Ana Sayfa » Kıbrıs » Muhalefetten Başbakanlık'a Protesto

Muhalefetten Başbakanlık'a Protesto

"toplumsal Varoluş Ve Dayanışma Hareketi" İlk Eylemini Başbakanlık Önünde Yaptı.

 
 
Muhalefetten Başbakanlık'a Protesto

BAŞBAKAN KÜÇÜK'LE GÖRÜŞEN PARTİ BAŞKAN VE YETKİLİLERİ, "EYLEMCİLERİ DARP EDEN" POLİSLERLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILMASINI İSTEDİ

YORGANCIOĞLU: "KONUYU BAŞBAKAN'IN GÜNDEMİNE TAŞIDIK; CİDDİ GİRİŞİM OLMAZSA GEREĞİNİ YAPACAĞIZ"

ÇAKICI: "BUNUN ADI POLİSİN ORANTISIZ GÜÇ KULLANMASI DEĞİL, TOPLU İŞKENCEDİR"

ÖZTÜRK: "DEMOKRASİ HERKESE LAZIM... BASKI VE ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ"

Lefkoşa, 25 Temmuz 2011 (T.A.K.): Üç muhalefet partisi, "polisin son dönemdeki eylemlere katılanlara şiddet uyguladığı" gerekçesiyle Başbakanlık önünde protesto eylemi yaptı.

Ana muhalefet CTP-BG ile TDP ve DP "Toplumsal Varoluş ve Dayanışma Hareketi" adı altında yeni bir örgütlenmeye giderek, Başbakanlık önünde ortak eylem yaptı. Saat 11.30'da başlayan eylemin başında Başbakanlık'ın demir kapısına "Toplumsal Varoluş ve Dayanışma Hareketi" yazılı pankart asıldı ve parti liderlerince siyah çelenk bırakıldı.

Eylem sırasında eylemciler, "polis devleti istemiyoruz", "küçük devlet istemiyoruz", "son son son, baskılara son", "kahrolsun faşizm" ve "hükümet istifa" şeklinde sloganlar attı.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve Genel Sekreter Asım Akansoy, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve Genel Sekreter Esat Varoğlu ile DP Genel Başkanı Serdar Denktaş Ankara'da olduğu için partiyi temsilen Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk, siyah çelenk bırakmanın ardından randevulu oldukları Başbakan İrsen Küçük ile görüşmek üzere Başbakan'ın makam odasına gitti.

Yarım saat süren görüşmenin ardından parti başkanları eylemcilerin yanına giderek Başbakanlık demir kapısı önünde basına açıklama yaptı.

YORGANCIOĞLU: "BAŞBAKAN'IN GÜNDEMİNE TAŞIDIK"

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, geçtiğimiz günlerdeki eylemlerde polisin herhangi bir neden yokken, insanları yasaların hilafına darp etmeleri konusunu Başbakan'ın gündemine taşıdıklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, emir verenleri, darp işlemine müdahil olanların sorgulanmasını, soruşturulmasını ve yasaların gereğinin yerine getirilmesi taleplerini ilettiklerini ve bunun takipçisi olacaklarını ifade ettiklerini anlatarak, "Böylesi bir durumda suskun kalmanın ülkeye, polise ve devlet güveni sarsacağının altını çizdik. Eğer soruşturma açılmazsa, adalet yerini bulmazsa insanların kendi adaletlerini bulmak için karşı girişimde bulunacaklarını ve bunun da büyük bir risk olduğunu ifade ettik" diye konuştu.

"GEREĞİNİ YAPACAĞIZ"

Başbakan İrsen Küçük'ün bazı raporlar beklediğini ve sonrasında gereğini yapacağını ifade ettiğini bildiren Özkan Yorgancıoğlu, kısa sürede bu konuda ciddi girişimler yapılmazsa gereğini yapacaklarını Başbakan'a da ilettiklerini kaydetti. Yorgancıoğlu, ülkede kimsenin yasaların verdiği hakları kullandı diye kimseyi darp etmeye ve darp emri vermeye hakkı olmadığını belirtti.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir soruyu yanıtlarken, ülkedeki gelişmelerin çok değişik kesimleri olumsuz etkilediğini belirterek, üç parti ile sivil toplum örgütleri arasında başlatılan görüşmelerin önümüzdeki dönemde daha da şekillenip bir yapıya kavuşacağını söyledi.

Büyük çaplı olumsuzluk karşısında çok geniş cephe oluşturulmasında yarar olduğunu belirterek, her olaya nasıl tepki verileceğini birlikte değerlendireceklerini bildiren Yorgancıoğlu, "Toplumsal Varoluş ve Dayanışma Hareketi"nde her olaydan büyük oranda olumsuz etkilenen herkesin yer almasında fayda gördüklerini anlatı.

Yorgancıoğlu, bundan sonra yapılacaklara birlikte karar vereceklerini ifade etti.

ÇAKICI: "BASKI REJİMİ ARTACAK"

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, olayın "birkaç polisin ve subayın emri diye değerlendirilmesinin yanlış olduğunu; Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gelişiyle başlayan ve bundan sonra da devam edecek bir baskı rejiminin ve istihbarat tedbirlerinin artmasını da getirecek sonuç gördüklerini" söyledi.

Çakıcı, adresin aslında Başbakan ve Polis Genel Müdürlüğü'nden öte bir adres olduğunu belirterek, "Esas burada sorulması gereken adres varsa GKK'dır. Orda da ciddi sorumluluk söz konusudur" dedi.

"BUNUN ADI TOPLU İŞKENCE"

"Eylemlere orantısız güç kullanıldığı" teriminin de yanlış olduğunu belirten Mehmet Çakıcı, "Bunun literatürdeki adı orantısız güç kullanma değildir. Polis eylem yapan bir grubun üzerine gidiyor ve yumruk ve bazı aletlerle saldırıyorsa, bunun adı toplu işkencedir. Herkes doğru kullanmalıdır bunu. Bu, bir eyleme yapılan mukavemet değildir. Bu toplu işkence, bizim açımızdan uluslararası kuruluşlara şikâyet edilecek bir konudur ve bunu da yapacağız" diye konuştu.

TDP Genel Başkanı Çakıcı, Başbakan'ı bu konuya müdahil olmaya ve şiddete karşı önlem almaya davet ettiklerini kaydederek, Kıbrıs Türk halkının baskıların artacağı bir döneme girdiğini; sendikalara baskıların artacağı, basının susturulacağı görüşünü ifade etti.

Siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin ilk hedefinin hükümeti durdurmak olduğunu belirten Çakıcı, ortada tedbir alabilecek bir hükümet bulunmadığını savundu. Çakıcı, "Baskı rejimini engelleyebilecek yegane yapı, Kıbrıs Türk muhalefetinin birlik içinde hareket etmesidir, bunu da yapacağız. Her türlü fedakarlıkla, birlik ve beraberlik içinde bu süreci durduracağız, başka da yolu yoktur" dedi.

Çakıcı, herkesi katkıda bulunmaya ve mücadeleye davet etti.

Bir soru üzerine "Toplumsal Varoluş ve Dayanışma Hareketi"nin, Toplumsal Varoluş Hareketi'nin daha geniş platforma yansıması için oluşturulduğunu kaydeden Mehmet Çakıcı, tüm sivil toplum örgütlerinin katılması için genişlettiklerini anlattı.

"İsminin, cisminin hiç önemi yok. Önemli olan birlikte hareket etmenin yolunu bulmaktır. Mecliste de zaman zaman birlikte hareket ediyoruz. Birinci iş 30 Eylül'e kadar hükümetin devrilmesi, düşürülmesi ve yerine Kıbrıs Türk halkının toplumsal varoluşunu ortaya koyacak bir siyasi iradenin ortaya çıkmasıdır" diyen Mehmet Çakıcı, oluşuma üç partisinin ötesinde, sivil toplum örgütleri ve sendikaların da katılacağını söyledi.

ÖZTÜRK: "DEMORKASİYE HERKESİN İHTİYACI VAR"

DP Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk, genel başkanları Serdar Denktaş'ın, babası, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın yanında, Ankara'da olduğunu belirterek, eyleme DP'yi temsilen kendisinin katıldığını söyledi.

Öztürk, demokrasiye herkesin ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, polisin yaptıklarını benimseyenlerin, yarın aynılarının kendi başlarına da gelebileceğini düşünürlerse, çok yanlış bir olay yaşandığını göreceklerini kaydetti.

Baskı ve şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ifade eden Öztürk, polis şiddetini kınadıklarını ve bunu yapanlar hakkında en kısa zamanda soruşturma açılmasını beklediklerini ve bunu Başbakan'a da söylediklerini belirtti.

Kemal Öztürk, artık polisin sivil otoriteye bağlanma zamanının gelip geçtiğini; bunu artık daha yüksek sesle dillendirip mücadeleyi yükseltmek gerektiğini söyledi.

Öztürk, eyleme katılan kadınlara bazı erkek polislerin davranışlarını da kınadıklarını belirterek, olayların takipçisi olacaklarını vurguladı.

(GÜL/pha)  FOTOĞRAFLI

 
25 Temmuz 2011 Pazartesi 16:50
Okunma: 513
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu