Ana Sayfa » Kıbrıs » Mungan: KKTC en fazla vergi affı uygulayan ülke

Mungan: KKTC en fazla vergi affı uygulayan ülke

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla kabul etti.

 
 
Mungan: KKTC en fazla vergi affı uygulayan ülke

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla kabul etti.

Tasarı, “ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle, yükümlülere, açılım sağlanması, devlete olan borçlarının ödemelerinde kolaylık sağlanması, vergi yükümlüsü gerçek kişi ve kurumların sermaye artırımı yoluyla, başka bir deyişle kayıt dışı kalmış ekonomik varlıklarını beyan ederek bilançolarını düzeltme imkânı tanınmasını” öngörüyor.

Tasarıyla ayrıca, “yükümlülere, 2007-2011 vergilendirme dönemlerine ait beyanlarında düzeltme, yani matrahlarını artırma imkânı verilerek bu yıllara ait resen ve ikmalen tarama ihtimalinin ortadan kaldırılması, bu yolla vergi barışının sağlanması ve yükümlülerin Gelir ve Vergi Dairesi ile yaşadıkları problemlerini ortadan kaldırarak önünün açılması” amaçlanıyor.

TATAR: “İLKESEL OLARAK KARŞI DEĞİLİM ANCAK...”

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı, CTP-BG Milletvekili Birikim Özgür tarafından okunan “Bilançoların Güncellenmesi ve Tahsilatın Hızlandırılması (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nın raporunun ardından ilk sözü UBP Milletvekili Ersin Tatar aldı.

Yasanın önemine vurgu yapan Ersin Tatar, bu yasada seyrüseferlerin bile yazıldığını ve yasanın içerisinde çok ayrıntı bulunduğunu kaydetti. Tatar, ilkesel olarak karşı olmadığı yasanın af kapsamına çekilmesini eleştirdiğini söyledi.

Ekonomiyi kayıt altına alma konusuna destek verdiğini dile getiren Tatar, kendilerinin hükümette oldukları süre içerinde yaptığı çalışmaları da anlattı.

Bilançonun güncellenmesi ibaresinin de sıkıntı yarattığını kaydeden Tatar, yasanın bu düzenlemelerinden faydalanmak isteyen bir kişinin yaşayabileceği olumsuzlukların bilinmesi gerektiğini belirtti.

Bazı maddelerin uygulanmasında sıkıntılarla karşılaşılabileceğini dile getiren Tatar, bilançoların düzenlenmesi ve kamu alacaklarına bakıldığı zaman da bunun popülizm boyutunun ne kadar olacağına bakılması ve maliyeye bedelinin ne kadar olacağının bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Ersin Tatar, ekonomik varlıkların düzenlenmesi yasasının hazırlanmasına kendi hükümetleri zamanında başlatıldığını ve bazı sendika başkanlarının ortalığı “velveleye” verdiğini dile getirerek, şu anda sendikalardan “tıs” çıkmamasını da eleştirerek bunun sebebini merak ettiğini söyledi.

Tatar ayrıca, UBP zamanında yapılan yasanın da tekrar yapılmasını anlayamadığını belirtti.

MUNGAN: “KKTC EN FAZLA VERGİ AFFI UYGULAYAN ÜLKE... BUNA DUR DENMELİ”

Maliye Bakanı Zeren Mungan da, yapılan çalışmanın Vergi Dairesi çalışanlarının bir çalışması olduğunu dile getirerek, tasarıda öngörülen düzenleme ve tahsilatın hızlandırılmasının “af” olmadığını kaydetti.

KKTC’nin en fazla vergi affı uygulayan ülke olduğunu ve buna artık ‘dur’ denmesi gerektiğini söyleyen Mungan, bundan önce yapılan yasalardan kaynaklanan sorunları anlatarak bu yasada yapılan düzenlemelerin net olmasından dolayı da yasanın avantajlarını anlattı.

Ekonominin artık rayına oturması gerektiğin dile getiren Mungan, bilançoların da gerçekçi olması gerektiğini kaydetti.

Vergi Dairesi’nin hiçbir şekilde tespit etmediği bir açılımı yaptıklarını da söyleyen Mungan, yasayla ilgili bağışlamanın söz konusu olmadığını, tam aksine bilançoların yoluna girmesi çalışmalarının yapıldığını belirtti.

Sivil toplum örgütlerinin ses çıkartmamasının bir nedeni olduğunu da söyleyen Mungan, temel yaklaşımlarının cezayla mükafatın eş zamanlı uygulamak olduğunu kaydetti.

TAÇOY

DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy, yasanın içeriğinde bulunan vergi sistemini örneklerle anlattı.

Devletin denetim görevini yerine getiremediğini belirten Taçoy, vergi mükellefiyetinin önemine işaret etti. Yasanın düzenlenmesinin bu şekilde olmaması gerektiğini söyleyen Taçoy, uygulamada nasıl tahribatlar çıkacağının bilinmediğini belirtti.

Daha sonra CTP-BG Milletvekili Birikim Özgür’ün, yasanın maddelerinin yan başlıkları okunarak oylanması önerisi kabul edildi. 

Yasa tasarısı UBP ve TDP’nin ret oyuyla, madde madde görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı ve İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu görüşülmeye başlandı.

 
14 Nisan 2014 Pazartesi 17:38
Okunma: 1546
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)