Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Noble Energy Şirketi İle İsrail Hükümeti Arasında Doğal Gaz Konusunda Sıkı Pazarlıklar Yapılıyor...

Noble Energy Şirketi İle İsrail Hükümeti Arasında Doğal Gaz Konusunda Sıkı Pazarlıklar Yapılıyor...

Lefkoşa, 20 Nisan 12 (T.a.k): Rum Tarafının Tek Yanlı İlan Ettiği "münhasır Ekonomik Bölgesinde" Araştırma Sondajı Gerçekleştirmiş Olan Noble Energy Şirketi İle İsrail Hükümeti Arasında, Son Günlerde Sıkı Pazarlıklar Gerçekleştirilmekte Olduğu Bildirildi..

 
 
Noble Energy Şirketi İle İsrail Hükümeti Arasında Doğal Gaz Konusunda Sıkı Pazarlıklar Yapılıyor...

Fileleftheros gazetesi "Noble-İsrail Kıbrıs'ın Rolünü Tartışıyor" başlıklı haberinde, elde ettiği bilgilere dayanarak, Noble Energy şirketinin İsrail hükümetini, bir taraftan doğal gaz yataklarından daha büyük miktarda doğal gaz ihraç edilmesine izin vermeye, diğer taraftan da Güney Kıbrıs'ta doğal gaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesini kabul etmesi konusunda ikna etmeye çalıştığını yazdı.

Aynı bilgilere dayanarak, şirket ile İsrail hükümeti arasındaki pazarlıkların zor bir aşamaya geldiğini yazan gazete, bunun sonucunda, Noble Energy şirketi idari başkanı Charles Davidson'un İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile doğrudan görüşmelerde bulunmak amacıyla İsrail'e gittiğini kaydetti.

Gazete, Davidson'un, bu haftanın başından itibaren İsrail Altyapı Bakanı Uzi Landau ile görüşmelerde bulunduğunu da kaydetti.

İsrail hükümetinin başlangıçtaki görüşünün, ülkenin enerji güvenliği için doğal gaz yataklarının içeriğinin yüzde 50'sinin ülke kullanımı için ayrılması, geriye kalan doğal gazın da ihraç edilmesi şeklinde olduğunu anımsatan gazete, görüşmelerin artık, doğal gazın yüzde 60'ının ihraç edilmesi, yüzde 40'ının da ülke ihtiyaçları için muhafaza edilmesi amacıyla yapılmakta olduğunu ifade etti.

İsrail hükümetinin, artık Güney Kıbrıs'ta terminal inşa edilmesi olasılığını tartışmakta olduğunu da belirten gazete, Noble Energy şirketi başkanının, en iyi çözümün, İsrail'deki Leviathan parselindeki ihracatın tümünün, Güney Kıbrıs üzerinden yapılması olduğunda ısrar ettiğini aktardı.

Bununla birlikte gazete, İsrail hükümetinin, Noble Energy şirketi başkanından, İsrail'in Tamar parselindeki doğal gazın ticari kullanım için 2013 ortasından önce ülkeye ulaşması için gerekli olan her şeyin yapılacağı konusunda taahhüt aldığını da belirtti.

Önümüzdeki yaz ayından itibaren, "Noa" ve "Tithis" parsellerinden İsrail'e ek doğal gaz sağlanacağını da yazan gazete, üç sondaj makinesinin bu parsellerde şu an Noble Energy şirketi hesabına aynı anda çalışmakta olduklarını kaydetti.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ve diğer yetkililerin, İsrail'de gerçekleştirilmekte olan pazarlıklar hakkında, son günlerde Güney Kıbrıs'ta bulunan Noble Energy şirketinin bazı üst düzey yetkilileri tarafından gayri resmi bir şekilde bilgilendirildiklerini ifade eden gazete, Noble Energy şirketi başkanı Charles Davidson'un, bölgede bulunmasına rağmen, şu an Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmeyi gerekli görmediğini ekledi.

"AKDENİZ YENİ KUZEY DENİZİ OLABİLİR"

Simerini gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, İsrail'in Leviathan ve Tamar parselleri ile Rum tarafının tek yanlı ilan ettiği MEB'indeki 12'inci parselde doğal gaz yatakları tespit edilmesinin ardından, Doğu Akdeniz'in, artık petrol şirketlerinin ilgisinin odağında bulunmakta olduğunu bildirdi.

"Reuters'in" haberine dayanan gazete, şirketlerin dikkatinin artık bölgeye yönelmekte olduğunu çünkü Amerikalı uzmanların, Doğu Akdeniz'in dibinde yatan doğal gazın, dünyanın doğal gaz ihtiyacını bir yıllığına karşılayabileceği tahmininde bulunduklarını ekledi.

İngiliz ve Norveçlilerin faaliyet göstermekte oldukları Kuzey Denizinin, dünyadaki altıncı büyük petrol ve doğal gaz kaynağı olduğunu yazan gazete, Kuzey Denizinin 26 milyar varil petrole sahip olduğuna dair tahminlere rağmen, petrol çıkarılmasının artmasından dolayı, kaynakların kısa zamanda tükenmesinin beklendiğini ifade etti.

Gazete, bütün enerji faktörlerinin, dikkatini Doğu Akdeniz'e yöneltmesinin bundan kaynaklandığını ekledi.

Lübnan ile İsrail arasındaki anlaşmazlıkların, aynı zamanda Türkiye'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti'ni" tanımamasının hali hazırda büyük endişeye yol açmakta olduğunu yazan gazete, Kıbrıs sorununun da endişe duyulmasına yol açtığını çünkü Türkiye'nin ileriye sürülen tehditleri ile sorunun çözümüne yönelik siyasi anlaşmazlık var olmasının, çoğu şirket tarafından istikrarsızlık olarak algılanmakta olduğunu belirtti.

Gazeteye göre, Reuters ajansına açıklamada bulunan Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis ise, araştırma sondajlarının sonuçlarının çıkmasının ardından, Doğu Akdeniz'in ikinci Kuzey Denizi olabileceğini savundu.

AB ENERJİ KOMİSERİ'NDEN HACIGEORGİYU'YA YANIT

Politis ise "Türkiye Üzerinden Kıbrıs Gazı" başlıklı haberinde, AB Enerji Komiseri Gunther Oettinger'in, doğal gazın Doğu Akdeniz'den Avrupa pazarlarına kara yoluyla taşınması konusunda, Türkiye'de potansiyel bir rol olduğunu görmekte olduğunu yazdı.

AB Enerji Komiseri Oettinger'in Enerji konulu bir toplantı esnasında AKEL'in AP'deki milletvekillerinden Takis Hacıgeorgiyu'ya yanıt verdiğini yazan gazete, Hacıgeorgiyu tarafından yapılan açıklamada kısaca şunların yer aldığını belirtti:

"Sayın Oettinger, Türkiye'nin, Kıbrıs'ın ve genel olarak Doğu Akdeniz'in doğal gaz rezervleriyle ilgili olarak rol oynayabileceğini çünkü doğal gazın AB'ye karadan taşınmasının, daha ucuz olacağını söyledi. Oettinger, bu rezervlerin hacmi tam anlamıyla netleşir netleşmez, meselenin hem Kıbrıs-Yunanistan-İsrail, hem de bütün Avrupa için yararlı hale gelmesi için buna 'win-win situation' gibi bir gelişme olarak bakılması gerektiğini ifade etti."

Gazete Hacıgeorgiyu tarafından yapılan açıklamada, Enerji Komiseri Oettinger'in, izlenecek olan politikayı görmeleri için, bu konuyu Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığıyla görüşeceğini söylediğini de aktardı.

(İY/HA)                     

 
20 Nisan 2012 Cuma 12:23
Okunma: 505
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu