Ana Sayfa » Kıbrıs » Nami, AP Sosyalist Grup Toplantısı'nda Kıbrıs Konusunu Değerlendirdi

Nami, AP Sosyalist Grup Toplantısı'nda Kıbrıs Konusunu Değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorununun çözümünde uzun zamandır beklenen ilerlemenin sağlanmasıyla adanın her iki tarafında iyimserliğin hüküm sürdüğünü kaydederek, çözümüne dair güvenleri olduğunu söyledi.

 
 
Nami, AP Sosyalist Grup Toplantısı'nda Kıbrıs Konusunu Değerlendirdi


Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorununun çözümünde uzun zamandır beklenen ilerlemenin sağlanmasıyla adanın her iki tarafında iyimserliğin hüküm sürdüğünü kaydederek, çözümüne dair güvenleri olduğunu söyledi.
 
Gelecek yılın Mart ayında Birleşmiş Milletler gündemindeki Kıbrıs konusundaki kapsamlı müzakerelerin 50'nci yılını tamamlayacağını ifade eden Nami, "Ortak açıklamanın tarihi bir özelliği olduğunu vurguladım, zira federal Kıbrıs'ın yönetim ve güç paylaşımı gibi kritik konularının ele alınmasıyla, metnin müzakere masasında hızlı bir ilerlemenin yolunu açacağına inanmaktayım" dedi.


NAMİ AVRUPA PARLAMENTOSU SOSYALİST GRUP TOPLANTISI'NA KATILDI


Dışişleri Bakanlığı, Enformasyon Dairesi'nden verilen bilgiye göre, Özdil Nami, Brüksel ziyareti çerçevesinde Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Toplantısı'na katıldı ve burada bir konuşma yaptı.


Nami, toplantıda Kıbrıs konusundaki kapsamlı müzakerelerle ilgili bilgi vererek adada yaşananları "olumlu gelişme" olarak niteledi.


Dışişleri Bakanı Nami, Kıbrıs'ın birleşmesinde başarılı olunabileceğine dair umut aşılayan çeşitli unsurlar olduğuna dikkat çekti.


ADADAKİ EKONOMİK SORUNLAR


Adanın iki tarafında yaşanan ekonomik zorluklar nedeniyle daha fazla insanın ekonomide köklü değişiklik yapılması gerektiğini kabul ettiğini söyleyen Nami, "Eğer ekonomik büyümeyi normal seviyeler üzerinde sağlamak istiyorsak bu köklü değişiklikleri yapmak zorundayız" dedi.


DOĞAL KAYNAKLARIN KEŞFİ


Adadaki doğal kaynakların keşfine dikkat çeken Özdil Nami, "Bu zenginliklerden en kazançlı, hızlı ve istikrarlı şekilde fayda sağlamak isteyen Kıbrıslıları çözüme zorlayan bir diğer etkendir" ifadesine yer verdi.


TÜRKİYE'NİN MÜZAKERELERİN HIZLI İLERLEMESİNE VERDİĞİ GÜÇLÜ DESTEK


2004'te Birleşmiş Milletlerin kapsamlı çözüm planına "evet" diyen siyasilerin şu an adanın iki tarafında da iktidarda bulunduğun ifade eden Nami, Türkiye ile AB ilişkilerinin ilerletilmesinde yeniden ortaya çıkan ilgi ile Türkiye'nin müzakerelerin hızlı ilerlemesine verdiği güçlü desteğe işaret etti.


"FEDERASYONUN TEK ULUSLARARASI KİŞİLİĞİ VE TEK VATANDAŞLIĞI OLACAK"


Anlaşmaya varılan ortak açıklamayla liderlerin iki kesimli, iki toplumlu ve iki tarafın siyasi eşitliğine dayalı bir federasyonu gerçekleştirme hedeflediklerinde anlaştıklarını kaydeden Nami şunları bilgileri verdi:


"Federasyon, Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlardan eşit olarak kaynaklanan ve Birleşmiş Milletler Şartı altında Birleşmiş Milletlerin tüm üye Devletlerinin yararlandığı egemenlik olarak tanımlanan şekliyle tek bir egemenliğe sahip olacaktır.


Federasyonun tek uluslararası kişiliği ve tek vatandaşlığı olacaktır. Federasyon'un tüm vatandaşları aynı zamanda ya kıbrıs Türk Kurucu Devletinin ya da Kıbrıs Rum Kurucu Devletinin vatandaşı olacaktır.


Federasyon, eşit statüye haiz iki kurucu devletten oluşacaktır.


Taraflardan hiçbiri diğeri üzerinde otorite veya yasal yetki iddiasında bulunamayacaktır.


Anayasada belirtilen yetkiler Federal Hükümet tarafından kullanılacaktır; geriye kalan, yani artık yetkiler, kurucu devletler tarafından icra edilecektir.


Federasyonun iki kesimli, iki toplumlu doğası ile AB'nin üzerine inşa edildiği ilkeler korunacaktır.


Liderler, önceki müzakerelerde varılan yakınlaşmalara saygı gösterileceği ve geriye kalan ana konular üzerinde yoğunlaşılacağı hususlarında mutabık kalırken, yakınlaşmaları daha ileriye götürecek önerileri de, karşılıklı mutabakat olması durumunda, dikkate alacaklardır."   KRİTİK BİR DÖNEM


Konuşmasında kritik bir sürece girildiğini vurgulayan Özdil Nami, şunları belirtti:


"Bu dönemde, Avrupa Birliği iki tarafa yardım edecek bir rol oynayabilir. Birleşmeden sonra, AB müktesebatının hızlı bir şekilde yürürlüğe girebilmesi maksadıyla, gelecekteki Kıbrıs Türk Kurucu Devleti'nin müktesebatı tam anlamıyla uygulamasını teminen hazırlanmasına yardımcı olmak için çabaların artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu, kendi aramızdaki işbirliğini artırmayı ve Kıbrıs Türk toplumuna yönelik teknik ve mali yardımı ilerletmeyi gerektirmektedir. AB yanlısı yeni hükümet AB uyum sürecini hızlandırmış ve adanın sorunsuz birleşmesi için 70 farklı yasa ve tüzüğü kabul etmiştir."


Seçilmiş Kıbrıslı Türk temsilcilerin Avrupa Parlamentosu'na etkin katılımını mümkün kılacak bir yönteme ihtiyaç bulunduğunu da ifade eden Özdil Nami, "Bu konuda Sosyalist Grubun almış olduğu inisiyatifi memnuniyetle karşılıyoruz, ancak AP'nun bu ihtiyaca cevap verecek bir yöntemi henüz bulamaması ise Kıbrıslı Türkler arasında hayal kırıklığı yaratmaya devam etmektedir" dedi.


(RÇ/HÖ)


 
19 Şubat 2014 Çarşamba 16:44
Okunma: 1024
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu