Ana Sayfa » Kıbrıs » Nüfus Sayımı...

Nüfus Sayımı...

İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 4 Aralık Pazar Günü Yapılacak Nüfus Sayımı Sonuçlarını Tanımayacağını Açıklayan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'na Sert Tepki Göstererek,'Bu Onların Hadlerini Aşan Bir Açıklama. Bu Devletin Yasalarına Göre Aylık Maaşlarını Alıyorlar, Çalışma Hayatında Bulunuyorlar, O Yüzden Bu Devletin Yasalarına Da Uymak Mecburiyetindeler' Dedi.

 
 
Nüfus Sayımı...
KKTC'de 4 Aralık Pazar Günü Nüfus Sayımı Yapılacak. Sayım Nedeniyle Pazar Günü 05.00-18.00 Saatleri Arasında Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak.

İçişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Konuyla İlgili Olarak Aa Muhabirine Yaptığı Açıklamada, Dünyada Adrese Dayalı Ve Eve Kapanarak, Belli Periyotlarda Nüfus Sayımı Yapıldığını, Çağdaş Ülkelerin Adrese Dayalı Sayım Yaptığını İfade Ederek, ''biz De Son Kez, Sokağa Çıkma Yasağıyla Bir Nüfus Sayımı Yapıyoruz. Bundan Sonraki Tüm Takip Ve Sayımlarımız Adrese Dayalı Olacak'' Dedi.

"Planlama İçin Sayım Şart"

nüfus Sayımı Yapılmadan, Ülkenin Ekonomi, Sağlık Ve Eğitiminin Planlanamayacağını, Planlama İçin Sayımın Şart Olduğunu Kaydeden Çavuşoğlu, Ülkede Elektronik Sisteme Geç Geçildiği İçin Ülkeye Giriş Çıkışlardan Da Sağlıklı Bilgi Alınamadığını Belirtti.

çavuşoğlu, ''biz Hem Nüfus Sayımını Yapıyoruz, Hem De Tüm Sınır Kapılarımızda Elektronik Sistemlere Geçilmiştir, Bundan Sonra Günlük Olarak Da Nüfusumuzu, Gerek Adrese Dayalı Sistemden Gerekse Giriş Çıkışlardan Görebilme İmkanı Bulabileceğiz'' Dedi.

ülkenin, Eğitimini, Sağlığını Ve Ekonomisini Planlayabilme İçin Sayıma İhtiyaç Duyulduğunu Dile Getiren Çavuşoğlu, Nüfus Sayımının Kıbrıs Müzakerelerinde De Gündemde Geldiğini Ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Rum Lider Dimitris Hristofyas'ın Bu Konuda Mutabakata Vardığını Anımsattı.
sayımla İlgili Her Türlü Hazırlığın Yapıldığını Ve Sağlıklı Bir Sayım Olacağını Kaydeden Çavuşoğlu, Sayım Günü, Askeri Birlikler Hariç, Ülkede Bulunan Herkesin Sayılacağını Söyledi.

"Sayımdan 24 Saat Geçmeden Af Çıkacak"

KKTC'de Kaçak Olarak Bulunanların Da Sayılacağını Ve Bu Kişilerin Sayılmasının Sınır Dışı Edileceği Anlamına Gelmediğini Vurgulayan Nazım Çavuşoğlu, ''hiç Kimse, Sayıma Katıldı Diye İhraç Edilmeyecek'' Dedi.

sayımdan Bir Gün Sonra, 5 Aralık'da Meclis'te, Muhaceret Affıyla İlgili Yasa Tasarısının Görüşüleceğini Ve Yasalaşacağına İşaret Eden Çavuşoğlu, ''biz Bu Sayımda, Birilerini Kaçak Olarak Saymış Olsak Bile, 24 Saat Geçmeden Bir De Af Çıkaracağız. Bu Af, Onların Beklentilerinin Üzerinde Bir Af Olacak. Herkesin Bu Aftan Faydalanmasını Diliyoruz. Bunun Denetçisi Olacağız. Kaçak Yaşam İçerisinde Olanları Af Süresi Bittikten Sonra Yakaladığımızda İhraç Edeceğiz. Sayımda Öyle Bir Hedefimiz Yoktur'' Diye Konuştu.

Tepkilere Sert Yanıt

nüfus Sayımının Sonuçlarını Tanımayacağını Açıklayan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'na Da Sert Yanıt Veren Çavuşoğlu, ''bu Onların Hadlerini, Maksadını Aşan Bir Açıklama'' Dedi.
içişleri Ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, Şöyle Konuştu:

''onların Böyle Bir Açıklama Yapma Hakkı Yoktur. Kktc Çok Demokratik, Çok Özgür Bir Devlet Olması Hasebiyle Devlet Memurları Bile Böyle Açıklama Yapabiliyor Ama Bu Onların Haddini Aşan Bir Şey. Bu Devletin Yasalarına Uymak Mecburiyetindeler. Bu Devletin Yasalarına Göre Kendileri Güvence Altındadır.

Bu Devletin Yasalarına Göre Aylık Maaşlarını Alıyorlar, Çalışma Hayatında Bu Devletin Yasalarına Göre Bulunuyorlar, O Yüzden Bu Devletin Yasalarına Da Uymak Mecburiyetindeler. Maksadını Aşan Açıklamaları Bundan Sonra Yapmasınlar. Zaten Bazıları Bu Ülkede Kaostan Besleniyor. Zaten Statüko Denilen Sistemin Bir Parçasıdır Onlar. Kaosu Daha Da Artırarak Köşebaşını Tutmaya Devam Etmeyi Planlıyorlar. Onlara Prim Vermemiz Mümkün Değildir.''

"Bm'den Gözlemci Olacak"

çavuşoğlu, Bir Soru Üzerine, Sayım İçin Adresleri Numaralandırma Çalışması Yaparken, Birleşmiş Milletler'den (Bm) Gözlemci Bulunduğunu, Sayım Günü De Bm'den Gözlemci Olacağını Söyledi.

çavuşoğlu, Nüfus Sayımının Güvenilirliğini Bm'nin De Ortaya Koyacağını, Her Şeyin Şeffaf Olduğunu Vurguladı.
sayım Günü 05.00-18.00 Saatleri Arasında Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacağını, Yaklaşık 7 Bin Görevli İle Tüm Ülkenin Sayılacağını, Sokağa Çıkma İhtiyacı Olanların Önceden İzin Alması Gerektiğini İfade Eden Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum Kesiminden Kktc'ye Girişlerin 4 Aralık Pazar Günü Duracağını, Sadece Turist Olarak Gelenlerin Giriş Yapabileceğini Ve Turistlerin De Otele Gidip Bekleyeceğini Söyledi.

sayım Günü Yurt Dışına Çıkacak Olanların Da Önceden İzin Alması Gerektiğini İfade Eden Çavuşoğlu, Hava Ve Deniz Limanlarının Giriş Ve Çıkışlara Açık Olacağını Belirtti.
sonuçların Aşama Aşama Açıklanacağını Kaydeden Çavuşoğlu, Sayımla İlgili İlk Sonuçların Yılbaşından Önce Duyurulacağını Söyledi.

e-kimlik, E-pasaport

KKTC'de Şu Anda El Yazması Pasaport Ve Kimliklerin Kullanıldığına, Bunların Sahtesini Yapma Oranının Çok Yüksek Olduğuna İşaret Eden Nazım Çavuşoğlu, Bu Sorunu Çözmek İçin Elektronik Kimlik Ve Pasaport İçin İhaleye Çıkıldığını, İhale Süresinin 14 Aralık'ta Sona Ereceğini Bildirdi.

çavuşoğlu, İhaleyi Kimin Kazandığının Karara Bağlanmasının Ardından, Yaklaşık Bir Yıl İçinde E-kimlik Ve E-pasaport Uygulamasına Geçileceğini Söyledi.
 
30 Kasım 2011 Çarşamba 14:24
Okunma: 1482
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu