Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Müzakerelerle İlgili Haberler: "top Bm'de..."

Müzakerelerle İlgili Haberler: "top Bm'de..."

"downer Kıbrıs'tan Boş Ellerle Ayrılıyor".

 
 
Müzakerelerle İlgili Haberler:

HRİSTOFYAS'TAN İLKOKUL ÇOCUKLARINA: "İYİ KIBRISLI RUMLAR OLDUĞU GİBİ, İYİ KIBRISLI TÜRKLER DE VAR"

Lefkoşa, 31 Mart 12 (T.A.K): Kıbrıs müzakere süreciyle ilgili olarak, "topun" şu an BM Genel Sekreterine yönelik raporunu kaleme alacak olan BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in ayaklarında bulunduğu; bunun akabinde ise "topun" BM Genel Sekreteri Ban'a geçeceği ifade edildi.

Rum gazetelerinden Fileleftheros, "Top BM'nin Ayaklarında... 19 Nisan'da New York'ta Yapılacak Toplantı Netleşene Kadar Perde Arkası" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Downer ile Ban'ın, genel sekreterin yardımcısı Lynn Pascoe ile 19 Nisan'da Kıbrıs sorunuyla ilgili ne olacağına karar vereceklerini yazdı.

Tüm olasılıkların açık gibi göründüğünü kaydeden gazete, bununla birlikte, 19 Nisan'da New York'taki BM Genel Merkezi'nde yapılacak olan toplantıya kadar perde arkasında bir sürü şey olabileceğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyini bilgilendiren BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, 1 Temmuz sonrası dönemle ilgili olarak sadece 3 seçeneğe atıfta bulunduğunu yazan gazete, kısaca şöyle devam etti;

"1. Downer, Kıbrıs'ın, Avrupa Birliği'ne başkanlık edeceği süre boyunca, müzakerelerin devamı hususundaki problemlere değindi. Bu seçeneği açıkta bıraktı ve bunu reddetmedi.

2. Rum tarafının, müzakerelerin 1 Temmuz'dan sonra da devam edebileceğine dair görüşüne atıfta bulundu.

3. Bununla birlikte, Kıbrıs Türk tarafının, görüşmelerin Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nın başlayacağı 1 Temmuz'da tamamlanmasına dair görüşüne de atıfta bulundu."

Kıbrıs sorunuyla ilgili çok taraflı bir konferans toplanması konusunun, şu aşamada tartışılmamakta olduğunun net bulunduğunu yazan gazete, Downer'in çok taraflı konferans toplanmasının; konferansın başarılı olması perspektiflerine bağlı olduğunu açıkladığını anımsattı.

Downer'in süreçle ilgili "başka seçeneklere" atıfta bulunmaktan kaçındığının açık olduğunu ifade eden gazete, Downer'in, raporunu kaleme alması ışığında muhtemelen bu diğer seçenekler üzerinde çalışmakta olduğunu ekledi.

STEFANU

Gazeteye göre, Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rum Hükümeti Sözcüsü Stefanos Stefanu ise, BM'nin alacağı kararlar ışığında beklemede olduklarını söyledi.

Rum kesiminin sahip olduğu görüşü tekrarlayarak, kendilerinin müzakerelerin devam etmesini istediklerini ifade eden Stefanu, Kıbrıs sorununun çözümü için toplumlararası diyalog ve müzakerelerin ötesinde başka bir yöntem bulunmadığını söyledi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferans toplanması konusunda da net bir görüşleri bulunduğunu dile getiren Stefanu, bu görüşlerinin BM Güvenlik Konseyi'nin görüşüyle tam anlamıyla uyumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Politis gazetesi ise "Oyun New York'ta... Aleksander Downer Kıbrıs'tan Boş Ellerle Ayrılıyor" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in "ülkesi Avustralya'ya gitmek için bugün Kıbrıs'tan, taraflardan mülkiyet konusunda almak istediği ortak belge olmadan ayrılacağını" yazdı.

Tarafların bu başlığın temel boyutlarıyla ilgili anlaşmazlıklarının artık yerleşmiş olduğunu öne süren gazete, bu olgular kapsamında, Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferans toplanması olasılığının, tarafların sorunun iç boyutlarında anlaşmaya varmasına ilişkin koşullar tamamlanmadığından; oldukça imkânsız bir gelişme olarak kabul edilmekte olduğunu belirtti.

Şu an herkesin dikkatinin, Ban'ın Kıbrıs sorunundaki bir sonraki aşamayı nasıl "çizeceğine" odaklanmakta olduğunu yazan gazete, elindeki bilgilere dayanarak, önümüzdeki pazartesi gününden Ban ile Downer'in bir araya geleceği 19 Nisan tarihine kadar; yapılacak olan manevraların ve alınacak olan kararların sınırlarının ortaya çıkması için New York'ta birçok diplomatik temas ve perde arkası görüşme yapılacağını belirtti.

BM'nin dün paralel bir süreç uyguladığını ifade eden gazete, bir taraftan BM uzmanlarının mekik diplomasisi çerçevesinde taraflarla ayrı ayrı olarak ortak bir metin üzerinde yakınlaşma yöntemi aradıklarını, diğer taraftan ise Downer'in grubuyla birlikte, gerçekleştirilen temaslardan ortaya çıkan sonuçları, kaleme alacağı rapor için bir ön taslak haline getirdiğini belirtti.

Sürecin ilk kısmının aşılamaz farklılıklarla karşılaştığını yazan gazete, bununla birlikte BM'nin, görüşmelerin önümüzdeki haftalarda da devam etmesi olasılığını iki tarafa da açık bıraktığını ekledi.

Bu arada gazete, Kıbrıs Türk tarafının, BM'nin Mülkiyet ve Yönetim başlıklarıyla ilgili olarak ortaya koyduğu iki yakınlaştırıcı öneri paketine olumlu bir şekilde görüş belirttiğinden bahsedildiğini öne sürdü.

Gazete, "KKTC'den elde ettiği bilgilere dayanarak", Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, geçtiğimiz perşembe günü, "BM'nin ortaya koymuş olduğu iki başlıkla ilgili çözüm çerçevesini kabul ettiğini söylediğini" iddia etti.

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "(muhtemel bir uluslararası konferansta) ortak bir belge bulunması için, BM'nin arabuluculuğunu kabul etmekte olduğundan söz edildiğini" öne sürdü.

Gazete, Rum tarafının ise "somut bir taahhüt olmadığından dolayı, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bazı şeyleri benimsemesinin geçersiz olduğuna işaret ettiğini" ekledi.

Gazete, Brüksel'den elde ettiği bilgilere dayanarak ise, AB'nin Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle'nin, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na, Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs sorunuyla ilgili bir B planına sahip olmadığını ve doğrudan ticaretin başlamasının öngörülmediğini işaret ettiğini ekledi.

Alithia gazetesi ise, "Ban'ı Beklerken..." başlığıyla yayımladığı haberinde, tarafların artık BM Genel Sekreteri'nin (19 Nisan'dan sonra kesinleşecek olan) sürece ilişkin bir sonraki adımlarla ilgili kararlarını, aynı zamanda Ban'ın, 19 Nisan'da, Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'le New York'ta yapacağı görüşmeyi beklemekte olduklarını yazdı.

Mülkiyet konusunda ortak bir zemin bulunmasına ilişkin çabaların sonuçsuz kaldığını yazan gazete, liderlerin müzakere gruplarının konunun özünü ele almayı dahi başaramadıklarını belirtti.

Haravgi gazetesi ise konuyla ilgili haberinde, Rum tarafının, uluslararası konferansın Güvenlik Konseyi kararlarına göre toplanmasına ilişkin şart ve koşullara aynı zamanda Rum tarafının zaman takvimleri ve hakemlik olmadan müzakerelere 1 Temmuz'dan sonra da devam etmeye hazır olduğuna atıfta bulunan prensiplerinin; Güvenlik Konseyi içerisinde sabit dayanaklar bulduğunu yazdı.

Gazete, BM Güvenlik Konseyi'nin geçtiğimiz günkü bilgilendirilmesi sırasında, İngiltere'nin, 1 Temmuz'a kadar anlaşma olmasına dair görüş/önerisine, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi ve geçici üyelerinin itiraz etmesinin bunu kanıtlar nitelikte olduğunu ifade etti.

Simerini ise, "İngilizler Türkleri Destekliyor" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, geçtiğimiz gün BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmesi esnasında, İngilizlerin, Ankara'nın; müzakerelerin Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nı yapacağı süre içerisinde devam etmesine ilişkin isteksizliğini örtbas etme konusundaki niyetlerini açıkça göz önüne serdiklerini yazdı.

Downer'in telekonferans sırasında, doğrudan müzakerelerin Temmuz-Aralık döneminde devam etmesine ilişkin birtakım pratik zorluğa atıfta bulunduğunu ancak Downer'in bu olasılığı reddetmediğini yazan gazete, Güvenlik Konseyi üyelerinin ise, müzakerelerin Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı sırasında devam etmesine ilişkin bir problem görmediklerini belirttiklerini ekledi.

İngilizlerin ise buna itiraz ettiklerini ve 1 Temmuz'un zaman takvimi olarak ortaya konmasını savunduklarını kaydeden gazete, geriye kalan üyelerin ise İngilizlerin görüş/önerisine katılmadıklarını ekledi.

HRİSTOFYAS: "İYİ KIBRISLI RUMLAR OLDUĞU GİBİ, İYİ KIBRISLI TÜRKLER DE VAR"

Fileleftheros'un haberine göre ise, dün Rum Başkanlık konutunda, Baf'a bağlı Peya İlkokulu'ndan çocukları kabul eden Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, onlara,  "Kıbrıslı Türklerin de Kıbrıslı olduğunu ve iyi Kıbrıslı Rumlar olduğu gibi, iyi Kıbrıslı Türkler de bulunduğunu" söyledi.

Çocukları kabulünde Başkanlık konutunun tarihine değinen Hristofyas, devamla Yunan Cuntası'nın darbesi ile sözde "Türk işgaline" atıfta bulundu.

"Kıbrıslı Türklerin de bu ülkede haklara sahip olduklarını" dile getiren Hristofyas, "37 yıldır çözüm bulmak için eziyet çektiklerini ancak Türkiye'nin çözüm bulunmasına izin vermediğini" iddia etti.

"Türkiye'nin sahte devleti meydana getirdiğini ve olayları taksimin sabit hale gelmesine sevk ettiğini" ileri süren Hristofyas, gücü ve sabrı el verdiği ölçüde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile müzakere etmeye çalıştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ise, ne yazık ki Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili olarak "sert çizgileri" temsil etmekte olduğunu öne süren Hristofyas, Kıbrıs sorununun barışçıl çözümünden başka bir seçenekleri olmadığını sözlerine ekledi.

Haravgi'nin haberine göre ise Hristofyas, başkanlıkta kabul ettiği çocuklara, Kıbrıslı Türkler karşısında dostça düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Habere göre Hristofyas, "Kıbrıslı Türklerle barış içerisinde ve dostça yaşayacaklarını aynı zamanda vatanı onlarla birlikte yeniden inşa edeceklerini düşünmelerini" sözlerine ekledi.

DİKO VE EVRO.KO ENDİŞELİ

Gazete başka bir haberinde ise, Rum tarafındaki DİKO ile EVRO.KO partilerinin, Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili olarak oldukça endişeli ve çekinceli olduklarını yazdı.

Gazeteye göre DİKO Basın sözcüsü Fotis Fotiu, "2008 yılının Eylül ayında başlamış olan müzakere sürecinin ' iflas etme özelliklerine sahip bulunması halinde', bugünkü mevcut 'sıfır' sonucunun tamamıyla mantıklı olacağını" savundu.

EVRO.KO ise açıklamasında, müzakerelerin tehlikeli bir döneme girdiğini ve müzakere sürecinin klinik açıdan ölü olduğunu ileri sürdü.

(İY/HÖ)

 
31 Mart 2012 Cumartesi 12:33
Okunma: 500
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu