Ana Sayfa » Kıbrıs » New York Tımes Güney Kıbrıs Ekonomisini Mercek Altına Aldı

New York Tımes Güney Kıbrıs Ekonomisini Mercek Altına Aldı

"yunanistan'daki Mali Kriz (Güney) Kıbrıs'ı Borç Batağına Sürükledi".

 
 
New York Tımes Güney Kıbrıs Ekonomisini Mercek Altına Aldı

"ULUSLARARASI PARA FONU'NA GÖRE, GÜNEY KIBRIS BANKALARININ, RİSK ALTINDA TOPLAM 152 MİLYAR EURO VEYA ÜLKE GSMH'NIN SEKİZ KATI KADAR GERİ ÖDENMEMİŞ KREDİ VEYA PARASI VAR"

"BU DURUM İRLANDA EKONOMİSİNİ BATIRAN MALİ KRİZİN BENZERİDİR"

BÜTÇE AÇIĞI GSMH'NIN YÜZDE YEDİSİ... TAHVİL SATAMAZ DURUMA GELDİ

GAZETEYE GÖRE GÜNEY KIBRIS'IN FİNANS SEKTÖRÜNÜN KURTARILMASI ESKİ MALİYE BAKANININ ELİNDE

AB, GÜNEY KIBRIS'IN ÇEKİM GÜCÜNÜ OLUŞTURAN DÜŞÜK ŞİRKETLER VERGİSİNİN YÜKSELTİLMESİNİ İSTEYEBİLİR

RUSLAR DOĞALGAZ ARAMA İHALELERİNDE BEKLENTİ İÇERİSİNDE

Lefkoşa, 16 Nisan 12 (T.A.K): Dünyanın en saygın gazetelerinden New York Times, Yunanistan'daki mali krizin Güney Kıbrıs'ı borç batağına sürüklediğini yazdı.

Uluslararası Para Fonu'na göre, Güney Kıbrıs bankalarının, risk altında toplam 152 milyar Euro veya ülke gayri safi milli hasılasının (GSMH) sekiz katı kadar geri ödenmemiş kredi veya parası bunduğuna işaret eden gazete, "Bu durum İrlanda ekonomisini batıran mali krizin benzeridir" ifadelerine yer verdi.

Güney Kıbrıs'taki bütçe açığının GSMH'nın yüzde yedisini bulduğunu yazan gazete, Güney Kıbrıs'taki en büyük banka durumundaki "Kıbrıs Popular Bankası"nın (eski adıyla Marfin Popular Bank) kurtarılma çabaları sonuç vermemesi durumunda, ekonominin en önemli aktörü olan finans sektörünün çekiciliğini yitirebileceğini belirtti.

Kıbrıs Rum kesiminin mali durumunun inceleyen New York Times, Güney Kıbrıs'ın mali kaderinin, eski Maliye Bakanı ve Kıbrıs Polular Bank'ın yeni başkanı Michalis Sarris'in elinde olduğunu yazdı.

New York Times'da yayınlanan "Yunanistan'daki Mali Kriz (Güney) Kıbrıs'ı Borç Batağına Sürükledi" başlıklı haberde, Yunanistan'ın ödenmemiş borçları nedeniyle kriz yaşayan Güney Kıbrıs'ın en büyük bankası "Kıbrıs Popular Bankası"nı çıkmazdan kurtarmak için gerekli olan 1.8 milyar Euro veya 2.4 milyar Dolar'ı bulma işinin Sarris'e verildiği belirtildi.

Eski Dünya Bankası ekonomisti ve Güney Kıbrıs Maliye Bakanı 65 yaşındaki Sarris'in Ocak ayında banka denetçileri tarafından, Güney Kıbrıs'taki en büyük mali kurum olan "Kıbrıs Popular Bankası"nın başkanlığına seçildiği belirtilen haberde, Güney Kıbrıs ekonomisinin kötü vaziyeti göz önünde bulundurulduğuna, bu görevin hiç de kolay olmayacağı kaydedildi.

Gerekli sermayenin bulunması için az bir zaman kaldığı belirtilen haberde, Avrupa bankalarının her yılın Haziran ayı sonunda, Avrupa Bankacılık Kurumu'na, kendi ayakları üzerinde durabilecek sermayeye sahip olduklarını göstermesi gerektiği ifade edildi.

Gazeteye göre, söz konusu sorumluluğu yerine getiremeyen bankalar, devlet kefaletine bağlanmaya, çok zor durumda olanlar ise kapatılmaya zorlanabilir.

"(GÜNEY) KIBRIS İÇİN ÇOK KÖTÜ SONUÇLAR DOĞURABİLİR"

New York Times gazetesi haberinde, en büyük mali kuruluş durumundaki sözkonusu bankanın, sorumluluğunu yerine getirememesinin, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Rusya'dan şirketler için sunduğu düşük vergi imkanından dolayı ekonomisi mali hizmetlere dayanan Güney Kıbrıs için, çok kötü sonuçlar doğurabileceği belirtildi.

"Kıbrıs Popular Bankası"nın iflasının, yeni bir mali krizin eşiğinde olan Euro bölgesi için de kötü haber olduğu ifade edilen haberde, bankalar ve yönetiminin içinde olduğu mali çıkmaz nedeniyle Güney Kıbrıs'ın da, mali yardım ihtiyacı olan Euro bölgesi ülkeler listesine dahil edilebileceğine işaret edildi.

Gazeteye göre, geçen hafta Rus bankacılar ve yatırımcılar için Moskova'ya hareket etmeden önce Sarris, "Bu nedenlerle bu sorunu çözmek ve listeye girmeyi engellemek, Avrupa ve Kıbrıslı olarak yararımıza olacaktır" dedi.

GÜNEY KIBRIS BANKALARININ RİSK ALTINDA TOPLAM 152 MİLYAR EURO VEYA GSMH'NİN 8 KATI GERİ ÖDENMEMİŞ KREDİ VEYA PARASI VAR

Uluslararası Para Fonu'na göre, Güney Kıbrıs bankalarının, risk altında toplam 152 milyar Euro veya ülke gayri safi milli hasılasının sekiz katı kadar, geri ödenmemiş kredi veya parası bulunduğu ifade edilen haberde, bu durumun İrlanda ekonomisini batıran mali krizin benzeri olduğuna işaret edildi.

New York Times gazetesi, Yunanistan'ın, Güney Kıbrıs'a olan yakınlığı ve ayni lisanı konuşmasından dolayı, Güney Kıbrıs bankaları için, Yunan işletmeleri, tüketicileri ve Yunanistan devletini borçlandırma yöntemiyle, büyümek için ilk etapta ideal yer olarak göründüğünü belirtti.

YUNAN DEVLET TAHVİLLERİ, TÜM DİĞER DEVLET TAHVİLLERİNDEN DAHA FAZLA

Avrupa Bankacılık Kurumu'nun verilerine göre, "Kıbrıs Popular Bankası"nın toplam 3.4 milyar Euro, Güney Kıbrıs'ın ikinci en büyük bankası durumunda olan "Kıbrıs Bankası"nın ise 2.4 milyon Euro tutarında Yunanistan Devlet tahvili aldığı kaydedilen haberde, her iki bankanın da aldığı Yunan Devlet tahvillerinin, her iki bankanın da bulundurduğu tüm devlet tahvillerinden daha fazla olduğu vurgulandı.

Yunanistan'ı vuran mali krizin, Güney Kıbrıs'ın ekonomi politikasının tehlikelerini ortaya koyduğu ifade edilen haberde, 2011'de "Kıbrıs Popular Bankası"nın 2.5 milyar Euro, "Kıbrıs Bankası"nın ise 1 milyar Euro kayba uğradığı ifade edildi.

Haberde, Güney Kıbrıs'ın pek çok açıdan Avrupa ülkeleri arasında farklı olduğu, 2008'den beri Euro bölgesi üyesi olan Güney Kıbrıs'ın 790 bin nüfusa sahip olduğu ve Avrupa Birliği'nin en doğudaki üyesi olduğu kaydedildi.

Güney Kıbrıs'ın, eski Sırp lider Slobadan Milosevic'in banka faaliyetlerini yürüttüğü yer olarak da bilindiği belirtilen haberde, merkez bankasının Güney Kıbrıs'ın AB'ye üyeliğini sağlayan standartların yakalamasında önemli rol oynadığı ve yabancı diplomatlar tarafından "yasal bir bankacılık merkezi" olarak görüldüğü ifade edildi.

"ÜLKENİN BÜTÇE AÇIĞI GSMH'NIN YÜZDE YEDİSİ... TAHVİL SATAMAZ DURUMA GELDİ"

Birkaç yıl öncesine kadar Rum yönetiminin bütçe fazlası bulunduğu ancak Yunanistan'daki mali krizin Güney Kıbrıs'a bulaştığı 2009'dan itibaren bütçe açığının oluşmaya başladığı ve 2011'de bütçe açığının Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 7'sine denk geldiği belirtilen haberde, bununla birlikte mali değerlendirme kuruluşları tarafından Güney Kıbrıs'ın kredi notunun düşürülmesinin, Güney Kıbrıs'ı açık piyasada tahvil satamaz duruma getirdiği kaydedildi.

Gazeteye göre, Güney Kıbrıs'taki işsizlik yüzde 10'a kadar çıktı, bu rakam Avrupa birliği ortalamalarının altında olsa da Güney Kıbrıs için alışılmışın dışında bir oran.

Mali krize bağlı olmayan bazı sorunların Rum kesiminde kamuoyunun tepkisini artırdığı da belirilen haberde, 2011'de en büyük elektrik santralinde yaşanan patlamanın ardından Güney Kıbrıs'ta başlayan elektrik kesintilerinin devam ettiği ifade edildi.

Rum yönetimi tarafından el konulan mühimmat yüklü gemideki patlama sonucu yaşanan olayların, kamu elektrik kurumunun yetersizliğini ortaya koyduğu, bunun da yönetime karşı bir hoşnutsuzluğa yol açtığı belirtildi.

New York Times'a göre, Sarris'in aradığı 1.8 milyar Euro'luk yeni sermaye, Batı Avrupa standartlarına göre çok yüksek bir rakam değil. Güney Kıbrıs Maliye Bananlığından Andreas Trokkos, aranan miktarın GSMH'nın yüzde 12'si olduğunu söyledi. İrlanda'nın en büyük bankaları için aranan paranın ise GSMH'sının yarısından fazlası olduğu ifade edildi.

Habere göre, diğer yandan, Kıbrıs Yatırımcılar Birliği Başkanı Michael Olympios, "Yönetim, ekonomiden yedi kat daha büyük olan bir bankacılık sektörüne destek olmada zorluk çekecek" dedi.

"FİNANS SEKTÖRÜNÜN ÇEKİCİLİĞİ GİDEBİLİR"

Kıbrıslı Rumların Avrupa Birliği'nden kredi isteme olasılığına hiç sıcak bakmadığı belirtilen haberde, AB'nin bir kredi karşılığında, Kıbrıs Rum yönetiminden, finans hizmetlerine dayanan ekonomide kritik rol oynayan, şirket karlarına uygulanan yüzde 10'luk vergi oranını yükseltmeyi talep edebileceği belirtildi.

New York Times, kredi piyasasından dışlanan Kıbrıs Rum yönetiminin 2011'de Avrupa Birliği yerine borç için Rusya'ya yöneldiğine, bunun sonucunda da Rus hükümetinin Kıbrıs Rum yönetimine piyasa oranı yüzde 4.5'in altında faizle 2.5 milyar Euro borç verdiğini anımsattı.

Rusya'nın kredi vermesinin arkasındaki nedeninin net olmadığı ifade edilen haberde, bir senaryoya göre Ruslar, AB'ye üye en yakın ittifakına yardım ettiği ve Güney Kıbrıs'ta mali iştiraki bulunan Rus şirketlerini korumak için yardım elini uzattığı ifade edildi.

RUSLAR DOĞALGAZ ARAMA İHALELERİNDE BEKLENTİ İÇERİSİNDE

Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından reddedilen bir görüşe göre ise, Rusya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden adanın güneyinde bulundan doğalgaz kaynaklarının çıkarılması için açılacak ihalelerde, taraflı davranması beklentisi içerisinde.

Haberde, Rusya'nın, yeni bir borç daha vererek daha büyük bir risk almaya sıcak bakmadığı, bu nedenle Sarris'in Rusya ziyaretinin "milli bir görev" niteliğinde olduğu ifade edildi.

Gazeteye göre Sarris, "Çekim gücü olan vergi sistemimizin, güçlü bir bankacılık sektörünün yokluğunda bir anlamı yok... Güney Kıbrıs ekonomisi bağımsızlık öncesi günlere dönecek" dedi.

(ID/SEL)

 
16 Nisan 2012 Pazartesi 12:46
Okunma: 553
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu