Ana Sayfa » Kıbrıs » "neo-liberal Politikaların Eğitime Etkisi" Konferansının Sonuç Bildirgesi Yayımladı.

"neo-liberal Politikaların Eğitime Etkisi" Konferansının Sonuç Bildirgesi Yayımladı.

"Sendikasızlaştırma, örgütsüzleştirme, maaş ve ücretlerin düşürülmesi, çalışma sürelerinin uzatılması kabul edilemez"

 
 
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası tarafından  16-17 Haziran tarihlerinde Salamis Otel'de  gerçekleştirilen "Neo-Liberal Politikaların Eğitime Etkisi" konulu konferansın sonuç bildirgesi yayımladı. Konferans Başkanı, KTÖS Eğitim Sekreter Mustafa Özhür  tarafından yapılan açıklamaya göre, konferans sonunda oybirliği ile onaylanan sonuç bildirgesinin yanı sıra DAÜ-SEN'e de destek belirtildi.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Yayımlanan sonuç bildirgesinde "Tüm dünyada emekçilerin verdikleri mücadeleler sonucunda elde ettikleri kazanımlar, kar etmeyi temel hedef olarak belirlemiş olan uluslararası tekellerin saldırısı altında" olduğu görüşüne yer verildi.

"Bununla ilgili olarak sendikasızlaştırma, örgütsüzleştirme;  Maaş ve ücretlerin düşürülmesi; Çalışma sürelerinin uzatılması; Emeklilik vergi sosyal kesintiler ve emekli olma yaşı artırılırken, emekli maaşı ve sosyal kazanımların düşürülmesi; Performans değerlendirmesi, emek çalışma ve taşeronlaşmanın dayatılması; Yeni liberal anlayışın dayattığı, rekabetçi, yarışmacı eğitim sistemi ve buna yağlı yarışmacı sınavlar; Medyanın öğretmenlik mesleği ve örgütlerini küçük düşürmeye yönelik manipülasyon; Eğitim, sağlık gibi temel insan hakkı olan hizmetlerin metalaştırılıp özelleştirilmesi; Kamusal alanların özelleştirme adı altında satılması; Çalışanların haklarını geri götürmekle ilgili rol üstlenmiş sarı sendikaların yönetenlerce beslenmesi; Eğitime ve sağlığa ayrılan bütçenin azaltılması kabul edilemez" denilen sonuç bildirgesinde, emek örgütlerinin uluslararası dayanışmasını dünya çapında sistematik eylemler örgütleyerek eylemleri desteklemeyi savunduğu ifade edildi.

Medyanın dünya tekellerinin kontrolu altından kurtarılıp, geniş halk kitlelerinin doğru bilgi almasının gerektiği belirtilen bildirgenin sonunda " Eğitim ve sağlık temel bir insan hakkıdır. Eğitim ve sağlık hizmetlerinin metalaştırılıp alınıp satılması, özelleştirilmesinin kabul edilemeyeceğini vurgular, eğitimin parasız, bilimsel ve demokratik olmasını talep ederiz" denildi.

Sonuç bildirgesine imza koyanlar ise şöyle açıklandı:

"Kevin Bonello (MALTA), Jacquie White (K.İRLANDA), Şener Elcil (KTÖS), Ghoergho Isvoranu (ROMANYA), Charis Psaltis (AHDR-CYPRUS), Julian Petrov (BULGARİSTAN), Martin Romer (ETUCE), Costantinos Costantinou (POED-CYPRUS), Hamide Yiğit (KESK-TURKİYE), Hülya Karaoğlan (İSVEÇ), Mehmet Taşker (KTOEÖS), Monica Konczyk (POLONYA), George Kollifas (OLTEK)"

DAÜ-SEN'E DESTEK BİLDİRGESİ

DAÜ'SEN'e destek verilen açıklamada ise, "Neo-liberal politikalar bahane edilerek Türkiye Hükümeti'nin talimatlarıyla hayata geçirilmeye çalışılan 'Ekonomik Paket' Kıbrıs'ın kuzeyinin kolonize edilmesini amaçladığı"  savunuldu.

"Kamusal alanların 'özelleştirme' adı altında Türkiye Hükümeti'ne yakın çevrelere verilmesinin kabul edilemeyeceğine" işaret edilen açıklamada, "Bu amaçla bir okulumuzun kreş, ilkokul ve kolejinin Türkiye'ye bağlı bir şirkete devredilmesine karşı çıkan başta DAÜ-SEN ve Sendikal Platformun verdiği mücadeleye dayanışma ve desteğimizi belirtiriz" denildi.

 

 
20 Haziran 2011 Pazartesi 17:59
Okunma: 640
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu