Ana Sayfa » Kıbrıs » Mülklerimizdeki işgalci terörü sona erdi!

Mülklerimizdeki işgalci terörü sona erdi!

Kiracı korunuyor niyetine işgalcileri koruyan eski kira yasası bugün meclis genel kurulunda kabul edilen yeni kira yasası ile tarihin sayfalarına gömüldü. Hazırlanan yeni kiracı yasası sayesinde kirasını ödemeyen, sözleşmesine uymayan, mala zarar ziyan veren kiracılar mahkeme kararı ile 3 ay içerisinde kirada bulunduğu mülkten hemen çıkarılacak.

 
 
Mülklerimizdeki işgalci terörü sona erdi!
Ulusal Birlik Partisi Hükümeti tarafından 2010 yılında hazırlanan yeni kira yasası büyük bir kanayan yaraya neşter vuruyor. Kiracı terörü bitiyor, mülk sahipleri haksızlıktan ve para kaybından kurtarılıyor.

Kiracı korunuyor niyetine işgalcileri koruyan eski kira yasası bugün meclis genel kurulunda kabul edilen yeni kira yasası ile tarihin sayfalarına gömüldü. Hazırlanan yeni kiracı yasası sayesinde kirasını ödemeyen, sözleşmesine uymayan, mala zarar ziyan veren kiracılar mahkeme kararı ile 3 ay içerisinde kirada bulunduğu mülkten  hemen çıkarılacak.

Eski içişleri Bakanı İlkay Kamil tarafından hazırlanan yasa tasarısı bu gün mecliste kabul edildi. Resmi gazetede yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek yeni yasa sayesinde mal sahipleri kiracım çıkmıyor derdinden kurtulmuş oluyorlar.

Kira (Denetim) (Değişiklik) yasa tasarısı- 3 ay müjdesi
Kira hukukuna ilişkin hususlar 17/1981 sayılı Kira (Denetim) Yasası kapsamında düzenlenmektedir. Mezkûr yasanın 1974 Savaş yılı sonrası koşullara uygun olarak ve o dönemin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak düzenlenmiş olması hasebiyle, keza 1981 yılından bugüne geçen 30 yıl içerisinde ülkemizin ekonomik-sosyal koşullarında meydana gelen değişimler mezkûr yasanın çağdışı ve adaletin temininden ziyade büyük adaletsizliklere sebep olmasına sonuç doğurmuştur.
Şu an itibariyle mevcut yasada değişiklik yapılması için hazırlanmış olan Kira (Denetim) (Değişiklik) yasa tasarısı Meclisimizin gündemindedir.
İki kişinin serbest iradeleriyle ve yasal bir karşılık öngörerek kendi aralarında sözleşme yapabileceği hususu Fasıl 149 Sözleşmeler Yasası kapsamında hukuken mümkündür. Tarafların kira mukavelelerini serbestçe yapabileceği hususu da yine Fasıl 149 Sözleşmeler Yasası tahtında mümkün iken 17/1981 sayılı yasada kira sözleşmesinin hitam bulmasına rağmen Bakanlar Kurulunun saptayacağı denetim bölgelerinde kira mukavelelerinin ayni koşullarda yürürlükte kalacağı keza mukaveleli kiracının kira süresi hitamında yasal kiracı olarak addedileceği belirlenmiştir.
Bir anlamda devlet iki sivil vatandaş arasında ki hukuki ilişkiye kiracı lehine taraf olmaktadır.
Uygulamada görülmüştür ki kiracı lehine yaratılan hukuki statüko kiracıların haksız kazançlar sağlamasına ve mal sahiplerinin ciddi maddi zararlara uğramasına sebep olmuştur.
Yine ayni yasa tahtında tahliye davalarına ilişkin yaratılan şekli şartlar tahliye davalarında muvaffak olunabilmesini güç duruma sokmaktadır. 
Şu anda meclis gündeminde yer alan Kira (Denetim) (Değişiklik) yasa tasarısı ile ise var olan adaletsizliklere ciddi çözümler getirilmekte, kira tahliye davalarının süratle neticelendirilmesine yönelik düzenlemeler yapılmaktadır.
Mevcut tasarı tahtında kira tahliyeye ilişkin açılacak davaların ve/veya dosyalanacak istidaların (dilekçelerin) ve/veya verilecek Mahkeme kararlarına karşı istinafların tebliğ tarihinden itibaren 3 ay zarfında dinlenerek karara bağlanması öngörülmektedir.
Yine mezkûr yasa tasarısı ile mahkeme tarafından kira saptanması hallerinde yeni kiranın istida tarihinden itibaren başlayarak geçerli olması hali getirilmektedir ki yürürlükte olan yasa tahtında istida tarihi değil karar tarihi esas alınmakta idi. Bu husus ile de adaletin temin edilmesine yönelik ciddi bir reform yapılmaktadır.
Yine mevcut yasa tasarısı ile de tahliye öncesi gönderilmesi gereken ihbarlar kaldırılmakta ve ödenmesi gereken kiranın ödenmesi halinde tahliye davasının doğrudan açılabileceği reformu yapılmaktadır ki bu hususta hatalı açılmış olan dava riskini ve kiracıya kira bağışlama temayülünü ortadan kaldıracaktır.
Yine mevcut yasa tasarısı ile kiracının alt kiracılık ilişkisi kurması ve/veya kiracının herhangi bir şekilde kiralananda başka birisine kiralama veya kullandırtma vasıtasıyla kira ilişkisi kurması müessesesi de kaldırılmaktadır. Keza kiralayanın veya kiralayanın eşinin veya 18 yaşından büyük evladının makul surette ihtiyacı olması halinde kiracının ihtiyacına bakılmaksızın hüküm temin edilmesi için düzenleme yapılmaktadır.
Yine mezkûr yasa tahtında mal sahibinin kiralanana tadilat veya yeni inşaat veya taşınmaz malı yıkmak amacıyla ihtiyacı bulunması hallerinde mal sahibinin kiracıya eski yasadaki 3 aylık süre yerine ihbar ile 1 aylık süre tanıması hallerinde tahliyenin yapılabilmesine olanak sağlanmaktadır.  
Yine mezkûr yasa tasarısı ile kiracıya tahliye tarihinde tanınabilecek olan 1 yıllık lutuf suresi 3 aya indirilmekte bu suretle kiracının sair gereklerle tahliye tarihinden sonra 1 yıl boyunca tasarrufunu devam ettirmesi engellenmektedir. Her halükarda yürürlükte olan yasa gibi yeni yasa tasarısında da kiracının kira bakiye borçlarını ödemesi şartı yer almamakta bir anlamda yine kiracı kira bedellerini ödemeden tahliyeyi 3 ay süreyle geciktirme şansı bulmaktadır. Ancak bu husus ilk nazarda hukuken adaletsiz gözükse bile mahkemenin sadece 3 aylık lütfü suresini insancıl sebeplere dayandırabilmesi hallerinde adalet temin edilebilir. 
Yine mezkûr yasa tasarısı ile ikametgâh kira sözleşmelerinde, saptanan kira miktarının kiracının veya mal sahibinin zor durumda bulunması ile bir tarafın diğer tarafın zor durumundan faydalanmasından istifade edilmesi koşuluyla tanzim edilmesi hallerinde, her iki tarafa da kira sözleşmesinin hitam bulmasını beklenmeden kira miktarının yeniden saptanması için Mahkemeye başvuru yapılabilmesi olanağı getirilmektedir.
Yeni yasa tasarısı yasal kiracılık gibi bir devlet müdahelesini ortadan kaldırmamasına rağmen son derece ciddi reformlar getirmekte ve meclisimizin son yıllarda halkı lehine yapacağı en büyük reformu teşkil etmektedir.
Özellikle kira tahliye davalarının 3 ay gibi bir süre içerisinde neticelenmesine imkan tanınması kira tahliye davaları sebebiyle var olan adaletsizliklerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
haberkktc.com
 
2 Mayıs 2011 Pazartesi 20:50
Okunma: 1175
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu