Ana Sayfa » Kıbrıs » MÜZAKERECİLER YENİDEN GÖRÜŞTÜ

MÜZAKERECİLER YENİDEN GÖRÜŞTÜ

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, coğrafi anlamda bir haritanın masaya gelebilmesi için bir yol haritasının belirlenmesi gerektiğini, bir yol haritasına karşı bir coğrafi harita gibi bir denklemin söz konusu olduğunu kaydetti. Özersay, Kıbrıs Türk tarafının tarafları adım adım referanduma götürecek bir yol haritası üzerinde uzlaşıldığında coğrafi haritayı müzakere etmeye hazır olduğunu vurguladı.

 
 
MÜZAKERECİLER YENİDEN GÖRÜŞTÜ

 

 

Özersay, "Bu denklemin içerisinde eğer Rum tarafının da bir iradesi söz konusu olursa gecikmeksizin çok kısa süre sonra harita müzakeresi de dahil olmak üzere bizi adım adım referanduma götürecek  olan süreci yaşayabiliriz. Bu mantık ortadadır? diye konuştu.

Kıbrıs Rum tarafının bu sürecin en başından itibaren geçmişte anlaşılmış konulardan sapan bazı yaklaşımları olduğunu kaydeden Özersay, önceden anlaşılmış konularla ilgili olarak bir sapma, bir uygun davranmama durumu olan Rum önerilerini dikkate almayacaklarını vurguladı.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ile Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis bugün yeniden bir araya geldi. Ara bölgede müzakereler için ayrılan BM binasında saat 10.00'da başlayan görüşme yaklaşık 5 saat sürdü.

MÜLKİYET İLE FEDERALYÜRÜTME ELE ALINDI; FEDERAL YASAMA VE AB'YLE İLGİLİ YENİ ÖNERİLER YAPILDI

Bugünkü görüşmede son Liderler görüşmesinde ele alınan bazı konuların takibini yaptıklarını,  kendilerinde oluşan bazı soru işaretleriyle ilgili görüştüklerini, sürecin bundan sonraki aşamaya nasıl ve ne zaman geçebileceğiyle ilgili bazı fikirler ortaya konulduğunu kaydeden Özersay,  ardından da mülkiyet konusuna geçildiğini söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının federal yasama; Rum tarafının ise AB konusuyla ile ilgili yeni bir öneride bulunduğunu kaydeden Özersay, Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafının önceki toplantıda verdiği federal yürütmeye ilişkin görüşlerini paylaştığını de ifade etti.

Görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı'nda basına açıklamalar yapan Özersay, iyi bir görüşme olduğunu, hem müzakere sürecinin içeriğine ilişkin değişik konularla ilgili özlü bir müzakere yaptıklarını, hem de müzakere sürecinin geleceğine dönük pek çok şeyi ele aldıklarını söyledi.

Son yapılan liderler görüşmesinde ele alınan bazı konuların takibini yaptıklarını ifade eden Özersay, devamı niteliğinde bazı tartışmalar ve fikirlerin gündeme geldiğini de kaydetti.

Son liderler görüşmesinde Kıbrıs Rum tarafının söylediklerinden hareketle kendilerinde bazı soru işaretlerinin oluştuğunu, bunları netleştirmek için bazı hususları gündeme getirdiklerini, sürecin bundan sonra nereye gideceği, şu an içinde bulunduğu aşamanın tam olarak neyi içerdiği ve neyi içermediğiyle ilgili olarak bu konuları açtıklarını söyledi.

MÜLKİYET KONUSU KONUŞULDU

Sürecin bundan sonraki aşamaya nasıl ve ne zaman geçebileceğiyle ilgili olarak bazı fikirler ortaya koyduklarını ve Rum tarafıyla bunu ele aldıklarını da ifade eden Özersay, toplantının başlangıcında bunların konuşulduğunu ardından da mülkiyet konusuna geçildiğini belirtti.

Bir önceki görüşmede Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet konusunda verdiği öneriye ilişkin olarak Kıbrıs Rum tarafının kendi düşüncelerini paylaştığını,  bazı sorular sorarak açıklamalar istediğini kaydeden Özersay, kendilerinin de Rum tarafının daha önceki toplantılarda paylaştığı mülkiyet önerisiyle ilgili bazı sorular gündeme getirdikleri kaydetti.

Mülkiyet uzmanlarının önümüzdeki hafta içinde bir araya gelerek bu konuları müzakere etmeye devam etmesi üzerinde anlaştıklarını dile getiren Özersay, ardından bir önceki toplantıda aldıkları federal yasama kağıdıyla ilgili bazı eleştiriler ve sorular gündeme getirdiklerini, yorumlar yaptıklarını, bazı kısımları kendilerine açıklamalarını istediklerini anlattı.

2 YENİ ÖNERİ

Kıbrıs Türk tarafı olarak federal yasamayla ilgili yeni bir öneride bulunduklarını da dile getiren Özersay, Rum tarafının ise AB konusuyla ile ilgili yeni bir öneride bulunduğunu söyledi.

Bu iki önerinin bugünkü toplantıda tartışılmadığını kaydeden Özersay, sadece toplantının sonunda taraflar arasında bir nevi teati edilmiş olduğunu söyledi.

"YOL HARİTASINA KARŞI COĞRAFİ HARİTA?

Daha sonra Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafının önceki toplantıda verdiği federal yürütmeye ilişkin görüşlerini paylaştığını söyleyen Özersay, söyle konuştu:

"Genel anlamda şunu vurgulamak istiyorum. Bir önceki Liderler toplantısında da bu gündeme gelmişti. Kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde çok temel bir mantık vardır. Bunu şöyle özetleyebilirim: Coğrafi anlamda bir haritanın masaya gelebilmesi için bir yol haritasının belirlenmesi gerekir. Yani bir yol haritasına karşı bir coğrafi harita gibi bir denklem aslında söz konusudur. Yani Kıbrıs Türk tarafı bizi referanduma adım adım götürecek bir yol haritasını gördüğünde bu konuda taraflar uzlaştığında, coğrafi haritayı müzakere etmeye hazırdır. Bu denklemin içerisinde eğer Rum tarafının da bir iradesi söz konusu olursa gecikmeksizin çok kısa süre sonra harita müzakeresi de dahil olmak üzere bizi adım adım referanduma götürecek olan süreci yaşayabiliriz. Bu mantık ortadadır? .

"GEÇMİŞTE ANLAŞILMIŞ KONULARDAN SAPAN BİR ÖNERİ GETİRİRLERSE??

Kıbrıs Rum tarafının bu sürecin en başından itibaren geçmişte anlaşılmış konulardan sapan bazı yaklaşımları olduğunu kaydeden Özersay, "Rum tarafı geçmişte anlaşılmış olan konulardan sapan bir öneri getirirse veya getirmiş olduğu öneriler içinde geçmişte anlaşılmış olan konulardan sapan bir kısım varsa bu kısımlar ve bu öneriler bizim için yoktur. Yakınlaştırma egzersizine girdiğimizde Kıbrıs Türk tarafının önerileriyle Rum tarafının önerilerini birbirine yakınlaştırmaya çalışacağız ama önceden anlaşılmış olan konularla ilgili olarak bir sapma bir uygun davranmama durumu olan Rum önerilerini dikkate alacak değiliz? dedi.

Müzakere sürecini ileriye doğru taşımanın yolunun kararlı bir biçimde siyasi irade ortaya koymak olduğunu ve zaman zaman inişlerle çıkışlar olabileceğini kaydeden Özersay, sürecin zor olduğunu, dünyanın her yerinde özellikle yarım asırdır süren bir etnik uyuşmazlığın, uluslararası sorunun çözümünün çok kolay olmadığını kaydetti.

Özersay, "Bir süreç gereklidir, bu sürecin nihayete erişebilmesi için bir yol haritasına kesinlikle ihtiyaç vardır. Şu an içinde bulunduğumuz dönemle ilgili olarak tabi ki bazı sıkıntılar yaşanıyor ama ileriye doğru bu ivmeyi muhafaza etmek zorundayız, çünkü Kıbrıs sorununun çözümünü istiyoruz? dedi.

"SİYASAL EŞİTLİK DENEN ŞEY??

Bir soru üzerine Özersay, siyasi eşitlik denilen şeyin sadece bireylere insan hakları bağlamında bazı hakların verilmesi şeklinde algılanmaması gerektiğini, bireylere eşit bazı hakların tanınmasının toplumsal düzeyde Kıbrıs Türk toplumuyla Rum toplumunun siyasal eşit olduğunu göstermediğini, siyasal eşitlik için bunun yeterli olmadığını söyledi.

Siyasal eşitliğin bir toplumsal hak olduğunu ve siyasal eşitlik toplumlarla ilişkilendirilmediği müddetçe ve bireysel haklara indirgendiği takdirde artık bir federasyondan değil, bir üniter devletten bahsetmiş olunacağını kaydeden Özersay, "Kaldı ki Kıbrıs'ta özel bir federasyon söz konusu, federasyonun özel bazı nitelikleri  var, bunlar da iki toplumluluk, iki kesimlilik ve siyasal eşitlik??

BİR SONRAKİ RESMİ GÖRÜŞME 14 HAZİRAN'DA

Müzakerecilerin Cuma günü gayrı resmi bir toplantı yapacağını söyleyen Özersay, 14 Haziran Cumartesi günü saat 17:00'de ise resmi bir toplantı gerçekleştireceklerini ifade etti.

(ÖZ/ŞEB)

 
4 Haziran 2014 Çarşamba 18:47
Okunma: 1273
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu