Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Müzakerelere Yılın Son Çeyreğine Kadar Devam Formülü

Müzakerelere Yılın Son Çeyreğine Kadar Devam Formülü

Rum Basını, Genel Sekreter Sözcüsünün "ekselansları Kıbrıs Türk Ve Rum Liderleri" İfadesini Kullanmasına Dikkat Çekti.

 
 
Müzakerelere Yılın Son Çeyreğine Kadar Devam Formülü
KÖŞK'TE SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI GAYRI RESMİ KONSEYİ TOPLANTISI


MARKULLİ: "GENEL SEKRETER'İN TUTUMU BİZİ ŞAŞIRTMADI"


"YENİ YOL HARİTASI DOWNER'LA GELİYOR"


Lefkoşa, 23 Nisan 12 (T.A.K.): Rum basını, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili son gelişmeler ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la cumartesi günü yaptığı telefon görüşmeleriyle ilgili haberlerinde, BM'nin "müzakerelerin yılın son üç  ayına kadar devam etmesi" formülü üzerinde çalıştığını yazdı.


Fileleftheros "Uluslararası Konferansı Buzdolabına Koyuyor... BM'nin Müzakerelerin Yılın Son Üç Ayına Kadar Devam Etmesi Formülü.... Ban Eroğlu ve Hristofyas'la Telefon Görüşmesi Yaptı" başlıklı  haberinde, Genel Sekreter'in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı ve Rum Yönetimi Başkanı için "ekselansları Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderleri" ifadesi kullanılmasına dikkat çekti.


Habere göre Ban'ın Eroğlu ve Hristofyas'a Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'la yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdiğini söyleyen Sözcü, "Bu görüşmeler temelinde Genel Sekreter şu anda uluslararası konferans toplanmasına zemin sağlayacak, özlü konularda tatmin edici ilerleme bulunmadığı değerlendirmesini paylaştı."


Sözcü, Genel Sekreter'in iki tarafı prosedürün ilerlemesi için cesur ve kararlı faaliyet üstlenmeye teşvik ettiğini ve liderlere, vardığı sonuçları önümüzdeki hafta adaya gelecek olan Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın liderlerle detaylı olarak görüşeceğini haber verdiğini söyledi.


Gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, Genel Sekreter'in Downer ve Pascoe ile cuma akşamı yarım saat süren görüşmesinde yönetim konuları uzmanı İrlandalı John McGarry'nin de hazır bulunmasının, prosedürün Aleksander Downer'ın iki liderle görüşeceği bazı ön şartlar altında devam ettirilmesi çabasının göstergesi olduğuna işaret etti.


Haberde, şu detaylara yer verildi:


"Aslında prosedürün yılın son üç ayına kadar devam ettirilmesi için bütün taraflarca kabul edilecek ve buna paralel olarak BM Güvenlik Konseyi yetkileri içerisinde olacak bir formül şekillendirilmeye çalışılıyor. BM'nin uzmanlarından yalnızca McGarry'nin toplantıda hazır bulunması, kimsenin resmen teyit etmediği pek çok varsayıma neden oldu.


Ban-Hristofyas telefon görüşmesinin ardından cumartesi günü yayımlanan resmi açıklamada  'müzakerelerdeki önemli konularda gerekli görüş birlikleri sağlanamadığından şu anda Kıbrıs sorununda uluslararası toplantı çağrılması söz konusu değildir' denildi.


Resmi açıklamaya göre Başkan Hristofyas ve Genel Sekreter dostane bir görüşme yaptı, Ban Hristofyas'a Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ve Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe'dan aldığı bilgilerle müzakerelerde önemli konularda gerekli görüş birliklerine varılamadığını, bu nedenle şu anda uluslar arası konferans çağrılmasının söz konusu olmadığını saptadığını söyledi.


Açıklamaya göre BM Genel Sekreteri Hristofyas'a ayrıca, düşüncelerinin kendisine Downer tarafından 27 Nisan'da Lefkoşa'da yapacakları görüşmede detaylı olarak bildirileceğini de söyledi."


KÖŞK'TE SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI TOPLANTISI


Aynı gazete "Gayrı Resmi Konsey Toplanıyor" başlıklı haberinde, Başkan Dimitris Hristofyas'ın çağrısıyla siyasi parti başkanları gayrı resmi konsey toplantısının bugün saat 09.30'da Başkanlık Köşkü'nde başlayacağını hatırlattı.


Gazete, Kıbrıs sorunundaki mevcut gelişmelerin ele alınacağı bildirilen toplantı sırasında Hristofyas'ın siyasi parti liderlerine, Genel Sekreter Ban'la cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgi vereceğini yazdı.


Habere göre, Rum siyasi liderliği, AB dönem başkanlığının devralınacağı 1 Temmuz'dan itibaren "B planının uygulanmasından"  bahseden Türk açıklamaları çerçevesinde gelişmeler masaya yatırılacak.


MARKULLİ: "GENEL SEKRETER'İN TUTUMU BİZİ ŞAŞIRTMADI"


Fileleftheros, "Dönem Başkanlığı Sırasında Da Müzakereler... Markulli: Genel Sekreter'in Tutumu Bizi Şaşırtmadı" başlıklı haberinde ise, Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin, Kıbrıs müzakerelerinin AB dönem başkanlığı süresince de devam etmesinin mümkün olduğu iddiasında bulunduğunu yazdı.


Habere göre Markulli Lüksemburg'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, Genel Sekreter'in uluslar arası konferans çağrılmayacağı açıklamasının kendilerini şaşırtmadığını söyledi. Rum yönetiminin, "uluslar arası konferansa gidilemeyeceğinden en küçük bir kuşkusu dahi bulunmadığını" kaydeden Markulli, BM Güvenlik Konseyi'nin geçen aralık ayında aldığı son kararın, uluslararası konferansa gidilebilmesi için sorunun iç yönlerinde anlaşma olması gerektiği şeklinde net bir karar olduğunu söyledi.


Markulli, Kıbrıs sorununun iç yönlerinde anlaşma olmamasının yanında iç yönlere ilişkin önemli konularda ciddi gerilemeler olduğu görüşünü de ortaya koyarak, "Güvenlik Konseyi'nin koyduğu önemli şartlar yerine getirilmeden Genel Sekreter'in uluslar arası konferans çağırması saçma olurdu. Genel Sekreter'in şimdi nasıl ilerlemesi gerektiğini beklememiz gerekiyor" dedi.


Gazete, Dışişleri Bakanı'nın, Ban-Hristofyas telefon görüşmesinden sonra atılacak adımlara da değindiğini ve şunları söylediğini yazdı:


"Halen Başkan Hristofyas'la ilk telefon temasında bulundu, Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın Güvenlik Konseyi üyeleri ve New York'taki diğer yetkililerle başka görüş alış verişleri de olacak. Kıbrıs'a dönüşüyle birlikte Hristofyas'la ve Kıbrıslı Türk liderle görüşecek; Genel Sekreter de nasıl ilerleyeceğine karar verecek.


Genel Sekreter'in hareket tarzının, müzakerelerin devamı yönünde olacak gibi görünüyor. Çünkü Lizbon'dan sonra cumhurbaşkanı veya bir ülkenin devlet başkanının Avrupa Birliği Konseyi başkanlığı sırasında fazla aktif rolü yoktur. Başkan Hristofyas, müzakerelerin dönem başkanlığı sırasında devam edebileceğini, bunu arzuladığını söylemişti."


"YENİ YOL HARİTASI DOWNER'LA GELİYOR"


Politis de, "Yeni Yol Haritası Aleksander Downer'la Geliyor... Ban Ki Moon Adım İstedi" başlıklı haberinde, Eroğlu'nun Genel Sekreter Ban'la cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili açıklamasını okurlarına aktardı.


Eroğlu'nun Ban Ki Moon'a gönderdiği mektupta, yönetim ve mülkiyet konularında yaptığı açılımların artık yürürlükte olduğunu belirterek bu açılımların Kıbrıs sorununda 5'li konferans çağrılacağı şartıyla yapıldığını hatırlatan gazete, Genel Sekreter'in 5'li konferanstan Rum tarafının isteksizliği ve Hristofyas'ın olası daveti reddetmesi  nedeniyle vazgeçtiğini söylediğini yazdı.


Gazete, BM Genel Sekreteri'nin Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Ban'ın iki liderle yaptığı telefon görüşmelerinde kendilerinden cesur ve kararlı hareket istediğini ancak daha fazla detay vermediğini belirtti.


Simerini de haberi, "BM Genel Sekreteri Uluslararası Konferansla İlgili Senaryolara Son Verdi... Uygun Zemin Yok... Ban Ki Moon Prosedürün İlerlemesi İçin Liderleri Cesur ve Kararlı Harekete Teşvik Etti" başlığıyla aktardı.


(ŞA/GÜR)


 
23 Nisan 2012 Pazartesi 10:42
Okunma: 842
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu