Ana Sayfa » Kıbrıs » MÜZAKERECİLER YAKLAŞIK 4 SAAT GÖRÜŞTÜ

MÜZAKERECİLER YAKLAŞIK 4 SAAT GÖRÜŞTÜ

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, müzakere sürecinin bundan sonrasına ilişkin olarak yeni bir aşamaya geçileceğini, bugünkü görüşmede bu aşamanın unsurlarının neler olduğunu tartıştıklarını ve farklı düşünceleri değerlendirdiklerini kaydetti.

 
 
MÜZAKERECİLER YAKLAŞIK 4 SAAT GÖRÜŞTÜ

 

 (T.A.K): 

Bugün ele aldıkları unsurların liderler görüşmesinde liderlerin onayına sunulacağını söyleyen Özersay, iki lider de uygun görürse ve yeni bazı unsurlar üzerinde de anlaşırlarsa, pazarlığın yapılacağı ve uyuşmazlıkların ortada duran henüz uzlaşılmamış noktaların bağlanacağı yeni aşamanın bu şekilde çok daha net bir resmin parçası olarak başlayacağını dile getirdi.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ile Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis saat 10:00'da başlayan ve yaklaşık 4 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Özersay görüşme sonrasında  Cumhurbaşkanlığı'nda basına  açıklama yaptı.

Özersay, sürecin bundan sonrasına ilişkin olarak yeni bir aşamaya geçileceğini, bugünkü görüşmede bu aşamanın unsurlarının neler olduğunu tartıştıklarını ve farklı düşünceleri değerlendirdiklerini kaydetti. Özersay, genel olarak bir sonraki aşamada BM'nin rolünün ne olacağı, müzakere sürecine nasıl bir katkı koyacağı, taraflar arasındaki görüşmelerin sıklığının nasıl olacağı, sürecin hızlandırılmasıyla ilgili olarak ne gibi adımlar atılacağının genel olarak bu unsurları oluşturduğunu kaydetti.

Şu anda tamamlamakta oldukları ikinci aşamada tarafların  müzakere masasında koyduğu öneriler olduğunu dile getiren Özersay, bir sonraki aşamada bu öneriler temelinde nasıl müzakere edeceklerini de ele aldıklarını vurguladı.

Özersay, "Kendi arasında, farklı konular arasında, belli bir konunun içerisinde müzakerenin nasıl yapılacağı ve şu anda uyuşmazlık durumunda olan çözümlenmemiş meselelerin ne tür bir müzakere ile çözümlenmeye çalışılacağıyla  ilgili olarak görüş alış verişinde bulunduk? diye konuştu.

BM GENEL SEKRETERİ YENİ KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI ATANMASI

BM Genel Sekreteri'nin yeni Kıbrıs Özel Danışmanı atanması ve bundan sonraki göreviyle ilgili de kısa bir görüş alış verişinde bulunduklarını ifade eden Özesay, Kıbrıs Türk tarafı olarak taraflar  arsında henüz uzlaşılamamış konuların bağlanmaya çalışılacağı, yeni aşamanın hemen öncesinde bir özel danışman atanmasının  önemli bir adım olduğunu düşündüklerini söyledi. Özersay, bu atamanın  BM Genel Sekreteri'nin ve BM'nin müzakere sürecindeki yeri ve koyabileceği katkıyla ilgili olarak önemli bir adım olduğunu da ifade etti.

Zaman zaman basında ve özellikle Rum tarafından  yeni özel danışmanın Kıbrıs konusuyla ilgili uzman  olup olmadığıyla ilgili bazı tartışmalar yapıldığını dile getiren Özersay, Kıbrıs Türk tarafının Özel Danışman'ın belli bir uzmanlığa sahip olup olmaması noktasından hareket etmediğini, yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde ve bugüne kadar elde edilmiş ilerlemenin üzerinde tesis edilmiş  sürece sahip çıkacak bir danışman  beklentisi içinde olduğunu kaydetti.

Özersay,  "Yeni özel danışmanın  Kıbrıs konusunda uzman olmaması nedeniyle süreç uzar ya da gecikir? gibi yorumlarla kimseye süreci geciktirme fırsatı vermeyeceklerini de dile getirdi.

"TALİHSİZ AÇIKLAMA?

Müzakerelerde girilecek yeni aşamanın eşiğindeyken bugün Kıbrıs Rum tarafını ziyaret eden Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kiriakos Yerendopulos'un  " Kıbrıs Rum tarafının verecek tavizi olmadığına, tavizi Kıbrıs Türk tarafının vermesi gerektiğine?  ilişkin açıklamasını talihsiz bir açıklama olarak değerlendiren Özersay, "Düşünce yapısı itibariyle  bir müzakere devam ederken müzakere sonucunda uzlaşıya dayalı bir çözüm arayışı devam ederken böyle bir yaklaşımın hem kendi içinde tutarlı olmadığı, hem de talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyoruz. Ama bizim esas muhatabımızın Kıbrıs Rum tarafı olduğunu hatırlayarak müzakere sürecine odaklanmış bir biçimde çalışmalarımızı sürdüreceğiz? dedi.

LİDERLER GÖRÜŞMESİ ÖNCESİNDE MEKİK DİPLOMASİSİ

BM yetkililerinin  2 Eylül Salı günü yapılacak liderler görüşmesi öncesinde iki taraf arasında mekik diplomasisi şeklinde gidip gelmeye devam edeceğini ifade eden Özersay, bu fikirler üzerinde çalışılmaya devam edileceğini, üzerinde anlayış birlikteliği bulunan bir takım unsurlar bulunduğunu ve bazı başka unsurlar üzerinde çalışılmaya devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Özersay iki müzakerecinin gayri resmi olarak geçen hafta içinde bir görüşme gerçekleştirdiğini,  BM yetkilileriyle en az 3-4 kez görüştüklerini, sürecin aslında devam ettiğini ve bugün resmi olarak heyetlerle birlikte bir araya  geldiklerini de  ifade etti.

UNFICYP AÇIKLAMASI?

BM Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) tarafından müzakereciler görüşmesiyle ilgili olarak yapılan açıklamada da,  Müzakereciler Kudret Özersay ile Andreas Mavroyannis'in ara bölgede bir araya geldiği ve müzakerelerin metedolojisi üzerinde görüştüğü kaydedildi. Görüşmede, 2 Eylül'de gerçekleştirilecek liderler görüşmesine yönelik  bir ön hazırlık yapıldığı da kaydedildi.

BM'nin Liderler görüşmesine yönelik hazırlıklar kapsamında ilerleyen günlerde her iki müzakereciyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştireceği de açıklamada yer aldı.

(ÖZ/GUR)

 
27 Ağustos 2014 Çarşamba 08:18
Okunma: 867
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu