Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Netanyahu Dün Gece Anastasiadis'le Telefon Görüşmesi Yaptı...

Netanyahu Dün Gece Anastasiadis'le Telefon Görüşmesi Yaptı...

Güney Kırbıs-israil-kanada Arasında Enerji İşbirliği Mi?....

 
 
Netanyahu Dün Gece Anastasiadis'le Telefon Görüşmesi Yaptı...
AMERİKAN UPI SİTESİ, TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDA YENİ BİR ENERJİ İTTİFAKINDAN SÖZ ETTİ


KANADA ENERJİ OYUNUNA GİRİYOR... BAIRD: "ŞİRKETLERİMİZ KIBRIS MEB'İ İÇİNDEKİ PARSELLERE İLGİ GÖSTERİYOR"


"KANADA ABD İLE HASSAS BÖLGELERİ GÖĞÜSLEMEYİ ÖĞRENMEKLE KALMADI, BİR FEDERASYON OLARAK, KIYILARDAKİ DOĞALGAZ KAYNAKLARIYLA İLGİLİ KONULARI GÖĞÜSLEMEDE DE DENEYİM SAHİBİ"


KASULİDİS... İSRAİL'İN İŞBİRLİĞİ OLSA DA OLMASA DA DOĞALGAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİNİ İLERİ GÖTÜRECEĞİZ"


Lefkoşa, 5 Nisan 13 (T.A.K.): İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun dün akşam Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i telefonla görüştüğü haber verildi.


Politis "Kanada İle Üçgen Mi?... Anastasiadis Netanyahu İle Görüştü"  başlığıyla yansıttığı haberinde, bir ay içerisinde ikinci kez gerçekleşen (ilk görüşme 7 Mart tarihinde olmuştu) dün akşamki telefon görüşmesinde Netanyahu ve Anastasiadis'in ele aldıkları konuların, Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis ve Ticaret Bakanı  Lakotripis'in Pazartesi günü gideceği Tel Aviv'de görüşebileceği konular olduğuna işaret etti.


Gazeteye göre Rum Başkanlık Köşkü'nden yapılan, telefon görüşmesiyle ilgili açıklamada; Güney Kıbrıs-İsrail ilişkilerine tabi konuların ele alındığı ve enerji alanını da kapsayan çeşitli işbirliği alanlarında görüş alış verişinde bulunulduğu belirtildi.


Netanyahu ve Anastasiadis, Rum Yönetimi Başkanı'nın mayıs ayı başlarında İsrail'e gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Kasulidis ve Lakotripis'in Tel Aviv'de hazırlığını yapacağı konuları ve bölgede cereyan eden son jeopolitik gelişmeleri de görüştü.


Gazete edindiği bilgilere dayanarak Netanyahu'nun Anastasiadis'e; İsrail-Türkiye yakınlaşması nedeniyle Güney Kıbrıs-İsrail işbirliğinin bozulmasının söz konusu olmadığı teminatı verdiğini belirterek şunları ekledi:


GÜNEY KIRBIS-İSRAİL-KANADA ARASINDA ENERJİ İŞBİRLİĞİ Mİ...


"Yine aynı bilgilere göre telefon görüşmesi Kanada Dışişleri Bakanı John Baird'in Lefkoşa ziyaretiyle de alakalıdır ve üç ülke arasında (Güney Kıbrıs-İsrail-Kanada) enerji alanında işbirliği ortaya çıkabilir. John Baird'in Anastasiadis ve Kasulidis dışında RAEK (Enerji Düzenleme Kurulu), DEFA (Devlet Doğalgaz İşletmesi) ve KRETİK (Devlet Hidrokarbon Şirketi)  ile de temaslarda bulunması dikkat çekicidir. Baird ülkesinin, enerji ve doğalgaz alanında ve hassas bölgeler konusunda sahip olduğu deneyimi paylaşmaya hazır olduğunu söyledi. ABD ile komşu enerji tesisleri bulunan kanada federal bir ülkedir."


Fileleftheros "Netanyahu Gaz İçin Anlaşma İstiyor... Anastasiadis'e Telefon Etti" başlıklı haberinde Netanyahu'nun dün gece telefonla arayarak Türkiye ile yakınlaşmalarının Güney Kıbrıs'ın aleyhine olmadığı güvencesi verdiği Anastasiadis'e enerji konularında ilerleme kaydetme arzusunu da ilettiğini yazdı.


Rum Dışişleri ve Ticaret bakanlarının, Anastasiadis'in mayıs başlarında İsrail ziyaretinin hazırlıkları maksadıyla Tel Aviv'e yapacakları ziyaret tarihini önümüzdeki Salı olarak belirten gazete özetle şunları aktardı:


"Öğrendiğimize göre İsrail Başbakanı'nın Kıbrıs Başkanı'na vurguladığı; enerji konularında ve iki ülkenin ilgi alanına giren diğer bir dizi konuda ilerleme kaydedilmesi arzusuydu. Netanyahu ve Anastasiadis'in telefon görüşmesinden anlaşıldığı kadarıyla enerji meselesi her iki ülkenin de birinci önceliğidir.


Başkan Anastasiadis'in bugün American Jewish Commitee (Yahudi Lobisi) Uluslararası İlişkiler Müdürü Jason Isaacson ile görüşeceğine dikkat çekiliyor. Bilindiği gibi Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis dün enerji konuları gündemiyle Lübnan'ı ziyaret etti.


AMERİKAN UPI SİTESİ, TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDA YENİ BİR ENERJİ İTTİFAKINDAN SÖZ ETTİ


Bu arada UPI isimli Amerikan web sitesi, İsrail ve Türkiye arasında; İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılmasına ve İsrail MEB'indeki yatakların müşterek geliştirilmesi ve istifadesine olanak tanıyacak yeni bir enerji ittifakı kurulabileceğinden söz eden gazete,Tel Aviv kaynaklı çeşitli analizlere yer verdi. Böyle bir gelişmenin; kendi doğalgazları için başka bir aktarma yolu bulması gerekecek Kıbrıs ve Lübnan açısından olumsuz olacağı belirtilen haberde Türkiye'nin Doğu ve Batı arasında ana enerji kavşağı olma hedefini sistemli şekilde ileri götürmekte olduğuna işaret edildi.


UPI 'Doğu Akdeniz'de şekillenen yeni durum, hiçbir şekilde, ciddi ekonomik kriz kırbacı altında bulunan ancak önemli enerji yataklarına sahip Kıbrıs'ın çıkarına olmayacak' ifadesini kullandı."


Gazete devamla TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AB'nin Dış Siyaset ver Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'la dün Ankara'da düzenlediği ortak basın toplantısında 'Doğalgaz Kıbrıslı Rumların değildir" diyerek Rum yönetimine yeni uyarı mesajları gönderdiğini yazdı ve Davutoğlu'nun sözlerini okurlarına kısaca aktardı.


KANADA ENERJİ OYUNUNA GİRİYOR... BAIRD: "ŞİRKETLERİMİZ KIBRIS MEB'İ İÇİNDEKİ PARSELLERE İLGİ GÖSTERİYOR"


Aynı gazete "Kanada Enerji Oyununa Giriyor... Şirketlerden Parsellere ve Doğalgazdan İstifadeye İlgi" başlığıyla aktardığı haberinde Kanada Dışişleri Bakanı John Baird'in Güney Kıbrıs'a, Kanada'nın sözde Rum "doğalgazına" ilgisini ilettiğini yazdı.


Edindiği bilgilere dayanarak Baird'in, Kanada şirketlerinin sözde Rum "MEB"i içerisindeki parsellere ilgi gösterdiğini, ülkesinin enerji alanında ve özellikle doğalgaz konularında sahip olduğu deneyime dikkat çektiğini belirten gazete, Baird'in bu sözünü; Kanada'nın doğalgazdan istifadeye ve nakline de ilgi gösterdiğinin anlaşıldığını yazdı.


Habere göre Barid bu konuları temas ettiği Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Kasulidis'le de görüştü ve Kasulidis'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Kanadalı yatırımcıların doğal zenginliğin değerlendirilmesi prosedürünün tamamına katılmak istediğini belirterek "Kıbrıs; Mısır, İsrail ve Lübnan gibi komşularından daha kolay hareket edebilecek belki tek ülkedir" ifadesini kullandı.


Barid Rum işadamlarına hitap ederken, ülkesinin enerji ve doğalgaz alanındaki deneyimini paylaşmaya hazır olduğu mesajını ilettiği Kasulidis'le yaptığı görüşmeye atıfta bulunarak Kanada'nın enerji gücü olarak oynadığı rolü teferruatıyla anlattı, şunları söyledi:


KANADA ABD İLE HASSAS BÖLGELERİ GÖĞÜSLEMEYİ ÖĞRENMEKLE KALMADI, BİR FEDERASYON OLARAK, KIYILARDAKİ DOĞALGAZ KAYNAKLARIYLA İLGİLİ KONULARI GÖĞÜSLEMEDE DE DENEYİM SAHİBİ


"Kanada ABD ile hassas bölgeleri göğüslemeyi öğrenmekle kalmadı aynı zamanda, Kanada'da bir federasyon olduğumuzdan, kazalarımızın ve bölgelerimizin kıyılarımızdaki doğal kaynaklarımızla ilgili konuların göğüslenmesinde önemli deneyime sahibiz. Kanada sanayisi, Kıbrıs'ın ekonomik geleceği açısından bu büyük fırsatın göğüslenmesinde önemli rol oynayabilir."


Habere göre Kanada Dışişleri Bakanı Rum Dışişleri Bakanlığı'nda yaptığı konuşmada ise Güney Kıbrıs'ın Afganistan'dan dönen Kanadalı askerlere sağladığı kolaylık ve Rum yargısı sisteminin Hizbullah'la ilgili son kararından dolayı ülkesinin müteşekkir olduğunu belirtti.


KASULİDİS... İSRAİL'İN İŞBİRLİĞİ OLSA DA OLMASA DA DOĞALGAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİNİ İLERİ GÖTÜRECEĞİZ"


Politis "İoannis Kasulidis Kıbrıs'ın LNG Terminalini Her Halükarda İleri Götüreceğini Vurguladı" başlıklı haberinde Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis'in Associated Press'e verdiği mülakatta "İsrail'in işbirliği olmasa dahi Kıbrıs kendi yataklarından çıkacak doğalgazı sıvılaştırmayı ileri götürecek" dediğini haber verdi.


Gazeteye göre Hristofyas hükümetinin başlattığı doğalgaz sıvılaştırma kara terminali inşasını da kapsayan politikayı devam ettiriyor görünen Kasulidis, İsrail'in, LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) işleme ve ihracatı konusunda işbirliği yapmaması halinde dahi sözde Rum "yataklarındaki" doğalgazın sıvılaştırma terminalinin işlemesine yeterli olduğunu savundu.


Gazete Troyka ile karşılıklı anlayış memorandumunda enerji başlığının kesinleştirilmesinden -Rum yönetimi altyapıların ileri götürülmesi inisiyatifini ve çıkarlarını güvence altına aldığına inanıyor-sonra önümüzdeki aylarda dikkatlerin, hidrokarbonlardan en kısa sürede istifade meselesinin yönetilmesiyle ilgili strateji belirleme üzerine odaklanacağını yazdı.


Doğalgaz sıvılaştırma kara terminalini, altyapılarının "amiral gemisi" olarak niteleyen gazete, Kasulidis'in Associated Press'e verdiği mülakat aracılığıyla, doğalgaz arama ve çıkartma ruhsatı verilmiş şirketlerin -Noble Energy ve İsrail şirketi Delek Group'un iki yan şirketi (Delek Drilling ve Anver Oil) İtalyan ENI, Güney Kore'nin KoGas ve Fransız Total- yatırım ve iştirak önceliğine sahip olacağının ima edildiğine dikkat çekti.


Habere göre maliyeti 8-10 milyar Euro olarak hesaplanan doğalgaz sıvılaştırma terminali inşaatı projesine bahse konu şirketlerin yatırım iştirak niyetleri, kesinleşmesi için MEB içerisindeki yeni bir parselde başarılı bir sondaj yapılması gereğinden bağımsız olarak-  önceden netleştirilmeye çalışılacak.


Gazete Anastasiadis hükümetinin uluslararası sahnedeki muhataplarına LNG terminalini İsrail'le veya İsrailsiz ileri götüreceğini bildirmesine karşın gerçekte, -tamamı illa projenin ekonomik sürdürülebilirliğiyle ilgili olması gerekmeyen birçok sebepten dolayı- İsrail'le işbirliği çok arzu edildiğine vurgu yaparak özetle şunları ekledi:


"Bu nedenle, önümüzdeki hafta Tel Aviv'de yapacakları temasların gündeminde; aralarında, rezervlerin bir kısmının ihraç edilmesi kararı alınması halinde İsrail doğalgazının Vasiliko'da sıvılaştırılmasının da bulunduğu enerji konularının olacağını, ne Dışişleri ne de Enerji bakanı saklıyor. İki bakan bu konudaki nihai kararı (rezervlerin bir kısmının ihraç edilmesi) Pazartesi gecesi başlayacak İsrail ziyaretleri sırasında da öğrenemeyeceklerini biliyor. İsrail, Başkan Anastasiadis'in  bu ülkeyi ziyaret edeceği Mayıs başlarında da nihai karar almamış olabilir.


İsrail'in nihai kararını vermesini beklerken Kıbrıs'ın da, özellikle de Noble şirketinin işbirliğinde Afrodit (12'nci parsel) sondajından istifade yatırımlarının ileri götürülmesiyle ilgili bazı seçenekleri kesinleştirmesi gerekiyor. Noble Başkanı ve CEO'su Charles Davidson hafta itibarıyla Kıbrs'ta olacak ve Salı günü Başkan Anastasiadis'le görüşecek. Görüşmede teyit sondajının gerçekleştirilme tarihi (Noble'nin Kıbrıs'taki ofis müdürü Enerji Bakanı'na 2013'ün üçüncü yarısında demişti), 12'nci parselde doğalgaz çıkarma altyapılarına ve doğalgazı Vasiliko'ya taşıyacak boru hattına ilişkin inceleme ve projelerin hazırlanmaya başlaması ve Noble'ın terminale katılımıyla ilgili memorandumun imzalanmasıyla ilgili konuların netleştirilmesi gerekiyor."


(ŞA/KAR)


 
5 Nisan 2013 Cuma 11:45
Okunma: 825
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu