Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "müzakereler Baskı Altında Başlayamaz"

"müzakereler Baskı Altında Başlayamaz"

Neofitu, Kiprianu, Omiru, Fotiu Ve Kuyalis Kıbrıs Sorununa İlişkin Mesajlar Verdi.

 
 
ANASTASİADİS'İN BAKANI KIBRIS'I KURTAMA İRADESİNDEN SÖZ EDEREK RUM HALKINI "TOPRAĞINI YENİDEN TALEP ETME MÜCADELESİNE" ÇAĞIRDI


Lefkoşa, 23 Temmuz 13 (T.A.K.):  DİSİ Başkanı Averof Neofitu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, EDEK ve Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru ve Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu Kıbrıs sorununa ilişkin net mesajlar verdi. Ekonomik kriz nedeniyle herhangi bir çözümü kabul etmeyeceklerine işaret eden Rum yetkililer, müzakerelerin önümüzdeki sonbaharda baskı altında yeniden başlayamayacağı görüşünü ortaya koydular.


Simerini'nin haberine göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs sorununa değinirken Güney Kıbrıs'ın ve Yunanistan'ın yaşamakta olduğu ekonomik sorunların, hiç kimse tarafından, herhangi bir çözüm dayatılması için bir fırsat olarak yorumlanmaması gerektiğini söyledi. Ancak aynı zamanda Kıbrıs sorununda diyaloğun yeniden başlamasını gerekli görmemezlik edemeyeceklerini de söyleyen Neofitu şu iddiada bulundu:


"En kısa zamanda adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunmasıyla ilgilenen bir taraf, bir toplum varsa bu, Türk işgalinin sonuçlarını yaşamakta olan Kıbrıs Rum tarafıdır. Enerji de bölgedeki değişiklikler ve jeopolitik gelişmeler meseledeki yeni bir unsurdur. Siyasi açıdan doğru değerlendirilirse bütün bunların, ülkenin yeniden birleşmesi çabalarına yardımcı olabilecek olumlu ön şartlar yaratacağına inanıyorum."


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu sonbaharda başlayacak yeni çaba ışığı altında Kıbrıs sorunundaki icraatların,  çıkmaz ve tehlike değil perspektif yaratması gerektiğine dikkat çekerek, "çabalarımızın sonuç verebilmesi için iç cephede birlik olmamız şarttır" dedi, özetle şunları ekledi:


"Başkan Anastasiadis'in Kıbrıs'ın NATO programlarına katılması, Hristofyas önerilerinin geri çekilmesi, müzakereci atanması ve müzakerelerin genişletilmesiyle ilgili tezleri uzun zamandan beridir beyan edilmiştir. Başkan, Kıbrıs sorununu kendi tezleri temelinde yönetmekte serbesttir, bizi ilgilendiren konu, hangi icraatların perspektif, hangilerinin çıkmaz ve tehlike yaratacağıdır.


Mart ayındaki Euro Grubu toplantısının bize öğrettiği bir şey varsa o da, -toplumsal ve ekonomik durumu sürekli yakacak olan yıkıcı etkilerinin dışında- pratiğe dökülemezse taahhüdün yeterli olmadığıdır. Güya dost, müttefik ve ortakların sırtımızı sıvazlamaları, herkesin kendi çıkarlarını savunması gereken anda, yeterli olmaz.


Müzakereler başladığında, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin ümit penceresinin açık tutulması için çelişkili ve birbirinden farklı tezlerden, yersiz politikalardan uzak, birlik içerisinde, sürekli ve açık görüşlülükle çalışmamız gerekir."


EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Aleksander Downer'ın "objektiflik ve tarafsızlığını yitirdiğini" iddia ederek Downer meselesinin bitmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu.


"BM Genel Sekreteri'ne, Downer'ın uzaklaştırılması konusunun resmen götürülmesi gerek" diyen Omiru EDEK'in, görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesinin de herhangi bir müzakere prosedüründe kullanılabilir malzeme olamayacağı görüşünde olduğunu belirtti ve Anastasiadis'ten, seçim öncesinde verdiği;  Rum Ulusal Konseyi'nin Eylül 2009'da oy birliğiyle yaptığı açıklama temelinde Kıbrıs sorununda çözüm taslağı şekillendirme vaadini yerine getirmesini beklediklerini vurguladı.


Yunanistan'da bulunan Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu ise Yunanistan'da yaşayan Rum örgütleri tarafından dün akşam Atina'da düzenlenen "kınama" etkinliğinde yaptığı konuşmada "Irkımızın ideal ve değerlerine bağlı Kıbrıs Helenizm'i, malumu; BM kararlarının uygulanmasını, Türk askerlerinin çekilmesini, vatanımızın güvenlik ve barış rejimi altında yeniden birleşmesini istiyor" iddiasında bulundu.


Anastasiadis hükümetinin, Kıbrıs sorununa adil ve işleyebilir bir çözüm bulunması için müzakerelerin yeniden başlaması yönünde iradeye sahip olduğunu savunan Fotiu "ancak ülkemize cefa çektiren ekonomik kriz,  BM kararlarına ve uluslar arası hukuka dayanan çözüm taleplerimize engel teşkil etmeyecektir" dedi.


ANASTASİADİS'İN BAKANI KIBRIS'I KURTAMA İRADESİNDEN SÖZ EDEREK RUM HALKINI "TOPRAĞINI YENİDEN TALEP ETME MÜCADELESİNE" ÇAĞIRDI


Fileleftheros Rum Tarım Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı  Nikos Kuyalis'in, Girne kökenli Rumlar tarafından dün akşam Yunan Askerî Mezarlığı'nda düzenlenen törende "Kıbrıs liderliğinin  Kıbrıs sorununun çözülmesi, vatanımızın kurtarılması ve yeniden birleştirilmesi iradesi çok güçlüdür. Halkımız gerek uzak gerek yakın geçmişte birçok kez vatan topraklarını savunmak zorunda kalmıştır. Bunu bugün de yapmamız, anlaşmazlıklarımızı bir tarafa bırakarak hep birlikte,  toprağımızı yeniden talep etmemiz gerekiyor" dediğini yazdı.


(ŞA/KAR)


 
23 Temmuz 2013 Salı 10:23
Okunma: 813
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)