Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Noble Şirketi'nin Açıklamasına Küçük Erteleme"

"Noble Şirketi'nin Açıklamasına Küçük Erteleme"

Güney Kıbrıs'ın İlan Ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki 12. Parselde Araştırma Sondajı Yapan Noble Energy Şirketi'nin, Ön Sonuçlara İlişkin Yapacağı Açıklamada Küçük Bir Gecikme Yaşanacağı Belirtildi.

 
 
Alithia gazetesi "Noble Şirketi'nin Açıklamasında Küçük Erteleme" başlıklı haberinde, Noble Energy Şirketi'nin, son günlerdeki araştırma sondajları sırasında ortaya çıkan teknik nitelikli küçük problemler nedeniyle, yapacağı açıklamada bir gecikme yaşanacağını belirtti.

Gazete Noble Energy'nin, doğalgazın tespit edilmesinin beklendiği deniz dibinden 4 bin metre derinliğe ulaşmasını hedeflediğini anımsattı.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak sondajda su miktarının tespit edildiğini bunun da Noble Şirketi'ni, suyu uzaklaştırma ve sondajın su geçirmezliğinin desteklenmesi amacıyla sondaj matkabının çalışmalarını kısa bir süreliğine durdurmaya mecbur ettiğini belirtti.

Habere göre Noble Şirketi'nin, en geç 15 Aralık tarihine kadar açıklama yapacağı belirtilirken, bir haftalık küçük ertelemeyle birlikte ilk araştırma sondaj sonuçlarının, Noel yortusuna (25 Aralık) yakın açıklanması bekleniyor.

Gazete Amerikan şirketinin açıklamalarının hemen ardından Rum Yönetimi'nin, geriye kalan diğer parsellere yönelik olarak ikinci tur izinleri açıklayacağını da yazdı.

BAKANLAR KOMİTESİ AKİL ADAMLARLA TOPLANTI YAPTI

Gazete aynı haberi içerisinde, doğalgaza ilişkin Bakanlar Komitesi'nin (Ticaret, Maliye, Tarım ve İçişleri Bakanlarından oluşan) dün Danışma Komitesi olarak da isimlendirilen doğalgaza ilişkin beş kişilik akil adamlar grubuyla bir toplantı yaparak ikinci tur izinler konusunu ele aldıklarını da belirtti.

Habere göre Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Antoniadu, yaptığı açıklamada, toplantıda, uzun vadeli strateji, alt yapı, kalkınma ve yönetim tedbirlerini ele aldıklarını, bir diğer deyişle Danışma Komitesi'nin, devlete tavsiyede bulunmaya çağrıldığı ve ayrıca iç piyasa için doğalgaz temin etmeye yönelik ilk aşama kararlarla ilgili olan  alanlarda ilk kararların alındığını söyledi.

Antoniadu, Güney Kıbrıs'ın ilan ettiği MEB'inde hidrokarbon miktarları tespit edilmesi durumunda yönetim konusunda nelerin yapılması gerektiğiyle ilgili ilk görüşmenin yapıldığını belirtti.

Antoniadu ayrıca, ikinci tur izinlere ilişkin sözleşmenin iyileştirilmesi amacıyla bugün Bakanlık teknokratlarıyla bir toplantı yapacağını söyledi ve en yakın zamanda ikinci tur izinlere ilişkin ihalenin açıklanmasına yönelik çalışmaların tamamlanacağını belirtti.

Rum Başkanlık Müsteşarı Titos Hristofidis başkanlığındaki beş kişilik Danışma Komitesi şu isimlerden oluşuyor:

"Panos Papanastasiu (öğretim görevlisi ve "Kıbrıs Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı), Michael Hacıtofis(yıllarca BP ve Shell gibi şirketlerde çalıştı), Teo Kontu(Shell'den emekli oldu), Marten Haset(Londra'daki WorsleyParsons şirketinde çalışıyor) ve Tula Onufriu(kısa adı TEPAK olan Rum Teknoloji Üniversitesi'nde öğretim görevlisi)".

Politis gazetesi, doğalgaza ilişkin Danışma Komitesi'nin, dün Bakanlar Komitesi'yle yaptığı toplantıyı aktardı ve Danışma Komitesi'nde yer alan İngiliz Martin Haset'in anlaşmazlık noktalarında ısrar ederek Güney Kıbrıs'a gelmediğine dikkati çekti.

Gazete Haset'in toplantıda yer almamasıyla birlikte beş kişilik Danışma Komitesi'nin dört kişi kaldığını ayrıca Haset'in ikna edilmesi için başka çabaların harcanıp harcanmayacağı ya da yerine bir başkasının atanıp atanmayacağı konusunun da resmiyet kazanmadığını belirtti.

Gazete bilgilere dayanarak, dört danışmanın, ikinci tur izinlere ilişkin belgelerin hazırlanmasına yönelik gelişim halindeki süreçlere müdahil olacağını ayrıca direkt bilgiye sahip olacağını yazdı.

Michael Hacıtofis'in Komite'de yer almasının, sözleşme prototipinin şekillenmesi açıcısından oldukça yararlı olarak addedildiğini yazan gazete Hacıtofis ve diğer (3) danışmanın, Hukuk Dairesi'nde gerçekleştirilecek olan ve de ilk tur izinde sunulan sözleşmeye ilişkin değişikliklerin yapılmasının beklendiği bugünkü teknokratlar toplantısına katılacaklarını da belirtti.

Gazete yine aldığı bilgilere dayanarak dünkü toplantı çerçevesinde Güney Kıbrıs'ın ilan ettiği MEB'inde verilecek olan yeni izinler konusunda, geriye kalan 12 parselden ikisinin, ihaleden uzak tutulması yönünde önerinin sunulduğunu yazdı.

Söz konusu parsellerin 1 ve 2. parseller olduğunu yazan gazete bu parsellerin Kıbrıs'ın güney sahillerine (kıyılarına) daha yakın olduğunun ifade edildiğini belirtti.

Gazete söz konusu önerinin, 1 ve 2. parsellerdeki sondaj çalışmalarının olası çevresel sorunlara neden olacağına atıfta bulunan Panos Papanastasiu tarafından yapıldığını yazdı.

Gazete bu öneriyle birlikte, geriye kalan tüm parsellerin ihaleye dahil edilmesi yönünde de düşüncenin de hakim olduğunu yazdı.

ANTONİADU AVRUPA KOMİSYONU HEYETİYLE DE GÖRÜŞTÜ

Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Antoniadu, Rum ekonomisinin durumu konusunda bilgi almak için Güney Kıbrıs'a giden Avrupa Komisyonu heyetiyle dün bir araya geldi.

Gazete Avrupa Komisyonu heyetinin, esas sorularının, Güney Kıbrıs'ın ilan ettiği MEB'indeki olası doğalgaz yataklarının değerlendirilmesine ilişkin devletin planları ve gelişmelere yönelik olduğunu yazdı.

Haravgi gazetesine göre Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Antoniadu, Avrupalı yetkililerle yaptığı dünkü görüşmede, yaz ayında ortaya çıkan enerji krizinin etkilerinin göğüslenmesi yöntemlerini, Güney Kıbrıs'ın ilan ettiği MEB'indeki olası doğalgaz yataklarının değerlendirilmesi ile AB'ın hazırlamakta olduğu yeni enerji alt yapılarına Güney Kıbrıs'ın dahil olması yöntemlerini ele aldı.

Antoniadu, Maliye Bakanlığı binasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, kendisinin, yaz ayında ortaya çıkan enerji krizinin etkilerinin göğüslenmesi ve göğüslenmesine devam edilmesine ilişkin yöntemler ile Güney Kıbrıs'a elektrik sağlama konusunun daimi hale gelmesine ilişkin planlar konusunda bilgi verdiğini söyledi.

Antoniadu, 12. Parselde yapılan araştırma sondajları ve Hükümet'in geriye kalan parsellere yönelik ikinci tur izinlerin ileriye götürülmesi hakkındaki kararı konusunda da Avrupalı yetkililere bilgi verdiği ifade etti.

Antoniadu ayrıca, Hükümet'in; uzun vadeli strateji ve planlarıyla ilgili karar almayı ileriye götürdüğü yöntemler ile Güney Kıbrıs'ın sadece 12. Parselinde değil diğer parsellerindeki yatakların değerlendirilmesi için kurulacak olan alt yapılara ilişkin olarak Rum Yönetimi Başkanı'na ve Hükümet'e danışmanlık yapacak olan uzmanlar grubunun oluşumu hakkında da izahatlarda bulunduğunu belirtti.

KKTC RESMİ GAZETESİNDE YER ALAN HARİTA RUM BASININDA

Fileleftheros gazetesi, KKTC ile Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı Şirketi arasında imzalanan anlaşmanın yer aldığı KKTC'nin 23 Kasım tarihli Resmi Gazetesinde, bir de haritanın bulunduğuna dikkati çekerek, bu haritanın yapılacak olan araştırmaların Güney Kıbrıs'ın ilan ettiği MEB'i içerisinde yapılacağını gösterdiğini savundu.

Gazete haritada yer alan parsellerin, adanın Güney bölümündeki Güney Kıbrıs'ın ilan ettiği "MEB"inin büyük alanlarını içerdiğini ileri sürdü ve KKTC ile TPAO arasındaki anlaşmanın, Türkiye'nin   "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin egemenlik haklarından kuşku duymasını teşkil ettiğini de öne sürdü.
 
6 Aralık 2011 Salı 10:58
Okunma: 696
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu