Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Müzakere Haberleri...

Müzakere Haberleri...

"ankara Müzakereler Sürecine Ara Verilmesini İstiyor...".

 
 
Müzakere Haberleri...

Lefkoşa, 20 Mayıs 12 (T.A.K): Ankara'nın doğrudan müzakereler sürecine ara verilmesini istediği, çünkü bu şekilde Kıbrıs sorunundaki planlamalarının kolaylaşmakta olduğuna inanmakta olduğu ileri sürüldü.

Fileleftheros gazetesi, "Yüceltme Basamaklarını Yükseltiyorlar... Türkiye: Sürecin Yokluğunda Siyasi Açıdan Sahte Devleti Güçlendirecekler" başlıklı haberinde, elindeki bilgilere dayanarak, "KKTC'nin yüceltilmesi" hareketlerinin şu an Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın planlamalarının önceliğini teşkil etmekte olduğunu ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın ileri sürülen "sahte devletin yüceltilmesi hareketlerinin, müzakere sürecin yokluğunda gerçekleşebileceğini düşünmekte olduğunu" yazdı.

Gazete devamla, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndaki teknokratların "böyle bir ortamda, gerilim yaratılması suretiyle şantajların işleyebileceğini ve işgal rejiminin siyasi anlamda yüceltilmesine atıfta bulunacak olan hareketlerin de haklı gösterilebileceğini savunmakta olduklarını" iddia etti.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun BM Genel Sekreteri Ban'a, Ankara'nın, AB Dönem Başkanlığı'nı yürüteceği esnada Rum tarafıyla herhangi bir şekilde tartışmaya girmeyi istemediğini ilettiğini yazan gazete, Türk yetkililerin açıklamalarına dayanarak, Türk tarafının bu görüşünün, Kıbrıs sorunundaki süreçle de alakalı olduğunu belirtti.

Ahmet Davutoğlu'nun, bu görüşleri, bu hafta New York'taki BM Genel merkezinde BM Genel Sekreteri Ban'la yapacağı görüşme sırasında yinelemesinin beklendiğini kaydeden gazete, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in de hem bu görüşme, hem de geçen hafta Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği temasların değerlendirilmesi için New York'a gideceğini anımsattı.

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, uluslararası arabuluculukla ilgili Türk-Finlandiya ortak girişimine katılmak için yarından önümüzdeki Çarşamba gününe kadar New York'ta bulunacağını kaydeden gazete, Ban'ın argümanında, kısa bir zaman önce bir araya geldiği Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'nun tavsiyelerinin bulunacağını da ekledi.

Gazete, kısa zaman önce Ban'la bir araya gelen Barosso'nun, genel sekreterden Kıbrıs müzakere sürecinin çökmemesi için elinden geleni yapmasını istediğini anımsattı ve Ban'ın, AB'nin görüşlerini Davutoğlu'na ileteceğini belirtti.

Gazete, konuyla ilgili bilgisi bulunan kaynaklara dayanarak, Downer'in, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Özel Temsilcisi Kudret Özersay'la gerçekleştirdiği görüşmelerden ortaya çıkmakta olan şeyin, Türk tarafının "BM'nin ya belirsizlikte bulunan şeylerin ve anlaşmazlıkların görüşülmesi için çok taraflı bir konferans çağırması, ya da sürece ara verilmesi ve rota değişikliği için bir değerlendirme yapılmasına" ilişkin görüşünde ısrar edilmesi olduğunu belirtti.

Türk tarafının, güven yaratıcı önlemler gibi bazı düşük seviyedeki siyasi konuların tartışılmasını ihtimal dışında bırakmadığını kaydeden gazete, güven yaratıcı önlemlerle ilgili olarak ise, Türk tarafının esas istediğinin ileri sürülen sahte devletin yüceltilmesi siyasetini kolaylaştıracak önlemlerin uygulanması olduğunu belirtti.

Buna paralel olarak, Türklerin, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı sırasında üçüncü şahısların KKTC'yle temaslarının yoğunlaşması için koşullar meydana getirilmesi yönünde hareket etmekte olduğu yorumunda bulunan gazete, bunun ilk adımının AP siyasi gruplarının KKTC temasları olduğunu belirtti.

Gazete, AP siyasi gruplarının KKTC temaslarının, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı ışığında Güney Kıbrıs'a gerçekleştirecekleri ziyaret çerçevesinde yapılacağını anımsattı.

Ankara'nın "Lefkoşa'nın" hayatını zorlaştırmak istediğinin açık olduğunu iddia eden gazete, Ankara'nın bununla kalmayacağını ekledi.

Gerçekleştireceği hareket ve faaliyetlerle, Ankara'nın hem siyasi avantajlar elde etmeyi, hem de Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nı yürütmesiyle sahip olacağı avantajları azaltmayı istediğini öne süren gazete, KKTC'nin yüceltilmesiyle ilgili sürecin şu an Türkiye için öncelik teşkil etmekte olduğunu ve hedefin şu an bu olduğunu belirtti.

"DOWNER DEVAM ETMEK İSTİYOR"

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in süreci kurtarmak için Kıbrıs'ta birkaç gün daha fazla kalmayı planladığını belirten gazete, Downer'in Kıbrıs'taki temaslarında işittiği şeylerin kendisini New York'a dönmeye mecbur ettiğini kaydetti.

Downer'in amacının, sözleşmesini 6 ay daha uzatarak pozisyonunu korumak olduğunu belirten gazete, Downer'in görevine özel danışman olarak devam edebilmesi için bir çalışma konusu, bir diğer ifadeyle süreç olması gerektiğini ifade etti.

Bundan ötürü, Downer'in çabalarını bu alanda yoğunlaştıracağının görüldüğünü yazan gazete, Ahmet Davutoğlu'nun bu hafta New York'ta BM Genel Sekreteri Ban'la gerçekleştireceği görüşmenin ilk adımı teşkil ettiğini ve Downer'in, Ban ile birlikte, Türkiye Dışişleri Bakanını sürecin devamı konusunda ikna etmeye çalışacağını ekledi.

DAVUTOĞLU-BAN-DOWNER GÖRÜŞMESİ

Haravgi gazetesi ise haberinde, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüşmek için New York'taki BM Genel Merkezi'ne döneceğini yazdı.

Davutoğlu'nun 21-23 Mayıs tarihlerinde New York'ta bulunacağını anımsatan gazete, Davutoğlu'nun New York'ta bulunacağı süre içerisinde BM Genel Sekreteri Ban ile görüşme yapmasının planlandığını kaydetti.

Bu arada gazete diplomatik kaynaklara dayanarak, Davutoğlu-Downer görüşmesinin, BM'nin Türk tarafını Kıbrıs müzakere sürecinin Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı sırasında da devam etmesini kabul etmesi konusundaki ikna çabalarıyla ilişkili olduğunu belirtti.

Ban'ın kısa zaman önce bir araya geldiği Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'ya "Türklerin, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı sürdüğü müddetçe (müzakerelere) katılmalarının söz konusu olmadığı görüşüyle karşı karşıya kaldığını aktardığını" yazan gazete, Ban'ın, Chicago ve İstanbul'da yapılacak toplantılarda bir araya geleceği Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bu konuda ikna etmeye çalışacağını yazdı.

Bu arada gazete, Chicago'daki toplantıda Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün temsil edecek olmasından dolayı, Ban ile Downer'in Davutoğlu'yla yapacağı görüşmelerin BM tarafından gerekli olarak görüldüğünü ekledi.

"KIBRIS SORUNU 2013'TEKİ SEÇİMLERE KADAR YENİ AŞAMADA"

Kathimerini gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, çabalarının bütün ağırlığını, güven inşa edici önlemlerin çalışma gruplarında görüşülmesiyle; müzakerelerin idame ettirilmesine verdiğini, bununla birlikte, Kıbrıs Türk tarafının açıklamalarına bakıldığında ise istenilen şeyin bir çeşit "devletlerarası diyalog olduğunu" kaydetti.

BM'nin çabalarındaki engelin, Türk tarafının tavrı olduğunu iddia eden gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Downer'in sürecin devam etmesiyle ilgili önerisini kabul etmemesiyle birlikte, BM'nin şu an; Türkiye'nin 1 Temmuz'dan sonra ve Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı sürdüğü müddetçe herhangi bir sürece katılmasının söz konusu olmadığını dile getirmekte ısrar etmesiyle karşı karşıya bulunduğunu ekledi.

"GÜVEN İNŞA EDİCİ ÖNLEMLER"

BM Genel Sekreteri Ban tarafından, güven inşa edici önlemler konusuna, BM  Güvenlik Konseyine yönelik iyi niyet misyonu raporunda uzun uzadıya yer verildiğini yazan gazete, görüş birliklerine varılması ve uluslararası konferans hazırlığı ortaya çıkmaması halinde, bunun Ban'ın son kartını teşkil edeceğine dair şüpheler ortaya çıktığını kaydetti.

Gazete, diplomatik bir kaynağın "Türklerin istediği şekilde olmamakla birlikte, güven yaratıcı önlemlerin çıkar yol teşkil edebileceğini söylediğini" de belirtti.

Gerek Cumhurbaşkanı Eroğlu, gerek Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamalarla, Kıbrıs müzakerelerinin 2013 yılında Rum tarafında gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimlerine kadar girmekte olduğu yeni aşamanın da resmileşmekte olduğunu yazan gazete, Hristofyas'ın başkanlığa yeniden talip olmayacağı açıklamasının, müzakerelerin perspektifiyle ilgili çelişkili değerlendirmelere yol açtığını ifade etti.

Gazete örneğin BM'deki bazı Kıbrıs sorunu gözlemcilerinin "kaybedecek bir şeyi olmadığından dolayı, Hristofyas'ın önümüzdeki aylarda daha dinamik ve cesur bir şekilde hareket edebileceğini düşünmekte olduklarını" dile getirdi.

Başkalarının ise buna karşı çıktığını yazan gazete, Hristofyas'ın, şu an Eroğlu'yla bir anlaşmaya varsa bile, bunun geriye kalan siyasi güçler tarafından kabul edilmesi olasılığının sıfır olduğuna dair düşünceler bulunduğunu belirtti.

Gazete ikinci görüşü savunanların, görüşlerini Rum iç cephesindeki duruma dayandırmakta olduklarını da ekledi.

"10 GÜNDEN SONRA..."

BM yetkililerinin, izlenecek olan süreçle ilgili öngörüleri tehlikeye atmak istemediklerini, çünkü her şeyin BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, Kıbrıs'ta kalacağı 10 günde belli olacağını yazan gazete, Downer'in taraflarla ayrı ayrı gerçekleştirdiği temaslardan sonra yaptığı açıklamalarda, iyimserlik penceresini açık bıraktığını kaydetti.

Taraflar arasında, müzakerelere başkanlık seçimlerine kadar ara verilmeyeceğinin garanti edileceği herhangi bir prosedür çeşidinde anlaşmaya varılması durumunda, bazı şeylerin Ban için de daha kolay olacağını yazan gazete, Ban'ın BM Güvenlik Konseyi'ne iki ayrı rapor (UNFICYP ve iyi niyet misyonu) sunmak zorunda kalmayacağını ve sadece UNFICYP raporuyla sınırlı kalacağını ekledi.

Tam bir çıkmaza varılması durumunda ise, Ban'ın kendisi yönlendirmesi için BM Güvenlik Konseyi'ne başvurmayı tercih etmesinin büyük olasılıklar "toplamakta" olduğu yorumunda bulunan gazete, Ban'ın teorik olarak liderlerle yeni bir üçlü zirve yapabileceğini, ancak Greentree 2'de olduğu gibi, yeni bir fiyasko olmasını riske atmayacağını belirtti.

Ortaya çıkan durumun oldukça zor olduğunu kaydeden gazete, Türklerin bazı karşılıklar almamaları halinde, prosedürel bir formüle kolayca onay vermeme konusunda kararlı göründüklerini kaydetti.

Müzakerelerin Rum tarafında gerçekleştirilecek olan Başkanlık seçimlerine kadar askıya alınması senaryosunun ise ciddi tehlikeler barındırdığını kaydeden gazete, Türk tarafının 1 Temmuz'dan sonra şu veya bu şekilde gerçekleştireceği KKTC'nin yüceltilmesi çabalarının haricinde, Ankara tarafından müzakere masasına dönüşle ilgili çeşitli şartlar önerilmesinin ise kesin olarak addedildiğini ileri sürdü.

"DİKKATLER BAN'IN RAPORU VE GÜVENLİK KONSEYİNDE"

Yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Türk tarafının, Kıbrıs müzakerelerinin Rum tarafının AB dönem başkanlığını üstlenmesinin akabinde devam etmesi olasılığını açık bir şekilde reddetmekte olduğunu yazan Fileleftheros, Ban'ın Chicago'da TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la yapacağı görüşme sırasında, Türk tarafının tavrını değiştirmek için son bir çaba harcayacağını belirtti.

Gazete, BM merkezindeki diplomatik kaynaklara dayanarak, bugünkü koşullara bakıldığında, müzakerelerin devam etmesiyle ilgili herhangi bir cesaret verici gelişme görülmediğini çünkü Ankara ile Kıbrıs Türk tarafının derhal çok taraflı bir konferans toplanmasında ısrar etmekte olduklarını aynı zamanda "gizli kapaklı istişarelerde bazı kazançlar elde etmeleri ve en nihayetinde müzakerelerin derme çatma bire şekilde devam etmesini kabul etmelerinin haricinde; 1 Temmuz'dan sonra herhangi bir görüşme yapılmasını kabul etmemekte olduklarını" öne sürdü.

Yine aynı kaynaklara dayanarak, Downer'in temaslarından sonra da aynı görüntünün devam etmesi durumunda, BM tarafından "ara tercihler" bir diğer ifadeyle sözde "güven yaratıcı önlemlerin" gözden geçirilmekte olduğunu kaydeden gazete, bu konunun geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Ban-Barosso görüşmesinde de ele alındığının göründüğünü, çünkü bazı önlemlerde AB'nin de rol alabileceğini ekledi.

Bu husustaki problemin "Türklerin iki devlet arasındaki önlemlerle eşdeğer olan güven inşa edici önlemlerin ileriye götürülmesini istemesi olduğunu" yazan gazete, BM Güvenlik Konseyi'nin müzakere sürecinin geleceğine Temmuz ayı ortasındaki kararıyla karar vermesinin artık olası olduğunu kaydetti.

Gazete, bunun öncesinde Ban'ın UNFICYP'le ilgili raporunun sunulmasının bulunduğunu; bunun Kıbrıs sorununu da kapsayabileceği gibi, iyi niyet misyonuyla ilgili ayrı bir rapor sunulabileceğini de kaydetti.

Gazete, sürecin bir şekilde devam etmekte olduğu, ancak müzakere masasına dönüşün, başkanlık seçimlerinden sonra olacağının gösterilmesi için birtakım formüller aranmasının en olası gelişme olarak kabul edilmekte olduğunu da ekledi.

(İY/HÖ)                                                             ********************

 
20 Mayıs 2012 Pazar 13:24
Okunma: 626
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu