Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Noble Energy Başkan Yardımcısı, 12'inci Parselde İkinci Bir Doğrulama Sondajı Olabileceğini Söyledi

Noble Energy Başkan Yardımcısı, 12'inci Parselde İkinci Bir Doğrulama Sondajı Olabileceğini Söyledi

"türk Tehditleri Bizi Bağlamaz".

 
 
Noble Energy Başkan Yardımcısı, 12'inci Parselde İkinci Bir Doğrulama Sondajı Olabileceğini Söyledi

DEFA BAŞKANI BAKANLAR KURULU TARAFINDAN RESMEN GÖREVE ATANDI

Lefkoşa, 9 Mayıs 13 (T.A.K): Noble Energy şirketinin Doğu Akdeniz operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Kith Eliot, ileri sürülen Türk tehditlerini reddederek, "Kıbrıs'ın BM'nin uluslararası anlamda tanınmış bir devleti olduğunu" söyledi.

Eliot, "Afrodit" olarak bilinen 12'inci parseldeki doğrulama sondajının Haziran ayının ilk yarısından sonra başlayacağını, bununla birlikte ikinci bir doğrulama sondajı yapılmasının da ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

Simerini gazetesi "İkinci Doğrulama Sondajı İhtimal Dahilinde... Noble'nin 12'inci Parseldeki Sondajı Haziran'ın İlk Yarısından Sonra" başlıklı haberinde, Eliot'un, Noble Energy şirketinin merkezinin bulunduğu Houston-Teksas'da gerçekleştirilen Deniz Aşırı/Açık Deniz Teknoloji Konferansı (OffShore Technology Conference) çerçevesindeki demecinde yer verdi.

Demecinde, doğrulama sondajıyla ilgili olarak açıklanan zaman takvimini doğrulayan Eliot, Noble şirketinin Rum kesimi ile olan iş ilişkisinden memnun olduğunu ve bunda herhangi bir duraklama tespit etmediğini anlattı.

Eliot'un şirketteki görevini geçtiğimiz Nisan ayında devraldığını ifade eden gazete, Eliot'un, Noble Energy şirketinin, Rum kesiminde inşa edilmesi planlanan doğal gaz sıvılaştırma terminaline katılmakla ilgilendiğini ve Rum kesimiyle bu konudaki görüşmelerin sürmekte olduğunu söylediğini aktardı.

12'inci parseldeki doğrulama sondajının başlamasıyla ilgili zaman takviminin geçerli olup olmadığı sorusu üzerine, sondajın İsrail'in "Karish" parselindeki çalışmaların tamamlanmasının ardından, Haziran'ın ilk yarısında başlayacağını dile getiren Eliot, sondaj platformunun da buradan 12'inci parsele taşınacağını ifade etti.

Sondaj sürecinin üç ay kadar sürebileceğini dile getiren Eliot, şirketin doğrulama sondajıyla ilgili beklentileri konusunda ise, birçok şeyin bu sürece bağlı olduğunu, çünkü doğal gaz yatağıyla ilgili belirsizlik derecesinin bu sondajla azalacağını söyledi.

Afrodit parselindeki ikinci sondajın son olup olmayacağı konusundaki bir soruya ise Eliot, doğal gaz yatağının büyüklüğü ve ölçeğine ilişkin olarak, iki sondajın daha iyimser bir sayı olacağını belirtti ve buna örnek olarak da, iki doğrulama sondajı yapılması gereken İsrail'in "Tamar" parselini gösterdi.

Hiç kimsenin bunun son sondaj olacağı izlenimine kapılmasını istemediğini dile getiren Eliot, doğal gaz yatağının büyüklüğüyle ilgili kesinlik derecesinin artmasıyla, daha az sondaj gerekeceğini ifade etti.

"HEDEFİMİZ DOĞAL GAZ YATAĞININ ANLAŞILMASI"

Bu süreci, herhangi birinin, belirsiz bir yüzeyin arkasında ne olduğunu ayırt edebilmesine benzeten Eliot, şirketin, doğal gaz yatağının büyüklüğüyle ilgili bir görüntü oluşturabilmesi için, sismik verileri temel almakta olduğunu söyledi.

Bu verilerin sondajla güçlenmekte olduğunu ve doğal gaz yatağı bölgesiyle ilgili bir görüntüye sahip olmak için bunların ölçülüp biçildiklerini dile getiren Eliot, bunun esasında, net bir görüntüye sahip olana kadar, verilerin sürekli bir şekilde yorumlanması sürecinden ibaret olduğuna işaret etti.

Eliot, bir, iki, üç veya dört sondaja ihtiyaç olsa dahi; hedeflerinin yatağın içeriğinin anlaşılması olduğunu vurguladı.

"RUM HÜKÜMETİYLE OLAN İŞBİRLİĞİ HARİKA"

Noble Energy şirketinin Rum hükümetiyle olan işbirliğini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, bunun harika olduğunu söyleyen Eliot, görevini devralmasından bu yana geçen kısa süreye atıfta bulunabileceğini söyledi.

Devamla, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Anastasiadis'in kurmaylığının, şirketin yakından tanışmaları ve şirketi meşgul eden konuları görüşme talebine olumlu yanıt verdiğini anlatan Eliot, Noble Energy şirketinin amacının, Rum hükümetinin işbirlikçisi olmak olduğunu ifade etti

Bu durumda, gerçek bir işbirliği ilişkisi meydana gelmekte olduğuna dair bir his var olduğuna dikkati çeken Eliot, buna paralel olarak, hükümetle olan işbirliğinde herhangi bir duraklama veya geri kalma olduğunu düşünmediğini kaydetti.

NOBLE'NİN SIVILAŞTIRMA TERMİNALİNE KATILIMI

Noble Energy'nin Rum kesiminde inşa edilmesi planlanan doğal gaz sıvılaştırma terminaline katılımına da değinen Eliot, tabii ki bu olasılığı gözden geçirmekte olduklarını ve hükümetle olan görüşmelerin sürmekte olduğunu söyledi.

Noble Energy Şirketi Başkanı Charles Davidson'un, geçtiğimiz Nisan ayında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeye de değinen Eliot, görüşmelerin gelişme aşamasında olan kısmının, hükümet ile şirketin projenin son kısmı ve ekonomik koşullara yönelmekte oldukları çerçeveyle alakalı olduğunu anlattı.

Bütün bunların gelişme aşamasında olduğunu ve hükümetle geliştirdikleri iş ilişkisinden gayet memnun olduklarını dile getiren Eliot, İsrail'in terminale katılımının gerekli olduğunu düşünmediğini belirtti.

Eliot, ancak Rum kesimi ile İsrail'in ortak altyapılardaki işbirliğinden kazançlar ve işbirlikleri ortaya çıkabileceğine işaret etti.

"TERMİNAL İNŞASI İÇİN STRATEJİK BİR ORTAK ARAYIŞINDAYIZ"

Noble Energy şirketinin, terminal inşasına katılmak için stratejik bir ortak arayışında olduğunu ifade eden Eliot, Noble şirketinin, hidrokarbon yataklarının araştırılması, tespit edilmesi ve üretiminde uzman olduğunu, bununla birlikte, sıvılaştırma ve ürünün pazarlanmasında uzman olan başka şirketler bulunduğunu kaydetti.

Bu stratejik ortağın, İsrail'den herhangi bir şirket olup olmayacağının kendisine sorulması üzerine ise Eliot, kafalarında somut bir şirket olmadığını, ancak listenin çok büyük olmadığına işaret etti.

Esas kaygılarının, teknik ve ticari yeterlilik sağlayabileceği kanıtlanmış bir şirkete gereksinim duyulması olduğunu dile getiren Eliot, henüz kararlar alınmadığını ve bu kararların şu veya bu şekilde hükümetin onayını alması gerektiğini vurguladı.

"KARŞILIKLI ANLAYIŞ MEMORANDUMU"

Şirketin, bütün çerçevenin ortaya konması ve bunu bir konsorsiyum oluşturulması için şirketlerle yapılacak olan görüşmelerin takip etmesi için; alınacak kararlardan önce Rum hükümetiyle bir karşılıklı anlayış memorandumu imzalanmasına öncelik verilmesi görüşünde olduğunu ifade eden Eliot, doğal gazın sıvılaştırılması için yüzer bir tesis olasılığının ise, sürdürülebilir bir teknoloji olmadığını kaydetti.

TÜRKİYE'NİN İLERİ SÜRÜLEN TEHDİTLERİ

Türkiye'nin ileri sürülen tehditleriyle ilgili olarak, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'inde yatırım yapmanın güvenli olup olmadığı konusundaki bir soruya karşılık ise Eliot, Noble Energy şirketinin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" ile Türkiye arasında birtakım meseleler olduğunu anladığını, ancak şirketin Rum kesiminin uluslar arası anlamda tanınmış bir devlet olduğunu düşündüğünü savundu.

Kendi bakış açılarına göre, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" AB üyesi olduğunu ve BM tarafından tanınmakta olduğunu dile getiren Eliot, şirketin faaliyetlerinin bir hukuk devletinde ve yapılan anlaşmaların sonucunda gerçekleşmekte olduğunu ifade etti.

Lübnan ile İsrail arasında, MEB belirlenmesi konusundaki anlaşmazlığa da değinen Eliot, Noble Energy şirketinin faaliyetlerinin, bu tartışmadan dolayı tehlike altında olmadığını; 12'inci parselin bu ihtilaflı bölgenin yakınında olmadığını belirtti.

MEB'DEKİ DİĞER PARSELLERDEKİ ARAŞTIRMALAR

Noble Energy'nin, şu an tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki başka parsellerdeki araştırmalarla ilgilenmediğine de dikkati çeken Eliot, şirketin başka şirketlerle bu hedefe yönelik olarak, herhangi bir konsorsiyuma katılma olasılığını görüşmediğini ekledi.

İlgilerinin yalnızca 12'inci parselle mi sınırlı olduğunun sorulması üzerine, sürekli fırsat kollamakta olduklarını ancak şu an gelişme aşamasında olan bir şey bulunmadığını anlatan Eliot, devamla, şirketin 12'inci parselde petrol bulunmasıyla ilgili perspektifleri gözden geçirmeye devam ettiğini de belirtti.

Eliot, Noble Energy şirketinin, yılın ikinci yarısında değerlendireceği üç boyutlu sismik verilere sahip olacağını da sözlerine ekledi.

GAZETE BAŞLIKLARI

Fileleftheros: "Noble Haziran'da Teyit Ediyor... Şirket İkinci Doğrulama Sondajını İhtimal Dışında Bırakmıyor- Terminal İçin Ortak Arıyor- Türk Tehditlerden Etkilenme Yok"

Alithia: "Noble Energy 12'inci Parseldeki İkinci Doğrulama Sondajını İhtimal Dışında Bırakmıyor... Türkiye'nin Tehditlerinin Kendilerini Bağlamadığını Söyleyen Eliot, Kıbrıs'ın BM Tarafından Tanınmakta Olan AB Üyesi Bir Devlet Olduğunu Söylüyor"

Haravgi: "12'inci Parselde Muhtemelen İkinci Bir Doğrulama Sondajı Olacak... Noble Sıvılaştırma Terminaline Katılmakla İlgileniyor"

DEFA BAŞKANI DÜN RESMEN GÖREVE ATANDI

Bu arada gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında dün toplanan Rum Bakanlar Kurulu'nun, Dr. Eleni Vasiliadu'yu Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) başkanlığına atadığını haber verdiler.

(İY/ÖK)                         

 
9 Mayıs 2013 Perşembe 11:23
Okunma: 678
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu