Ana Sayfa » Kıbrıs » Mungan: Ercan Havalimanı için devlet gereken desteği verecek

Mungan: Ercan Havalimanı için devlet gereken desteği verecek

Maliye Bakanı Mungan: "ercan Havalimanının Yeni Terminali İle İlgili Yaşanan Sıkıntıların Çözümü İçin Girişimler Sürüyor".

 
 
Mungan: Ercan Havalimanı için devlet gereken desteği verecek


Maliye Bakanı Zeren Mungan, Ercan Havalimanı'nda yeni terminalin yapımı için yer sorununun çözümlenme aşamasında olduğunu; askerin yeni bir yere taşınması için devletin gerekli desteği vereceğini, bu konuda askeri yetkililerle sürekli görüştüklerini ifade ederek, sorunun bu hafta çözülebileceğini kaydetti.
 
Mungan, ülkede verilen teşvik ve muafiyetlere yönelik olarak çalışmalar yaptıklarını, tüm bu teşvik ve primleri gözden geçirdiklerini; tüm sektörlere indirimler ve teşvikler yapılamayacağını belirterek, yerel istihdam ve yerel faturalara artık daha çok önem vereceklerini; teşvik ve prim verirken bunlara dikkat edileceğini söyledi.


Maliye Bakanı Zeren Mungan, genel kurulda Kurumlar Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın görüşülmesi sırasında söz alarak, yasayla ilgili değerlendirmeler yanında güncel konulara da değinildiğini ifade etti ve Tatar'a teşekkür etti.


Bütçe Disiplini ve tasarruf esasları kapsamında Kıb-Tek'in yapacağı istihdamlar ve atamaların kuruma yük olmayacak şekilde, Maliye'ye başvurularak yapılabileceğini belirten Mungan, Ercan'da yeni havalimanı konusundaki istemlerin doğru olduğunu, KDV konusunda da girişimlerin sürdüğünü, ancak yatırımcı ile tartışmaya girmediklerini, ülkeye yatırımcı istediklerini, bu yüzden takipçi olduklarını anlattı ve bu KDV'nin teşvik içerisinde olmadığını vurguladı.


Mungan, uygulamalarda kurumlar arasında ayrım yaptıklarını, eşit davrandıklarını, ancak devletin teşvik konusunda ayrı çalışabileceğini; Ercan'da askere yeni yer bulunduğunu, askeri yetkililerle sürekli görüştüklerini, bu hafta bu sorunun çözülebileceğini kaydetti.


KDV'yi almamalarına rağmen askere destek vererek, devletin yatırımın önünü açmak için üzerine düşen tüm görevi yapacağını belirten Mungan, bu sorunu çözmek için çalışacaklarını kaydetti ve bu yönde yapılan hukuksal çalışmaları anlattı.


Sürecin tamamen hukuksal süreç halinde yürütüldüğünü ifade eden Mungan, Motorlu Araçlar konusunda da af konusunun gündemde olduğunu; kayıttan düşen araçların yeniden sisteme girmesi gerektiğini, bu yüzden bu konunda bir açılım yapılması için çalışma yaptıklarını, sisteme yeniden giriş için tek bir af yapılacağını kaydetti.


Tapuda af olmadığını da ifade eden Mungan, düzenlemenin indirimi kapsadığını, çalışmaların vatandaşları sisteme kayıt ettirme amacı taşıdığını, yapılan tüm çalışmaların bağlantılı olduğunu vurguladı.


Mungan, kayıtlı sistemi geliştirmek üzere çalışmalar yaptıklarını, tüm bu çalışmaların bir planlama ile yapıldığını ifade ederek, tüm bu çalışmaların sonunda otomasyonun oturacağını kaydetti.


Kurumlar vergisinde herkesin dahil edilemeyeceğini belirten Mungan, bir gece kulübüne vergi indiriminin beklenmemesi gerektiğini,yüzde 5'lik indirimin az olduğunu, bu yöndeki eleştirilerin doğruluğu bulunduğunu ancak bunun bile motivasyonu artıracağı inancını dile getirdi.


Vatandaşlar için de bir indirim çalışması içinde olduklarını ifade eden Mungan, teşvik ve muafiyetlere yönelik olarak da çalışmalar yaptıklarını, tüm bunları gözden geçirdiklerini, tüm sektörlere indirimler, teşvikler yapılamayacağını kaydetti.


Yerel istihdam, yerel faturalara artık daha çok önem vereceklerini, ülkeye gelen yatırımcılara yönelik özellikle bu konularda eleştiriler olduğunu ifade eden Mungan, artık teşvik verirken bunlara da dikkat edileceğini anlattı.


Mungan, Tatar'ın eski belgelerin saklanmasının 12 yıldan 7 yıla düşürülmesini eleştirdiğini, karşı çıktığını, ancak yasal düzenlemelerin bir planlama içinde bütünlük içerisinde yapıldığını kaydetti.


ANGOLEMLİ


TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de söz alarak, vergi gibi önemli bir konunun tartışıldığını, demokrasisi yüksek ülkelerde herkesin vergi vermek için çabaladığını, vergi vermediğinde utandığını kaydetti.


Angolemli, ülkede kurumların vergi vermemesine göz yumulduğunu savunarak, vergi mükelleflerinin de buna alıştığını, ülkede denetim olmadığını, villalarda oturup lüks araç sürenlerin zarar gösterdiğini, bunun üzerine indirim yapılacağını ifade ederek, bunu eleştirdi.


Türkiye ile imzalanan ekonomik programa da değinerek, hükümetin Ankara ile görüşme yapıp paketi yeniden ele alması gerektiğini ifade eden Angolemli, dövizde büyük bir dalgalanma olduğunu, bu yüzden bu girişimin yapılması gerektiğini kaydetti.


Angolemli, ülkede yasaların, mahkeme kararlarının vergilerin uygulanmadığını, denetimlerin yapılmadığını savunarak, denetimlerin artırılması gerektiğini, ciddi olarak devletin caydırıcı cezalar getirmesi gerektiğini, yoksa yüzde 5'lik indirimle vergi vermenin düzeltilemeyeceğini işaret etti.


Yasanın kendilerine pek güven vermediğini ifade eden Angolemli, oylarının ret olacağını söyledi.


DP Ulusal Güçler Milletvekili Fikri Ataoğlu ise, yasayı desteklediğini, ancak benzincilerin bu yasa dışında tutulmasını anlayamadığını ifade ederek, eşitliğe de uygun olmadığını, bugün yasallaşsa bile mahkemeden geri döneceğine inandığını belirtti.


Maliye Bakanı Mungan yeniden söz alarak, Angolemli'ye cevaben; burada herkesin halk adına konuştuğunu, gerçekçi açıklamalar yapılması gerektiğini, denetim konusunun çok önemli olduğunu, eğitimin de olmazsa olmazları olduğunu vurguladı.


Mungan, yasalar çerçevesinde kazanandan vergi almak için adil çalışmalar yaptıklarını, çalışanları da bu yönde adil vergi alabilmeleri için eğittiklerini anlattı. Türkiye ile sürekli temasta olduklarını, Türkiye'den sürekli kaynaklar aldıklarını, ancak KKTC'nin de kendi düzenlemelerini yapma çabasında olduğunu belirten Mungan, Türkiye ile yatırımların nasıl daha hızlı yapılabileceğini görüştüklerini, bunları düzenli olarak yaptıklarını kaydetti.  


Türkiye'nin ülkenin en önemli kaynağı olduğunu vurgulayan Mungan, yasa tasarısının eşitliğe aykırı olduğunun söylendiğini, ancak teşviklerin ayrı değerlendirildiğini ifade ederek, şimdiye dek bu konuda herhangi bir dava görülmediğini kaydetti.


İstihdamları da kayıt altına almak için çalıştıklarını, özellikle hizmet sektöründe kaçakların olduğunu ifade eden Mungan, yasanın bu yönden de ele alınması gerektiğini kaydetti.


SOYER


CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de söz alarak, Maliye'nin bu yasayı geriye dönük vergiler için kullandığını; değişimin burada olduğunu belirterek, 12 yılın 7 yıla düşürüldüğünü, bunun teşvik edici bir unsur olduğunu ifade etti.


Soyer, vergi konusunda herkese eşit olunması gerektiğini, bu şekilde adil olunabileceğini ifade ederek, vergi denetiminin de bu yönde geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. Soyer, bu tasarının motivasyonu artıracağına inanç belirterek, buradaki pozitif gelişmenin kayıt altına almayı de geliştireceğini kaydetti.


Soyer, vergi denetimiyle ilgili unsuru artıracak, geliştirecek düzenlemelerin yapılmasının önemine vurgu yaptı.


ÇAKICI


TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı da, yasa tasarısı ile ilgili çelişkiler yaşadığını; vergilerin siyasi amaçlarla kullanıldığını, resen vergilerin kaldırılması gerektiğini sürekli söylediklerini, vergi kaçıranların üzerine gidilmesini istediklerini anlatarak, vergi sisteminin "ne koparırsak kardır" şeklinde kullanıldığını, insanların da vergi vermemek için çalıştığını savundu.


Çakıcı, vergi reformu niteliğinde bir düzenlemenin yapılmasının daha doğru olacağını ifade ederek, bugün vergi reformunun Mecliste olması gerektiğini kaydetti. Bugün tartıştıkları yasanın da ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu ancak milletvekillerinin salonda az sayıda olduğunu belirten Çakıcı, bu yasa tasarısının sonuçlarını 3-4 yıl sonra görebileceklerini işaret etti.


Çakıcı, yüzde 5 indirimi doğru gördüğünü; evrak saklama olayının 12 yıldan 7 yıla düşürülmesinin düşündürücü olduğunu; yasada olumlu ve olumsuz yönler olduğunu, oyunun ret olacağını kaydetti.


ERHÜRMAN


CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman da, yasa tasarısında, yer alan belgelerin saklanma süresinin 12 yıldan 7 yıla düşürülmesi konusuna değinerek, hukuksal olarak yorumladı ve milletvekillerine bilgi ile örnekler verdi.


Maliye Bakanı Zeren Mungan da yeniden söz alarak, Erhürman'a yasa ile ilgili yaptığı hukuksal yorum için teşekkür etti. Yasa tasarısında herkese teşvik verilecek diye bir şeyin bulunmadığını, yaklaşımın tamamen kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması olduğunu vurguladı.


Mungan, Çakıcı'ya da teşekkür ederek, 7 yıl ile ilgili açıklama istemesine cevaben; Vergi Dairesinin bir vergi tespitinde bulunması hainde, bunun 15 yıl önceye de gidebileceğini, yılının önemli olmadığını, verginin halen bulunduğunu, bu yasa ile silinemeyeceğini kaydetti.


Yasanın geçmesinin ardından yeni tespitlerde, vergilendirme süresinin 7 yıl olacağını ifade eden Mungan, bununla resen verginin uygulanmayacağını söyledi. Vergi Reformu konusunda da 7 tane yasanın gündemde olduğunu ifade eden Mungan, yasaların tümü Meclise geldiğinde bütünlüğün görüleceğini kaydetti.


(EMR/ÖK)


 
24 Mart 2014 Pazartesi 13:46
Okunma: 1311
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)