Ana Sayfa » Türkiye » 'Müslüman Toplumlarda Değişim Ve Kadının Rolü Konferansı'

'Müslüman Toplumlarda Değişim Ve Kadının Rolü Konferansı'

TC Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadınlarına, annelerine, eşlerine ve kız çocuklarına değer vermeyen, onların haklarını dikkate almayan hiçbir toplumun refaha ve huzura ulaşma imkanı olmadığını ve olamayacağını belirterek, 'Kadınlarını eğitmeyen, kendisi için reva gördüğü hakları kadınlardan esirgeyen, kadın zarafetini ve şefkatini istismar eden hiçbir toplumun da medeni olma ve medenileşme imkan ve ihtimali yoktur' dedi.

 
 
'Müslüman Toplumlarda Değişim Ve Kadının Rolü Konferansı'
TC BAŞBAKAN ERDOĞAN: ''KADINLARINA, ANNELERİNE, EŞLERİNE VE KIZ ÇOCUKLARINA DEĞER VERMEYEN, ONLARIN HAKLARINI DİKKATE ALMAYAN HİÇBİR TOPLUMUN REFAHA VE HUZURA ULAŞMA İMKANI YOKTUR VE OLAMAZ''
''KADINLARINI EĞİTMEYEN, KENDİSİ İÇİN REVA GÖRDÜĞÜ HAKLARI KADINLARDAN ESİRGEYEN, KADIN ZARAFETİNİ VE ŞEFKATİNİ İSTİSMAR EDEN HİÇBİR TOPLUMUN DA MEDENİ OLMA VE MEDENİLEŞME İMKAN VE İHTİMALİ YOKTUR''
''KADINLARINA, ANNE, EŞ VE KIZLARINA, HER NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN ŞİDDET UYGULAYANLARIN, AYRIMCILIK UYGULAYANLARIN DA İNSANİ, VİCDANİ VE KUTSAL DEĞERLERDEN BAHSETME HAKKI YOKTUR''
TC Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadınlarına, annelerine, eşlerine ve kız çocuklarına değer vermeyen, onların haklarını dikkate almayan hiçbir toplumun refaha ve huzura ulaşma imkanı olmadığını ve olamayacağını belirterek, ''Kadınlarını eğitmeyen, kendisi için reva gördüğü hakları kadınlardan esirgeyen, kadın zarafetini ve şefkatini istismar eden hiçbir toplumun da medeni olma ve medenileşme imkan ve ihtimali yoktur'' dedi.
Eşi Emine Erdoğan ile birlikte Ceylan İntercontinental Otel'de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile İİT Parlamento Birliğinin katkılarıyla düzenlenen ''Müslüman Toplumlarda Değişim ve Kadının Rolü Konferansı''na katılan Erdoğan, besmele ile başladığı konuşmasında, bu konferans nedeniyle kardeş ülkelerden gelen katılımcıların şahsında Tunus'un, Fas'ın, Libya'nın ve Mısır'ın kadınlarını selamladığını ifade etti.
Tunus, Fas, Libya ve Mısırlı kadınların ülkelerinde değişimin fitilini ateşlediklerini, değişime önayak olduklarını ve değişim sürecinin acısını ve çilesini yakından hissettiklerini dile getiren Erdoğan, ''Gerekirse yerlerde süründüler ve kendilerine cop sallayanlara karşı onlar yerlerde yüreklerini ortaya koydular. Çünkü bir değişimin mücadelesini veriyorlardı, değişimin tabii ki bedeli kolay değildi ama sonucu inanıyorum ki çok hayırlı olacaktır. Kendilerini tebrik ediyorum. Mücadelelerinden dolayı her birini tek tek kutluyorum'' diye konuştu.
Erdoğan, aynı şekilde, katılımcıların şahsında, on yıllardır çile çeken, savaşların, çatışmaların, ölümlerin acısını omuzlarında, yüreklerinde taşıyan Afganistanlı, Iraklı, Suriyeli kadınları da buradan selamladığını vurgulayarak, Filistin'in kadınlarını, Filistin içindeki Gazzeli kadınları da özellikle selamladığını belirtti.
Başbakan Erdoğan, ''Filistin'in kadınları, yarım asırdan uzun bir süredir çok ağır bir imtihandan geçiyorlar. Açıkçası, Filistinli kadınların onurlu, gururlu, kararlı mücadelesi, sadece Filistin'e, sadece İslam dünyasına değil, tüm dünyaya, tüm dünya kadınlarına örnek teşkil ediyor. Kendilerine buradan bir kez daha kardeşlik ve dayanışma mesajlarımızı iletiyor, sabır temenni ediyorum. İslam coğrafyasındaki, başta Afrika olmak üzere 5 kıtadaki tüm kadınları da bu vesileyle selamlıyor, hak, özgürlük ve eşitlik mücadelelerini en güçlü şekilde desteklediğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum'' şeklinde konuştu.
Kadınların, tarihin her döneminde ve her toplumda değişimin en önemli unsuru, hatta değişimin sahibi olduklarına dikkati çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Kadınlar ne kadar değiştiyse, kadınlar değişime ne kadar sahip çıktıysa, toplumlar da ülkeler de o kadar değişti, o kadar dönüştü. Kadın haklarının ileriye gittiği toplumlar her alanda ilerlediler, huzur, refah ve istikrara kavuştular. Kadınların ezildiği, örselendiği, ötelendiği toplumlar, kadınların arka plana itildiği, kadın haklarının çiğnendiği toplumlar ise dikkat ediniz, her alanda geriye gittiler, geride kaldılar. Kadınlarına, annelerine, eşlerine ve kız çocuklarına değer vermeyen, onların haklarını dikkate almayan hiçbir toplumun refaha ve huzura ulaşma imkanı yoktur ve olamaz. Kadınlarını eğitmeyen, kendisi için reva gördüğü hakları kadınlardan esirgeyen, kadın zarafetini ve şefkatini istismar eden hiçbir toplumun da medeni olma ve medenileşme imkan ve ihtimali yoktur. Özellikle ifade ediyorum, kadınlarına, anne, eş ve kızlarına her ne şekilde olursa olsun şiddet uygulayanların, ayrımcılık uygulayanların da insani, vicdani ve kutsal değerlerden bahsetme hakkı yoktur.'' dedi.
 
23 Aralık 2011 Cuma 12:19
Okunma: 616
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu