Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Nami: "ortak Bir Kıbrıs'a Hazırız"

Nami: "ortak Bir Kıbrıs'a Hazırız"

Politis ve Fileleftheros gazeteleri Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile yaptıkları röportajları bugünkü sayılarında geniş şekilde aktardılar.

 
 
Nami:


Politis ve Fileleftheros gazeteleri Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile yaptıkları röportajları bugünkü sayılarında geniş şekilde aktardılar.
 
Politis, Nami ile röportajını "Özdil Nami: Yeni Bir Kıbrıs'a Hazırız... Ortak Açıklamaya Çok Yakınız... Çözüm Ekonomik Kalkınmayı ve Memorandumdan Çıkışı Getirecek... Barış İçin Ortaklık'a Üyeliğimizi İhtimal Dışı Görmüyoruz" başlık ve spotlarıyla manşetten lanse etti.


Nami için "Kıbrıs sorunundaki eski müzakereci ve Kuzey'de yükselmekte olan politikacılardan biri" nitelemesinde bulunan gazete, Dışişleri Bakanı'nın, Kıbrıs sorununun çözümü aracılığıyla birleşmiş Kıbrıs vizyonunu anlatırken, çözümün Kıbrıs'ın tamamını AB'ye katacağını, ekonomik açıdan kalkınacağını ve birleşik ülkeyi memorandumdan çıkaracağını söylediğine dikkat çekti.


"TARAFLAR ORTAK AÇIKLAMADA MUTABAKATA ÇOK YAKIN, MESELE TERMİNOLOJİ MESELESİDİR"


Gazetenin, tarafların ortak açıklamada mutabakata varmaya çok yakın olduğuna dair işaretler bulunduğunu hatırlatarak "Şu anda iki taraf BM'nin hazırladığı taslağı mı inceliyor?" sorusu üzerine Nami, "Bildiğiniz gibi her iki taraf da ortak açıklama için çalışıyor, BM de iki tarafa yardım ediyor. Zannederim iki taraf çabaya olumlu katkıda bulundu ve ortak açıklamayla ilgili görüşlerin oldukça örtüştüğü iyi bir noktada bulunuyoruz. Henüz tamamlanmadı ama geriye kalan konuların daha fazla gecikmeden netleşeceğinden iyimserim" dedi.


Kalan konuların hangileri olduğu sorulduğunda ise Nami, "Prosedürün gizliliğine saygı göstererek detaylara girmek istemiyorum ancak baştan beri egemenlik, iç vatandaşlık ve artık yetkiler v.b. kavramları ifade ettiğimiz konunun varlığı sır değildir. Bu alanlarda ilerleme oldu ancak bu fikirlerin ifade edilmesi için yapılması gereken biraz daha iş var" cevabını verdi.


Nami, gazetenin "Yani bize meselenin terminoloji olduğunu mu söylüyorsunuz"  sorusuna karşılık "Evet terminoloji meselesidir. Her iki taraf da federasyon kurulacağını ve neye benzeyeceğini anlıyor. Halen BM Güvenlik Konseyi kararları var, liderlerin önceki anlaşmaları ve çabanın tam olarak neyle alakalı olduğunu belirleyen ortak açıklamaları var. Hiçbir taraf bunları yadsıyamaz.  Bu yüzden meselenin, özlerinde tek olmasına karşın bütün bunları nasıl ifade edeceğimiz olduğunu söyleyebilirim" dedi.


Kıbrıs Türk tarafının istediği iç vatandaşlık konusunda bir karışıklık olduğu görüşünü ortaya koyan gazete Nami'ye bunun ilave bir vatandaşlık mı, yoksa tamamlayıcı bir madde mi olduğunu sordu. Nami şu cevabı verdi:


"İÇ VATANDAŞLIK İSTEĞİ İLAVE DEĞİL TAMAMLAYICI MADDE"


"Tamamen tamamlayıcıdır. Sadece federal Kıbrıs vatandaşlarına verilecek-diğer bir deyişle önce federasyon vatandaşı olacaksın sonra, her devletin içindeki siyasi hakların kullanma yönteminin belirlenmesi için iki devletten (gazete eyalet anlamına da gelen polities kelimesini kullandı) birinin. Alt Meclis seçimleri yapabilmemiz için her temsilcinin hangi devleti temsil ettiğinin belirlenmesi için bir tür iç vatandaşlık gerekli. Her eyaletin, o eyaletteki haklarının neler olduğunu belirleyen kimlikler verdiği ABD'dekinin benzeri bir şey olacak. Ancak kimsenin 'California Cumhuriyeti' pasaportu yoktur, California vatandaşlığı anlamı vardır."


İç vatandaşlık ifadesinin Rum tarafını neden rahatsız ettiği ve farklı bir izlenim yarattığı sorulduğunda ise Nami "Evet, ama bu iki taraf arasında başarıyla görüşülen konulardan biridir ve sorun yaratacağını zannetmiyorum" cevabını verdi.


Gazetenin "O zaman neden Sayın Eroğlu tarafından ortak açıklama çabasında yeniden gündeme getirildi" diyerek üstelemesi üzerine Özdil Nami "Her iki taraf da birçok konu gündeme getirdi, bu zor bir müzakereydi ancak önemli olan sonuçtur. Ancak zor görünen konular gerçekte o kadar da tartışmalı değildir" ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadisi'in son görüşmesiyle ilgili bir soruya karşılık "bu prosedürün en zor noktalarına değinmek istemiyorum" diyen Nami şöyle devam etti:


"Zor bir noktada iyi ve kötü anlar olması kaçınılmazdır. Belki bu kötü bir andı, ancak bu liderlerin olumlu bir sonuç için çalışmayı bıraktıkları anlamına gelmez, keza, bunu her iki toplumdaki halkın talep ettiğini çok iyi biliyorlar. Ada'nın karşı karşıya bulunduğu zorluklar nettir ve iki tarafın kapsamlı çözüme ihtiyacı vardır. Bu prosedür ne kadar zor olsa da her iki taraf da müzakereleri çok ciddiye alıyor."


Dışişleri Bakanı Nami'ye 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın geçen hafta Kıbrıs Türk tarafının tek egemenlik, tek uluslararası temsiliyet ve tek vatandaşlığı kabul etmesine karşılık Rum tarafının artık yetkileri değil siyasi eşitliği kabul ettiğini söylediği hatırlatarak Kıbrıs Türk tarafının şimdi bu konuyu netleştirmedeki ısrarının nedeni soruldu. Nami cevabında, eski anlaşmalardaki çok konunun net ve anlaşılır olmasına rağmen Anastasiadis'in bunlardan bazılarının  (ortak açıklamada) çok açık şekilde yinelenmesini istediğini, bunun da, dengeyi korumak için aynısını talep etme konusunda Türk tarafını tetiklediğini söyledi, şunları ekledi:


"Önceki anlaşmalara ve görüş birliklerine basit bir atıf ile tamam olacaktık ancak Sayın Anastasiadis, kendi nedenleriyle, bazı konularda daha kesin ifadeler istedi. Şu anda Kıbrıslı Rum liderin ihtiyaçlarının tatmin edileceği ancak Kıbrıslı Türk liderin endişelerinin de tatmin edilmesi için bunun dengeli olacağı noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Olanlara başka gözden yeniden bakıldığında, belki son iki ay zaman israfı değil faydalı bir egzersizdi sonucu da prosedüre bağlılıklarını yeniden teyit ederek iki lider tarafından ortaklaşa yaratılan boş bir metin olacak."


"UZLAŞIYA GİTMEMESİ KONUSUNDA SAYIN EROĞLU'NU ETKİLEYEN BENZER GÜÇLER VAR"


Nami'ye DİKO Başkanlığı'na Nikolas Papadopulos'un seçilmesinin Anastasiadis'in tutumunu ve müzakereleri değiştirip değiştirmeyeceği konusundaki görüşü soruldu. Cevabına "Sayın Papadopulos'un siyasi söylemini bilerek endişemiz olmadığını söyleyemem ancak bu Kıbrıs Rum tarafının iç meselesidir" sözüyle başlayan Nami şöyle devam etti:


"Kıbrıs Rum toplumunu temsil sorumluluğu Kıbrıslı Rum liderindir. Kıbrıs Türk toplumu Annan Planı'na 'evet' demiş olmasına karşın, uzlaşıya gitmemesi konusunda kendisini uyararak Sayın Eroğlu'nu etkileyen benzer güçler var. Her iki lider de benzer siyasi güçlerle karşı karşıyadır, ortak bir meydan okumadır. Toplumun bir kesiminde Ada'yı yeniden birleştirme çabalarımızla ilgili kaygıları olmasına karşın bütün Kıbrıslıların ortak aklına inanıyoruz. AB'nin aktif üyesi olacak yeni bir Kıbrıs sorunlarla eş anlamlı olmak yerine ilk kez halk için ilham kaynağı olacak. Kıbrıslılar, kendimiz için de, bölge için de olumlu katalizör olabilir."


"ŞU AN İKTİDARDAYIZ, DIŞİŞLERİ BAKANIYIM VE VERDİĞİM MESAJA BAKIN..."


Gazetenin "Sayın Eroğlu'na yapılan baskılardan söz etmeniz ilginç, Kıbrıs Rum tarafında gerek Sayın Eroğlu gerekse Kıbrıs Türk Demokrat Parti'nin rolü ve Serdar Denktaş'ın söylemiyle ilgili olumsuz bir izlenim var" gözlemine karşılık Özdil Nami, şunları söyledi:


"Bakınız, işler sözlerden daha güçlü konuşur. Şu anda iktidardayız, Dışişleri 'bakanıyım' ve verdiğim mesaja bakın. Kişisel görüşlerimi yansıtıyor olsa bile bunlar benim mesajlarım değil koalisyon 'hükümetinin' mesajlarıdır. Kıbrıs Türk tarafına bakıldığında Kıbrıs sorunu için güçlü bir fırsat görülmeli. Şu anda sağ bir 'cumhurbaşkanı' sol bir iktidar tarafından destekleniyor, buna paralel olarak Ankara da bizi destekliyor. Ancak siyasette her şey değişkendir, bu nedenle bu durumu böyle kalacak diye algılamayalım. Zamanla oynamak her zaman tehlikelidir ve bu yüzden artık her taraf, gelecekte bir zaman Kıbrıs sorununu kendi lehine ve öteki tarafın aleyhine çözme fırsatı bulacağını umarak risk almamalı."


Gazete Rum tarafının Ankara'dan karışık mesajlar aldığı ve Rumlar açısından en ana konulardan birinin de Türkiye'ye güvensizlik olduğunu belirterek, Türkiye'nin desteğinin yeterince net ve somut olup olmadığını Nami'ye sordu. Bunun sonu gelmez bir argüman olduğunu, Türk politikacıların da Yunanistan'daki ve Rum tarafındaki politikacılara güvenmemek için birçok sebebi bulunduğunu söyleyen Nami şöyle devam etti:


"Bu nedenle ertelemeleri aşmamızın zamanı geldi. Her şeyden önce müzakere masasında ne olduğu önemlidir. Siyasiler, dinleyicilerine göre kimi zaman bir bakış açısını kimi zaman diğerini vurgulayarak birçok açıklama yaparlar. Bu nedenle gereğinden fazla önem vermemeliyiz. Kıbrıslı Rumların kafasını karıştırabileceğini düşündüğüm şey, bir yandan bugün en kısa zamanda federal çözüm istediğimiz izlenimi verirken öte yandan toplumun ekonomik kalkınmasını ve dünyaya açılmayı istememizdir. Bu iki unsur birbiriyle çatışıyor görünse de öyle değildir. Düşündüğünüzde Kıbrıs Rum liderliği de başta müzakerelere hazır göründü ancak öte yandan dünyanın geriye kalanıyla bağlar kurarak AB'ye Kıbrıslı Türk vatandaşlarının onayı olmadan katılana kadar bunu başardı."


Nami'ye Anastasiadis'in Barış İçin Ortaklık'a üyelik başvurusunda bulunma niyetini açıkladığı hatırlatılarak Kıbrıs Türk tarafının çözümden önce mi, sonra mı bunun olumlu olacağı soruldu, şunları söyledi:


"Şu ana kadar ortak açıklama oluşturmaya o kadar çok yoğunlaştık ki başka inisiyatifleri konuşmadık ancak Kıbrıs'ın AB üyesi olduğunu, bu konunun da gündemde bulunduğunu biliyoruz. En uygun zamanda hem kendi aramızda, hem Avrupa'daki ortaklarımızla, hem de garantör güçlerimizle konuşacağız. Ancak bu ihtimale peşinen olumsuz bakmıyoruz."


"ÇÖZÜMDEN SONRA SÜRATLİ EKONOMİK KALKINMA TROYKA'NIN GÖZETİMİNDEN ÇOK DAHA ÇABUK ÇIKMAMIZA OLANAK SAĞLAYACAK"


Gazetenin "Yeniden birleşmedeki diğer bir sorun da Kıbrıs Rum tarafının memorandumda olması ve Kıbrıslı Türklerin Türkiye ile mali protokol imzalamasıdır. Sizce bunlar nasıl göğüslenilecek" sorusu üzerine Nami "İşadamlığı deneyimine sahip bir kişi olarak çözümden sonra süratli ekonomik kalkınmanın Troyka'nın gözetiminden, bugün planlanandan çok daha çabuk çıkmamıza olanak sağlayacağını düşünüyorum. Kıbrıs'ın ekonomisi çok daha sağlıklı olacak ve Kıbrıslı Türklere de Rumlara da ekonomik açıdan yardımcı olacak, iki tarafınkinden çok daha güçlü bir ekonomiye sahip olacağız" ifadesini kullandı.


"NAMİ TOPLUMUN LİDERLİĞİNE SEÇİLMESİ BEKLENEN KIBRISLI TÜRK POLİTİKACILARDAN BİRİ"


Gazete Nami'ye "Toplumun liderliğine seçilmesi beklenen Kıbrıslı Türk politikacılardan biri görülüyorsunuz. Kıbrıslı Türk gençlerin eski Kıbrıslı Türk politikacılara güvenini yitirmesiyle, size göre değişmesi gereken ne?" sorusunu yöneltti. Nami özetle "Bu değişiklik halen gerçekleşiyor. Özellikle geldiğim parti daha genç yetenekli yetkilileri öne çıkarmada ve 'milletvekili' seçilmelerine ve parti organlarında aktif üye olmalarına destek vermede çok iyi bir çalışma yaptı. Diğer siyasi güçlerin de bizi örnek almasını diliyoruz" dedi ve Ada'nın her iki tarafındaki beyin göçü ile mücadele edilmesi gerektiğine işaret etti.


Fileleftheros da Nami ile yaptığı söyleşiyi "Özdil Nami: Anastasiadis Tek Egemenlik Tek Vatandaşlık, Tek Uluslararası Temsiliyete Kesin İfade İstiyor" başlığıyla okurlarına aktardı.


Nami için "Talat'ın yakın çalışma arkadaşıydı ve bugün işgal rejiminin sözde Dışişleri Bakanlığı'nda bulunuyor.  Annan Planı'yla ilgili referandum döneminde dile getirilen endişeleri yatıştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguluyor ve Kıbrıslı Rumlarla kapsamlı federasyon çözümüne gitmeye hazır olduklarını söylüyor. Başkan Anastasiadis'e büyük bir saygı beslediğini açıklayan Nami yeniden birleşmeyi isterken ciddidir ve ilerlemek için siyasi cesarete sahiptir. Kıbrıslı Rumları müzakere prosedürünün tamamlanması için fırsatı yakalamaya teşvik ediyor" ifadelerini kullandı.


"KIBRIS'TA BOŞANMAYI YASAKLAYAN KATOLİK NİKAHIMIZ VAR"


Dışişleri Bakanı Özdil Nami, gazetenin "Egemen Bağış kısa süre önce bizi evli çiftlere benzetti ve anlaşamıyorsak boşanmamızı ekledi" hatırlatması üzerine "Kıbrıs'ta, boşanmayı yasaklayan Katolik nikâhımız var" dedi.


"Kıbrıs sorununda komuta kimde, Sayın Eroğlu'nda mı yoksa Ankara'da mı?" sorusuna karşılık Nami, müzakerelerin iki tarafın liderleri arasında yapıldığını, Kıbrıslı Türk liderin de Eroğlu olduğunu hatırlattı, şöyle devam etti:


"Son söz Eroğlu'na aittir. 'Dışişleri Bakanlığı'ndan ben de Türkiye gibi 'Cumhurbaşkanı'na yardımcı oluyor ve tezleri grup olarak birlikte oluşturuyoruz. Ankara ile diyalog içerisinde olduğumuz sır değil, tezlerimiz Ankara tarafından desteklenmezse bunları izleyemeyiz. Müzakere masasına konulan tezler ortak tezlerimizdir.


"SAYIN EROĞLU DOĞRU ZEMİNDE YÜRÜYOR"


Eroğlu 'Cumhurbaşkanı' olduğunda BM Genel Sekreteri'ne bir mektup göndererek geçmişteki bütün anlaşma ve görüş birliklerine ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına katıldığını belirtti. önemli olan budur ve müzakerelerin yapılmakta olduğu zemin iki bölgeli iki toplumlu, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarında belirtildiği şekliyle siyasi eşitliği olan federasyondur ve bunun ne anlama geldiğini biliyoruz,  bunu birçok kez söyledi. Herkes farklı tonlar kullanıyor ve farklı yönleri aydınlatıyor, Sayın Anastasiadis'in garantör güçler olması geremediğini söylediği birçok açıklamasını gördüm. Önemli olan müzakere masasında nasıl davrandıkları, gerçek tezlerinin ne olduğudur. Annan planına 'evet' diyen, federasyondan yana olan bir partiden gelen birisi olarak şu anda Sayın Eroğlu'nun doğru temellerde yürüdüğünü¬ kesin olarak söylüyorum, Güvenlik Konseyi kararlarını kabul ettiğini söylüyor, bu temelde bir federasyon istiyor. Oluşturulması gereken federasyonun Anastasiadis'in aklındakinden biraz farklı olabileceği görüşü doğrudur ancak müzakere prosedürü olduğunu unutmayalım."


Nami'ye "Sizi müzakere grubunda istiyorlar, Sayın Ertuğ'un yanında olma ihtimaliniz var mı?" sorusu da yöneltildi; "Bu Sayın Eroğlu'nun kararıdır, prosedür başlar ve benim de hazır bulunmam gerekirse, orada olacağım" cevabını verdi.


"ANASTASİADİS'E BÜYÜK BİR SAYGI BESLİYORUM, İNSANLARIN BAŞKAN OLUNCA KÖKTEN DEĞİŞECEKLERİNE İNANMIYORUM"


Daha önceki bir röportajında Hristofyas'ın, Kıbrıslı Rumların uzlaşı yapmaya hazır olmadıklarından korkarak Talat'la çözüm olanağını kaybettiğini söylediği hatırlatılarak "Anastaisadis hazır mı" sorusu yöneltilen Nami şunları söyledi:


"İnanıyorum, Sayın Anastasiadis'e büyük bir saygı besliyorum çünkü zor şartlar altında Annan Planı'nı destekledi. İnsanların Başkan olduklarında kökten değişeceklerine inanmıyorum. Yeniden birleşmeyi istediğine ve ilerlemek için siyasi cesarete sahip olduğundan eminim.  Şu anda yeni bir başkanı olan DİKO ile koalisyon ortağı olduğundan endişelerine saygı duyuyorum ama Kıbrıs Rum tarafının lideri olarak iç meseleleri yönetmeyi başaracağı konusunda Sayın Anastasiadis'e güvenim var, AKEL başlığını da unutmayalım. AKEL'in, Talat-Hristofyas arasında varılan çizgide devam ettikçe şu ana kadar Anastasiaidis'in müzakerelerle ilgili tezlerine destek vermesi tarihi bir fırsattır."


"60'LARDA ELİMİZDEN ALDIĞINIZ SİYASİ HAKLARIMIZI GERİ VERMENİZİ İSTEDİĞİMİZ BİR ANDA KIBRIS TÜRK TARAFINDAN TOPRAK İADE ETMESİNİ İSTEMENİZ ADİL DEĞİL"


Dışişleri Bakanı Nami, Anastasiadis'in Maraş'la ilgili önerisinin neden kabul edilmediği sorusuna ise şu cevabı verdi:


"İyi niyet göstermemiz gerektiği yanlıştır, Annan Planı'na 'evet' diyerek yeniden birleşme isteğimizi gösterdik. Kıbrıs Türk tarafı olarak ilerlemeye hazırız, önceki anlaşmalara ve görüş birliklerine saygımızı beyan ettik ve önümüzdeki aylarda kapsamlı çözüme ulaşabileceğimizi söyledik. Neden bunun üzerinde odaklanmak yerine toprak düzenlemeleri içeren paralel planlar üzerinde yoğunlaşalım? Toprak düzenlemeleri kapsamlı çözümde olacak. 60'lı yıllarda elimizden aldığınız siyasi haklarımızı geri vermenizi istediğimiz bir anda Kıbrıs Türk tarafından toprak iade etmesini istemeniz adil değildir."


(ŞA/GÜL)


*************


 
8 Aralık 2013 Pazar 14:30
Okunma: 1112
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu