Ana Sayfa » Dünya » Obama Ve Romney'den Amerikalılara Mesaj

Obama Ve Romney'den Amerikalılara Mesaj

İki Aday Da Cnn Aracılığıyla ''değişim'' Mesajı Verdi.

 
 
Obama Ve Romney'den Amerikalılara Mesaj

ABD BAŞKANI OBAMA: ''ROMNEY'NİN ÖNERDİĞİ PLANLAR İHTİYAÇ DUYULAN DEĞİŞİM DEĞİL. GERÇEK DEĞİŞİMİN NASIL BİR ŞEY OLDUĞUNU BİLİYORUZ, ŞİMDİ BUNDAN VAZGEÇEMEYİZ''

Washington, 3 Kasım 12 (T.A.K.): ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalılara, ''Romney'nin önerdiği planlar ihtiyaç duyulan değişim değil. Gerçek değişimin nasıl bir şey olduğunu biliyoruz, şimdi bundan vazgeçemeyiz'' diye seslendi.

Obama ve Romney, ABD Başkanlık seçimlerine 3 gün kala, CNN için kaleme aldıkları makalelerle, ABD'ye yönelik vizyonlarını anlattı.

''Amerika İçin Vizyonum'' başlıklı makaleler, iki adaya, 60 milyon civarında seçmenin takip ettiği televizyon münazaralarından sonra, Amerikan halkının geneline bu sefer de yazılı olarak ve belki de seçimden önce son kez seslenme imkanı tanıdı.

Obama, Sandy kasırgasından girdiği makalesinde, yaşanan felaketin Amerikalıların zor durumlarda aralarındaki ayrılıkları nasıl bir kenara bırakıp, birlikte çalışabildiğini gösterdiğini belirtti.

ABD'nin 4 yıl önce iki savaş ve Büyük Buhran'dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik krizle boğuştuğunu hatırlatan Obama, ''Birlikte, bunların üstesinden geldik. Irak'taki savaş sona erdi, Usame Bin Ladin öldürüldü ve kahramanlarımız evlerine dönüyor. Son 2,5 yılda 5 milyondan fazla istihdam yaratıldı. Konut değerleri artıyor. Son 20 yılda hiç olmadığı kadar, yabancı petrole daha az bağımlıyız ve Amerikan otomotiv endüstrisi geri döndü'' ifadesini kullandı.

Obama, henüz istenen noktaya ulaşmadıklarını, ancak ciddi ilerleme katettiklerini belirterek, 6 Kasım Salı günü Amerika için temelden farklı iki vizyon arasında bir seçim yapılacağını kaydetti.

''ADİL VE EŞİT FIRSAT''...

Amerika'nın refahının orta sınıfın gücü üzerine inşa edildiğine inandığını ifade eden Obama, en tepedeki birkaç zenginin durumu iyi olup da diğer herkesin geçim sıkıntısı çektiği bir durumda başarılı olamayacaklarını, başarı için herkese adil ve eşit fırsatların sunulması ve herkesin aynı kurallara göre oynaması gerektiğini vurguladı.

Bill Clinton'ın, ABD başkanıyken halkın yetenekleri ve fikirleri üzerine yatırım yapılırsa, iyi istihdam ve işlerin bunu takip edeceğine inandığını belirten Obama, Clinton'ın ortaya koyduğu ekonomik planın, en zengin Amerikalıların biraz daha fazla ödemesini, böylece bütçe açığını azaltıp, mesleki eğitim, araştırma ve teknoloji alanlarına yatırım yapılabilmesini öngördüğünü kaydetti. Obama, ''Ve sonra ne oldu? İkinci döneminin sonuna kadar ekonomimiz 23 milyon yeni istihdam yarattı, gelirler arttı, yoksulluk azaldı ve bütçe açığı tarihin en yüksek bütçe artısına dönüştü'' değerlendirmesini yaptı.

Obama, Romney'nin önerdiği yolun ise Clinton'ın görev süresi sona erdikten sonraki 8 yıl süresince denendiğini, en zenginlerin farklı kurallara göre oynaması ve daha büyük vergi kesintilerine tabi olması, şirketlerin istihdamı yur tdışına taşımaya teşvik edilmesi, büyük bankalar ve sigorta şirketlerinin önüne daha az sayıda kuralın konulması gibi unsurları içeren bu politikaların, ülkedeki yaşanan sorunların temel nedeni olduğunu savundu.

''ROMNEY'İNKİ İHTİYAÇ DUYULAN DEĞİŞİM DEĞİL''

Seçim kampanyasının son haftalarında Romney'nin kendisini değişim ajanı olarak adlandırdığına işaret eden Obama, ancak onun önerdiği planların ihtiyaç duyulan değişim olmadığını belirtti.

''Gerçek değişimin nasıl bir şey olduğunu biliyoruz, şimdi bundan vazgeçemeyiz'' diyen Obama, şunları kaydetti:

''Değişim, her yaştan insanın, iyi mesleklerin gerektirdiği yetenek ve eğitime sahip olduğu bir Amerika'dır. Değişim, gelecek nesil üretim ve inovasyona ev sahipliği yapan bir Amerika'dır. 'Bırakın Detroit iflas etsin' diyen aday ben değilim. Ben, Amerikalı işçilere ve Amerikan yaratıcılığına güvenen başkanım. Değişim, on yıllık savaş dönemini kapatıp, evimizde ulus inşası yapmak için sayfayı çeviren bir Amerika'dır. Değişim, yapabildiğimiz alanlarda harcamalarda kesintiye giderek bütçe açığımızı azalttığımız ve en zengin Amerikalılara Bill Clinton'ın başkanlığı döneminde ödedikleri gelir vergisi oranlarına geri dönmelerini istediğimiz bir Amerika'dır.

En tepedeki kesimlerin, Washington'da yeni bir destekçiye ihtiyacı yok. Washington'da destekçiye ihtiyacı olanlar, geceleri mektuplarını okuduğum Amerikalılar, her gün tanıştığım kadın ve erkekler, Las Vegas'ta bir otelde fazla mesai yapan aşçılar ve temizlikçiler, 55 yaşında biyoteknoloji alanında kariyer için yeniden eğitimden geçen mobilya işçisi, sınıfının kalabalıklığı yüzünden öğrencilerinin her biriyle daha az zaman geçirmek zorunda kalan öğretmen, gelecekte iyi bir konuma gelmenin hayalini kuran çocuklar, genişlemeye ve çalışanları için doğrusunu yapmaya çalışan küçük işletmeler... Tüm bu Amerikalıların Washington'da bir destekçiye ihtiyacı var. Bu Amerikalıların durumu iyi olduğunda, Amerika da iyi durumda olur. Şu anda ihtiyacımız olan değişim budur. Başladığımız işi tamamlamanın zamanı.''

(AA/GÜL/GUR)

 
3 Kasım 2012 Cumartesi 09:12
Okunma: 557
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler