Ana Sayfa » Kıbrıs » Muhalefetin Tezkeresi Onaylandı

Muhalefetin Tezkeresi Onaylandı

Başbakan'lığın Meclis seçimlerinin 21 Temmuz tarihinde yenilenmesi yönündeki karar tasarısının Meclis komitesinde ivedilikle görüşülmesi yönündeki tezkeresi okundu.

 
 
Muhalefetin Tezkeresi Onaylandı
Güvensizlik önergesi


Başbakan'lığın Meclis seçimlerinin  21 Temmuz tarihinde yenilenmesi yönündeki karar tasarısının Meclis komitesinde ivedilikle görüşülmesi yönündeki tezkeresi okundu.Ardından Meclis Başkanı Bozer, Başbakan'a lehte, TDP Başkanı Mehmet Çakıcı'ya da aleyhte söz vereceğini açıkladı.


Tezkere konusunda lehte söz alan Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük hükümetinin bittiğini ifade ederek,  27 milletvekilinin güvensizlik önergesi ve 29 Eylül tarihinde erken seçime gidilmesi konusunda mutabakata vardığını söyledi.


Cumhuriyet Meclisi'nin işlevini yitirdiğini, ülkede tüm sektörlerin isyan noktasında olduğunu savunan Çakıcı, bunun böyle devam edemeyeceğini belirtti.


Ülkenin birkaç aile ve zümrenin elinde olduğunu savunan Çakıcı, "Bu yapıyı devam ettiren İrsen Küçük hükümeti, ülke tarihinin en kötü hükümetidir. Halk siyasetçiye güvenini yitirdi, bunu nedeni de bu hükümettir" dedi.


Başbakan İrsen Küçük'ün Amerika ziyareti dönüşü, 'Arkamdan kuyumu kazdılar' şeklinde açıklamalar yaptığını anımsatan Çakıcı, "Küçük, hem memleketin kuyusunu kazmıştır, hem kendi hem partisi ve arkadaşlarının kuyusunu kazdı" diye konuştu. 


Küçük'ün muhalefetle işbirliğini içinde olmadığını ve ülke insanını kucaklayamadığını söyleyen Çakıcı, devletin istihdamlarla şişirildiğini, borçların artırıldığını iddia etti.


Ülkenin yüzde 80'inin İrsen Küçük hükümetine karşı olduğunu savunan Çakıcı, kimsenin  ülkeye başbakanlık dayatamayacağını iddia etti. 


Muhalefet partileri ve UBP'den 8 milletvekilinin hükümete güvensizlik önergesi verilmesi ve 29 Eylül tarihinde erken seçime gidilmesi konusunda mutabakat imzalandığını anlatan Çakıcı, İmzalarının ve sözlerinin arkasında duracaklarını kaydetti.


Çakıcı, 29 Eylül tarihinin UBP'den mutabakata imza verenlerin 90 gün içinde isterlerse başka parti kurmalarına olanak verebilmek için belirlendiğini söyledi.


Çakıcı Başbakan Küçük'ün, 2014 yılına kadar seçim yapılmasını istemediğini ancak aniden iki ay içinde seçim yapılmasını önerdiğini bunu da arkadaşlarını oyuna getirmek istediği ve başka çaresi kalmadığı için yaptığını öne sürdü.


Çakıcı'nın sözü sık sık Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ve diğer UBP milletvekilleri tarafından parti içindeki olaylarla ilgili görüş bildirmemesi gerektiği gerekçesiyle kesildi.


Başbakan İrsen Küçük, erken seçim tarihi olarak 21 Temmuz'u önerdiklerini belirterek muhalefete ve UBP içindeki muhaliflere "Hodri meydan" dedi.


Meclis Genel Kurulu'nda erken seçimle ilgili Başbakanlık tezkeresi hakkında lehte söz alan UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın erken seçimden korktuğu için feryat ettiğini savundu.


Küçük, UBP'nin seçime en hazır parti olduğunu, hiçbir seçimden gocunmadığını ve korkmadığını söyledi.

"Niye ayağımıza kadar gelip hükümet ortağı olmak istediniz?" diyen Başbakan Küçük, 21 Temmuz tarihini tespit ederken bu sabah Bakanlar Kurulu'nun toplanıp öneriyi hazırladığını; hukukçuların Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın 12. Maddesini hatırlattığını kaydetti. Küçük, ilgili maddeyi okudu ve önerinin buna uygun olduğunu anlattı.


"ZATEN HALK BENİ MİLLETVEKİLİ OLARAK SEÇTİ"


UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, ABD'ye başbakan olarak gidip milletvekili döndüğü şeklindeki Çakıcı'nın eleştirisini de yanıtladı ve "Beni zaten halk milletvekili olarak seçti. Çakıcı bunları da bilmiyor. Ben 1976'dan beri halkın güveniyle meclise gönderildim. İşte size tarih 21 Temmuz, hodri meydan Çakıcı. Boyunuzu görelim, boyumuzu göstereceğiz. Biz hizmetten kopmuyoruz. Dün de, bugün de, yarın da hizmetteyiz" dedi.


"SİLİHTAR'DA OTURARAK BU DAVAYI HALLEDEMEZSİNİZ"


Küçük, ABD'de yaptığı temaslarda kendi derdini değil, ülkenin derdini anlattığını kaydederek, özetle "Dikilitaş'ta oturarak yahut da destekçiniz gibi Silihtar'da oturarak bu davayı halledemezsiniz. Gidip Brüksel'de, Amerika'da anlatacaksınız, ben de bunu yaptım. Bu davanın lideriyseniz Dikilitaş'tan uzaklaşacaksınız. Çakıcı bunları bilmez, biz davayı biliriz" dedi.
UBP Genel Başkanı, Başbakan Küçük, 8 UBP'li milletvekilinin de imza atarak Çakıcı'nın kürsüde konuşarak UBP'ye hakaret etmesine fırsat verdiğini belirterek, "Kendilerine teşekkür ederim" dedi.
DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yerinden söz alarak şimdiye kadar Cumhurbaşkanı için hiçbir dönemde kimsenin "Silihtar'da oturan" demediğini belirterek, erken seçim tarihi için kimlerle görüştüğünü sordu.
Küçük, bunu yanıtlarken Başbakan istifasını da getirsin görüşünün Denktaş'ın görüşü olduğunu; hukuk dışına çıkılmadığını söyledi.
Silihtar'dan bahsetmesinin yadırganması konusunda ise İrsen Küçük, "Bu da bir ilk olsun" karşılığını verdi.


YORGANCIOĞLU

Meclis Başkanı'nın takdiriyle CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da söz aldı ve bir süredir erken seçim çağrısı yaptıklarını hatırlattı.
Yorgancıoğlu, bugün Meclis Grubu'nun toplanıp değerlendirme yaptığını, sonra Başbakan'dan 21 Temmuz önerisinin geldiğini kaydederek, komitede gereğinin yapılması için iki önerinin ivediliğine de evet diyeceklerini açıkladı.


DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da söz alarak hükümetten 21 Temmuz'da; 27 milletvekilinden ise 29 Eylül'de erken seçim yapılması önerileri geldiğini belirterek oturulup konuşulabileceğini söyledi.
Hükümetin artık çoğunluğu olmadığını savunan Serdar Denktaş, iki önerinin komitede birleştirilerek komitede görüşülmesini istedi.


Denktaş, komiteye katılacaklarını ancak oyları olmadığını belirtti.
Çoğunluğunu kaybetmiş bir hükümetin ülkeyi seçime götürmesini asla kabul etmeyeceklerini vurgulayan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, UBP kurultayında bile devletin nasıl kullanıldığını gördükten sonra Başbakan'ın bugün Meclis'e istifa ederek gelip erken seçim tarihi sunması gerektiği görüşünü yineledi.
"Müşterek oluşturulacak bir hükümette ben varım" diyen Denktaş, muhalif grupla kendi evinde ve bu sabah Meclis'te toplandıklarını; evindeki toplantının gizli kapaklı olmadığını; Mağusa'da toplantı olmadığını söyledi.
Sık sık gergin anların yaşandığı toplantıda yerinden konuşanlar olduğu için Meclis Başkanı Bozer milletvekillerine uyarılar yaptı.


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, iki tarihin birleştirilerek ortak bir tarih saptanmasını istedi.

Konuşmaların ardından 21 Temmuz'da erken seçim önerisi oyçokluğuyla kabul edildi. Bu sırada bazı vekiller itiraz etti ve oybirliği olduğunu söyledi ancak Meclis Başkanı Bozer elini kaldırmayanlar olduğunu belirterek kararını değiştirmedi.
Daha sonra muhalefet partileri ile bazı UBP'lilerin 29 Eylül'de erken seçim önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesi için tezkere görüşülmeye başlandı.
Muhalefet partilerinin ve 8 UBP milletvekilinin 29 Eylül'de erken seçim önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesi için tezkere oybirliği ile onaylandı.


Önerge konusunda lehte CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile aleyhte ise Başbakan İrsen Küçük söz aldı.
CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, uzun bir süreden beri hükümetin ülkeyi yönetmediğini, ekonominin kötüye gittiğini, esnafın zor durumda olduğunu söylediklerini anımsatarak,   uzun süredir siyasi iradenin yeniden sağlanabilmesi için çalıştıklarını söyledi. Yorgancıoğlu, bu amaçla CTP,TDP ve DP ile 8 UBP milletvekilinin önerge hazırlayıp sunduğunu söyledi.
Önergenin 29 Eylül'de bir erken seçimi öngördüğünü kaydeden Yorgancıoğlu, kürsüde konuşmalar yapılırken, herkesin kendi tavrını ortaya koymasını istedi.
Erken seçimin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkına yararın düşünülmesi gerektiğini kaydetti.
Yorgancıoğlu, ortak yol bulunabilirse, iki tarihin yeniden erken seçim tarihini görüşeceği bir komite oluşturulmasına olumlu oy vereceklerini söyledi.


KÜÇÜK: "ÖNERİNİN İÇERİĞİNE KATILMIYORUZ"
Başbakan İrsen Küçük ise yaptığı konuşmada, öneriye ve içeriğine katılmadıklarını söyledi. Ekonominin iyiye gittiğini, milli gelirin arttığını belirten Küçük, eğitimde de üniversite öğrencilerinin sayısının arttığını kaydetti.


Küçük, önergenin içeriğine katılmasalar da yeni bir tarih belirlenmesi konusunun oluşturulacak komitede görüşülmesine onay vereceklerini açıkladı.
Konuşmaların ardından tezkere oybirliğiyle onaylandı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı oyçokluğuyla onayladı.Güvensizlik önergesinin okunmasından sonra görüşülecek tasarı ve önerilerle komitelerden gelen diğer işler bölümüne geçen Meclis Genel Kurulu, Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı ele aldı.


Tasarıyla ilgili söz alan olmayınca oylamaya geçildi ve tasarı oyçokluğuyla geçti.


Değişiklik tasarısı, yasadaki geçici 1'inci maddenin yürürlükte kaldırılarak kamu görevlileri arasındaki terfilerle ilgili eşitsizliğin giderilmesini düzenliyor.


Mecliste daha sonra Poliçeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın görüşülmesine geçildi.

Ana muhalefet partisi CTP, muhalefet partileri TDP ve DP ile UBP'li  bazı milletvekillerinin imzasını taşıyan Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı verilen güvensizlik önergesi Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda okundu.


CTP,  DP, TDP ve UBP'ye bağlı 26 milletvekilinin imzasıyla verilen güvensizlik önergesi, Anayasa gereği önümüzdeki pazartesi günü görüşülecek.


Önerge; "Özkan Yorgancıoğlu (CTP), Mehmet Çakıcı (TDP), Serdar Denktaş (DP), Ahmet Kaşif (UBP), Hasan Taçoy (UBP), Mustafa Arabacıoğlu (DP), Sibel Siber (CTP), Özdil Nami (CTP), Mehmet Çağlar (CTP), İlkay Kamil (UBP), Esat Ergün Serdaroğlu (UBP), Türkay Tokel (UBP), Zorlu Töre (UBP), Afet Özcafer (UBP), Hüseyin Angolemli (TDP), Mustafa Emiroğluları (TDP), Önder Sennaroğlu (CTP), Mustafa Yektaoğlu (CTP), Salih İzbul (CTP), Abbas Sınay (CTP), Fatma Ekenoğlu (CTP), Ömer Kalyoncu (CTP), Ferdi Sabit Soyer (CTP), Arif Albayrak (CTP), Teberrüken Uluçay (CTP) ve Sonay Adem'in (CTP)" imzalarını taşıyor.


Güvensizlik önergesinin okunması sırasında izleyici locasındaki bir kişi Zorlu Töre'yi hedef alan yüksek sesle kızgın sözler sarf edince, meclis görevlilerinin müdahalesiyle salon dışına çıkarıldı. Oturumu yöneten Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da izleyicileri uyardı.


DENKTAŞ YARIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI İSTEDİ


Daha sonra söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yarın olağanüstü toplantı yapılarak güvensizlik önergesinin süratle görüşülmesini istedi ve bu amaçla 10 imzalı dilekçe sunduklarını açıkladı.


Denktaş, hükümetin güven oyu da alabileceğini kaydederek, komitenin bugün öğleden sonra toplanacağını, meclisin de yarın toplanmasını istediklerini söyledi.


Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, güvensizlik önergesine anayasa gereği ivedilik alınamayacağını; önergenin gelecek pazartesi görüşülebileceğini kaydederek anayasa ve Meclis İç Tüzüğü'nün dikkate alınmasını istedi. Yektaoğlu, Meclis Başkanlık Divanı'nın başkanının Meclis Başkanı Hasan Bozer olduğunu hatırlattı.


UBP'NİN GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ DEĞİŞTİ


Daha sonra UBP Grup Başkanlığı'nın grup başkan vekilleri Hasan Taçoy ile Necdet Numan'ı geri çektiğini ve yerlerine Turgay Avcı ile Ahmet Eti'nin görevlendirildiği de meclisin bilgisine getirildi.


GÜVENSİZLİK ÖNERGESİNİN İÇERİĞİ


Güvensizlik önergesinin gerekçesinde şöyle deniliyor:


"Kıbrıs Türk halkının güvenlik, refah ve mutluluğu Cumhuriyet Meclisi için esas olup, Anayasamıza göre hükümet görev ve yetkilerini Anayasa ve yasalara uygun olarak kullanır ve yerine getirir. Görevini layıkıyla yerine getiremeyen, desteğini yitiren bir hükümetin görevine devam etmesine izin verilmesi Anayasamıza ve demokrasiye terstir.


Mevcut hükümet icraatları yüzünden şu anda ülkemiz insanı mutsuz ve umutsuzdur. Bunun başlıca nedenleri arasında mevcut hükümetin hükümet programında öngörülenleri, söz verilenleri ve ortaya çıkan sorunların aşılması için yapılması gerekenleri yapmamış olmasını sayabiliriz. Bundan dolayıdır ki halkımızın mevcut hükümetin sorunları çözeceği yönünde inancı kalmamıştır. Son zamanlarda sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere halkımızın geniş bir kesimi hükümetten şikayet etmekte ve medyaya da yansıyan şekliyle hükümete istifa çağrısı yapmaktadır. Ayrıca iktidar partisi içinde yaşananlar, hükümetin arkasındaki desteği yitirdiğini açıkça ortaya koymaktadır.


Böylesi bir hükümetin halkımıza ve ülkemize hizmet vermesi mümkün değildir.


Yukarıda belirtilenler ışığında mevcut hükümetin halkımıza daha fazla zarar vermesini önlemek amacıyla ülkemizdeki siyasi istikrarın yeniden inşa edilmesi ve toplumumuzun Meclis'e olan güveninin yeniden sağlanması ve seçimin önünü açmak acına mevcut hükümete güvensizlik önergesi verilmesi zaruri olmuştur."


Poliçeler Değişiklik Yasa Önerisi konusunda söz alan Maliye Bakanı Ersin Tatar,  yasa önerisini hazırlayan komitenin işlerini tamamlamasının çok önemli olduğunu söyledi. Tatar, borçların Yeniden Yapılandırılması Yasası'nın Anaysa mahkemesinde görüşüldüğünü anımsattı. Tatar bu işin süratlendirilmesi gerektiğini ve Poliçeler Yasası'nın geçmesinin iyi olacağını belirtti. 


Tatar, yasa üzerinde çalışan Merkez Bankası ve komite  üyelerine teşekkür etti. 


Faiz Yasası'ndan önce Tefeciler Yasası'nın ele alınması gerektiğini belirten Tatar, yasal düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti. Faizlerin düştüğünü, tekrar düzenlemenin tam zamanı olduğunu söyleyen Tatar, faiz konularında verdiği çabanın görmezden gelinemeyeceğini belirtti. 


Adaletsizliğin üzerine gidildiğini, ortaya büyük irade konulduğunu söyleyen Tatar, yasanın işlemesi gerektiğini kaydetti. 


KALYONCU: "YASALAR BÜTÜNLÜKLÜ OLARAK GEÇİRİLMELİ"


Yasayı tartışan komitenin teknik bir konu üzerinde çalıştığını, devletin farklı dairelerinin farklı görüşler ortaya koyduklarını belirten Kalyoncu, yasanın tek başına bir şey ifade etmediğini, bütünlüklü olarak yasaların geçirilmesi gerektiğini söyledi. 


Kalyoncu, denetimin de önemli olduğunu, bu unsur eksik olması halinde yasanın işe yaramasının mümkün olmayacağını belirtti. 


İstatistiki bilgilerin oluşturulması ve dibe doğru gidiş varsa bunun görülmesi gerektiğini söyleyen Kalyoncu, şu anda karanlıkta işlerin yürütüldüğünü ileri sürdü. 


Kalyoncu, istatistik ve denetim unsurlarının devreye konması gerektiğini bu yapılmazsa her zaman geç kalınacağını söyledi. 


Çek Yasası'nın yalnız başına riskli olduğunu belirten Kalyoncu, çekin iyi niyetli de kötü niyetli de kullanılabileceğini kaydetti. Kalyoncu, bu durumundan çıkar sağlayanlar da olabileceğini ifade etti. 


Kalyoncu, çek konusunun terk edilmesi gereken bir yöntem olduğunu söyledi. 


Kredi kartlarının da ödenemeyecek biçimde borçlanmanın kapısını açtığını belirten Kalyoncu, bu konularda da düzenleme gerektiğini kaydetti. 


Kalyoncu, Çek Yasası'nın uzun süreli görüşmeler sonunda ortaya çıktığını, çek sorunu yüzünden kimsenin hapse girmesini istemediklerini ancak bu yasanın diğer yasalarla bir arada ele alınması gerektiğini söyledi. 


Kalyoncu, yasaların bütünlüklü şekilde geçirilmesini istedi. 


Yasanın önemli olduğunu, popülizm yapılmaması gerektiğini söyleyen Kalyoncu, partisinin herkesin eşit olarak payını almasıyla mağduriyetinin engellenmesi hedefinde olduğunu kaydetti. 


Hazırlanan yasa ile tartışmalardan sonra hazırlanan yasa arasında büyük fark olduğunu, değişimlerin yapıldığını söyleyen Kalyoncu, bu yasanın, üzerinde seçim nutuğu atılacak bir yasa olmadığını belirtti. 


ÇAKICI: "YASA EKSİK AMA YİNE DE ONAYLAYACAĞIZ"


Çakıcı, yasalar konusunda çok yavaş ilerlendiğini belirtti. Çakıcı, ülkede yerleşmiş bir sistem olduğunu ve faiz mağduriyeti yaşandığını bunun değişmesini istemeyenler ve çıkar sağlayanlar bulunduğunu kaydetti. 


Faiz anaparayı geçemez şeklinde bir duruşları olduğunu söyleyen Çakıcı, geçmesi gerekenin yasaları, borçların yeniden yapılandırılması,  faiz ve poliçeler, icra, tefeciler, şirketler konusundaki yasalar olarak açıkladı.


Poliçeler Yasası'nın eksik de olsa geçmesi gerektiğini düşündüklerini belirten Çakıcı, Bankalar Birliği'nin de tüm partileri ziyaret ettiğini ancak kendilerini etmediğini söyledi. 


Çakıcı, yerli bankaların desteklenmesi, alacaklıların da mağdur edilmemesi görüşünde olduklarını aktarıp fason şirketlerin önüne geçilmesini istediklerini kaydetti.


Yasanın eksik olduğunu düşündüklerini ancak buna rağmen oylarının evet olduğunu söyleyen Çakıcı, Faiz Yasası'nın da bir an önce sonuçlandırılarak çıkarılması gerektiğini kaydetti. 


Çakıcı, seçime giderken Seçim ve Halk Oylaması Yasası'nın geçmesini de temenni etti.

Meclis Genel Kurulu, çek kullanımının kolaylaştırılması ve günümüz koşullarına ve AB'ye uygun olarak çek yasağına girenlerin ceza davası kapsamı dışında, hukuk davası kapsamında değerlendirilmesini içeren Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi'ni oybirliğiyle kabul etti.


TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi'yle ilgili konuşmasının başında hükümet icraatları ve son gelişmelerle ilgili yorumlar yaptı.


Emiroğluları, UBP'nin geçmiş dönemlere dair yolsuzlukları ortaya çıkarma iddiasıyla Başbakanlık Denetleme Kurulu kurduğunu ancak bir şey yapmadığını, TDP'nin seçimden korkmadığını, hodri meydan dediğini kaydetti.


Emiroğluları, vatandaşların yaşadığı sıkıntıların aşılması için bu yasanın tek başına yeterli olmadığını, meclis gündemindeki diğer yasaların da geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Poliçeler Yasa Önerisi'nin komiteden oybirliğiyle geçen ve tüm partilerin hemfikir olduğunu anlattı. Emiroğluları, yasaya emek veren milletvekillerinin, belli riskleri göze alarak hareket ettiğini, yasa yürürlüğe girince ekonominin daha iyiye gideceğine inandıklarını söyledi. 


Daha sonra Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin madde madde görüşülmesine geçildi.


Bu sırada söz alan Komite Başkanı, UBP Milletvekili Hasan Taçoy, 31 Mart 2013'ten itibaren faaliyetleri sona eren ETİ'nin çek yasağına girmesinin 3 yıl muaf tutulmasını içeren bir ek madde önerdi.


Öneriyle ilgili söz alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, hükümetin Ercan'ı özelleştirirken ETİ'yi ne duruma düşüreceğini düşünmediğini ve iflas ettirdiğini; aslında ilgili bakanların çek yasağına alınması gerektiğini savundu.


Daha sonra ek madde oybirliğiyle dikkat alındı. 


Oylamada 40 kabul oyuyla yasa önerisi kabul edildi. 9 milletvekili oylamaya katılmadı.


Meclis bugünkü çalışmalarını böylece tamamladı. Bir sonraki birleşim Perşembe günü yapılacak.
 
20 Mayıs 2013 Pazartesi 13:50
Okunma: 1699
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu