Ana Sayfa » Kıbrıs » Necati Özkan Bilim-kültür-sanat Başarı Ödülleri Verildi

Necati Özkan Bilim-kültür-sanat Başarı Ödülleri Verildi

Küçük: "bize Türklüğümüzü Hatırlatan Bu Değerleri Ve Bu Liderleri Unutmamamız Gerekir".

 
 
Necati Özkan Bilim-kültür-sanat Başarı Ödülleri Verildi

Lefkoşa, 4 Mayıs 12 (T.A.K.): Kıbrıs Türkü'nün ilk liderlerinden Mehmet Necati Özkan adına düzenlenen "Bilim-Kültür-Sanat Başarı Ödülleri" Başbakan İrsen Küçük'ün katıldığı törenle sahiplerine verildi.

Necati Özkan Vakfı tarafından düzenlenen geleneksel ödül töreni Lefkoşa'da Atatürk Kültür Merkezi'nde yer aldı.

Başbakan İrsen Küçük, törende yaptığı konuşmada, M.Necati Özkan'ı tanıma imkanı bulduğundan kendini şanslı hissettiğini ifade etti.

Kıbrıs Türk toplumuna liderlik edenlerin sayısının fazla olmadığını belirten Küçük, trafik kazasında hayatını kaybeden Dr. Siret'ın halk arasında pek fazla bilinmediğini, ancak onun da Kıbrıs Türk toplumuna büyük hizmet verenlerden biri olduğunu kaydetti.

Küçük, "Bu değerleri ve bu liderleri unutmamamız gerekmektedir, çünkü bu değerler bize Türklüğümüzü hatırlatmıştır. Kıbrıs Türk halkı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti konumuna gelebilmişse tabii ki bu liderlerimizin büyük gayretleri olmuştur" dedi.

M. Necati Özkan'ın sohbet etmeyi seven bir lider olduğunu belirten Küçük, İngiliz Sömürge Dönemi'nde politika yapmanın, parti kurmanın, gazete çıkarmanın önemli olaylar olduğunu ifade etti.

M. Necati Özkan'ın Lefkoşa'da bir anıtının yapılması talebinin yerine getirilmesi için çalışacağını, çünkü buna layık bir değer olduğunu kaydeden Küçük, M. Necati Özkan'ın yatırımcı bir yanı da bulunduğunu, Türk sermayesinin adada çok az olduğu dönemde kurduğu ilk Türk tütün fabrikasının yanmasına tüm toplumun üzüldüğünü anlattı.

İstiklal gazetesinin Kıbrıs Türk toplumu için anlamı olan bir gazete olduğunu ifade eden Küçük, bu nedenle sembolik olarak yılda bir çıkartılmaya devam edilen gazetenin, eski dönemdeki gibi daha geniş sayfalarla çıkartılmasının daha anlamı olacağını ifade etti.

AHMET NECATİ ÖZKAN

Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Necati Özkan da, M. Necati Özkan'ın İngiliz Sömürge Dönemi'nde büyük mücadele veren, Anavatan Türkiye ile Kıbrıs Türkü arasındaki ilişkileri başlatan, Türk bayrağı ile ilk kez yürüyen, soyadı Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çankaya köşkünde kendisine verilen,  İstiklal gazetesini çıkaran, İstiklal partisini kuran bir lider olduğunu anlattı.

Kendisine suikast düzenlenen ve yangında çok büyük  maddi zarara uğrayan M. Necati Özkan'ın 1954 yılında Türkiye'ye girişinin yasaklandığını da belirten A. Necati Özkan, bu yasağın; kurduğu müesseselerde kullandığı Atatürk'ün partisi Cumhuriyetçi Halk Partisi'nin amblemindeki "altı ok" simgesini, o dönemdeki Türkiye  hükümetinden gelen itirazlara rağmen  kullanmaya devam etmesinden kaynaklandığını anlattı.

A. Necati Özkan, "Biz bu vakfı kurduk. Amacımız hem Necati Özkan ismini yaşatmak, hem de Kıbrıs Türk tarihinde gerçekleri ortaya koymak için elimizden geleni yapmaktır" dedi.

Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük'ün anıtının bulunduğunu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş için de anıt yapma planlarının olduğunu belirten Özkan, Kıbrıs Türkü'ne ilk liderliği yapan M. Necati Özkan'ın anıtının yapılması için belediye meclisi kararı bulunmasına rağmen kararın hayata geçirilmediğini belirtti ve Başbakan Küçük'ten yardım talep etti.

BOZKURT

Eski bakan, milletvekili  ve yazar İsmail Bozkurt da, kendisini okumaya yönlendiren etkenlerden birinin M. Necati Özkan'ın çıkarttığı "İstiklal" gazetesi olduğunu belirtti.

Özkan'ın Kıbrıs Türkü'nün siyasal tarihinde ciddi bir yere sahip olduğunu belirten Bozkurt, "Necati Özkan bu toplumda demokratik siyasal tabana dayalı ilk liderdir" dedi.

Bozkurt, 1878'den sonra Kıbrıs Türklerine, dini liderler ile İngiliz Sömürge Yönetimi'nin Evkaf'ın başına koyduğu kişilerin liderlik yaptığına işaret etti.

İngiliz Sömürge Yönetimi'nin, 1931 isyanını bahane göstererek Kavanin (Yasama) Meclisi ve belediye seçimlerini ortadan kaldırmasından dolayı Özkan'ın liderliğini çok uzun süre yürütemediğini belirten Bozkurt, Özkan'ın Kavanin Meclisi'nde, İngiliz'in her zaman lehine kullanmayı başardığı Kavanin'deki "Türk+ İngiliz milletvekilleri= Rum milletvekilleri" dengesini, vergi konusunda Rum vekillerle birlikte oy kullanarak ilk kez bozduğunu ve sömürge yönetimini yüz üstü bıraktığını, bunun da o dönemde siyasal yaşamda devrim sayılabilecek bir hareket olduğunu anlattı.

Bir olay üzerinden 30 yıl geçtikten sonra İngiliz arşivindeki o konuyla ilgili belgelerin açıldığına işaret eden Bozkurt, "Sadece belirli konular 100 yıllık karatmaya tabidir. 1931 olayı da 100 yıllık kararmaya tabidir... Dr. Behiç'in bir cinayet davasından idam edilmesi 100 yıllık karartmaya tabidir..." dedi.

100 YILLIK KARARTMA NECATİ ÖZKAN'LA İLGİLİ

Bozkurt, "Benim tahminin İngiliz'in 100 yıllık karartması doğrudan doğruya Necati Özkan'la ilgili olduğu yönündedir. Dr. Behiç'le ilgili karartmadan da benzer kokular gelmektedir. Çünkü elimizdeki belgeler Dr. Behiç'in de çok ciddi liderlik niteliklerine sahip olduğunu gösteriyor" dedi.

Uzun bir süre toplum olarak Özkan'ın unutulmaya terk edildiğini belirten Bozkurt, adını taşıyan vakıf sayesinde Necati Özkan'ın yeniden hatırlanmaya başlandığını söyledi.

Bozkurt, Necati Özkan'ın Lefkoşa'da bir anıtının dikilmesi gerektiğini de vurguladı.

BAŞARI ÖDÜLLERİ...

Törende, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerine verildi.

Filiz Besim, "gezi türünde eserler vererek ve sistemli biçimde sözlü tarih için belge niteliği taşıyan söyleşileri kitaplaştırarak, üretimin az olduğu gezi ve söyleşi türlerinde Kıbrıs Türk edebiyatına ciddi katkı yaptığı"; Tufan Erhürman "üretimin az olduğu hukuk alanındaki bilimsel yayınları ve gerek hukuk, gerekse edebiyat alanındaki yayınsal üretkenliği ile Kıbrıslı Türklerin entelektüel ve yayın yaşamına ciddi kalıcı katkı yaptığı"; Aliye Ummanel, "üretimin yeterli olmadığı tiyatro yazınına yazdığı toplumsal nitelikli Passa Tempo oyunuyla katkı koyarken, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nda oyunu sahneleyerek Kıbrıs Türk toplumunun en önemli trajik sorunlarını gündeme taşıyan ve uluslararası arenada sergilenen oyunun yazarı ve yönetmeni olarak"; Okan Ersan, "dünyanın birçok yerinde konser, workshop ve masterclass gibi etkinlikler gerçekleştiren, yaptığı jazz albümleri ve konserlerinde Akdeniz ve doğu melodileri ile batının jazz köklerinden faydalanarak özel bir sentez yaratan ve albümleri Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da satışa sunulan ve Amerika'da 54. Grammy ödüllerine 5 kategoride aday adayı gösterilen çalışmasından dolayı" ödüle uygun görüldü.

UMMANEL

Aliye Ummanel, ödül töreninin ardından yaptığı konuşmada; sanatın, edebiyatın ve müziğin Kıbrıs Türk kimliğinin dünyaya gösterilebileceği vizyonunun siyasetçiler tarafından henüz edinilmediğini, siyasetçilerin sanatçılara bu konuda destek vermesi gerektiğini belirterek, "Özkan hakkında bir araştırma yapınca, bu samimiyetle çalışabilecek insanların var olabileceğini görmek umut veriyor" dedi.

ERSAN

Okan Ersan da, "Üretmeye çalışan sanatçılar gelişmiş toplularda el üstünde tutulurken, ben toplumumuzda halen halı altına süpürülen proje ve sanatçılar olduğunu görmekteyim" dedi.

Ersan, "Arzum tüm dünya ile birlikte sanatı yakalamak ve icra etmektir. İşte o zaman toplumumuz bir medeniyet olarak dünyada kabul görecektir" dedi.

BESİM

Filiz Besim de, toprağına, kültürüne bağlı bir yazar olmaya çalıştığını belirterek,  Necati Özkan Vakfı ödülünün önemli bir motivasyon olduğunu belirtti.

ERHÜRMAN

Tufan Erhürman da, "tarihin muktedirler tarafından yazıldığını, ancak bu kurgunun bozulmasını görmekten memnun olduğunu" söyledi.

Törende ayrıca, Necati Özkan'ın anısını yaşatmak için Vakıf tarafından yılda bir kez yayınlanan Necati Özkan'ın kurduğu "İstiklal" gazetesinin yeni baskısı da dağıtıldı.

(ID/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
4 Mayıs 2012 Cuma 10:13
Okunma: 651
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu