Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Müzakerelerde İzlenilecek Yöntemin Belirlenmesi

Müzakerelerde İzlenilecek Yöntemin Belirlenmesi

Müzakerelere İlişkin Görünüm Yavaş Yavaş Netleşiyor.

 
 
Müzakerelerde İzlenilecek Yöntemin Belirlenmesi
Lefkoşa, 20 Şubat 14 (T.A.K): Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerde izlenilecek yönteme ilişkin görünümün yavaş yavaş belirlenmeye başladığı belirtildi.


Fileleleftheros gazetesi "Prosedürel Netlik-Müzakereciler Görüşmeleri ve Gündemin Planlamasını Organize Ediyor" başlıklı haberinde, Kıbrıslı Türk müzakereci Kudret Özersay ile Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in dün bir araya gelerek, müzakerelerin ve sürecin organizasyonuna ilişkin görüşme gerçekleştirdiklerini yazdı.


İki müzakerecinin, özün görüşülmesine henüz girmediğini yazan gazete, Kıbrıs sorunundaki sürecin öze ilişkin olmasına karşın, herkesin, "görüşmelerin, çeşitli boyutların ele alınmasıyla başlaması" beklentisi içerisinde olduğunu belirtti.


Gazete, Kıbrıslı Türk müzakereci Kudret Özersay ile Rum müzakereci Andreas Mavroyannis arasındaki dünkü görüşmede, müzakerelerin yapısına ilişkin ortak bileşkelerin bulunması çabasının sarf edildiğini, peşinen netleştirilmesi gereken noktanın, çeşitli başlıkları birbirleriyle ilişkilendirecek yöntemin bulunması olduğunu da yazdı.


İki müzakereci arasındaki bir sonraki görüşmenin, gelecek Pazartesi günü yapılacağını anımsatan gazete, BM'nin, Cuma günü ise iki müzakere grubu ile ayrı ayrı görüşeceğini de yazdı.


Gazete, program temelinde müzakerecilerin, kendi gruplarıyla haftada bir kez bir araya geleceklerinin de görülmekte olduğunu belirtti.


POLİVİU DA MÜZAKERE GRUBUNDA YER ALDI


Gazete, tanınmış Rum hukukçu Polis Poliviu'nun dün ilk kez müzakere grubuna dahil olduğunu yazdı.


Haberde, Polis Poliviu'nun, müzakerecinin hukuk danışmanı olduğu belirtildi.


KIBRIS RUM TARAFININ ÇALIŞMA GRUPLARI


Filelelftheros gazetesi, Polis Poliviu'nun müzakerecinin hukuk danışmanı olarak atanmasının yanı sıra Rum eski Başsavcı Alekos Markidis'in ise, hukukçular grubunun koordinatörü olarak atandığını yazdı.


Habere göre, hukukçular grubunda, Polis Poliviu, Panayiotis Dimitriu, Marios İliadis, Nikos Kleanthus, Kris Triantafillidis, Hristos Kliridis, Nikolas Kiriaku, Rum Başsavcı ve Başsavcı Yardımcısı yer alıyor.


Oluşturulan diğer çalışma grupları ise şöyle:


"Yönetim ve Güç Paylaşımı: Panayiotis Dimitriu(başkan), Kris Triantafillidis, Antonis Vasiliadis, Hristos Petru, Kostas Evastahiu, Antonis Stilyanu, Hristos Patsalidis, Leonidas Leonidu, Haralambos Pruncos, Hristis Lottidis, Hristodulos Pelagias, Corcia Konstantinu-Panayotu;


Avrupa Birliği: Lukis Lukaidis, Konstantinos Lukurgos, Themis Themistokleus, Menelaos Kiprianu, Antonis Pashalidis, Ksenios Ksenopulos, Prodromos Prodromu, Hristoforos Lukaidis;


Toprak: Kris Triantafillidis(başkan), Themos Dimitriu, Andreas Hacıraftis, Kostas Apostolidis, Stefos Papanikolau, Hristos Ktoridis, Nikos Makridis, Tasos Pantelis;


Mülkiyet: Aristofanis Georgiu, Lukis Lukaidis, Kostas Apostolidis, Meri Ann Stavrinidu, Mikis Florencos, Yannis Papadopulos, Eftihia Avraamidu, Ahilleas Dimitriadis, Sotiris Drakos, Andreas Simeu; Ekonomi: Avksentis Avksentiu, Marios Theodosiu, Panos Pasiardis, Simeon Matsis, Sofronis Kliridis, Aleksandros Apostolidis, Marianna Pantelidu, Makis Keravnos, Hristos Mavrellis, Mihalis Mihail, Savia Orfanidu;


Güvenlik: Aristos Damianu, Lukis Avgustidis, Petros Zarunas, Kostas Evasthiu, Yorgos Pamporidis;


Vatandaşlık/ Yabancılar/ Göç/ İltica: Antonis Vasiliadis, Ksenios Ksenopulos, Ahilleas Dimitriadis, Kostas Paraskeva, Tasos Parperis, Andreas Morfitis, Ksenia Konstantinu, Stefanos Stefu".


"BİR SONRAKİ ÖZLÜ İSTASYON 27 ŞUBAT'TAKİ ZİYARETLER"


Politis gazetesi yukarıdaki başlıklı haberinde, Kıbrıs Rum tarafının gözlerini Ankara'ya çevirmesiyle birlikte, iki tarafın müzakerecileri arasındaki görüşmelerin devam ettiğini yazdı.


Rum Başkanlığın, müzakerecilerin 27 Şubat'ta Atina ve Ankara'ya yapacakları ziyaretlerden, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in önerdiği paket içerisinde yer alan güven yaratıcı önlemlerin paralel olarak görüşülmesi arzusu ışığında Türkiye'nin niyetlerine ilişkin iyi bir görüntüye sahip olmak istediğini yazan gazete, Kıbrıslı Türk müzakereci Kudret Özersay ile Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in dün ikinci kez bir araya geldiğini belirtti.


Habere göre, müzakereciler arasındaki bir sonraki görüşme 24 Şubat'ta gerçekleştirilecek.


Gazete ilgili haberinde ayrıca, müzakerecinin hukuk danışmanı olarak hukukçu Polis Poliviu'nun ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in danışmanı olarak ise Alekos Markidis'in, müzakerelerde etkin bir rol oynamasının beklendiğini yazdı.


CUMHURBAŞKANI EROĞLU VE ERTUĞ'UN AÇIKLAMALARI


Fileleftheros gazetesi, müzakerelere ilişkin kamuoyu açıklamalarının sınırlandırılması konusunda gayri resmi bir anlaşmanın bulunmasına karşın, Türk tarafının "tonları yükselttiğini" ileri sürdü.


Gazete, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "garantiler konusunda Meclis'in aldığı karar bulunduğu; garantilerin görüşme konusunu teşkil etmediği ve müzakerecilerin Atina ile Ankara ziyaretlerinin müzakerelere hız kazandıracağı" şeklindeki açıklamalarına yer verdi.


Gazete, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ'un, Mavroyannis'in söyleşisindeki ifadelerini  eleştiren açıklamasını ise "Ertuğ Müzakereciye Karşı" başlığı altında verdi.


Politis gazetesi de, müzakerelere ilişkin haberinde, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Osman Ertuğ'un açıklamalarına yer verdi.


Simerini gazetesi, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun garantilere ilişkin açıklamasını "Garantiler Görüşme Dışında", Ertuğ'un açıklamasını ise "Ertuğ'un Açıklamaları Ortak Açıklamanın Boşluklarını Gösteriyor" başlıklarıyla aktardı.


Habere göre, KS EDEK ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru, bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun açıklamalarının, bu çabanın dayanaksız olduğunu gösterdiğini söyledi.


Omiru, Eroğlu'nun açıklamalarının, 11 Şubat anlaşmasının "süslenmesine" sürekli olarak atıfta bulunanlara yanıt teşkil ettiğini belirtti.


EVRO.KO Başkanı Dimitris Şilluris ise açıklamasında, aşırı iyimserliğin zararlı olduğunu, ayrıca Türkiye'ye siyasetini ileriye götürme fırsatı verdiğini savundu.


DİKO Basın Sözcüsü Hristiana Erotokritu ise yaptığı açıklamada, Rum eski Başsavcı Alekos Markidis'in Kıbrıs grubu koordinatörlüğüne atanmasını, endişe verici bir gelişme olarak nitelendirirken, Markidis'in Annan Planı'nın hazırlanması ve sunulmasında başrol oynadığına dikkati çekti.


ANASTASİADİS


Simerini gazetesine göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bir okul kabulünde yaptığı konuşmada, tüm vatandaşların temel özgürlüklerinin teminat altına alınması için mücadele verileceğini söyledi.


Gelmekte olan zor koşullar ve günlerden bahseden Anastasiadis, bu nedenden dolayı siyasi dinamiklerin, halkla birlikte güçlerini birleştirmesi gerektiğini ifade etti.


Anastasiadis "işgalin" sonlandırılması için birlik içerisinde olunmasının gücüne ve herkesin katkısına gereksinim olduğunu belirtti.


Fileleftheros gazetesine göre, Anastasiadis açıklamasında ayrıca, ülkenin yeniden birleştirilmesi, her birinin etnik kimliğinin korunması, karşılıklı saygı, barış içinde birlikte yaşama koşullarının yaratılmasından bahsetti.


NAMİ'NİN AÇIKLAMALARI DA RUM BASININDA


Politis gazetesi ve diğer gazeteler KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami'nin dün Brüksel'de yapmış olduğu açıklamalara yer verdiler.


Politis gazetesi Nami'nin açıklamalarını "Nami Brüksel'deki Konferansta İyimser Olduğunu Söyledi";


Haravgi gazetesi ise haberi "Nami AB'nin Kıbrıs Türk Toplumuyla Olan Yardımının Artmasını İstedi" şeklinde aktarırken Fileleftheros ise "Nami: Çözüm Yıllar İçinde Değil Aylar İçinde Gelecek" başlığını kullandı.


DOWNER


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler ise Avustralya basınına atıfta bulunarak, BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, İngiltere'deki Yüksek Komiserlik görevini devralacağına ilişkin açıklamanın ileriki günlerde yapılacağını belirttiler


(FK/ÖK)


 
20 Şubat 2014 Perşembe 11:49
Okunma: 660
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu