlenim yaratma hareketleri hazırlamakta olduğunun görüldüğünü öne sürdü.


Güney Lefkoşa'nın, Ankara'nın içerisinde bulunduğumuz dönemde bazı hareketlerde bulunulması olasılığını göz ardı etmediğini kaydeden gazete, Maraş'ın iadesiyle ilgili haberlerin doğrulanması halinde, bunun Kıbrıs sorununun özünün, soruna bütünlüklü çözüm aranmasından, başka konulara taşınacağı kararı anlamına geleceğini ekledi.


Bahsedilen bu başka konuların KKTC'nin yüceltilmesi perspektifini de içereceğini yazan gazete, bunun Türk tarafının B planını teşkil ettiğini savundu.


Gazete "Maraş'a Buyurun... AB Dönem Başkanlığı Öncesinde Maraş'la İlgili Türk Hareketi" başlıklarıyla iç sayfadan devam ettiği haberinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun açıklamasını yorumladı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun yaptığı açıklamada "müzakere süreci devam ettiği müddetçe, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümünün bir parçası olan Maraş gibi bir konu için herhangi bir önlem alınması görüşme dışındadır" şeklinde bir ifade kullandığını yazan gazete, Eroğlu'nun aslında bu cümleyle Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerle ilgili olarak ortaya koyduğu zaman takvimine dolaylı ama net bir şekilde atıfta bulunmakta olduğunu savundu.


Kıbrıs Türk tarafının, müzakerelerin, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in sunacağı olası bir olumsuz raporla sonlanacağını düşündüğünü iddia eden gazete, raporun Cuma günü tamamlanmasının beklendiğini ekledi.


Ortaya çıkan sonucun vardığı tespitin, gazetenin bilgilerinin ve bu bilgilerin yayımlanması zamanının tesadüf olmadığı şeklinde olduğunu yazan gazete, Rum hükümet kaynaklarının, Maraş'la ilgili bu tarz bir senaryonun Downer'in raporunun aynı zamanda Downer'in Brüksel temaslarından hemen önce yayımlanmasının, ilk aşamada tüm müdahil taraflara yönelik baskı yapılmasını ve tepkilerin ölçülmesini amaçladığını kaydetti.


Bazı Kıbrıs Türk çevrelerinin, Milliyet gazetesinin muhabirine yönelik yapılan sızdırmanın, KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından yapıldığını ifade ettiklerini de yazan gazete, haberin geçerliliğini güçlendiren bir başka unsurun da Maraş'a Kıbrıs Türk Yönetimi altında dönebilecek olanlarla ilgili ayrıntılar olduğunu iddia etti.


(İY/HA)                       


 
27 Mart 2012 Salı 13:05
Okunma: 505
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu