Ana Sayfa » Kıbrıs » Mungan: Kamu Kurumlarının Elektrik Borcu Yok

Mungan: Kamu Kurumlarının Elektrik Borcu Yok

Mungan: "kamu Kurumlarının Elektrik Borcu Yok... Kıbtek Kilitlenmiş Durumda... Zam Yapılmasaydı Üretim  Dururdu".

 
 
Mungan: Kamu Kurumlarının Elektrik Borcu Yok


Maliye Bakanı Zeren Mungan, kamu kurumlarının elektrik borcu bulunmadığını açıkladı. Mungan, KIBTEK'e yakıt veren firmaların borçlardan dolayı artık vermeyeceğini söylediklerini; AKSA'ya da ciddi borç bulunduğunu ifade ederek, "Yani KIBTEK kilitlenmiş durumdadır. Bu düzenleme yapılmasaydı, elektrik üretilemez hale gelinmişti" dedi.


Mungan, dün açıklanan elektrik zammından dolayı gerçek bir tedirginlik yaşadıklarını, ancak buna zorunlu olduklarını söyledi. Bakan Mungan, zamma rağmen kurumun yılda 7 milyon TL zarar edeceğini; zamlardaki düzenlemede sosyal yardım alanların ve standart tarife kullananların etkilenmemesine dikkat ettiklerini belirtti.


Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, göreve geldiklerinde KIBTEK'in borçlarından dolayı bankalardan borçlanamaz halde olunduğunu belirterek, zam kararı alınmasaydı üretimin duracağını söyledi.


DURSUN OĞUZ: "TEK BİLDİĞİNİZ ZAM"


Meclis'te üçüncü gündem dışı konuşmayı "Tarım" konusunda yapan UBP Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz, elektrik zammını eleştirdi.


Tasarruftan bahsedildiğini ama halkın tasarruf yapacak bir şeyi kalmadığını söyleyen Oğuz, "Vatandaş çare istiyor ama tek bildiğiniz zam" dedi.


Dursun Oğuz, dümenin başında olan hükümetin işin kolayını seçtiğini belirterek, zammın açıklandığı gün, işten durdurulacakların açıklanmasını da doğru bulmadığını söyledi.


İstihdamların yanlış olduğunu, toplumun birbirine düşürüldüğünü, bu istihdamların sadece toplumu değil, partilileri de birbirine düşürdüğünü ama bedelinin ödendiğini belirten Dursun Oğuz, ancak insanların ellerinden ekmeklerinin alınmasının hangi vicdanı rahatsız etmeyeceğini sordu.


Oğuz, tarım konusuna da değindi ve geçiş hükümeti döneminde bazı ürünlerde ilaç kalıntısına rastlandığını; devletin verdiği ilaçları kullanan üreticinin tazmin edileceğinin söylendiğini ama halen tazmin edilmediğini belirtti.


Oğuz, çiftçilerin geçen ay eylem yaptığını hatırlatarak, Tarım Bakanı'nın hasat zamanı geldiği için taleplerin gerçekleştirilemeyeceğini söylediğini belirtti ve daha sonra kapalı kapılar ardından neler olduğunu sordu.


Seracıların da uzun süredir bakandan randevu beklediğini kaydeden Oğuz, "Tarım Bakanı seracıları üreticiden saymıyor mu?" dedi.


SENNAROĞLU: "KIBTEK'E HİÇBİR BANKA BORÇ VERMİYOR... HER KİLOWATT SAATTE 8 KURUŞ GÖREV ZARARI VAR"


Dursun Oğuz'u yanıtlayan Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, göreve geldiklerinde KIBTEK'in borçlarından dolayı bankalardan borçlanamaz halde olunduğunu belirterek, "Ya bu ışıklar yanacak, ya yanmayacak. İşin aslı her kilowat saat enerji üretiminde 8 kuruşluk görev zararı var. Doğru mu bu? Değilse çıkıp söyleyeceksiniz. Vaziyet budur" dedi.


Kurumun borcunun son iki ayda oluştuğunu söyleyen Sunat Atun'un dil sürçmesi değilse okuduğu okuldan şüphe duyduğunu belirten Sennaroğlu, "Ben zammı severek yapmadım. Bu hükümet gülerek yapmadı. Aylardır bu halkın bu işten ne kadar az zararla çıkacağını düşünüyoruz. Ya elektrik olmayacak, ya bu zam yapılacaktı. Başka yolu yok" diye konuştu.


Başka bir kısa vadeli öneri varsa söylenmesi çağrısı yapan Önder Sennaroğlu, KIBTEK'in sürdürülebilir yapıya kavuşması için elle tutulur bir şey söylenirse, zamdan vazgeçmeye hazır olduklarını, ancak konuşmadan başka elle tutulur hiçbir şey olmadığını ifade etti.


"KURUM YAKIT ALAMAYACAK DURUMDA"


Önder Sennaroğlu, Türkiye'den elektrik gelmesi için hemen başlansa en az 3 yıl sonra elektrik gelebileceğini kaydederek, "Bu kurum gelecek ay yakıt alamayacak durumdadır. KTHY gibi burayı da satalım mı? Biz buna yokuz. Biz satmayız. Alacaklarla bu fiyat ayarlamasının hiçbir alakası yoktur. Popülizm başka bir şey. Tribünlere oynamayalım" ifadelerini kullandı.


Sennaroğlu, fiyat ayarlamasıyla kurumun borçlarının düşmeyeceğini; 18 Kasım'dan itibaren yeni tarifelerin uygulanmasıyla tüm tahsilat yapılsa bile yılda 8 milyon TL görev zararı olacağını, ancak zararın 100 milyondan düşeceğini, bunun nasıl telafi edileceğinin de dünkü açıklamalarında yer aldığını anlattı.


Siyasi rant sağlama peşinde olmadıklarını vurgulayan Sennaroğlu, 4 Kasım 2011'den beri elektrik tarifelerine ayarlama yapılmadığını; hep bankadan borçlanıldığını söyledi.


Bakan Sennaroğlu, halkın bu zamla sıkıntı yaşayacağını bildiklerini ancak kurumun elektrik üretiminin sürmesi için zammın şart olduğunu anlattı.


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, elektrikte maktu ücretlere zam yapmadıklarını hatırlatarak, UBP döneminde 0-250 kilowatt arasında elektrik tüketenlere 4 Kasım 2011'de yüzde 4 zam yapılırken, bugün bu dilime zam yapılmadığını belirtti; diğer tarifelerde de yapılanların daha düşük olduğunu belirtti ve rakamlar verdi.


Önder Sennaroğlu, "Elektrikte zam şampiyonu kimdir, takdir sizlerindir" dedi.


Tarım konusundaki eleştirileri de yanıtlayan Sennaroğlu, üreticinin yanında yer almaya devam edeceklerini belirtti. Türkiye'den Cypruvex ödemeleri için paranın geldiğini, formalitelerin sürdüğünü, bittiği anda ödemenin hemen yapılacağını açıkladı.


MUNGAN: "DEVLETİN ELEKTRİK BORCU YOK"


Daha sonra söz alan Maliye Bakanı Zeren Mungan, devlet dairelerinin Elektrik Kurumu'na herhangi bir borcu olmadığını, sadece Sağlık Bakanlığı'ndan gelen bir talep bulunduğunu; bu sabah gerekli işlemin başladığını açıkladı.


Destek ödemeleri için Temmuz ayına kadar ödemelerin tamam olduğunu; Mayıs ayına kadar tutarlardaki uyumsuzluğun incelemeye alındığını; Ağustos ayı ödeme talebinin de bekletilmeden yerine getirildiğini anlatan Mungan, "Bu durumda devletin Elektrik Kurumu'na borcu bulunmamaktadır" dedi.


Zeren Mungan, kamu borçlanmalarının belirli kurallara göre yapıldığını; Borçlanma Komitesi'nden onay gerektiğini; KIBTEK'e son verilen yetkinin çok zorlanarak verildiğini; başka yetki verilebilecek durumda olunmadığını anlattı.


"KIBTEK KİLİTLENMİŞ DURUMDA"


Mungan özetle şöyle konuştu:


"Elektrik Kurumu'na yakıt veren firma yetkilileri dün buradaydı. Kurum ödeyemez durumdaydı ve artık yakıt vermemek için geldiler. Bir başka durum AKSA'dan enerji alınıyor. Yine KIBTEK'in AKSA'ya ciddi borcu var, ödeyemez durumdadır. Yani KIBTEK kilitlenmiş durumdadır. Bu düzenleme yapılmasaydı, elektrik üretilemez hale gelinmişti.


Hepimiz bu zamdan dolayı gerçek bir tedirginlik yaşıyoruz. Ama bu bir zorunluluktu. KIBTEK sadece maliyetleri bile karşılayacak durumda değildir. Bu zamma rağmen kurum yılda 7 milyon TL zarar yazacaktır. Sosyal yardım alanlara ve standart tarifede zam yapılmamış; olabildiğince hassas davranılmıştır.


Son beş aydaki borçlanma 7-8 milyon aylık zararla, 40 milyon civarındadır. Detay tabloları da sunmaya hazırız. Yani 100 milyon söz konusu değildir. Bilgilendirmeye hazırız."


ATUN


Yeniden söz alan UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, "okuduğu okuldan şüphe duyduğunu" söyleyen Tarım Bakanı Sennaroğlu'nun, kendisine  hakaret ettiğini savundu ve eleştirdi. Atun, KIBTEK'in borçlarıyla ilgili rakamlar verdi.


Son 5 ayda 96 milyon TL zarar oluştuğunu belirten Atun, bu rakamların resmi bilgi olduğunu söyledi.


"KIBTEK için hangi proje olduğunun TC bakanlarıyla görüşünce öğreneceksiniz" diyen Atun, hükümet üyelerinin belgeyle konuşmadığını; Meclis çatısı altında fikirlerin konuşulması gerektiğini, sağduyu beklediğini kaydetti.


SENNAROĞLU


Yeniden söz alan Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu da, kimseye hakaret etmediğini, Atun'un dil sürçmesi yoksa hesabının yanlış olduğunu söylediğini belirtti.


KIBTEK'in yönetim kurulu tarafından yönetildiğini; 19 Eylül 2013'e kadar da UBP hükümetince atananlarca yönetildiğini hatırlatan Sennaroğlu, elektrik konusuna büyük zaman harcadığı için birikmiş 80 randevu talebine yanıt verememekten üzüntü duyduğunu anlattı.


Sennaroğlu, UBP'nin 4 Kasım 2011'den beri yasasına rağmen KIBTEK'e neden görev zararı yaptırdığını halka açıklaması çağrısında bulundu.


Yaptıkları zammın, bu görev zararlarından da kaynaklandığını ifade eden Sennaroğlu, eğer gereken zamanında yapılsa kurumun bu kadar borcu oluşmayacağını kaydetti. Sennaroğlu, "Bu zamda bütün pay sizindir" dedi.


(GÜL/KAR)     EK VERİLECEK


 
13 Kasım 2013 Çarşamba 14:33
Okunma: 1331
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu