Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Nöroloji Ve Genetik Enstitüsü'yle İlgili Uzman Görüşü:

Nöroloji Ve Genetik Enstitüsü'yle İlgili Uzman Görüşü:

"kayıp Yakınlarının Genetik Materyalleri Enstitüye Ait Değil".

 
 
Nöroloji Ve Genetik Enstitüsü'yle İlgili Uzman Görüşü:

Lefkoşa, 14 Şubat 12 (T.A.K): "Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü"nün, kayıp yakınlarının genetik materyalleri üzerinde çalışma imtiyazını kaybettiği ve kayıp yakınlarının genetik materyallerinin; Rum hükümeti ile BM Kalkınma Programı (UNDP)'ye ait olduğu haber verildi.

Rum gazetelerinden Fileleftheros; "Genetik Enstitüsüne Şamar... Uzman Görüşü: Kayıp Yakınlarının Genetik Materyalleri Enstitüye Ait Değil" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Rum "Kişisel Bilgilerin Korunması Komiseri" Yannos Daniilidis'in uzman görüşüne yer verdi ve bu uzman görüşü temel alındığında; enstitünün kişisel verileri muhafaza edemeyeceği gibi bunları tasarrufunda bulunduramayacağını, silemeyeceğini veya bunları yok edemeyeceğini yazdı.

BM ile Nöroloji ve Genetik Enstitüsü'nün, aralarındaki işbirliğini devam ettirmek için ilgili anlaşmayı imzalamamaları durumunda; kimlik tespiti projesinin başka bir kuruma devredilebileceğini yazan gazete, enstitünün, BM'nin; kimlik tespitlerine devam edilmesi için sözleşme imzalanması çağrısına yanıt vermeye karar verdiği zaman, BM'nin bundan vazgeçtiğinden şikâyetçi olduğunu anımsattı.

Yaşanan bu anlaşmazlık sonucunda, BM'nin; kayıp kalıntılarına kimlik tespiti yapılması için uluslararası bir ihaleye çıkılması olasılığını gözden geçirdiğini anımsatan gazete, bunun kayıp yakınlarının kişisel bilgilerinin "Kıbrıs elinden çıkacağı" anlamına geldiğini kaydetti.

Kayıp yakınlarının kişisel bilgilerinin bilimsel bir işleme tabi tutulacağını ve bunlardan kimin faydalandığının bir önemi olmayacağını ifade eden gazete, çünkü bunun Rum hükümeti ve BM ile işbirliği yapmakta olan bilimsel bir kurumdan ibaret olacağını ekledi.

Kayıp yakınlarının DNA örneklerinin mülkiyeti ve konuyla ilgili farklı görüşlerin, Rum hükümetini, Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu aracılığıyla konuyla ilgili bir uzman görüşü almaya sevk ettiğini belirten gazete, Rum "Kişisel Bilgilerin Korunması Komiseri" Yannos Daniilidis'ten kayıp yakınlarının genetik materyallerini kimin yönetebileceği konusunda görüş alındığını ifade etti.

Uzman görüşüne dayanarak, enstitünün Rum hükümetiyle kayıpların kimlik tespitinin devam etmesi amacıyla veri bankası oluşturulması için; kayıp yakınlarından genetik materyaller alınmaya başlanması konusunda sözleşme yaptığını kaydeden gazete, daha sonra üç üyeye sahip Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin oluşturulduğunu ve komitenin; kazı ve kimlik tespitini üstlenme konusunda yetkilendirildiğini anımsattı.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin, BM Kalkınma Programına (UNDP) bağlı olduğunu ve UNDP ile Kayıp Şahıslar Komitesi arasında 31 Aralık 2010 tarihinde sona eren bir sözleşme yapıldığını kaydeden gazete, Rum "Kişisel Bilgilerin Korunması Komiseri" Yannos Daniilidis'in uzman görüşünde kısaca şunların yazdığını belirtti:

"1. Kişisel bilgiler üzerindeki çalışma yöntemini belirlemek için, yasal ve somut bir etkisi bulunmayan bir kurum; bu konudan sorumlu olarak kabul edilemez.

2. Nöroloji ve Genetik Enstitüsü, bir sorumlu (Kıbrıs Cumhuriyeti ve UNDP) hesabına faaliyet gösterir ve proje yetkisi sona erdiği zaman; kişisel veriler üzerinde çalışma yapmaya devam edemez.

3. Rum hükümeti ile Nöroloji ve Genetik Enstitüsü arasındaki sözleşmeye dayalı ilişki sona erdiği takdirde, enstitünün kişisel veriler üzerinde çalışma hakkı yoktur. O halde, kişisel veriler üzerinde çalışma hakkı, sadece sorumlu olan taraf; bir diğer ifadeyle Kıbrıs Cumhuriyeti ve/veya sorumlu taraf hesabına faaliyet gösteren kurum tarafından devam ettirilebilir.

4. Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi, kayıpların akıbetinin araştırılmasıyla ilgili sorumluluğa sahiptir. Komitenin bağlı olduğu UNDP, bu amaca yönelik olarak, projenin uygulanmasını Nöroloji ve Genetik Enstitüsü'ne devretti. Bu nedenle, UNDP de; enstitü bankasında bulunan kayıp yakınlarına ait genetik materyallerden sorumlu olarak görülüyor."

Rum hükümetinin, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'yle (UNFCYP) bir anlaşma yaptığını yazan gazete, UNDP'nin de bir BM programı olduğunu anımsattı.

Kişisel veriler üzerinde çalışma yapılması amacı ve yöntemi konusunda; Rum hükümeti ile UNFICYP ve UNDP'nin birlikte karar verdiklerini kaydeden gazete, dolayısıyla bu durumda, projeden sorumlu olan tarafın Rum tarafı ve UNDP olduğunu yazdı.

Haberde, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin ise ayrı bir varlık olduğu ifade edildi.

(İY/SEL)

 
14 Şubat 2012 Salı 10:24
Okunma: 618
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu