Ana Sayfa » Kıbrıs » Müzakereler İçin Tek Önemi Var

Müzakereler İçin Tek Önemi Var

Pazar günü yapılacak nüfus sayımı, gerek toplumsal, gerekse ekonomik birçok ihtiyacımıza cevap verecek olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Sonuçları itibarıyla müzakereler açısından da önemli olan sayım, Cumhurbaşkanı'nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın da gündeminde.

 
 
Müzakereler İçin Tek Önemi Var
Bayrak Haber'e konuşan Özersay herkesi , BM ile işbirliği içinde yapılacak bu sayıma gölge düşürecek çıkışlardan kaçınmaya çağırdı.

Özersay herkesi sorumlu davranarak, sayıma katkı koymaya ve destek vermeye de davet etti.

Nüfus sayımına gözlemci olarak katılacak 7 BM uzmanı da ülkemizde... Heyet başkanı bugün Kudret Özersay'la da bir araya geldi.

Özersay'ın verdiği bilgiye göre BM uzmanı Durr, gerek sayımla ilgili çalışmalar, gerek sayım memurlarının eğitimi gerekse soruların niteliği bakımından, hazırlıklardan oldukça memnun.

Cumhurbaşkanı'nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, BM uzmanlarının nüfus sayımı ile ilgili çalışmalarını BRT'ye değerlendirdi.

Sayım konusunun, toplumsal ve ekonomik ihtiyaç üzerine Cumhurbaşkanlığı ve hükümet tarafından karara bağlandığını ifade eden Özersay, sayımın müzakere sürecinde üzerinde çalışılan konulara da yardımcı olabileceğine işaret etti.

Özersay,  "Esas gündeme gelme nedeni müzakereler değildir ama sonuçları itibariyle müzakereler açısından da önemlidir" dedi.

Sadece Türkiye tarafından tanınan bir devlet olan KKTC'nin yapacağı nüfus sayımının uluslar arası itibar görmesi ve uluslar arası toplumun haberdar olması için Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun BM Cenel Sekreteri Ban ile görüştüğünü belirten Özersay, böylece BM'nin nüfus sayımına yardımcı olma taahhüdü verdiğini anlattı.

Özersay bu çerçevede, nüfus sayımının BM ile işbirliği içinde Pazar Günü yapılacağını, bunun çok önemli olduğunu kaydetti.

Nüfus sayım çalışmalarının Mart ve Nisan ayında başladığını, o günlerde BM Nüfus Fonu Başkanı'nın KKTC'ye gelerek, DPÖ ver İçişleri Bakanlığı'yla  görüştüğünü ve bir rapor hazırladığını anlatan Özersay, şimdi de 7 kişilik bir gözlemci heyetinin KKTC'de bulunduğunu hatırlattı.

Sabah saatlerinde heyetin başkanı nüfus uzmanı Jean Michel Durr ile görüştüğü bilgisini veren Özersay, " Sabah Güzelyurt'a gitmişler. Sayım yapacakların aldıkları eğitiminden son derece memnun olduklarını söylediler" dedi.

BM'nin soru kitapçığını da izlediğini aktaran Özersay, "BM yetkilileri soru kitapçığını da inceledi. BM ve AB standardına uygun bir kitapçık ortaya çıkmıştır. Sorular, dünyada başka nüfus sayımlarında uygulanan yöntemde olduğu gibi, aynıdır" dedi.

Uzman heyetin incelemeyi Pazar gününe kadar sürdüreceğini, sayım günü tercüman eşliğinde gözlemci olacaklarını belirten Özersay, heyetin sayım ertesinde de DPÖ ve İçişleri Bakanlığı ile temaslar yapacağını söyledi.
Özersay, sayımın ertesinde toplanan verinin nasıl işlendiğinin de çok önemli olduğunu, heyetin sürecin tamamında yer alacağını kaydetti.
Özersay, " Bu sayım şeffaf olacaktır. Böyle olmak zorundadır ve devlet ile hükümet bu konuda son derece kararlıdır. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz bunun ciddiyetinin farkındadır. Bunun gereği olarak da şeffaflık uygulanacaktır. Gizlenecek bir şey yok. Eğer bu coğrafyada yaşayan nüfusun toplam sayısı, niteliği, genel durumu bilinirse,  gelece yönelik doğru planlama yapılabilir ve doğru çareler bulunabilir. Bu nedenle herkese görev düşer, sayıma katılalım, sorumluluğumuzu yerine getirelim. Aksilik görmemiz durumunda da yetkililere iletelim. Kolayı yapıp, sadece şikayet etmeyelim. Doğru dürüst olması için sorumlu davranalım" dedi.

Ortaya çıkacak rakamların 3-4 ay sonunda açıklanabileceğini ifade eden Özersay, saklanacak bir şey olmadığını yineledi.

"Çıkacak tablonun müzakerelere etkisi olur mu?" şeklindeki soru üzerine de Özersay şöyle konuştu:
"Müzakereler bağlamında, bizim için nüfusun kompozisyonu tek bir açıdan önemlidir; o da KKTC vatandaşı olanlar ya da olmayanlar bağlamındadır.... Bunun dışında bir önem arz etmez. Çünkü Kıbrıs Türk Tarafının pozisyonu çok nettir ve herkes tarafından haklı bulunmaktadır. Günün sonunda Rum muhataplarımız da bunu kabul etmek durumundadırlar. Bizim pozisyonumuz, çözüm günü geldiğinde, KKTC vatandaşı olan herkesin birleşik devletin vatandaşı olmasıdır; KKTC vatandaşı olamayan, çalışan, öğrenim gören ya da başka görevler yerine getirenlerin vatandaş olması değildir. Böyle bir pozisyon olamaz da.

Buna ilaveten, KKTC'de belirli süre kalmış olan, düzenli ikamet edenler, çözümden sonra gerekli şartları yerine getirirse, vatandaşlık başvurusu yapabilecektir.

Ama çözüm günü itibarıyla bugün KKTC vatandaşı olan insanlara birleşik devlet vatandaşı olamayacağını söyleyemezsiniz. Bunu zaten Kıbrıs Türküne kabul ettiremezsiniz. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın tutumu nettir"...

Özersay, nüfus sayımı ile kimsenin etnik kökeni ya da benzer noktalar konusunda bir arayış içinde olmadıklarını da söyledi.

Sayım ile ilgili yapıcı eleştirilere açık olduklarını ifade eden Özersay, ancak BM ile işbirliği içinde yapılan bu sayıma gölge düşürecek şekilde gereksiz çıkışların bir yarar getirmeyeceğini belirtti.

Özersay herkesi, sayıma katkı koymaya ve destek olmaya davet etti.

 
3 Aralık 2011 Cumartesi 09:13
Okunma: 500
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu