Ana Sayfa » Kıbrıs » Motosiklette Kask Zorunluluğu Cumartesi Yürürlüğe Giriyor

Motosiklette Kask Zorunluluğu Cumartesi Yürürlüğe Giriyor

Avcı:  "amaç Sürücü Ve Yolcuların Can Güvenliğini Sağlamak" .

 
 
Motosiklette Kask Zorunluluğu Cumartesi Yürürlüğe Giriyor
Lefkoşa, 29 Eylül 11 (T.A.K.): Büyük motosikletler yanında 100 cc altındakilerde de sürücü ve yolcuya kask zorunluluğu getiren düzenleme, cumartesi günü yürürlüğe giriyor.


Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı konuyla ilgili açıklamasında, bu uygulamayla motosiklet, motorlu üç tekerlekli ve motobisikletlerde sürücü ve yolcunun can emniyetinin sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.


"100 cc üzerindeki her motosiklette ve 50 hız limiti üstü olan yollarda giden 100 cc altındaki motosikletlerde de sürücü ve yolcunun kask takması yasal olarak 15 yılı aşkın bir süredir vardı.15 yılı aşkın mevcut olan bu uygulamaya yeni tüzük değişikliği ile 100 cc altında olan ve şehir içlerinde giden motosikletler de dahil edildi" diyen Avcı, 100 cc üstünde motosiklet alanların ayni gün kask da almaları ve takmalarının  yasa gereği olduğunu ifade etti.


100 cc altında olan motosiklet sürücülerinin de eğer 50 km hız limiti üstünde olan yolda seyahat ederse onların da kask takma zorunluluğunun  15 yıldan beri yürürlülükte olduğunu anımsatan Avcı, şöyle dedi:


"Yeni kask alması gerekenler sadece 100 cc altında olan ve 50 km hız limit üstü olan yollarda gitmeyen motosikletliler için geçerli olduğu gerçeği, yeni uygulamada gecikme, erteleme, karmaşa yaşanmaması gerekliliğini göstermektedir. Kamuoyuna da yeterli uyarıların yapıldığı görüşündeyiz.


Özellikle motosikletlerinde kask uygulamasına geçen yemek dağıtan şirketleri, insan hayatına verdikleri önemden dolayı kutlarız.


Yeni uygulamayla yol güvenliğine bir artı daha konmuş olacaktır.


1 Ekim Cumartesi gününden itibaren kask takmayan motosikletlileri 155 polis telefonuna bildirerek bir hayat kurtarabilirsiniz."


(KAR/GÜR)


 
29 Eylül 2011 Perşembe 12:57
Okunma: 881
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
  • Kıbrıs Gazetesi Ana Sayfası
  • Havadis Gazetesi Ana Sayfası
  • Realist Gazetesi Ana Sayfası
  • Yenidüzen Gazetesi Ana Sayfası