Ana Sayfa » Kıbrıs » Müzakere Süreci

Müzakere Süreci

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Sabah Haber'in Konuğu Olarak Devam Eden...  müzakere Sürecine İlişkin Soruları Yanıtladı..

 
 
Müzakere Süreci

Müzakere sürecinde argüman ve karşı argümanların masaya konulması döneminin büyük ölçüde tamamlandığını ifade eden özel Temsilci Özersay, gelinen aşmada siyasi kararlılığa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Genel Sekreter Ban'ın bu yöndeki tespiti, ikinci Cenevre görüşmesi sonrasında yaptığına işaret eden Özersay, bu aşamada, Kıbrıs Türk tarafının belli merkezlerde kendini ve pozisyonunu anlatma ihtiyacının arttığını, kendisinin de zaman zaman yurtdışındaki belli merkezlere gerçekleştirdiği ziyaretlerin bu hedef doğrultusunda olduğunu kaydetti.

Özersay, diplomatik misyonlarla yapılan temasların yanısıra karar alma merkezleri veya bu merkezlere yakın kaynaklarla yapılan temasların muhatabı etkilemek açısından daha avantajlı olduğunu vurguladı.

Müzakerelerde argüman ve karşı argüman aşamasının tamamlanmasına rağmen yüzyüze görüşmenin al-veri zorlama açısından önemini sürdürdüğüne işaret eden Özersay, "Siyasi iradenin kendisi değişmese de yüzyüze görüşme esnekliği ve al veri zorlar, bu yönüy