Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Müzakerecilerin İlk Görüşmesi

Müzakerecilerin İlk Görüşmesi

Atina Ve Ankara'ya Ziyaretler Şubat Sonunda.

 
 
Müzakerecilerin İlk Görüşmesi
Lefkoşa, 15 Şubat 14 (T.A.K): Kıbrıs sorununun çözümü için başlayan yeni tur görüşmeler çerçevesinde, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının müzakerecileri Kudret Özersay ve Andreas Mavroyannis'in dün, Lekoşa Havaalanında gerçekleştirdikleri ilk görüşme, Rum basınında geniş yer bulurken, müzakerecilerin Atina ve Ankara'ya yapacakları ziyaretin tarihini de kararlaştırdıkları haber verildi.


Politis gazetesi: "İlk Resmi Görüşme Gerçekleşti - Atina ve Ankara Ziyaretleri 26-28 Şubat Tarihleri Arasında" başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Kudret Özersay ve Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in dün ilk resmi görüşmelerini gerçekleştirdiklerini belirtirken Özersay'ın Atina'ya, Mavroyannis'in ise Ankara'ya yapacakları ziyaretlerin, Şubat ayı sonunda gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığını vurguladı.


Gazete, elde ettiği bilgilere dayandırarak, müzakerecilerin Ankara-Atina ziyaretlerinin 26-28 Şubat tarihleri arasındaki üç günlük süre zarfında yapılacağını da iddia etti.


Müzakerecilerin dünkü ilk toplantısının sürece ilişkin olduğunu ve görüşmelerin haftada iki kez yapılması yönünde çaba gösterilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını belirten gazete, bir sonraki toplantının 19 Şubat Çarşamba günü yapılacağını ifade etti.


Gazete haberin devamında, Özersay'ın Kıbrıs Türk basınına yaptığı açıklamada "iyimser olduğunu" dile getirdiğini yazdı ve açıklamaya yer verdi.


Fileleftheros gazetesi ise haberi: "Ritim Arttırmayı İstiyorlar - Çapraz Süreç Başlıyor, Müzakereciler Atina ve Ankara'ya" başlıkları altında verirken, Özersay ve Mavroyannis'in dünkü ilk görüşmede müzakerelerin yöntemini ele aldıklarını yazdı.


Gazete, "Kıbrıs Türk tarafının, başlıkların birbiriyle ilişkili görüşülmesine hiçbir itirazda bulunmadığını" iddia ederek, müzakerecilerin haftada iki kez görüşmede anlaştıklarını yazdı.


Müzakerecilerin Atina ve Ankara ziyaretlerinin Şubat ayı sonunda gerçekleştirme kararı aldıklarını ve Türkiye ile Yunanistan Dışişleri Bakanlarının "uzlaşı içerisinde olduklarını" belirten gazete, müzakerecilerin aynı gün Atina ve Ankara'da bulunabilmeleri için ziyaret tarihinin kesinleştirilmesinin beklendiğini vurguladı.


Gazete, Mavroyannis'in Ankara'ya gidebilmek için öncelikle Atina'ya gitmesi gerekeceğini ve bu sırada Yunanistan Dışişleri Bakanlığında temaslarda bulunmasının da beklendiğini vurgularken Mavroyannis'in, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Özersay'ın ise Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Anastasios Mitsialis'le görüşmesinin beklendiğini ifade etti.


Gazete ayrıca, Özersay'ın görüşme sonrasında yaptığı açıklamaları "Bizi Maraş Konusunda İkna Etsinler" başlığı altında yansıttı.


"Haravgi gazetesi haberini: " 'Odak Noktalarında' Müzakere" başlığı altında verirken, Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin metodolojisine ilişkin görüşünün, "müzakerelerin temeli olarak üzerinde uzlaşıya varılanların Kıbrıs sorununun müzakerelerinde ilk odak noktası varsayılacakları ve ortak açıklamada yer alan ve bitmiş sayılanların ise yeniden görüşülmeyeceği şeklinde olduğunu" iddia etti.


Elde ettiği bilgilere dayandırarak gazete, "ikinci odak noktasının ise, temel konular (core issues) olarak adlandırılan, ekonomi, toprak, yönetim, yetkiler v.s" gibi  temel konuların olduğunu ve bu konulara verilecek yanıtların devletin yapısını oluşturacağını öne sürdü.


Üçüncü odak noktasında, milletvekillerinin ve senatörlerin sayısı gibi, ayrıntı olarak tabir edilen teknik ayrıntıların ele alınacağını iddia eden gazete, müzakerelerin yöntemi konusunun müzakerecilerin Çarşamba günü yapacakları görüşmede netlik kazanma ihtimali olduğunu da vurguladı.


VENİZELOS: "SAHTE DEVLETİ HİÇBİR ZAMAN TANIMAYACAĞIZ"


Alithia gazetesi ise haberini: "Atina ve Ankara'ya Ziyaretler Halloldu" başlığı altında verirken, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'un dün Kıbrıs sorununun ele alındığı "Dış Politika Ulusal Konseyi" toplantısının ardından müzakerelerin başlamasına ilişkin değerlendirmede bulunduğunu yazdı.


Habere göre Venizelos açıklamasında:"Henüz yolun başındayız, çok çaba sarf edilmesi gerekiyor. Hareketlerin önceliği Başkan Anastasiadis'e, iki toplumun liderliğine aittir. Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kıbrıs Türk sahte devletini tanıması hiçbir zaman söz konusu değildir" şeklinde konuştu.


Venizelos, "Kıbrıs halkının kendi kaderini kendi ellerinde tuttuğunu ve alınacak her türlü kararın referandumla alınacağını" belirterek "Kıbrıs vatandaşının alacağı kararın tarihi bilincinin farkında olarak bu kararı alması için gerekli koşulları hazırlamaları gerektiği" vurgusunda bulundu.


ECONOMİST: "OBAMA PLANI"


Öte yandan gazete haberinin devamında, İngiltere'de yayımlanan "Economist" dergisinin Kıbrıs'ta müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin bir makaleye yer verdiğini ve bu makalede, ABD'nin sürece müdahalesinden söz ettiğini yazdı.


Habere göre söz konusu dergi, ABD'nin Kıbrıs sorununa müdahalesine ilişkin bir "yol haritasından" söz ederek, "bunun Lefkoşa'da Obama Planı şeklinde bilindiğini" iddia etti.


Dergi ayrıca, "Anastasiadis ve Eroğlu'nun uzlaştıkları yol haritasının Kıbrıs'taki iki toplumun, kendi konularını idare edecek iki kurucu devletten oluşacak bir 'konfederasyon' birliği olduğunu" da savundu.


EROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI


Öte yandan gazeteler, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun ortak açıklamaya ilişkin açıklamasına da geniş yer verdiler.


Simerini gazetesi: "Müzakerelerin Temeli Kumdan - Ortak Açıklama Konusunda Anastasiadis Başka Eroğlu Başka - Belirsizlik Mühürlendi" başlıkları altında verdiği haberinde, ortak açıklamanın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından farklı yorumlandığı iddiasında bulundu.


Gazete, Anastasiadis ve Eroğlu'nun bu konuda yaptıkları açıklamalara da ayrıntılı şekilde yer verdi.


Diğer gazeteler ise Eroğlu'nun açıklamalarını şu başlıklarla yansıttılar:


Politis: "Daha Ilımlı Bir Eroğlu - Kıbrıslı Türk Lider Çözümün Fırsatlarından Bahsetti".


Fileleftheros: "İki Devletin Ortaklığı - Eroğlu: Yerleşikler De Oy Kullanacaklar".


Alithia: "Eroğlu'nun Seslenişi".


Haravgi: " 'Eşit Statüde İki Oluşturucu Eyalet".


(SB/ÖK)


 
15 Şubat 2014 Cumartesi 11:55
Okunma: 773
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu