Ana Sayfa » Kıbrıs » Mungan: Aklıselimle davranmak gerekir

Mungan: Aklıselimle davranmak gerekir

Genel Kurul'da Eğitim Ve Sağlıktaki Sorunlar İle Dövizdeki Artış Tartışıldı.

 
 
Mungan: Aklıselimle davranmak gerekir


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda UBP Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst, yükseköğrenimle ilgili gündem dışı konuşma yaptı.


Konuşmasında yükseköğrenimin ülke için önemine değinen Dürüst, döviz artışının eğitim sektörüne zarar verebileceğini anlattı.


Dürüst kurlardaki artışlar nedeniyle hem öğrenci mağduriyetini hem de okulların mağduriyetini önlemek için hükümetin gerekli çalışmayı yapmasını istedi.


Dürüst, YÖK'ün KKTC'yle ilgili öngördüğü düzenlemelerin hayata geçirilmesinde, gerekli sürenin tanınmasıyla ilgili çalışma yapmak üzere Eğitim Bakanı'nı göreve çağırdı.


Eğitim ve bilim turizmi konusunda gerekli adımların atılmasını isteyen Dürüst, üniversitelerin önemsenmesi gerektiğini ifade etti.


ARABACIOĞLU


Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, üçüncü ülkelerden gelen öğrencileri artırmanın yollarının aranması gerektiğini anlattı.


Arabacıoğlu YÖK ve YÖDAK'la ilişkilerin önemine değinerek, yükseköğretimle ilgili kullarda söz hakkının bu kurumlarda olduğunu ifade etti.


Arabacıoğlu, önümüzdeki dönemde üniversiteleri ziyaret ederek durum değerlendirmesi yapacaklarını dile getirdi.


SERDAROĞLU


Arabacıoğlu'nun ardından DP-UG Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, gıda ve çevre ile ilgili yasalar hakkında gündem dışı konuşma yapmak üzere söz aldı.


Serdaroğlu, kanser vakalarının önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.


Serdaroğlu, santrallere filtre takılması, gıda denetimlerinin yapılması, su damacanalarının denetlenmesi ve bu bağlamda gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasının gerekliliğini dile getirdi.


Çatalköy'de "Hazreti Ömer Tekkesi civarındaki parselin Ünal Üstel döneminde birisine verildiğini ve bu parselin halkın malı olduğunu" kaydeden Serdaroğlu, bir düzenleme yapılacaksa bunu ancak Belediyenin yapabileceğini kaydetti.


ÜSTEL


UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel, Serdaroğlu'nun dile getirdiği, "bir şahsa verilen parsel" konusuna cevap vererek, ilgili arsanın Hz Ömer Tekkesi'nin daha iyi hale getirilmesi için verildiğini anlattı.


SENNAROĞLU


Daha sonra söz alan Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, gıda güvenliğiyle ilgili yasa tasarısı hakkında bilgi verdi.


Gıda Güvenliği Yasa Tasarısı'yla sağlığa aykırı ürünlerin piyasaya sürülmesi halinde yapılacakların da düzenlendiğini ifade eden Sennaroğlu, iddia edildiği gibi tetkik ve analiz yapmakla ilgili her hangi bir sıkıntıları olmadığını dile getirdi.


Konunun Türkiye ile görüşüleceğini söyleyen Sennaroğlu, Türkiye'den yarın gelecek bakanlarla görüşülecek konulardan birinin de bu olduğunu kaydetti.


Sennaroğlu Santrallere filtre takılmasının maliyetli bir iş olduğunu da dile getirdi.


ATUN


Daha sonra UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, hükümet icraatlarıyla ilgili gündem dışı konuşma yapmak üzere söz aldı.


Atun, döviz artışının yarattığı dezavantajları ortadan kaldırmak için çalışma yapılması gerektiğini belirtti.


Atun, dövizdeki artış nedeniyle ödeme zorluğu yaşayan kesim için düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi.


MUNGAN


Maliye Bakanı Zeren Mungan, dövizin etkileriyle ilgili çözüm konusunda aklıselimle davranmak gerektiğini söyledi.


Ülkenin Merkez Bankası, Bankalar Birliği gibi kurumları ve reel sektör temsilcileri olduğunu hatırlatan Mungan, doğru bir ekonomik yönetişim oluşturulması gerektiğini anlattı.


Dün Bakanlar Kurulu'ndan çıkan yasa tasarılarının aylar önce gönderildiğini ifade eden Mungan, bu durumu önceden öngördüklerini ancak son gelişmelerle birlikte alınması gereken yeni tedbirler olduğunu kaydetti.


Küçük firmalar gibi büyük firmaların da sorun yaşadığını dile getiren Mungan, inşaat sektöründe tüm ticaretin döviz üzerinden gerçekleştiğini, bu nedenle dövizdeki artışın inşaat sektörüne büyük etki yarattığını belirtti.


Mungan, bu konularda Merkez Bankası, Bankalar Birliği gibi kuruluşlarla döviz artmadan önce ekonominin önünü açmakla ilgili görüştüklerini belirtti.


Bu görüşmelerde belirli görüşlere ulaşıldığını ancak kendisinin bu görüşleri şu anda açıklayamayacağını dile getiren Mungan, Merkez Bankası'nın özerk bir kuruluş olarak karar vereceğini kaydetti.


Atun'a yaptığı eleştiriler nedeniyle teşekkür eden Mungan, bütçe açığı konusunda gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirtti.


Mungan bakanlar kurulundan geçen yasalarla ilgili bilgi vererek bu yasa çalışmalarının geçiş hükümeti döneminde başlatıldığını ve bürokratlar, müsteşarlar ve ilgili dairelerin görüşü alınarak hazırlandığını belirtti.


Yasaların bilançoların güncellenmesi, tahsilatın hızlandırılması, vergi usulünde değişiklik yapılması, vergi indirimiyle ilgili düzenlemeler yapılması ve belirli cezaların ağırlaştırılmasının öngörüldüğünü anlatan Mungan, önümüzdeki hafta döviz fiyatları ve faizlerdeki artışla ilgili Bakanlar Kurulu'na gönderilecek düzenlemelerin ele alınacağını söyledi.


KOBİ'lerle ilgili düzenlemeler yapılmasının da öngörüldüğünü dile getiren Mungan, işletme sermayesi, makine alımları gibi uygulamaların da gündemde olduğunu anlattı.


Öte yandan uygulamaların detayına inmeyi tercih etmediğini söyleyen Mungan, açıklamaların da ekonomi üzerinde etkisi olduğunu hatırlattı.


(DOĞ/ÖK)


 
30 Ocak 2014 Perşembe 12:57
Okunma: 1075
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu