Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Moody's Güney Kıbrıs'ın Kredi Notunu 2 Puan Düşürdü

Moody's Güney Kıbrıs'ın Kredi Notunu 2 Puan Düşürdü

Fınancıal Tımes'a Göre Güney Kıbrıs İflasın Eşiğinde.

 
 
Moody's Güney Kıbrıs'ın Kredi Notunu 2 Puan Düşürdü

SİYASİ PARTİLER HRİSTOFYAS HÜKÜMETİNE ATEŞ PÜSKÜRDÜ, AKEL'E GÖRE "KREDİ DERECELENDİRME KURUMLARININ AÇIKLAMASI EKONOMİYİ BU HALE GETİRDİ"

Lefkoşa, 28 Temmuz 11 (T.A.K.): Güney Kıbrıs'ın, ekonomisini düze çıkartacak tedbirlerini bekleyen uluslararası kredi derecelendirme kurumu Moody's, Rum Yönetimi ile partiler arasındaki istişarelerin fiyaskoyla sonuçlanmasından bir gün sonra Rum devlet tahvillerinin kredi notunu 2 puan düşürdü.

Alithia "Moodys'ten Yeni Şamar... Ana Nedenler; Mari'deki Ölümcül Patlamanın Etkileri, Tedbirler Konusunda Siyasi Uzlaşı Olmaması ve Yunanistan'daki Bazı Bankalara Maruz Kalmaları" başlığıyla yansıttığı haberinde, Güney Kıbrıs'ın A2 olan kredi notunun Moody's tarafından iki puan birden düşürülerek Baa1 düzeyine indirildiğini yazdı.

Habere göre Moody's Güney Kıbrıs'ın kredi notunu düşürmedeki gerekçelerini RMMO'nun "Evangelos Deniz Üssü"nde meydana gelen patlama, kötü durumda bulunan ekonomiyi düze çıkaracak tedbirler konusunda siyasi uzlaşı sağlanamaması ve Yunanistan'ın ekonomisini kurtarma amaçlı olarak tahvillerini aldıkları Yunan bankalarının düştüğü durumdan kaynaklanan olumsuzluklara maruz kalmaları olarak açıkladı.

Güney Kıbrıs'ın ekonomik kalkınmasına ilişkin öngörülerini de 2011'de yüzde 0, 2012'de yüzde 1 olarak açıklayan Moody's Güney Kıbrıs'ın kısa vadeli devlet tahvillerinin değerlendirme notunu da P1'den P2'ye düşürdü.

FINANCIAL TIMES'A GÖRE GÜNEY KIBRIS İFLASIN EŞİĞİNDE

Gazete "Financial Times: Kıbrıs İflasla Karşı Karşıya" başlığıyla yansıttığı haberinde, Financial Times isimli gazetenin elektronik ortamdaki sayfasında Güney Kıbrıs'ın iflasın eşiğinde olduğu haberini verdiğini yazdı.

Gazeteye göre "On yıllardır siyasi sorunu ile tanınan Kıbrıs şimdi Euro bölgesi ekonomilerinde hâkim olan belirsizliği takip ediyor; Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in yolundan gitmesi muhtemeldir" diye yazan Financial Times Güney Kıbrıs'ın bugünkü durumunu, İrlanda'nın AB destek mekanizmasına ve İMF'ye başvurduğu zamanki durumu ile karşılaştırdı.

"Kıbrıs bugün borçlansa on yıllık tahvilleri için yüzde 10,3 beş yıllık tahvilleri için yüzde 10,8 faizle ödeyecek" ifadesine yer veren Financial Times, Rum Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis'in; Güney Kıbrıs'ın ekonomik durumunun 1974'teki düzeye geldiği açıklamasına ve deniz üssündeki patlamadan sonra dile getirilen endişelere yer verdi. Financial Times Güney Kıbrıs'ın kredi notunun Moody's tarafından 2 puan birden düşürüldüğüne ve Rum bankaların büyüklüğüne ve özellikle tahvillerini aldıkları Yunan bankalarından kaynaklanan olumsuzluklara maruz kalmalarına vurgu yaptı.

SİYASİ PARTİLER HRİSTOFYAS HÜKÜMETİNE ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Gazete "Hükümete Ateş Püskürüyorlar... DİSİ, DİKO, EDEK ve EURO.KO Hükümeti Sorumlu Tutuyor" başlıklı haberinde, Rum siyasi partilerinin, kredi notunun Moody's tarafından 2 puan birden düşürülmesinden sorumlu tuttukları Rum Yönetimine ateş püskürdüklerini yazdı.

Gazeteye göre, DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu, gelinen noktanın bütün sorumluluğunun Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a ait olduğunu, O'nu, gösterdiği ekonominin, uçuruma doğru giden tehlikeli sürece gitmesine izin vermekle suçladı. Rum ekonomisinin "junk" (çöp) kategorisinin eşiğinde bulunduğuna da işaret eden Neofitu, Hristofyas hükümetinin ekonomik çöküşü engellemek isteyip istemediğini sordu.

DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos, kredi notunun yeniden düşürülmesinin ana nedenlerinden birinin Güney Kıbrıs'ın mali durumuna ilişkin süregelen endişeler olduğuna işaret ederek, Vasiliko elektrik santralinin tahrip olmasından sonra bu durumun daha da kötüleştiğine işaret etti; Moodys'in, açıklanan ekonomik tedbirlerin daha geniş kitlelerce kabule dilmesini sağlamak için Rum Yönetimince "sulandırılacağından" endişe duyduğunu kaydetti.

EDEK Milletvekili Nikos Nikolaidis Rum ekonomisinin tepe taklak gitmeye devam ettiğini, Rum Yönetiminin bu durumu izlemekle yetindiğini ve Güney Kıbrıs'ı tehlikeli maceralara sürüklediğini söyledi;  Moodys'in bu kararından sonra Rum Maliye Bakanlığının, dış piyasadan borçlanmayı aklına getirmesini bile yasakladığını kaydetti.

EURO.KO Başkan Yardımcısı Stelios Amerikanos, hükümetin Rum ekonomisinin uluslararası çevreden kopuk işleyemeyeceğini anlamadığını ve bunun sonucunda kötüden betere sürüklendiklerini söyledi.

AKEL

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise, "Yabancı piyasalar bir toplantıyı tamamlayamadığımızı saptadıklarında, kredi notumuzu yeniden düşürmeleri, beklenmesi gereken bir şeydir" dedi.

Haberi "Ekonomimiz Uçurumun Kenarında" başlığıyla yansıtan  Simerini'ye göre, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu'nun Rum ekonomisinin zor durumda olduğunu ancak bunun nedeninin; kredi derecelendirme kurumları tarafından yapılan değerlendirmeler ve bunların piyasaya yaptığı etki olduğunu söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kurumlarının aynı olaylarda işleyiş şekilleri konusunda kendi kendilerini defalarca yalanladıklarını da savunan Kiprianu, Rum siyasi partilerinin süratle tedbirlere karar vermeleri ve ekonomik sorunların, halk arasında kargaşa yaratmadan halledilmesi gerektiğini dile getirdi.

Politis haberi "Moody's Kıbrıs Ekonomisine Çifte Şamar Açıkladı... Patlama Dolayısıyla Puan Düşürdü" başlığıyla yansıttı.

(ŞA/HA)

 
28 Temmuz 2011 Perşembe 15:34
Okunma: 617
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu