Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Noble Energy Şirketi İle Rum Hükümeti Arasındaki Diyalog Devam Ediyor

Noble Energy Şirketi İle Rum Hükümeti Arasındaki Diyalog Devam Ediyor

Şirket İle Hükümetin İstekleri Farklılık Gösteriyor....

 
 
Noble Energy Şirketi İle Rum Hükümeti Arasındaki Diyalog Devam Ediyor
Lefkoşa, 17 Nisan 12 (T.A.K): Rum hükümetinin tayin ettiği temas grubu ile Noble Energy Şirketi arasındaki diyaloğun, Noble Energy şirketi Başkan yardımcısı Teri Gerhard'ın huzurunda; tarafların bugün yapacağı görüşme ile devam edeceği belirtildi.


Politis gazetesi "Noble ile Hükümetin İstekleri Farklılık Gösteriyor... Şirket Altyapı Projelerini Yönetme Rolü İstiyor" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, tarafların görüşmesinden önce, Noble Energy Şirketi'nin Başkan Yardımcısı Teri Gerhard'ın Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ile bir araya geleceğini yazdı.


Tarafların önceliklerinin şimdilik uyuşuyor gibi görünmediğini ve bunun kararlar alınmasında muhtemelen zorluklar meydana getireceğini yazan gazete, Rum Ticaret Bakanı Silikiotis'in, Rum tarafının önceliğinin, elektrik üretimi amacıyla, 12'inci parseldeki doğal gazı en kısa zamanda adaya getirmek olduğunu söylediğini anımsattı.


Gazete, gerçekleştirmekte oldukları diyalog çerçevesinde, hükümetin Noble Energy şirketinden, doğal gazın çıkarılması ve Vasiliko'ya taşınmaya başlamasıyla ilgili çalışmaların tamamlanacağı zamana yönelik bağlayıcı yanıtlar beklemekte olduğunu da kaydetti.


Noble Energy şirketinin, 12'inci parselden çıkarılacak olan doğal gazı 3-4 yıllık bir zaman içerisinde taşımayı garantilemek istediğini söylediğini ifade eden gazete, ancak şirketin, çalışmaların hızlandırılmasının önkoşulunun, doğal gaz sıvılaştırma terminalinin de buna paralel olarak ileriye götürülmesi olduğunu düşündüğünü belirtti.


Gazete, şirketin yapılacak olan inşaatlardaki hız ve sonuç alıcılığın garantilenmesi için, altyapı konusunda proje yöneticisi (operatör) rolü istemekte olduğunu da ekledi.


Rum hükümetinin doğal gaz sıvılaştırma terminaline yönelik karar alma konusunda hazır görünmediğini, çünkü sözde Rum MEB'indeki araştırmalara katılacak olan şirketlerden hangilerinin bu yatırıma katılmak istediğini netleştirmek istediğini yazan gazete, Rum hükümetinin elinde "CNOOC" isimli Çin şirketinin önerisi bulunduğunu, öte yandan LNG ihracatı için İsrail'le işbirliği yapılmasına ilişkin temasların gelişme aşamasında olduğunu kaydetti.


Gazete iç sayfalardan geniş yer ayırdığı haberinde ise, Noble Energy şirketinin, genel olarak sözde Rum MEB'indeki ilk sondajın başarıyla tamamlanmış olmasına, aynı zamanda gerek doğal gazı karaya taşıyacak olan boru hattı, gerek sıvılaştırma terminali ve yakıtı işleyecek başka tesisler inşa edilmesi için proje yöneticisine benzer bir rol üstlenmek için; gerekli altyapılarla ilgili çalışmalara derhal başlamaya hazır olduğuna gönderme yapmakta olduğunu kaydetti.


Prensip olarak, şirkete ilişkin bu lider rolünün, Rum tarafının altyapılarda sahip olmayı istediği başrolle çatışmakta olduğunun görüldüğünü ifade eden gazete, iki tarafa da yakın olan kaynakların, ortak bir bileşke var olduğu konusunda güvence vermekte olduklarını belirtti.


Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Noble Energy şirketinin, talep etmekte olduğu proje yöneticisi rolünü, yapılacak yatırımlarda yer alacak olan konsorsiyum veya konsorsiyumlardaki büyük hissedar rolüyle doğrudan ilişkilendirmemekte olduğunu da kaydetti.


Şirketin, talep edeceği oranla ilgili olarak henüz somut öneriler sunmadığını yazan gazete, şirketin azınlık hissesiyle yetinmeye istekli göründüğünü, çünkü hükümetin inşa edilmesi planlanan doğal gaz sıvılaştırma terminalinde çok katılımcılı bir hissedarlık yapısı uygun görmekte olduğunu kaydetti.


Noble Energy şirketinin, altyapıların inşa edilmesinin başlamasının hızlandırılmasına büyük önem verdiğini yineleyen gazete, şirket yetkililerinin Rum yetkililerle yaptıkları çeşitli temaslarda, bir sonraki adımlarla ilgili kararlar alınmasında zaman kaybedildiğine ilişkin hoşnutsuzluğun ortaya çıkmasına izin verdiğini belirtti.


Gazete, gerekli altyapılarla ilgili konuların, kurulacak olan şirketlerin altyapısının, yabancı kuruluşlardan sağlanacak olan finansmanların ve doğal gazın dağıtılmasıyla ilgili pazarlar aranması konularının masaya yatırılması amacıyla, şirketin, Rum hükümeti tarafından yetkili bir müzakereci atanması için baskı yaptığını da ekledi.


Noble Energy şirketinin Güney Kıbrıs Ofisi müdürü John Tomich'in, geçtiğimiz Ocak ayında gazeteye verdiği demeci de anımsatan gazete, Tomich'in, (altyapıyla ilgili) inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde başlaması için, Rum tarafıyla müzakerelerin bir an önce başlamasının önemine değindiğini hatırlattı.


Haberinin devamında Tomich'in o dönem söylediklerini anımsatan gazete, Noble Energy şirketinin, Ocak ayından beridir yapılmasını istediği esaslı diyalogun hala daha başlamadığını ekledi.


Gazete, Rum hükümetinin, Noble şirketi ile diyalogda bulunması için hükümet tarafından atanan temas grubunun rolünün, yatırımların (boru hattı ve terminal) mülkiyet yapısını, teknik planlamasını veya ekonomik programlamasını müzakere etmek değil; Noble Energy şirketinin, doğal gazın çıkarılmasıyla ilgili teknik hazırlık konusundaki planlamasını ve ilk aşamada elektrik üretimi için doğal gazı Vasiliko'ya taşıyacak olan boru hattının yapımıyla ilgili önerisini dinlemek ve bunu müzakere etmek olduğuna netlik kazandırdığını belirtti.


Haberde, Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis'in son günlerde, hükümetin önceliğinin, doğal gazın adaya nakledilmesinin ne zaman mümkün olacağına netlik kazandırmak olduğunu söylediği de anımsatıldı.


Edindiği bilgilere dayanarak, Noble şirketinin hükümetin yukarıda belirtilen önceliklerine yanıt verecek öneriler sunmaya hazır olduğunu kaydeden gazete, şirketin, boru hattının 2016 yılının ortasında tamamlanacağını belirttiğini dile getirdi.


Öte yandan gazete, Noble Energy şirketinin her fırsatta, doğal gazın çıkarılması, boru hattı inşa edilmesi ve doğal gazın karaya ulaştırılmasıyla ilgili yatırımların; doğal gazın terminalde sıvılaştırılmasıyla ilgili yatırımlardan ayrı bir şekilde ele alınmayacağını söylediklerini de belirtti.


Şirketin, yapılacak olan tüm yatırımların bir bütün halinde görüşülmesini istediğini kaydeden gazete, şirketin önceliğinin yalnızca doğal gazın "Kıbrıs'ın" ihtiyaçları için taşınması olmadığını, şirketin önceliğinin, bugüne kadar harcadığını söylediği yaklaşık 3 milyar doların çıkarılmaya başlaması için, doğal gazı sıvılaştırılmış bir şekilde yurt dışına satmak olduğunu belirtti.


Rum hükümetinin, doğal gaz sıvılaştırma terminalinde başrol oynamayı istediğini birçok kez söylediğini yazan gazete, hükümetin, bunun terminaldeki hisselerin çoğunluğunu istemekte olduğu anlamına gelmediğine ise netlik kazandırdığını ekledi.


Bunun yaklaşık olarak 10 milyar Euro'luk maliyete sahip bir yatırım olmasının beklendiğini yazan gazete, Noble Energy şirketinin ise, çok katılımcıya sahip bir terminali kabul etmeye hazır olduğunun göründüğünü yineledi.


Kritik olan noktanın, devletin istediği başrol olduğunu ifade eden gazete, bu rolün genişliği ve içeriğinin Rum hükümeti tarafından henüz açıklanmadığını belirtti.


Elde ettiği bilgilerden, Noble Energy şirketinin bu konunun netleşmesine çok önem verdiğinin ortaya çıktığını yazan gazete, şirketin, devletin hem yapılacak olan yatırıma, hem de stratejik kararlar alınmasına esaslı bir şekilde katılmasını kabul etmekte olduğunu da ekledi.


Şirketin genel olarak Rum tarafının yokluğunda, altyapıların planlamasını ve yürütülmesini üstlenmeyi istediğini yazan gazete, şirketin, acil olan şeyin, terminalin ilk aşamasıyla ilgili kararlar alınması olduğunu ifade ettiğini belirtti.


(İY/ŞEB)


 
17 Nisan 2012 Salı 11:15
Okunma: 456
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu