Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Müzakerelerde Toprak Faslına Geçildi

Müzakerelerde Toprak Faslına Geçildi

Harita Ve Rakamlar Prosedür Sonuna Bırakıldı.

 
 
Müzakerelerde Toprak Faslına Geçildi
"GÖRÜŞME SONRASINDA YAPTIĞI AÇIKLAMA NEDENİYLE HRİSTOFYAS DOWNER'İ KÖŞK'TE HAŞLADI"


Lefkoşa, 27 Ağustos 11 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesindeki dünkü görüşmelerinde Toprak başlığını ele almaya başladı. Haritaların ve rakamların en son görüşülmesine karar verilirken; bu başlık üzerinde 4 görüşme yapılacağı haber verildi.


Politis haberi "Toprak Havada... Geri Verilecek Toprağın ve Göçmenlerin Oranı Görüşülüyor... Yoğunlaştırılmış Aşamaya Toprak ve Mülkiyetin Evlendirilmesi İle Devam Ediliyor.... Downer Enerji Aramalarının Prosedürü Etkilemediğini Söyledi" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Gazete, liderlerin, toprak başlığına ilişkin dünkü ilk görüşmelerinin haritalar olmadan, ancak Rum tarafının ezelden beridir talep ettiği gibi; mülkiyet başlığı ile kombineli şekilde müzakere edildiğini yazdı.


Haberde toprak düzenlemelerinin dayandırılacağı haritalar olmamasının bu başlığın müzakeresini zorlaştırdığının dün fiilen görüldüğü; iki tarafın, haritaya konulması gereken meseleleri "havada müzakere ettiği" iddiası ortaya konuldu.


Edindiği bilgilere dayanarak toprak ve mülkiyetin kombineli müzakeresinin Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde gerek Rum tarafına verilecek toprak gerek eski yerlerine dönecek Kıbrıslı Rumlara ilişkin oranlar temelinde yapılmakta olduğunu savunan gazete özetle şunları yazdı:


"Yani kısacası iki tarafın, bu oranları evlendirerek Kıbrıslı Rumlara verilecek ve Kıbrıs Türk devletçiğinde kalacak taşınmaz mallar konusunda da anlaşması gerekecek.


Yine aynı bilgilere göre  Kıbrıs Türk tarafı müzakere masasına toprak düzenlemeleri konusunda, Annan planındakinden çok daha kötü tezlerle geldi. İki taraf üç yoğunlaştırılmış görüşmede daha bu konu üzerinde duracak. Eroğlu ve Hristofyas arasında toprak başlığı ilk kez görüşülüyor olduğundan, BM'nin beklentisi ise bu aşamada iki tarafın tezlerini not etmektir.


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer liderlerin 5 buçuk saat süren dünkü görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada (Downer akşam saatlerinde de Hristofyas ile makamında görüştü)  iki liderin haritaları ve rakamları prosedürün sonuna bırakmak konusunda anlaştığını (anlaşma Cenevre'de yapıldı) belirterek bunun hassas bir mesele olduğunu söyledi.


Liderlerin bugün iyi bir başlangıç yaparak görüş ve tezlerini teati etme fırsatı yakaladıklarını söyleyen Downer toprak ile mülkiyetin birleştirildiğini söylemekte tereddüt etmedi (KıbrısTürk tarafı buna tepki gösterdi). 'Çoğu kez, görüşme mülkiyete de dokundu. Günün sonunda, bütün konular birbiriyle ilişkilidir' ifadesini kulandı. Downer liderlerin, elbette BM yetkililerinin huzurunda özel görüşmeler yapmalarının çok önemli olduğunu vurguladı.


'Pek çok risk bulunan müzakereler oyun değil, Ada'nın geleceği, Doğu Akdeniz'e ve  Türkiye- AB ilişkilere etkileri açısından gerçekten önemli görüşmelerdir' ifadesini kullanan Downer dünkü görüşmede MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) ve enerji aramaları konusunun ele alınıp alınmadığı sorusuna olumsuz yanıt vererek, bu konunun önceki görüşmede gündeme geldiğini söyledi.


Downer sondajlar konusunun iki liderin önümüzdeki ekim ayında BM Genel Sekreteri ile yapacağı görüşmeyi etkileyeceğine inanmadığını belirterek '37 yıldır çözüm başarılamadı, üç yıldan fazla bir süredir bu prosedür üzerinde çalışıyoruz, zordur. Başaramayız demiyorum. Başarabileceğimize inanıyorum ancak oldukça zordur' dedi. Zorluğun derecesinden dolayı BM'nin müzakerelere 'dış müdahaleler' yapılmasını istemediğini de belirten Downer doğalgaz konusunun müzakereleri incitmediğini ifade etti.


Aleksander Downer toprak düzenlemelerinin MEB ile bağlantılı olmadığını, toprak düzenlemelerinin birleşik bir Kıbrıs'ın ulusal sınırları değil iki devletçiğin, karasuları ve münhasır ekonomik bölge de dâhil, sınırları ile alakalı olduğunu kaydetti."


"HRİSTOFYAS KÖŞK'TE DOWNER'I HAŞLADI"


Simerini "Yumuşak Toprağa Düştüler... Başkan Hristofays ve Derviş Eroğlu Dün Toprak Başlığına Dokundu... Dwoner Tehditler Konusunda 'Gelecekle Oynuyor' Dedi" başlığını attı.


Gazete Downer'ın Rum tarafının "Afrodit" isimli parselde sondajlara başlama konusunun dünkü görüşmede değil, bir önceki görüşmede gündeme geldiğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu doğruladığını yazdı.


Downer'ın sondajlar konusunda iki tarafın görüşlerinin örtüşmediğini söylediğini yazan gazete Ankara'nın bunu savaş sebebi saydığının, Kıbrıs Türk tarafının da Rum Yönetiminin egemenlik hakkını kabul etmediğinin bilinmekte olduğunu kaydetti.


Gazete açıklamasının devamına da yer verdiği Downer'ın Türkiye'nin ileri sürdükleri tehditlerinin müzakerelere yaptığı olumsuz etkiyi ve Rum yönetiminin egemenlik haklarının kabul edilmemesini küçümsemeye çalıştığını savundu; "Downer bir kez daha, sanki Türkiye dış unsurmuş da sorunun ve çözümün bir parçası değilmiş gibi davrandı, bu nedenle dış müdahaleler ifadesi kullandı" diye yazdı.


Habere göre SİGMA TV, "Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Downer'ın yeni tertibinden rahatsız olduğu" haberini yaydı. SİGMA'nın haberinde, müzakerelerden sonra, akşam saatlerinde Rum Başkanlık Köşkü'nde yaptıkları görüşmede Hristofyas, "BM'nin, Türk tehditlerinden sonra kayıtsız davranmasının mümkün olmadığını vurgulayarak Downer'ı olguları yerle bir edici şekilde algılamakla suçladığı" kaydedildi.


Fileleftheros haberi "Masada Haritalar ve Rakamlar Olmadan Toprak.... Doğrudan Müzakereler: Liderler Sona Bırakmaya Karar Verdi... Downer: Müzakereler, Doğu Akdeniz'e Etkileri Açısından Hassastır" başlığıyla aktardı.


Haravgi "Müzakereler Oyun Değil... Aleksander Downer Çok Risk Olduğunu Vurguladı... Eroğlu ve Hristofyas Dün Toprağı Görüştü" başlığını kullanırken; Alithia "Eroğlu ve Hristofyas Toprak Müzakeresine Başladı... Downer Sondajların Müzakereleri Etkilemediğini Savunuyor" başlığını attı.


(ŞA/HA)


 
27 Ağustos 2011 Cumartesi 13:21
Okunma: 527
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu