Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Müzakereciler "güney Afrika'ya Eğitim Gezisine Gidecek"

Müzakereciler "güney Afrika'ya Eğitim Gezisine Gidecek"

Tarama Aşaması Salı Günü Tamamlanıyor, Yeni Aşamaya Geçilecek özersay'ın, Anastasiadis'in Maraş'la İlgili Sözlerine Yorumu, İroni Addedildi.

 
 
Müzakereciler

"ÖZERSAY VE MAVROYANNİS MEDYAYLA İLGİLİ GÖRÜNTÜLERİNİ YÖNETMEYİ İYİ BİLEN İNSANLAR"

Lefkoşa, 12 Nisan 14 (T.A.K.): Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ve Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis'in, Nisan ayı sonunda Güney Afrika'ya "eğitime" gideceği ve burada beyazlarla, siyahların nasıl uzlaşmaya vardığı konusunda bilgi alacağı iddia edildi.

Fileleftheros "Güney Afrika'ya 'Eğitime'... Müzakerecilerin Uzlaşı Deneyimlerini Dinlemek İçin Seyahati... Müzakereleri Takviye İçin Amerikan Fikri" başlığıyla manşete çektiği haberinde, Güney Afrika'da beyazlar ile siyahlar arasındaki uzlaşının baş aktörlerinden biri olan Roelof Petrus Meyer'den deneyimlerini ve fikirlerini dinlemek üzere organize edilecek bu seyahatin daha çok "eğitim nitelikli" olacağını yazdı.

Gazete, Güney Afrika'daki uzlaşı görüşmelerinde beyazların müzakere grubunda yer alan Meyer'in anlaşmaya varılması için mücadele ettiğini ve ilk hükümetinde Nelson Mandela'nın bakanlarından biri olduğunu hatırlattı.

Müzakerecilerin bu deneyimleri dinlenmesi fikrinin, bu tür temasların müzakere prosedüründe ilerleme kaydedilmesine yardımcı olacağına, iki tarafı yakınlaştıracak yeni bir önlem olduğuna inanan Amerikalılara ait olduğunu kaydeden gazete özetle şöyle devam etti:

"Özersay ve Mavroyannis'in dünkü görüşmesi, var olan anlaşmazlıklara karşın iyi bir ortamda gerçekleşti. Tarama görüşmelerine devam ettiler. BM Barış Gücü Sözcüsü Michel Bonnardeaux müzakerecilerin, taramayı tamamlamak ve nasıl ilerleyeceklerine karar vermek üzere 15 Nisan Salı günü yeniden görüşmeye karar verdiklerini açıkladı.

BM, salı günkü görüşmeye hazırlanmak için 14 Nisan Pazartesi günü iki müzakereciyle ikili görüşmelerde bulunacak.  BM'nin yazı açıklaması, iki müzakerecinin kamuoyuna yönelik açıklama yapmaktan kaçınması çabası çerçevesinde gerçekleşti..."

Gazete, Andreas Mavroyannis açıklama ambargosuna uyarken, Kudret Özersay'ın konuşmayı   sürdürdüğünü savunarak, "Görüşmeden dönüşünde yaptığı açıklamada federal mevzuatla ilgili bazı konuları görüştüklerini ve görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi. Vatandaşlık konusunu ele aldıklarını belirterek genel hatlarıyla birçok çatışmaya neden olan konulardan biri olmasına karşın bazı ilkelere geçip konuyu incelediklerini ekledi" diye yazdı.

ÖZERSAY'IN, ANASTASİADİS'İN MARAŞ'LA İLGİLİ SÖZLERİNE YORUMU, İRONİ ADDEDİLDİ

Gazete "Özersay Mağusa'yla İlgili Tezlerde Değişiklik Bekliyor... Başkan'ın Önerisine İronik Yaklaştı" başlıklı haberinde ise Özersay'ın Rum tarafının Maraş'la ilgili önerisine ironik/alaycı yaklaştığını savundu, şunları yazdı:

"Andreas Mavroyannis'le görüşmesinden sonra Başkan Anastasiadis'in, çok yakında Maraş konusunda bir açıklama yapabilecek durumda olacağı açıklamasını yorumlaması istenen ve böyle bir hazırlık olup olmadığı sorulan Özersay, Başkan Anastasiadis'in belki de bu konudaki görüşlerini değiştirdiğini açıklayacağını söyledi ve 'bekleyip görelim' dedi.

Kıbrıs Rum tarafının belgenin masada olduğunu kabul edip etmediği sorulduğunda ise bir ayrım yapılması gerektiğini söyledi ve Kıbrıs Rum tarafının Downer belgesiyle ilgili hassasiyeti olduğunu ancak iki tarafın müştereken hazırladığı görüş birlikleri belgesinin var olmadığını söylemediğini belirtti.

Özersay, bunlarda bir ilerleme kaydedildiğini belirterek, 'Bunlar (belgeler) oradadır bugün görüşmede gördük. Kıbrıs Rum tarafında BM tarafından hazırlanıp sunulan belge konusunda bir endişe, bir isteksizlik var. Bizim için önemli olan, bunca zamandır tarafların aralarındaki anlaşmayla hazırladığı görüş birlikleri belgesinin kaybedilmemesidir.

Müzakerecilerin veya liderlerin görüşme sayılarının artırılıp artırılmayacağı sorusuna karşılık da, bu konunun dün görüşülmediğini söyledi ve dünkü görüşmelerinin 3 saat sürdüğünü, bu hafta iki görüşme gerçekleştiğini, gelecek salı günkü görüşmenin de uzun olmasının beklendiğini belirtti."

Politis haberi "Müzakereciler Tonları Düşürdü ve Taramayı Tamamlıyor... Her Şey Bal-Süt... Gelecek Salı Günü Tezleri Tarama Aşaması Tamamlanacak... Özersay ve Mavroyannis Geçen Haftaki Çatışmadan Sonra Uzlaşmış Göründü" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete 3 saat süren dünkü müzakereciler görüşmesinin, en azından geçen haftaya kıyasla oldukça iyi bir atmosferde geçtiğini, karşılıklı sunulan tezlerin tarama prosedürüne devam edildiğini ve bu aşamanın önümüzdeki salı günü tamamlanmasının beklendiğini yazdı, özetle şunları ekledi:

"ÖZERSAY VE MAVROYANNİS MEDYAYLA İLGİLİ GÖRÜNTÜLERİNİ YÖNETMEYİ İYİ BİLEN İNSANLAR"

"Kaynaklar, dünkü ortamın sadece rutin atmosfere geri döndüğünü, Sayın Özersay'ın görüşme sonrasında Kıbrıs Türk medyasına açıklamasında kastettiği gibi büyük bir iyileşme olmadığını göstermeye çalışsa da müzakerecilerin çevresinden alınan işaretlere göre Kudret Özersay ve Andreas Mavroyannis arasındaki gerilim, perşembe gününe kadar yaptıkları baş başa görüşmelerden sonra azalmış görünüyor.

Aynı kaynaklar gerek Özersay'ın gerekse Mavroyannis'in medyayla ilgili görüntülerini yönetmeyi bilen insanlar olduğunu ve Özersay'ın, görüş birlikleriyle ilgili açıklaması ve Mavroyannis'in, Downer Belgesi'nin müzakere masasında olduğunu yalanladığı aleni cevabı gibi yoğun gerilim görüntüsünün hafifletilmesi gerektiğini bildiklerine işaret etti.

Edindiğimiz bilgilere göre Kıbrıs Rum tarafı, müzakerecilerin her görüşmesinin ardından BM tarafından kısa bir açıklama yapılması taktiğine dönülmesi ile gereksiz suçlamalar yaratabilecek açıklamalar yapmamaları için iki müzakereci, özellikle de Özersay açısından bağlayıcı olacağını umuyor."

Simerini haberi; "Tarama Tamamlanıyor... Gelecek görüşmelerde Müzakerelerin Yeni Aşamasına Geçeceğiz... Kudret Özersay Yine Görüş Birlikleri Belgelerine (Ancak Downer'ınki Değil) Dair Müzakereden Söz Etti, Kıbrıs Rum Tarafından Kaynaklar Kendisini Yeniden Yalanladı" başlık ve spotlarıyla aktardı, özetle şunları yazdı:

"Kıbrıs Rum tarafından kaynaklara göre hedef, taramanın 'Büyük Salı' günü için planlanan görüşmede tamamlanmasıdır. Aynı tezi Türk tarafının müzakerecisi Kudret Özersay da paylaşıyor. Özersay dünkü görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, tarama tamamlandıktan sonra geriye 4-5 konunun karşılaştırılması kalacağını söyledi.

Müzakerelere yakın kişiler dün gazetemize, masada Downer'ınkiler de dâhil, hiçbir görüş birliği belgesi bulunmadığını çünkü bu aşamada tezlerin sunulması ve karşılaştırmasının yapıldığını söylediler. Rum tarafının tutumu, bir sonraki aşamaya normal şekilde geçebilmemiz için, geçmişte ifade edilenlerin değil şimdi var olan tezlerin not edilmesi gerektiğidir."

Haravgi haberi "Görüş Birlikleriyle İlgili Tezler Daha Keskin... Müzakerelerin İlk Aşaması Gelecek Salı Tamamlanıyor" başlığıyla okurlarına aktardı.

Gazeteler TC Avrupa Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun KKTC ziyareti ve yaptığı konuşmaları Kıbrıs Türk basınından derleyerek okurlarına aktardılar. Bir kısım gazete Çavuşoğlu'nun Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile görüşmesinde söylediklerini müzakere haberlerinin içerisinde eritirken bir kısmı da şu başlıklarla aktardı:

Fileleftheros "Avrupa Konuları İçin Türkiye-Sahte Devlet Arasında Protokol... 'KKTC'nin Çözümden Sonra Avrupa Birliği'ne Girişi'",

Haravgi "Hızlandırmada Israr Ediyorlar",

Simerini "AB'ye Girecekler... 'Sulandırma' Tehlikesi".

(ŞA/HÖ)

 
12 Nisan 2014 Cumartesi 11:11
Okunma: 1116
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu